دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

10 راه برای آزاد کردن ذهن از خاطرات دردناک

خاطرات چیز پیچیده ای است. این چیز پیچیده، به ما این امکان را می دهد که به لحظات زیبای زندگی خود نگاه کنیم و تغییرات مثبتی برای آینده ایجاد کنیم. با این حال، گاهی اوقات خاطرات ناخواسته در ذهن ما ظاهر می شوند. گاهی اوقات خاطرات صرفاً ناراحت کننده هستند، و ما از فکر کردن به آن ها می ترسیم. در مواقع دیگر هم خاطرات بدتر می شوند، زیرا ما آنها را با احساسات منفی خود مرتبط می کنیم.

اگر در کنار گذاشتن خاطرات دردناک یا رها کردن آنها مشکل دارید، این می تواند به طور جدی بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد. به دلیل این منفی بودن، بسیاری از مردم خاطرات دردناک را از ذهن خود حذف می کنند و سعی می کنند خود را مجبور کنند که آنها را فراموش کنند. متأسفانه، نادیده گرفتن دردهای گذشته، تنها به احساسات اجازه می دهد که زمانی که انتظارش را ندارید، ایجاد یا ظاهر شوند. رها کردن ممکن است سخت تر از فراموشی به نظر برسد، اما راه های زیادی وجود دارد که می توانید این سفر سخت تر اما بهتر را شروع کنید.

فهرست عناوین
10 راه برای آزاد کردن ذهن از خاطرات دردناک

چه این خاطرات بر خلق و خوی، عزت نفس یا توانایی عملکرد روزانه شما تأثیر بگذارند و چه نه، به هر حال اجازه ندهید که خاطرات شما را کنترل کنند. یادگیری رها کردن خاطرات آسیب زا، ناخوشایند و ناراحت کننده می تواند شما را آزاد و نیرومند کند. برای کشف اینکه چگونه می توانید این خاطرات دردناک را از ذهن خود خارج کنید، با ادامه این مطلب در دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

 

10 راه برای رهاسازی ذهن از خاطرات بد و دردناک

1. متعهد ماندن به کار در جهت رهاسازی این خاطرات

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، به احتمال زیاد میل به رها کردن خاطرات دردناک دارید. با این حال، این آرزو نمی تواند به واقعیت تبدیل شود، مگر اینکه متعهد به انجام کار سخت و تلاش برای رها کردن آن ها باشید. اگر از نظر ذهنی در مکانی پایدار هستید، تصمیم به تحقیق و اجرای استراتژی‌هایی برای مبارزه با خاطرات دردناک باید در دستور کارتان باشد. علاوه بر این، انگیزه شما نباید فراموش کردن خاطراتی باشد که تا به حال اتفاق افتاده است، بلکه باید آنها را به عنوان بخشی از زندگی خود که می توانید بعد از آن ها هم ادامه دهید، بپذیرید. این مربوط به تکنیکی است که توسط بسیاری از متخصصان سلامت روان و با نام درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد یا ACT استفاده می شود. نتیجه دهی این تکنیک درمانی توسط محققان ثابت شده و هدف از آن پذیرش تجربیات منفی زندگی است.

 

خوبی کن و ببین که چگونه خوبی به سمت تو می آید.

 

2. به آرامی با خاطرات روبرو شوید

اگرچه ممکن است متناقض و غیر عادی به نظر برسد، اما مرور خاطرات دردناک به آرامی و با حالتی دلسوزانه می تواند اولین قدم برای رها کردن آنها باشد. قبل از انجام این کار مطمئن شوید که در یک ذهنیت آرام و مثبت هستید. تحقیقات نشان می‌دهد که یادآوری خاطره به ذهن و فکر کردن در مورد احساسی که در آن لحظه داشتید، می‌تواند دردی را که تجربه کرده‌اید را به چشم‌انداز بیندازد. در خاطرات ما، آسیب و درد وقایع گذشته می تواند هر بخش دیگری از آن موقع را نیز تحت الشعاع قرار دهد.

به طور انتقادی در مورد احساس خود در آن لحظه فکر کنید. آیا آن موقعیت خروجی های مثبتی هم داشت یا احساسات مثبتی را در مورد آن روز به خاطر می آورید؟ هوای بیرون آفتابی بود؟ آیا یکی از پیراهن های مورد علاقه خود را پوشیده بودید؟ در نظر گرفتن این جزئیات در ابتدا ممکن است چالش برانگیز باشد، اما می تواند تمرکز را از درد دور کند.

البته سطوحی برای این کار وجود دارد. اگر خاطره ای که می خواهید رها کنید آسیب زا است، ممکن است برای حل آن به کمک یک درمانگر یا روانشناس نیاز داشته باشید. اما اگر خاطره ای کمتر آسیب زا بود، ممکن است بخواهید خودتان این کار را انجام دهید. گاهی اوقات ما از فکر کردن به خاطرات دردناک می ترسیم و این هشیاری ما را می خورد. رویارویی با آنها می تواند به غلبه بر این ترس کمک کند و به شما اطمینان دهد که در جایی که رویدادهای آن خاطره دیگر نمی تواند به شما آسیب برساند، در امان هستید.

 

3. عادات مثبت را به سبک زندگی خود وارد کنید

گاهی اوقات خاطرات دردناک می تواند مانند نفرینی باشد که زندگی روزمره ما را آزار می دهد. به همین دلیل، سنگینی خاطرات می تواند انرژی، شادی و تندرستی ما را در سایر جنبه های سلامت جسمی و روانی مان کاهش دهد. هر چه بیشتر وارد چرخه ای از زنده کردن این خاطرات شوید، نتیجه برای ذهن و بدن شما بدتر خواهد بود.

عادات مثبت می تواند به سادگی شامل فعالیت بدنی سبک، رژیم غذایی سالم، نوشیدن آب کافی، خواب کافی و درگیر شدن در زندگی اجتماعی باشد. خاطرات دردناک می تواند ما را از خود و دیگران دور و دورتر کند. یک راه خوب برای رها کردن آنها، ایجاد عادت هایی است که سلامت کلی شما را بهبود می بخشد. زمانی که از نظر جسمی و ذهنی احساس قدرت می‌کنید، بازگرداندن آن خاطرات به سطح ذهن دشوارتر خواهد بود.

 

هر صبح یک شروع تازه است... با یک قلب شکرگزار بیدار شو.

 

4. روابط سالم و شفابخش خود را تقویت کنید

یکی از بهترین راه ها برای غلبه بر احساسات دردناک این است که مطمئن شوید خاطرات جدیدی که می سازید مثبت هستند. احاطه کردن خود با افرادی که برای شما ارزش قائل هستند و به شما احساس امنیت و آرامش می دهند ضروری است. ایجاد یک محیط گرم و دلپذیر برای خودتان کمک می کند تا خاطرات دردناک و آسیب زا در پس زمینه ذهن تان محو شوند.

آسان است که احساس کنید باید به تنهایی روی تغییر کردن کار کنید، اما بدانید که دستیابی به دیگران برای تکیه کردن به آنها هرگز چیزی نیست که از آن خجالت بکشید. این امر به ویژه در صورتی صدق می کند که خاطرات دردناکی را در خود نگه می دارید که حول یک رابطه سمی یا توهین آمیز که در گذشته تجربه کرده اید می چرخد. یکی دیگر از مزایای تقویت روابط سالم این است که فضای امنی را برای شما ایجاد می‌کند تا در صورت تمایل به انجام آن، آسیب‌پذیر بوده و با یکی از عزیزانتان در مورد آن خاطرات منفی صحبت کنید.

 

همچنین بخوانید: 5 فکر منفی که فوراً باید گوش دادن به آن ها را متوقف کنید

 

5. برای مدیریت احساسات خود، از جملات تاکیدی یا مانتراهای مثبت استفاده کنید

جملات تاکیدی مثبت و مانتراها نه تنها برای مبارزه با تفکر منفی ارزشمند هستند، بلکه می توانند به کاهش بار خاطرات دردناک کمک کنند. جملات تاکیدی مثبت یا مانتراها عباراتی هستند که هنگام تثبیت خاطره ای دردناک به خود یادآوری می کنید. به عنوان مثال، فرض کنید خاطره دردناک شما حول و حوش زمانی است که خشونت فیزیکی را تجربه کرده اید.

یک تصدیق و عبارت تاکیدی مثبت پیرامون این موضوع می تواند این باشد: «من سالم و کامل هستم»، «آن وضعیت در گذشته است و من در محیط خود احساس امنیت می کنم» یا «من قوی و مقاوم هستم». در ابتدا ممکن است گفتن این جملات تاکیدی با صدای بلند احمقانه به نظر برسد. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که جملات تاکیدی مثبت ابزار روانشناختی قدرتمندی برای مبارزه با تفکر منفی و خاطرات آسیب زا هستند. علاوه بر این، وقتی جملات تاکیدی مثبت با روش‌های درمانی دیگر استفاده می‌شوند، حتی قوی‌تر هم می شوند.

 

6. انجام تمرینات مدیتیشن و ذهن آگاهی را امتحان کنید

هنگام بررسی خاطرات دردناک، محتاط بودن ضروری است. گاهی حتی فکر کردن به آنها می تواند باعث شود که فرد وارد یک وضعیت روحی بد شود. یکی از فعالیت هایی که ارزش امتحان کردن را دارد مدیتیشن و تمرکز حواس است.

کارشناسان بارها با تحقیقات متعدد ثابت کرده اند که مدیتیشن برای سلامت روان و تندرستی هر فردی مفید است و می‌تواند به آنها کمک کند تا با خاطرات دردناک کنار بیایند. اگر هرگز تمرینات مدیتیشن یا ذهن آگاهی را امتحان نکرده اید، می توانید گزینه های سطح مبتدی زیادی را به صورت آنلاین و رایگان پیدا کنید. از سوی دیگر، در صورتی که مدیتیشن را تمرین می‌کنید، اما تفاوتی ندیده‌اید، بررسی برخی از تمرین‌های مدیتیشن مبتنی بر تروما یا آسیب می‌تواند برایتان مفید باشد.

 

7. در یک گروه حمایتی شرکت کنید و با احساسات و خاطرات گذشته خود مقابله کنید

هنگام مرور خاطرات دردناک، به راحتی می توان احساس انزوا و تنهایی کرد. پیوستن به یک گروه حمایتی از افرادی که در سختی‌های مشابهی بوده یا هستند به شما در یافتن یک جامعه مناسب کمک می کند. گاهی اوقات لازم است کسی که تجربیات مشابه ما را پشت سر گذاشته است به ما کمک کند تا احساس کنیم واقعا درک شده ایم.

علاوه بر این، ایجاد روابط با غریبه هایی که تاکنون با آنها رابطه برقرار نکرده اید، می تواند گروه حمایتی شما را گسترش دهد، محیطی بدون فشار برای ابراز وجودتان فراهم کند و به شما اجازه دهد که خاطرات دردناک خود و دیگران را در یک محیط امن بررسی کنید.

 

چیزی که هست را بپذیر چیزی که گذشته را رها کن و به چیزی که می آید ایمان داشته باش.

 

8. ابزارها و سرگرمی هایی را بیابید که به شما کمک می کند خود را ابراز کنید

گاهی اوقات پیدا کردن کلمات مناسب برای بیان یک خاطره دردناک دشوار است. این می تواند باعث شود که احساسات و افکار مرتبط با آن خاطره در ذهن ما ایجاد شود. یافتن روشی برای ابراز خود و بیرون راندن آن احساسات به دنیای بیرون ضروری است.

یک راه عالی برای انجام این کار، یافتن ابزار، سرگرمی یا فعالیتی است که به شما امکان می دهد خود را ابراز کنید. یکی از مثال‌ها این است که به نوعی از هنر مانند نقاشی، طراحی یا عکاسی بپردازید. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که چگونه هنر می‌تواند ابزار مفیدی برای پردازش غیرمستقیم خاطرات دردناک و احساساتی باشد که در لحظه و در گذشته تجربه کرده‌اید.

 

9. از مکانیسم های مقابله ای ناسالم برای ایجاد احساس بهتر دوری کنید

اگر خاطرات دردناک روزانه شما را تحت تاثیر قرار می دهند، این احتمال وجود دارد که مکانیسم های مقابله ای ناسالمی را در تلاش برای کنار زدن خاطرات، فراموش کردن آنها یا بی حس کردن احساسات خود ایجاد کرده باشید. این موارد می تواند شامل استفاده از مواد مخدر و الکل، خوردن بیش از حد غذاهای ناسالم، خواب زیاد یا ناکافی، منزوی شدن و دوری کردن از دوستان و خانواده، ساعات کار بیش از حد، یا استفاده از روابط عاشقانه برای فراموش کردن درد باشد.

اگرچه روی آوردن به این راه حل های سریع و در دسترس طبیعی است، اما در پایان، تقریباً همه آنها بیشتر از اینکه مفید باشند، ضرر دارند. البته، اگر بخواهید در آخر هفته فقط به خودتان برسید تا از سنگینی کار در طول هفته خلاص شوید، یا دوست دارید یکی از روزهای تعطیل خود را به دیر خوابیدن اختصاص دهید یا یک وعده غذایی ناسالم بخورید، چیز مهمی اتفاق نمی افتد. مشکل وقتی بوجود می آید که برای ایجاد احساس بهتر، به این روش ها تکیه کنیم.

 

10. آن خاطرات دردناک را با کمک یک متخصص آموزش دیده کاوش کنید

اگرچه جستجوی کمک حرفه‌ای ممکن است ترسناک باشد، اما وقتی اولین قدم را بردارید، پتانسیل آن وجود دارد که به تجربه‌ای ارزشمند تبدیل شود. صحبت کردن با یک شخص ثالث بی طرف در منطقه ای عاری از هرگونه قضاوت، می تواند به سازماندهی افکار و احساسات شما در مورد موضوع کمک کند. اما دلیل دیگری که ممکن است بخواهید از یک متخصص کمک بگیرید این است که نمی خواهید در مورد خاطرات خود با کسی دیگر صحبت کنید.

درمان های متعددی وجود دارد که روانشناسان و مشاوران بالینی از نظر عصبی برای مقابله با خاطرات آسیب زا استفاده می کنند. به عنوان مثال، یکی از این درمان ها، حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم (EMDR) نام دارد. درمان EMDR از تمرینات حرکتی چشم برای آزادسازی خاطرات آسیب زا استفاده می کند.

 

آخرین اندیشه ها در مورد برخی از راه های رهاسازی ذهن از خاطرات دردناک

خاطرات دردناک این قدرت را دارند که تا مدت‌ها پس از وقوع هم ما را آزار دهند. در حالی که داشتن خاطرات دردناک در طول زندگی طبیعی است، هیچ دلیلی وجود ندارد که این خاطرات بر کیفیت زندگی امروز شما تأثیر بگذارد. چه بخواهید روش های درمانی فشرده را امتحان کنید یا اینکه با کاری که می توانید انجام دهید، مانند مدیتیشن یا یافتن یک سرگرمی جذاب، روندی آهسته و قدم به قدم را شروع کنید، این کار شدیدا به نفع شما پیش خواهد رفت. با این حال، ترکیب برخی از این استراتژی ها اولین گام برای رهاسازی خاطرات دردناک و احساسات گذشته است. وقتی که این رهاسازی را با موفقیت پیش بردید، می توانید به سمت آینده ای مثبت و روشن حرکت کنید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید