دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

5 فکر منفی که فوراً باید گوش دادن به آن ها را متوقف کنید

رهایی کامل از افکار منفی غیرممکن است، حتی اگر تمام مردم دنیا به ما توصیه کنند که از تفکر منفی دست برداریم. از آنجایی که نمی توانید آنها را کاملا حذف کنید، تنها گزینه سودمند دیگر این است که گوش دادن به آنها را متوقف کنید. شما می توانید تفکر منفی را تشخیص دهید و آن را در چشم انداز قرار دهید تا به تغییر ذهنیت شما کمک کند.

افکار منفی می‌توانند شما را مضطرب کرده و به افسردگی منجر شوند. گیر افتادن در چرخه منفی گرایی می تواند شادی را از زندگی شما دور کرده و در هر زمینه ای آسیب ایجاد کند. افکار درونی شما هم می‌توانند مخرب باشند و هم می‌توانند برای شما رفاه را به ارمغان بیاورند.

فهرست عناوین
5 فکر منفی که فوراً باید گوش دادن به آن ها را متوقف کنید

تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که ارتباط ذهن و بدن می‌تواند بر سلامت شما نیز تأثیر بگذارد. اگر بتوانید به افکار مثبت روی بیاورید، مزایای زیر را تجربه خواهید کرد:

 

  • کاهش فشار خون
  • خطر کمتر ابتلا به بیماری‌های قلبی
  • سیستم ایمنی قوی تر
  • سطوح استرس پایین تر
  • اضطراب کمتر
  • جلوگیری از بی‌خوابی و کمک به غلبه بر آن 
  • کاهش درد
  • شادتر بودن
  • خوش بینی به آینده

 

 

پنج فکر منفی که باید همین الان گوش دادن به آن ها را تمام کنید

 

از آنجایی که نمی‌توانید افکار منفی را از بین ببرید، باید یاد بگیرید که آنها را رام کرده و نادیده بگیرید. چیزهای خاصی وجود دارد که باید فوراً گوش دادن به آن‌ها را متوقف کنید. شناختن افکاری که باید هر بار برای دور انداختن آن‌ها تلاش کنید، به شما کمک می کند تا آنها را تحت کنترل خود درآورید.

 

1. من وقت ندارم.

گفتن جملاتی مانند "خیلی سرم شلوغ است" و "وقت ندارم" بهانه های رایجی هستند، اما اصلا دلایل خوبی نیستند. این اظهارات اصلاً دلیل به حساب نمی‌آیند، پس به آنها گوش ندهید.

وقتی چیزی برای شما مهم است، در هر صورت زمان و انرژی لازم را برای تحقق آن پیدا خواهید کرد. اگر این فکر به ذهن شما خطور کرد، چند دقیقه وقت بگذارید و به این فکر کنید که آیا این کار چیزی است که واقعاً به آن اهمیت می‌دهید یا خیر.

تنها زمانی که نمی‌خواهید کاری را انجام دهید، گفتن اینکه شما وقت ندارید، یک بهانه آسان است. گوش دادن به این نوع افکار را متوقف کنید تا در چرخه بهانه گیری گرفتار نشوید.

 

همچنین بخوانید: 20 عبارتی که تکرار روزانه آن ها افسردگی مزمن را تسکین می دهد

 

2. من صلاحیت انجام این کار را ندارم.

فکر کردن به اینکه صلاحیت انجام کاری را ندارید، شما را از دستیابی به بالاترین پتانسیل خود باز می‌دارد. در این صورت است که از تعقیب رویاهای خود و مقابله برای رسیدن به اهداف بزرگتر در برنامه خود می‌ترسید.

قرار گرفتن در حالت شک به خود، باعث می‌شود به دنبال هر دلیلی برای اجتناب از ریسک کردن و حرکت رو به جلو باشید. شما خود را متقاعد می‌کنید که ساکن و بی‌حرکت باشید، زیرا ماندن در جایی که احساس امنیت می‌کنید راحت تر است، حتی اگر اینطور نباشد!

حتی اگر ماندن آسان‌تر باشد، با این سکون چیزهای زیادی از جمله فرصت‌ها و تجربیات هیجان‌انگیز را از دست خواهید داد. اگر به رشد شخصی خود متعهد هستید، فوراً گوش دادن به این افکار منفی را متوقف کنید.

 

تو در جایی از زندگی خود قرار داری که آرامش در اولویت تو است و منفی بودن نمی تواند در آنجا وجود داشته باشد.

 

3. دیگران من را نمی فهمند.

وقتی دائماً به خود می گویید که مردم من را نمی فهمند، بدون دلیل در حال ناراحت کردن خودتان هستید. تصمیمات شما گاهی به مذاق دیگران خوش نیامده و آن‌ها را ناراحت می‌کند، اما این بدان معنا نیست که باید خودتان را زیر سوال ببرید. حتی اگر هیچ کس انتخاب های شما را درک نکند، باز هم باید بهترین کار را برای خود انجام دهید.

اگر می‌خواهید تصمیم بگیرید، اما فقط بخاطر اینکه فکر می‌کنید دیگران نمی‌فهمند و درکتان نمی‌کنند، از آن امتناع می‌کنید، در رفاه و مسیر زندگی‌ خودتان دخالت بدی می‌کنید. این زندگی متعلق به شماست، پس هر فکر درونی که به شما می‌گوید دیگران آن را درک نمی‌کنند را نادیده بگیرید.

شما مدیون خود هستید و باید بهترین تصمیم ها را بگیرید، و انجام این کار یک عادت مثبت است. افرادی که واقعاً برای شما اهمیت قائل بوده و شما را دوست دارند، بدون توجه به هر چیزی، شما را درک و حمایت می‌کنند.

 

4. من آماده نیستم.

حتی با آمادگی هم هرگز برای انجام کاری کاملا آماده نخواهید بود! اگر صبر کنید تا برای چیزی آماده شوید، هرگز به جایی نخواهید رسید. در حالی که باید زمانی را صرف برنامه ریزی و زمان بندی کنید، بالاخره باید اولین قدم را نیز در نقطه ای بردارید.

لطفا زیاد درنگ نکنید و به افکار منفی درونی خود که مدام در حال گفتن این هستند که شما آماده نیستید، گوش نکنید. اولین قدم، سخت ترین قدم است. پس آن افکار منفی را کنار بگذارید و شروع کنید. سپس، می توانید از اشتباهات خود و درس هایی که در طول مسیر با آنها مواجه می شوید، درس بگیرید.

اگر گفتن اینکه آماده نیستید را به عادت تبدیل کنید، شروع به گفتن آن در مورد همه چیز خواهید کرد. شما حتی شانس هایی را که کاملاً برای آنها آماده بوده اید را هم از دست خواهید داد، زیرا خودتان را متقاعد کرده اید که برای هیچ چیز آماده نیستید. فوراً از گوش دادن به این فکر منفی دست بردارید تا بتوانید تمام آنچه که زندگی رنگارنگ به شما ارائه می دهد را تجربه کنید.

 

5. من انرژی ندارم.

این فکر منفی بهانه دیگری است که دلیل خوبی به حساب نمی آید. هیچ کس زندگی آسانی ندارد، و اگر همه بخواهند از این بهانه استفاده کنند، دیگر هیچ کاری انجام نخواهد شد. یک زندگی شاد کار می‌خواهد، اما شما انرژی لازم را برای انجام کارهای ضروری برای خود پیدا می کنید.

 

اگر می‌دانید که کارهایی برای انجام دادن دارید، این فکر منفی تضعیف کننده را نادیده بگیرید و آن‌ها را انجام دهید. به همین ترتیب، اگر کسی در زندگی شما در حال رقم زدن اتفای بزرگ بود، باز هم این فکر را کنار بگذارید وّّ آگاهانه با او پیش بروید. اگر گوش دادن به این فکر منفی و مخرب را متوقف نکنید، خودتان را عقب نگه داشته و باعث می‌شوید که تجربیات، خاطرات و روابط را از دست بدهید.

 

چگونه از افکار منفی دوری کنیم؟

اکنون که افکار و ایده های مضری که باید از آنها اجتناب کنید را می دانید، وقت آن رسیده است که چند راه برای اتخاذ عادات جدید و سالم تر را نیز بدانید. در ادامه، این راه‌های موثر را خواهید خواند. با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

زمانی که افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنی نتایج مثبت را خواهی دید. چرا برای یکبار هم که شده امتحانش نمی کنی؟!

 

1. افکار منفی را بشناسید

تا زمانی که نگرش هایی که مانع شما می شوند را تشخیص ندهید، نمی توانید کاری برای دوری از خودگویی های منفی انجام دهید. یکی از راه‌های انجام این کار این است که افکار منفی‌ای که در طول روز داشته‌اید را یادداشت کنید. به خصوص باید از یادداشت کردن تمام باورهای خود محدود کننده ای که دارید، اطمینان حاصل کنید.

وقتی افکار خود را می‌نویسید، باید کارهایی که در آن زمان انجام می دادید را نیز یادداشت کنید. اگر این کار را انجام دهید، می توانید الگوهایی را مشاهده کنید که به شما امکان می دهد محرک های خود را تشخیص دهید. نوشتن آن و شناسایی محرک های خودتان، به شما کمک می کند تا عادت های مثبت بیشتری ایجاد کنید.

راه دیگر برای تشخیص این افکار این است که به زمانی که از خود انتقاد می‌کنید توجه کنید. هنگامی که شروع به توجه کردن کردید، می‌توانید در آن لحظه طرز فکر خود را تغییر دهید و فوراً گوش دادن به افکار منفی را متوقف کنید. سپس، دقیقا مثل افکاری که در مورد یک دوست یا یکی از عزیزانتان دارید، در مورد خودتان هم مثبت فکر کنید و روی نقاط و ویژگی‌های مثبت خود تمرکز کنید.

 

2. آن را زیر سوال ببرید

وقتی افکار محدود کننده درونی خود را تشخیص دادید، وقت آن است که آنها را زیر سوال ببرید. بفهمید که آیا باورهای شما درست هستند یا نه و چرا ممکن است درست باشند. سوال پرسیدن از خودتان تا زمانی که مشکل را ریشه یابی کنید، به شما کمک می کند آن را در یک دیدگاه واقع بینانه قرار دهید.

به احتمال زیاد، این افکار شما واقعی نیستند، و شما هرگز مجبور نیستید آنها را باور کنید. ذهن شما فقط ابزاری است که می توانید از آن استفاده کنید و همچنان آن را تحت کنترل خود داشته باشید. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید به چه چیزهایی فکر می کنید و کدام افکار را کنار بگذارید.

با زیر سوال بردن و رد افکار محدود کننده خود، سیستم اعتقادی خود را تغییر خواهید داد. عادت کردن به این کار باعث می‌شود که با باور نکردن افکار بی‌مورد، به مراتب راحت‌تر از قبل باشید. به علاوه، قطعا با پایبندی به این عادت سودمند، قسمت‌های کمتری از خودگویی منفی را تجربه کنید.

 

3. آن را دوباره قاب و چارچوب بندی کنید

برای تغییر فکر، باید آن را در قالب چیزی که بهتر به شما خدمت می کند، قرار دهید. شما نمی توانید همه ایده ها را بگیرید و آنها را مثبت کنید، اما می توانید از روش چارچوب بندی مجدد استفاده کنید. هنگامی که نگرش خود را اصلاح می کنید، رویکرد واقع بینانه تری برای از بین بردن فشار آنها بر خودتان اتخاذ می کنید.

در حالی که همیشه نمی توانید یک رشته فکر را در مسیر خود متوقف کنید، اما می توانید با چارچوب بندی مجدد شدت آن را تغییر دهید. برای این منظور، کلمات منفی را به کلمات مثبت و ملایم تر تغییر دهید. به عنوان مثال "من نمی توانم" را با "این چالش برانگیز است" و "من متنفرم" را با "دوست ندارم" جایگزین کنید.

وقتی افکار منفی را مجدداً قالب بندی می کنید، قدرت آنها کاهش می یابد. آنها دیگر کنترلی بر شما نخواهند داشت و شما آن را به چیزی دلگرم کننده و دقیق تبدیل خواهید کرد.

 

4. افکار منفی را رها کنید

اکنون زمان آن فرا رسیده است که افکاری که کمتر در خدمت شما هستند را رها کنید. شما تفکر منفی را تشخیص دادید، متوجه شدید که در شکل درست خود قرار ندارد، و آن را به گونه‌ای تنظیم کردید که واقعیت را منعکس کند.

اکنون، زمان رها کردن افکار است. با کمال تعجب، چیزی به سادگی نوشتن آن‌ها روی یک تکه کاغذ و دور انداختنش، می تواند به شکل چشمگیری به ذهن شما در رها کردن آن‌ها کمک کند.

صداهایی که در سر ما وجود دارند ممکن است طاقت فرسا و گاهی حتی فلج کننده باشند. هر چه بیشتر آنها را در آنجا رها کنیم، بلندتر می شوند و در عزت نفس ما نفوذ می کنند. در ابتدا، آنها از تأثیراتی که از زندگی گرفته‌ایم، شکل گرفته و رشد کرده‌اند، اما این خود ما هستیم که بعد از آن، با اجازه حضور مداوم به این افکار، آن‌ها را تغذیه و قوی می کنیم.

با افکار نجنگید، چرا که دعوا انرژی زیادی را در فضای منفی هدر می‌دهد. در عوض، از پذیرفتن بی چون و چرای آن‌ها خودداری کنید و تا زمانی که به حقیقت نرسیدید، آنها را بی امان زیر سوال ببرید.

 

5. احساسات خود را به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاشتن احساسات خود با یکی از نزدیکان و عزیزان، می تواند تفاوت زیادی در دور شدن از این افکار ایجاد کند. همه انسان‌ها گاهی اوقات احساسات منفی را تجربه می کنند و این مسئله به خودی خود جایی برای نگرانی ندارد. صحبت کردن در مورد آن احساس منفی، می تواند به شما کمک کند که دیدگاه دیگری پیدا کنید. در حالی که از قبل می‌دانستید که این فکر منفی دقیق و واقعی نبوده است، شنیدن تأیید این مسئله از دیگران، همیشه فوق‌العاده خوب است.

به علاوه، صحبت در مورد احساساتتان می تواند به شما در غلبه بر آنها کمک کند. همانطور که موقعیت خود را به زبان می آورید، کمی بیشتر افکار خود را درک خواهید کرد. انجام این کار به شما کمک می کند تا افکار غیر مفیدی که گاهی به ذهنتان خطور می‌کند را از بین ببرید.

 

سخن پایانی در مورد افکار منفی که سریعا باید گوش دادن به آن‌ها را متوقف کنید

شما وظیفه دارید که افکار منفی در سرتان را به چالش بکشید و در مقابل آن به خودتان مدیون هستید. اجازه ندهید افکار درونی شما را متقاعد کنند که به اندازه کافی خوب نیستید یا برای قدم بعدی در زندگی خود آماده نیستید.

افکار شما همیشه ارزش توجه شما را ندارند، به خصوص زمانی که سعی در شکست دادن و زمین‌گیر کردن شما دارند. با این حال، همیشه نمی‌توانید این افکار را کاملاً متوقف کنید، اما می‌توانید یاد بگیرید که چگونه گوش کردن به آن‌ها را متوقف کنید. بنابراین، از مطلبی که به شما ارائه شد، برای نحوه تعیین اینکه کدام افکار را نادیده بگیرید و یادگیری چگونگی دور شدن از آنها استفاده کنید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید