دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

ترس از مرگ یا تاناتوفوبیا چیست

تاناتوفوبیا یک ترس شدید از مرگ یا مردن است. برای برخی، این شامل ترس از مرگ است. اما دیگران از روند مردن می ترسند. فرد مبتلا به تاناتوفوبیا می تواند از مرگ خود یا از مرگ کسی که دوستش دارد بترسد.

خوشبختانه، تاناتوفوبیا را می‌توان با راه هایی مانند انجام روان‌درمانی درمان کرد. این امر مستلزم شناسایی علائم، سپس تشخیص رسمی این فوبی است.

فهرست عناوین
  • تاناتوفوبیا چه احساسی دارد؟
  • تشخیص ترس از مرگ یا تاناتوفوبیا
  • علل ایجاد تاناتوفوبیا
  • دلایل تاناتوفوبیا
  • چگونه تاناتوفوبیا را متوقف کنیم؟
  •  مقابله با تاناتوفوبیا
  • خلاصه
ترس از مرگ یا تاناتوفوبیا چیست

بسیاری از مردم، اگر نگوییم همه آنها، از مردن می ترسند. با این حال، اگر ترس آنقدر شدید است که زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار می دهد، ممکن است به یک فوبیای قابل تشخیص مبتلا شده باشید.

 

تقریبا همه از مردن می ترسند اما تاناتوفوبیا ترس شدید از مرگ است.

 

تاناتوفوبیا چه احساسی دارد؟

فوبیا نوعی اختلال اضطرابی است. راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) فوبیا را به سه گروه طبقه بندی می کند: فوبیاهای خاص، فوبیاهای اجتماعی و آگورافوبیا. تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ یک فوبی خاص است.

در حالی که تاناتوفوبیا به طور خاص در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ذکر نشده است، علائمی از فوبیا وجود دارد که می توان آنها را در بررسی اینکه آیا فردی ترس معمولی از مرگ دارد یا چیزی بیشتر از آن مورد استفاده قرار داد. این ترس می تواند فوبیا باشد اگر:

 

  • نگرانی یا ترس بیش از حد از مرگ یا مردن که در مسیر زندگی فرد قرار می گیرد
  • اجتناب فعالانه از هر موقعیتی که شامل مرگ یا مردن باشد
  • تجربه اضطراب شدید در هنگام مواجهه یا فکر کردن به مرگ یا مردن

 

به طور خاص، یک اختلال اضطرابی می تواند علائم فیزیکی زیر را ایجاد کند:

 

 

 

تشخیص ترس از مرگ یا تاناتوفوبیا

از آنجایی که علل و عوارض احتمالی زیادی وجود دارد، مهم است که تناتوفوبیا فقط توسط یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده تشخیص داده شود. این افراد حرفه ای سعی خواهند کرد تعیین کنند که آیا این ترس پایدار است، بیش از شش ماه طول کشیده است، و با توجه به شرایط، ترس چقدر منطقی است. آنها می توانند سؤالاتی بپرسند تا به شما کمک کند که درک کنید که دقیقاً چه چیزی در حال رخ دادن است، و می توانند علائم اختلالات مرتبط را تشخیص داده و دوره درمانی مناسب را تجویز کنند.

معمولاً ترسی که بیشتر از 6 ماه وجود نداشته باشد به عنوان فوبیا تشخیص داده نمی شود.

 

معمولا ترسی که برای 6 ماه ادامه داشته باشد بعنوان فوبیا در نظر گرفته می شود.

 

عوامل خطر

تعدادی از عوامل می تواند فرد را در معرض خطر ابتلا به اختلالات اضطرابی قرار دهد. این عوامل می تواند شامل رویدادهای استرس‌زا یا آسیب‌زای زندگی، ژنتیک، ویژگی‌های کمرویی در کودکی و سایر شرایط سلامت جسمانی باشد.

 

شرایط و ترس های مرتبط با ترس از مرگ

ترس از مرگ می تواند در شرایط دیگر نیز وجود داشته باشد و حتی ممکن است با شدت آنها مرتبط باشد. مطالعات انجام شده، ترس از مرگ را با تعدادی از اختلالات روانی مختلف، از جمله هیپوکندریازیس، حمله پانیک، و اختلالات اضطرابی و افسردگی مرتبط کرده است.

افرادی که با تاناتوفوبیا دست و پنجه نرم می کنند ممکن است به فوبیای مرتبط نیز مبتلا شوند. ترس از ارواح، سنگ قبرها، تابوت و سایر نمادهای مرگ رایج هستند، زیرا می توانند به عنوان یادآور فوبیای اصلی باشند.

 

همچنین بخوانید: فوبیا چیست؟ همه چیز در مورد فوبیا، انواع و درمان آن

 

ترس از مرگ در کودکان

ترس کودک از مرگ می‌تواند برای والدین ویرانگر باشد، اما در واقع می تواند بخش سالمی از رشد طبیعی باشد. کودکان عموماً مکانیسم‌های دفاعی، باورهای مذهبی و درک مرگ که به بزرگسالان کمک می‌کند با آن مقابله کنند را ندارند. اینکه ترس به عنوان یک فوبیا واجد شرایط است یا خیر بستگی به شدت آن و مدت زمانی که وجود داشته است دارد.

ترس از مرگ در نوجوانان 7 تا 16 ساله یک ترس عادی دوران کودکی تلقی می شود و معمولاً به عنوان یک مشکل سلامت روان در نظر گرفته نمی شود.

 

علل ایجاد تاناتوفوبیا

دلایل دقیق فوبیا مشخص نیست. با این حال، آنها معمولاً در سال‌های کودکی و نوجوانی ایجاد می‌شوند. یک اختلال اضطرابی می‌تواند نتیجه استرس در یک دوره زمانی طولانی، رویدادهای آسیب‌زای زندگی، یا ژنتیک باشد.

 

 

نقش دین

دین می تواند در احساس فرد نسبت به مرگ نقش داشته باشد. از یک سو، دین می تواند مایه آرامش در ارائه پاسخ به پرسش های مربوط به مجهولات باشد. از سوی دیگر، دین می‌تواند به این ایده کمک کند که راه رستگاری بسیار مستقیم و باریک است، و کسی که مرتکب هر گونه انحراف یا اشتباه شده ممکن است در انتظار محکومیت ابدی باشد. با تمام این تفاسیر، تحقیقات کنونی نشان می‌دهد که رابطه ضعیفی بین اضطراب مرگ و دینداری وجود دارد.

باورهای مذهبی بسیار شخصی هستند و حتی یک درمانگر با همان ایمان عمومی هم ممکن است باورهای مراجع خود را به طور کامل درک نکند. اگر ترس از مرگ مبتنی بر دین باشد، این بسیار کمک کننده است که از رهبر مذهبی خود مشاوره تکمیلی دریافت کنید. با این حال، این هرگز نباید جایگزین مشاوره سنتی سلامت روان شود.

 

دلایل تاناتوفوبیا

دلایل متعددی برای تاناتوفوبیا وجود دارد که برخی از آنها معمولاً شامل موارد زیر است.

 

یکی از عوامل ایجاد تاناتوفوبیا ترس از ناشناخته ها است.

 

ترس از چیزهای ناشناخته

تاناتوفوبیا ممکن است ریشه در ترس از ناشناخته ها داشته باشد. این بخشی از شرایط انسان است که می خواهد دنیای اطراف خود را شناخته و درک کند. با این حال، آنچه پس از مرگ اتفاق می‌افتد را نمی‌توان تا زمانی که ما هنوز زنده‌ایم به صراحت ثابت کرد.

 

ترس از دست دادن کنترل

کنترل نیز چیزی مانند دانستن است که انسان برای آن تلاش می کند. با این حال، عمل مردن کاملاً خارج از کنترل همه موجودان زنده است. کسانی که از از دست دادن کنترل می ترسند ممکن است سعی کنند از طریق بررسی های بهداشتی سخت و گاهی اوقات شدید و مناسک دیگر از مرگ جلوگیری کنند.

با گذشت زمان، به راحتی می توان فهمید که چگونه افراد مبتلا به این نوع از تاناتوفوبیا ممکن است در معرض خطر ابتلا به اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، اختلال اضطراب بیماری (که قبلا هیپوکندریازیس نامیده می شد) و حتی تفکر هذیانی قرار بگیرند.

 

ترس از درد، بیماری یا از دست دادن کرامت

برخی از افراد با ترس ظاهری از مرگ، در واقع از خود مرگ نمی ترسند. در عوض، آنها از شرایطی که اغلب در اطراف پروسه مردن وجود دارد می ترسند. آنها ممکن است از درد فلج کننده، بیماری ناتوان کننده، یا حتی از دست دادن حیثیت و منزلت بترسند.

این نوع تاناتوفوبیا می تواند از طریق پرسش دقیق در مورد ویژگی های ترس شناسایی شود. بسیاری از افراد مبتلا به این نوع ترس از نوسوفوبیا (ترس از ابتلا به یک بیماری خاص)، اختلال اضطراب بیماری یا سایر اختلالات جسمانی نیز رنج می برند.

 

ترس از ترک بستگان

بسیاری از افرادی که از تاناتوفوبیا رنج می‌برند، بیشتر از خود مرگ از آنچه که بعد از مرگ برای خانواده‌هایشان اتفاق می‌افتد می ترسند.

 

چگونه تاناتوفوبیا را متوقف کنیم؟

دوره درمان تا حد زیادی به اهداف شخصی فرد بستگی دارد. آیا این فرد سعی در حل تعارض مذهبی دارد؟ آیا او فقط می خواهد بدون وحشت در رویدادهای هالووین شرکت کند؟ پزشک ابتدا باید نیازها و انتظارات فرد را قبل از طراحی یک برنامه درمانی مشخص کند.

با این حال، به طور کلی، درمان این اختلال اضطراب شامل روان درمانی، دارو درمانی یا هر دو است.

 

روان درمانی برای تاناتوفوبیا

بسته به شرایط، انواع راه حل های گفتگو درمانی می توانند در درمان تاناتوفوبیا مناسب باشند. این راه حل ها می توانند از درمانهای شناختی رفتاری گرفته تا درمانهای روانکاوی متغیر باشد.

مشاوره مذهبی تکمیلی، داروها، و سایر جایگزین های درمانی - به عنوان مثال، مواجهه درمانی - می توانند همراه با روان درمانی استفاده شوند.

 

دارو درمانی برای ترس از مرگ

داروهای مورد استفاده برای درمان تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ عبارتند از بنزودیازاپین ها، مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) یا مسدود کننده های بتا. در مورد اینکه آیا دارو گزینه مناسبی برای شرایط خاص شما است یا خیر، حتما با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

 

 

 مقابله با تاناتوفوبیا

اینکه آیا برای هر فوبیا به دنبال درمان باشید یا نه، یک تصمیم کاملا شخصی است. صرف نظر از اینکه آیا کمک حرفه ای را انتخاب می کنید یا خیر، مقابله با ترس از مرگ می تواند یک مبارزه روزانه مداوم باشد.

برخلاف بسیاری از فوبیاها که در اثر حوادث خاص مانند دیدن یک عنکبوت ایجاد می شوند، تاناتوفوبیا ممکن است به طور مداوم در پشت ذهن شما باشد. ممکن است علاقه مند باشید که درباره این فوبیا با دیگرانی که در ترس شما شریک هستند صحبت کنید. سایر نکات مقابله با اضطراب مانند تنفس عمیق و مدیتیشن می تواند به شما کمک کند تا در لحظه کمی آرامش داشته باشید.

 

خلاصه

استرس و ترسی که فرد در تاناتوفوبیا تجربه می کند بسیار واقعی است. همه ما باید با این واقعیت کنار بیاییم که نمی توانیم برای همیشه زندگی کنیم. در نهایت، تاناتوفوبیا ترس از ناشناخته ها است، اما اگر با این فوبیا زندگی می‌کنید، راه‌هایی برای مقابله، درمان و حمایت وجود دارد.

ممکن است ما در این مقاله تمام علائم، درمان و نتایج تاناتوفوبیا را پوشش نداده باشیم. از این رو، در صورت داشتن هر گونه نگرانی در مورد ترس از مرگ حتما با یک متخصص سلامت روان تماس بگیرید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید