دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

اگر همیشه احساس خستگی می کنید این 9 کار را انجام دهید

همه افراد دوره‌هایی از خواب‌آلودگی و انرژی کم را تجربه می‌کنند. با این حال، طبیعی نیست که همیشه احساس خستگی کنید. اگر همیشه احساس خستگی می کنید، پیدا کردن علت و یافتن راه حل بسیار مهم است.

اگر از طریق خواب یا استراحت هم انرژی شما بازیابی نمی شود، وقت آن رسیده است که به علت احساس خستگی مفرط خود توجه کنید. ممکن است این وضعیت شما با یک مشکل پزشکی یا یک اختلال سلامت روانی مانند افسردگی مرتبط باشد.

فهرست عناوین
اگر همیشه احساس خستگی می کنید این 9 کار را انجام دهید

در هنگام مواجهه با افسردگی حالاتی مانند بی حالی، کوفتگی، خواب‌آلودگی و احساس خستگی همیشگی رایج هستند. به گفته روانپزشک لیلا آر مگاوی:

 

افسردگی خود می تواند به دلیل ماهیت بیماری باعث خستگی، بی انگیزگی و بی حالی شود.

 

علائم افسردگی مرتبط با خستگی عبارتند از:

 

 • مشکل در به خواب رفتن
 • مشکل در ماندن در خواب
 • مشکل در بیدار شدن در صبح
 • خوابیدن بیش از حد

 

ممکن است بعد از بیدار شدن از خواب و در طول روز که در حال حرکت هستید، باز هم احساس خستگی و بی انگیزگی کنید. اگر بعد از یک استراحت و خواب خوب باز هم احساس بی حالی و خواب آلودگی می کنید و همیشه خسته هستید، وقت آن رسیده است که تغییرات کوچکی ایجاد کنید. در ادامه این مقاله، 9 استراتژی موثر که می تواند به افزایش انرژی شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید را به شما ارائه خواهیم داد. در ادامه مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

اگر همیشه احساس خستگی می کنید حتی یک فعالیت بدنی کوتاه روزانه هم می تواند برای شما معجزه کند.

 

بفهمید که چرا همیشه احساس خستگی می کنید

اگر خستگی مفرط مانع از انجام کارهای روزمره شما شده است، ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید. او می تواند مشکلات مرتبط با سلامتی که می تواند باعث شود همیشه احساس خستگی کنید را رد کند، شرایطی مانند:

 

 • کم خونی
 • داروهای خاص
 • سندرم خستگی مزمن
 • دیابت
 • اختلالات خوردن
 • سندرم درد اسکلتی-عضلانی یا فیبرومیالژیا
 • بیماری قلبی
 • کم کاری تیروئید
 • آپنه خواب یا سایر اختلالات خواب

 

پزشک شما همچنین می تواند عوامل دیگری که ممکن است باعث خستگی مفرط شما شوند را هم مورد ارزیابی قرار دهد. این عوامل می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

 • مصرف بیش از حد کافئین
 • مشکلات سلامت روان مانند اضطراب، افسردگی یا اختلال عاطفی فصلی (SAD)
 • عادات بد خواب
 • استرس

 

پزشک شما می‌تواند درمان‌هایی را توصیه کند، تغییراتی در سبک زندگیتان را پیشنهاد دهد یا شما را به یک متخصص سلامت روان معرفی کند.

 

 

اهداف واقع بینانه تعیین کنید

رسیدن به هدفی که خیلی پیچیده است یا به گام‌های زیادی نیاز دارد، می‌تواند بسیار طاقت‌فرسا باشد، به‌ویژه زمانی که همیشه احساس خستگی می‌کنید. دکتر ماگاوی توصیه می کند که برای کمک به گام‌های کوچک برای رسیدن به اهداف بزرگ تر، برای هر روز یک هدف ورزشی و تمرکز حواس قابل دستیابی را برنامه‌ریزی کنید. دلیل دکتر مگاوی برای این کار این است که برنامه ریزی از قبل و ایجاد یک برنامه روتین، رفتارهای سالم را به عادت های مثبت تبدیل می کند.

این برنامه می تواند به سادگی یک پیاده روی آگاهانه در یک روز شلوغ باشد که فقط ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد. اما مطمئن شوید که این کاری است که از انجام آن لذت خواهید برد. مگاوی می گوید: 

 

این مهم است که برای جلوگیری از فشار بیش از حد یا تضعیف روحیه، اینگونه فعالیت های خود را بصورت فردی انجام دهید.

 

مواردی که بر سطوح انرژی شما تأثیر می گذارد را پیگیری کنید

پیگیری فعالیت روزانه و سطوح انرژی می تواند به شما کمک کند الگوها و عاداتی را شناسایی کنید که ممکن است باعث شوند همیشه احساس خستگی کنید. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که در روزهایی که در فعالیت های خاصی شرکت می کنید، انرژی بیشتری دارید. یا ممکن است متوجه شوید که برخی از اقدامات - مانند تا دیر وقت بیدار ماندن یا استفاده از الکل در ساعات پایانی روز - باعث می شود روز بعد احساس خستگی کنید.

 

همچنین، ردیابی فعالیت هایتان می تواند به شما کمک کند تا با کمک به شناخت موفقیت های خود، انگیزه و انرژی بیشتری داشته باشید.

 

مگاوی توصیه می‌کند که در پایان روز، موفقیت‌های هرچند کوچک خود را یادداشت کنید و مرتباً آن‌ها را مرور کنید تا انگیزه بیشتری برای بقیه هفته به دست آورید. او می گوید: 

 

اطلاع از هر موفقیت و مرور آن، مواد شیمیایی عصبی بدن مانند دوپامین را آزاد می کند که این به طور مثبت رفتار سالم را تقویت می کند.

 

به عنوان مثال، اگر هدفی مانند اینکه به مدت 20 دقیقه راه بروید را بنویسید و پس از اتمام آن را خط بزنید، برخی از مواد شیمیایی عصبی مثبت در بدن شما آزاد می شود. مگاوی می افزاید: 

 

اگر در روز بعد بی انگیزگی رخ دهد، فکر کردن به موفقیت روز قبل و تلاش برای تکرار دوباره آن بسیار مفید خواهد بود.

 

بدن خود را برای مبارزه با خستگی حرکت دهید

عدم تحرک بدنی گاهی اوقات می تواند عاملی باشد که باعث می شود شما همیشه احساس خستگی کنید. شرکت در فعالیت‌های ورزشی و بدنی که از آن لذت می‌برید می‌تواند به بهبود خلق و خو و سطح انرژی شما کمک کند.

با این حال، یافتن انگیزه برای حرکت بدن در زمانی که احساس خستگی می کنید می تواند چالش برانگیز باشد. تحقیقات نشان داده است که احساس خستگی با کاهش فعالیت بدنی مرتبط است. اولین گام این است که چیزی را پیدا کنید که هم آن دوست دارید و هم نیاز به حرکت دارد. سپس، هدف خود را تعیین کنید که این کار را یک بار در روز انجام دهید - حتی اگر به مدت 10 دقیقه باشد.

 

یک پشتیبان پیدا کنید تا مسئولیت پذیر شوید

مگاوی پیشنهاد می کند که اگر با خودانگیختگی مشکل دارید، مسئولیت پذیری می تواند کمک بسیار خوبی به شما بکند. برای ایجاد تعهد برای خودتان، می توانید با یک دوست تماس گرفته و ورزش روزانه خود به همراه او را برنامه ریزی کنید.

 

همچنین بخوانید: وقتی که ذهنی خسته و بی حوصله دارید این 6 نکته را به یاد بیاورید

 

برخی از فعالیت های عالی برای گنجاندن در روز به عنوان ورزش و کمک به افزایش انرژی عبارتند از:

 

 • دوچرخه سواري
 • انجام یک ورزش تفریحی مانند گلف یا تنیس
 • شنا كردن
 • پیاده روی
 • کار در حیاط خانه
 • یوگا

 

شاید این جمله در ذهنتان باشد که نمی دانم از کجا شروع کنم. مگاوی یک روال تنفس عمیق و دیافراگمی همراه با پیلاتس، چند حرکت اسکات، پیاده روی یا دویدن را توصیه می کند، که به شما کمک می کند همزمان در ذهن آگاهی و ورزش شرکت کنید.

 

مدیتیشن ذهن آگاهی را تمرین کنید

انواع اصلی خستگی، جسمی و روحی است. خستگی جسمی از فعالیت شدید ناشی می شود، در حالی که خستگی ذهنی از تحریک بیش از حد مغز یا کار کشیدن بیش از حد از آن ناشی می شود. تحقیقات نشان می دهد که مدیتیشن ذهن آگاهی ابزار مفیدی است که می تواند به کاهش احساس خستگی ذهنی کمک کند.

مدیتیشن ذهن آگاهی، تمدد اعصاب و تمرینات تنفسی می تواند به آرامش ذهن و بدن شما کمک کند. انجام این تمرینات می تواند به شما این امکان را بدهد که کمتر احساس خستگی کنید و در طول روز احساس انرژی بیشتری داشته باشید. هر روز فقط چند دقیقه طول می کشد تا تفاوت را احساس کنید. از این زمان برای آگاهی از آنچه در ذهن و بدن شما می گذرد استفاده کنید.

با پنج دقیقه در روز شروع کنید و چندین بار در روز آرامش ذهنی خود را تامین کنید. برای کمک به شروع، به مدیتیشن هدایت شده یا تمرینات تنفسی ضبط شده گوش دهید. هنگامی که با تمرین احساس راحتی کردید، در طول روز تمرکز و آگاهی بیشتری خواهید داشت.

 

روح و ذهن خودت را استراحت بده و آرام کن. خواهی دید که چگونه خستگی هایت تو را ترک خواهند کرد.

 

روی هوای تازه و نور تمرکز کنید

کمبود نور کافی خورشید با افزایش بیماری، علائم افسردگی و احساس خستگی همراه است. اگر همیشه احساس خستگی می کنید، افزایش قرار گرفتن در معرض آفتاب روزانه می تواند برای شما مفید باشد.

 روشن کردن محیط با نور آفتاب می تواند برای خلق و خو و انرژی شما معجزه کند. تمام پرده های خانه خود را کنار بزنید. بیرون بروید و پیاده روی کنید. اگر آب و هوا خوب نیست یا نمی توانید خانه را ترک کنید، هنگام مطالعه یا کار با رایانه کنار پنجره بنشینید.

 

همیشه در معرض نور خورشید قرار بگیرید. از لباس های ضد آفتاب یا ضد اشعه ماوراء بنفش استفاده کنید. محققان پیشنهاد می کنند که بسته به نوع پوست، شاخص اشعه ماوراء بنفش و تحمل فردی، قرار گرفتنتان در معرض نور خورشید را به طور تدریجی بین 5 تا 30 دقیقه در روز افزایش دهید.

 

همچنین ممکن است لازم باشد که یک لایت باکس خریداری کنید و امکان نور درمانی را برای خود مهیا کنید. استفاده از لایت باکس، یکی از روش های درمانی برای اختلال عاطفی فصلی (SAD) است. یک پزشک یا متخصص سلامت روان می تواند یک برنامه درمانی فردی را برای شما تنظیم کند که در حین استفاده از نور درمانی آن را هم دنبال کنید.

متخصصان توصیه می کنند که برای درمان اختلال عاطفی فصلی با نور درمانی، اول صبح به مدت 30 تا 45 دقیقه در مقابل یک لایت باکس بنشینید. بعضی از افراد، از پاییز تا بهار از لایت باکس استفاده می کنند.

 

انتظارات خود را تنظیم کنید

انتظار اینکه هر روز صبح باید پر از انرژی از رختخواب بلند شوید، ممکن است باعث شود استرس و اضطراب بیشتری در شما احساس شود. به جای این کمال گرایی، درک کنید که ممکن است بعضی روزها راحت تر از روزهای دیگر باشند و بعضی روزها برعکس. اگر بتوانید انتظارات خود را کمی پایین بیاورید، می توانید در مبارزه با احساس خستگی همیشگی موفقیت بیشتری را کسب کنید.

برای انجام این کار، یک فعالیت کوچک را انتخاب کنید که می توانید امروز آن را برای افزایش انرژی خود انجام دهید. به عنوان مثال:

 

 • در جاده یا خیابان قدم بزنید
 • به مدت 10 دقیقه یوگای ترمیمی انجام دهید
 • به یک مراقبه هدایت شده 10 دقیقه ای گوش دهید
 • بیرون بروید و در هوای تازه نفس بکشید

 

بهترین کار این است که هدف خود را یادداشت کرده و پس از رسیدن به آن، آن را بررسی کنید.

 

اگر در بیدار شدن و بلند شدن از رختخواب مشکل دارید، به خصوص اگر با استرس یا دلواپسی از خواب بیدار می شوید، می توانید علاوه بر برنامه ریزی که دارید، روز خود را با چند دقیقه تمرینات تنفسی شروع کنید تا به تنظیم ریتم روزتان کمک کنید.

 

بهداشت خواب خود را عیب یابی کنید

بهداشت خواب اصطلاحی برای توصیف عادات خواب سالم یا رفتارهایی است که می توان برای بهبود توانایی در به خواب رفتن و در خواب ماندن در طول شب انجام داد. رعایت بهداشت خواب خوب می تواند کیفیت و کمیت خواب شبانه شما را بهبود بخشیده و کمک کند تا در طول روز احساس خستگی مفرط نداشته باشید. همچنین، رعایت بهداشت خواب نقش مهمی در سلامت جسمی و روانی شما دارد.

 

برای کمک به بهبود بهداشت خواب خود:

 

 • اطمینان حاصل کنید که یک روال شبانه را دنبال می کنید که زمان برای فعالیت های آرامش بخش را برایتان فراهم می کند.
 • راه‌هایی برای کاهش تنش قبل از خواب پیدا کنید. این کار به شما این امکان را می دهد که ذهن و بدن خود را آرام کرده و خواب شبانه بهتری داشته باشید.
 • هدفتان این باشد که هر روز در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و از خواب برخیزید.
 • استفاده از وسایل الکترونیکی خود را در ساعات بعدازظهر محدود یا حذف کنید و حداقل 60 دقیقه قبل از خواب همه نمایشگرها را خاموش کنید.
 • با یک متخصص بهداشت روان صحبت کنید

 

احساس خستگی دائمی می تواند نشانه ای از یک مشکل سلامت روان مانند افسردگی باشد. خسته بودن لزوماً به این معنی نیست که شما افسرده هستید، اما اگر علائم دیگری مانند احساس غم و اندوه، از دست دادن علاقه، تحریک پذیری و انرژی کم که دو هفته یا بیشتر طول می کشد را نیز تجربه می کنید، می تواند باعث نگرانی شود.

اگر خواب‌آلودگی شما بیش از حد و کنترل آن دشوار شد، از پزشک خود بخواهید که شما را به یک متخصص سلامت روان ارجاع دهد. صحبت با یک درمانگر، روانشناس یا روانپزشکی که می تواند مشکل زمینه ای احتمالی شما را درمان کند، می تواند به شما کمک کند که احساس بهتری داشته باشید. این متخصصان همچنین می توانند برای توسعه استراتژی هایی برای افزایش انرژیتان با شما همکاری کنند.

 

شاید واقعا خسته نیستید اما همیشه احساس خستگی می کنید. اگر اینطور باشد تنها راه شما خسته کردن واقعی ذهن و بدن خودتان است!

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد احساس خستگی همیشگی

مقابله با خستگی و خواب آلودگی بیش از حد می تواند در برنامه روزانه شما اختلال ایجاد کند. ایجاد تغییراتی در بهداشت خواب، تحرک بیشتر بدن، تمرین تمرکز حواس و بیرون رفتن، همگی می توانند به بهبود سطح انرژی شما کمک کنند. با این حال، اگر این استراتژی‌ها جواب نمی‌دهند یا همیشه احساس خستگی می‌کنید، بهتر است به دنبال کمک حرفه‌ای باشید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید