دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

7 رفتار در رابطه زناشویی ناسالم از نگاه روانشناسی

روابط زناشویی در طیفی بین سالم و ناسالم است و اگر رابطه زناشویی خود را در سطح سالم می بینید، خود را یک فرد خوش شانس بشمارید. یافتن عشق واقعی همیشه آسان نیست، زیرا افراد خودخواه زیادی وجود دارند که می توانند بعد از ورود به زندگی شما، آن را ویران کنند. یک رابطه ناسالم می تواند بر سلامت عاطفی، ذهنی و جسمی شما تأثیر بگذارد. 

وقتی در یک رابطه زناشویی، رفتارها چیزی جز یک اتفاق توهین آمیز نیستند، اشتباه تفسیر کردن آنها به عنوان ابراز عشق کار سختی است. این رفتارها شامل خشونت، کنترل نابجا و خشم است. این رفتارها نه تنها برای شما سالم نیستند، بلکه می توانند ناامن نیز باشند. یک رابطه سالم مستلزم آن است که هر دو نفر نیازها و خواسته های خود را بیان کنند. 

فهرست عناوین
7 رفتار در رابطه زناشویی ناسالم از نگاه روانشناسی

در یک رابطه زناشویی سالم، شما به یکدیگر احترام می گذارید و قدرت را به اشتراک می گذارید. بارها شنیده اید که قرار است در روابط زناشویی همه چیز پنجاه و پنجاه باشد، اما اگر یک نفر بیشتر از سهم خود بخواهد، به راحتی همه چیز سمی می شود. وقتی کسی را دوست دارید، هرگز نباید سعی کنید او را کنترل کنید، چرا که  دوست داشتن کسی، اول از همه در آزادی او معنی می‌شود. 

وقتی در یک موقعیت سمی هستید، وجود عدم تعادل در قدرت یک امر عادی است. شریک زندگی شما ممکن است ناصادق باشد، به مرزهای شما احترام نگذارد، و نسبت به شما و همه چیزتان حس مالکیت محض داشته باشد. برخی از افراد خودخواه، عاشق انجام بازی های قدرت با شریک زندگی خود هستند. این رفتار سمی و مخرب، به آنها کمک می کند تا احساس امنیت و خوشحالی کنند. اما خودتان را گول نزنید؛ این رفتار توهین آمیز است.

 

 

رفتارهایی که افراد در یک رابطه ناسالم نشان می دهند 

در روابط ناسالم معمولاً کنترل و اعمال قدرت حرف اول را می‌زند و میزان بی احترامی که صورت می‌پذیرد، می تواند برای هر دو طرف مضر باشد. اگر در موقعیتی هستید که شرایط در حال سوال کردن از شماست که آیا در یک رابطه ناسالم هستید یا خیر، به احتمال زیاد خودتان بصورت غریزی پاسخ را می‌دانید. 

روانشناسان به شما توصیه می‌کنند که به غرایز درونی خود گوش دهید، زیرا آنها می توانند به شما کمک کنند تا تصمیمات خوبی در مورد شریک زندگی خود بگیرید. در اینجا برخی از نشانه های رایج وجود دارد که نشان می دهد رابطه شما ناسالم است و باید انتخاب های سخت اما تعیین کننده‌ای داشته باشید!

 

هرگز اجازه نده که زشتی دیگران زیبایی تو را از بین ببرد.

 

1. ارعاب در یک رابطه ناسالم معمول است 

اگر تا به حال در دادگاه حضور داشته اید، بخشی از مشاجرات بین شاکی و تیم حقوقی متهم، شامل ارعاب و ترساندن است. در این شرایط، حضور در جایگاه شاهد می‌تواند بی‌رحمانه باشد، زیرا هدف گرفتن اطلاعاتی از شما است که به پیروزی در پرونده کمک می‌کند. همین را می توان در مورد شریک کنترل کننده در یک رابطه ناسالم نیز گفت، چرا که او دوست دارد از تاکتیک های ارعاب و ترساندن برای به دست آوردن قدرت بر شما استفاده کنند. 

روش های مورد استفاده توسط شخصیت های خودشیفته می تواند کاملاً ترسناک باشد. آنها ممکن است به افراد نزدیک شما، حتی فرزندان یا حیوانات خانگی شما آسیب برسانند تا شما را وادار کنند تا خواسته های آنها را برآورده کنید. آنها می توانند حرکتی بکنند و یا از زبان بدن استفاده کنند تا شما متوجه شوید که در مشکل هستید. 

طبیعی است که از سوی فردی که بر شما مسلط است، مانند رئیستان یا یک طلبکار، احساس ارعاب و ترس کنید. با این حال، هرگز نباید در مقابل کسی که دوستش دارید چنین احساسی داشته باشید. CDC هشدار می دهد که چگونه این رفتارها در صورت مصرف مواد مخدر یا الکل تشدید می شود. 

 

2. یک رابطه زناشویی توهین آمیز با حسادت همراه است 

هنگامی که در یک رابطه ناسالم قرار دارید، احتمالاً حسادت در این ترکیب وجود دارد. این احساس قوی زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از طرفین، ترس از دست دادن دیگری را دارد. آن‌ها می‌دانند که شما را مورد آزار و اذیت قرار داده و به شما بی‌احترامی نشان داده‌اند، و می‌ترسند که بالاخره شما بخاطر همین رفتار آن‌ها را ترک کنید. 

حسادت یک رفتار تملیکی اما به شکل سمی است. به یاد داشته باشید که داشتن سطح کمی از حسادت سالم است زیرا این یک احساس طبیعی انسانی است. با این حال، داشتن توانایی برای نگه داشتن این  در چشم انداز بسیار مهم است. 

هنگامی که این احساس سمی می شود، اغلب با سایر اشکال اعمال نفوذ یا اقدامات توهین آمیز همراه است. دکتر جفری جی پارک از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا این موضوع را به شدت مورد مطالعه قرار داده است. به گفته دکتر پارک، زمانی که یک رابطه زناشویی با پرخاشگری و کنترل همراه باشد، این یک رابطه ناسالم است.

 

3. دروغ بیانگر بی احترامی به طرف مقابل است

به یاد داشته باشید که نیمی از حقیقت همچنان دروغ است و شما نمی خواهید در یک رابطه ناسالم که در آن نتوانید به شریک زندگی خود اعتماد کنید، باشید. کسی که نمی تواند با شما صادق باشد، به صداقت شما بی احترامی می کند. از آنجایی که اعتماد یکی از اجزای سازنده اساسی پیوند بین شما و شریک زندگی شماست، زمانی که نمی توانید به صادق بودن او اعتماد کنید، احتمال از بین رفتن این پیوند زناشویی بالا می‌رود.

کتابخانه ملی پزشکی هشدار می‌دهد که دروغگویان بیمارگونه، اغلب گذشته‌ای کثیف دارند و خودشان از موقعیت‌های سمی می‌آیند. با این حال، زندگی و رابطه با کسی که نمی تواند در مورد چیزی صادق باشد غیرممکن است. این افراد در بیشتر اوقات، اگر دهانشان باز شود فقط دروغ می گویند.

 

همچنین بخوانید: 10 درسی که طلاق و جدایی به زوج ها می دهد

 

4. سوء استفاده بخشی از یک رابطه ناسالم است

یکی از مهم ترین نشانه هایی که مشخص می‌کند که شما در یک رابطه ناسالم هستید، سوء استفاده است. سوء استفاده به اشکال مختلفی ظاهر می شود و یک یا چند مورد از آنها ممکن است زمانی که شما در یک موقعیت سمی هستید وجود داشته باشد. هیچ وقت برای یک سو استفاده‌گر اشکالی ندارد که چیزهایی را به سمت شما پرتاب کند، هل دهد، ضربه بزند، لگد بزند یا به شما آسیب برساند. 

اگر این افراد یک بار روی بدن شما ردی از خود بجای بگذارند، دوباره این کار را خواهند کرد. لطفاً به داستان های تلفیق شده با اشک تمساح آن‌ها که به شما می گویند که فقط همین یک بار بوده و دیگر تکرار نمی‌شود، اعتماد نکنید. افراد زیادی در قبرهایشان خوابیده‌اند، زیرا اعتماد داشتند که این وضعیتی است که می توانند از عهده آن برآیند. 

شکل دیگری از سوء استفاده که بیشتر مردم دوست ندارند در مورد آن صحبت کنند، سو استفاده جنسی است. حتی در یک رابطه متعهدانه، هیچ کس نمی تواند شما را مجبور به انجام کاری کند که نمی خواهید انجام دهید. اگر کسی خودش را به شما تحمیل کند، تجاوز محسوب می شود، و شما مجبور نیستید از آن دفاع کنید. 

سوء استفاده عاطفی ممکن است یکی از چالش برانگیزترین موارد برای غلبه بر آن باشد. در این شرایط، شریکی برای زندگی خود دارید که دوست دارد با ذهن شما بازی کند، دعوا کند و شما را پایین بیاورد. میزان بی احترامی در این مواقع می تواند عزت نفس شما را به سرعت از بین ببرد.

 

نفس بکش عزیز من این فقط یک فصل است... این تمام داستان تو نیست...

 

5. احمق انگاری توسط شریک زندگی متجاوز اتفاق می افتد

وقتی کسی می تواند نحوه نگاه شما به یک موقعیت را کنترل کند، بر شما اعمال نفوذ می‌کند. این توهین آمیز است که کسی چیزی را باور کند که درست نیست. در ذات خود، این رفتار از طرف فرد سمی در رابطه، برای حفظ خود و قدرت کنترل است. 

یک فرد سمی، در رابطه خود خط داستانی ایجاد می‌کند که او را در سمت "حق" و شریک زندگی‌اش را در سمت "اشتباه" نگه می‌دارد. اگر مشکوک هستید که شریک زندگی‌تان با خیانت به شما بی‌احترامی نشان می‌دهد، ممکن است با او مقابله کنید. در این شرایط این افراد سعی خواهند کرد به شما بگویند که دیوانه هستید یا به وضوح فکر نمی کنید. آنها ممکن است بگویند شما پارانوئید بوده و چون از نظر ذهنی ناپایدار هستید، توهم‌هایی را در ذهن خود درست می کنید. 

انواع مختلفی از احمق‌انگاری وجود دارد. این گرایش‌های سوء استفاده‌کننده شامل بی‌اهمیت‌سازی، انکار، انحراف، خودداری، کلیشه‌سازی و مقابله است. 

 

6. انتقال گناه در یک رابطه ناسالم اتفاق می افتد

هر زوجی در رابطه خود مشاجره دارند و این بخشی از یک رابطه سالم است. با این حال، وقتی شریک زندگی‌تان به شما بی احترامی می کند و گناه را به گردن شما می اندازد، در حال عبور از یک خط قرمز است. وقتی با یک شریک زندگی سمی سر و کار دارید، او اغلب دوست ندارد در مورد چیزی مقصر باشد. 

آنها ترجیح می دهند که گناه خود را به گردن‌تان انداخته و شما را سرزنش کنند تا اینکه مسئولیت اعمال خود را بپذیرند. شاید آنها این ماه وام مسکن شما را در قمار حیف و میل کرده باشند، اما باز هم تقصیر شماست، زیرا پول زیادی را برای خرید مواد غذایی خرج کرده‌اید. حتی اگر به آنها مدرک غیرقابل انکاری مبنی بر اشتباهی که انجام داده اند ارائه دهید، باز هم راهی برای برگرداندن آن به شما پیدا خواهند کرد. 

 

7. انزوا با شریک خشن و فحاش اتفاق می افتد

آیا تا به حال به جزیره ای دورافتاده رفته اید که چیزی در اطراف آن نباشد؟ یکی از این مکان ها جزیره شل در ساحل شهر پاناما است. قبل از رفتن به این مکان، می شنوید که وقتی کشتی شما را پیاده می کند، هیچ امکاناتی پیدا نمی کنید، هیچ رستوران، پناهگاه یا حتی تلفنی برای کمک گرفتن. 

اگر یکی از آخرین افرادی باشید که قبل از حرکت کشتی در جزیره هستید، می تواند بسیار وهم انگیز باشد. هنگامی که در یک رابطه ناسالم هستید، همین اتفاق می افتد، زیرا شریک زندگی شما می خواهد شما را منزوی کرده و با تنها گذاشتن‌تان، شما را از خود دور کند. وقتی منزوی شدید و در آن جزیره دور افتاده کسی در اطراف‌تان وجود نداشت، دیگر کسی وجود ندارد که در مورد نحوه رفتار با شما قضاوتی داشته باشد یا توصیه‌ای کند. 

متأسفانه، وقتی در چنین موقعیتی هستید، شرایط اصلا قابل مقایسه با آن بهشت گرمسیری نیست، زیرا در اینجا شما بخاطر رفاه خود می ترسید. شخص کنترل کننده می خواهد تماس های تلفنی شما را محدود کند، پیام های متنی شما را نظارت کند و یا ممکن است تا جایی پیش برود که ردیاب های GPS را روی تلفن و ماشین شما قرار دهد.

آنها باید ببینند که با چه کسی صحبت می کنید، کجا می روید و چه می کنید. ممکن است احساس انزوا و خفگی کنید، زیرا می دانید که هر حرکت شما تحت نظارت است.

 

اگر آنقدر شجاع باشید که خداحافظی کنید، زندگی با یک سلام جدید به شما پاداش خواهد داد!

 

آخرین افکار در مورد رفتار ها در روابط زناشویی ناسالم

آیا رابطه شما سالم است؟ اگر مجبور شدید متوقف شوید و به این سؤال فکر کنید، به احتمال زیاد در رابطه شما و شریک زندگیتان، بی احترامی و چیزهایی وجود دارد که نیاز به بهبود دارند. هر موقعیتی به این معنی نیست که باید رابطه خود را پایان دهید. برخی از افراد می خواهند تغییر کنند و مایل به دریافت کمک هستند. 

با این حال، باید آنقدر خودتان را دوست داشته باشید که وقتی در یک رابطه ناسالم با سوء استفاده یا سایر رفتارهای شدیدا سمی هستید، آن را ترک کنید. مردم اغلب در موقعیت هایی که با آنها بدرفتاری می شود می مانند، زیرا نمی دانند چگونه باید فرار کنند. هر روز، مردان و زنانی در سراسر جهان با شرکای نفوذگری روبرو می شوند که زندگی آنها را کاملا تحت کنترل درآورده و عزت نفس آنها را از بین می‌برند. 

نکته کلیدی این است که متوجه شوید که امیدی فراتر از وضعیت ناسالم شما وجود دارد. کمک بگیرید، با خانواده و دوستان خود صحبت کنید و اگر همچنان هم از شرایط راضی نیستید، از رابطه بیرون بروید. زندگی خیلی کوتاه تر از آن است که بخواهید وقت خود را در یک موقعیت بدبختانه و آزاردهنده بگذرانید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید