دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

3 فایده مدیتیشن محبت آمیز و نحوه شروع و انجام مراقبه عشق و مهربانی

تمرین‌های مدیتیشن و تاکیدات مثبت مختلف برای زنان می‌تواند به تثبیت ذهن و بازگرداندن آرامش به روح آنها کمک کند. البته مردان نیز می توانند از مدیتیشن، یوگا و سایر تکنیک های معنوی بهره ببرند. با این حال، زنان معمولاً از بیماری‌های روانی مانند اضطراب و افسردگی با میزان بیشتری رنج می‌برند. بنابراین، مدیتیشن محبت آمیز یا مراقبه عشق و مهربانی می تواند به آنها کمک کند که از نظر عاطفی تعادل و شادابی بیشتری داشته باشند.

مراقبه محبت آمیز یا مدیتیشن عشق و مهربانی شامل خواندن جملات تاکیدی و مانترا برای پذیرش و شفقت رادیکال خود است. ابتدا با دوست داشتن خود، می توانید محبت خود را گسترش دهید تا بعد از آن، همه موجودات زنده را شامل شود. در حالی که مراقبه فرهنگ ها و مذاهب بسیاری را در بر می گیرد، مدیتیشن محبت آمیز از آموزه های بودایی سرچشمه می گیرد. در زبان پالی، مهربانی به متا یا داشتن حسن نیت و خیرخواهی نسبت به خود و کل کیهان ترجمه می شود.

فهرست عناوین
3 فایده مدیتیشن محبت آمیز و نحوه شروع و انجام مراقبه عشق و مهربانی

داشتن یک مراسم مدیتیشن روزانه برای تمرکز بر خود و بالا بردن هوشیاری بسیار مهم است. با تمرین مدیتیشن محبت آمیز و خواندن جملات تاکیدی مثبت می توانید فواید مختلف جسمی، عاطفی، ذهنی و معنوی را تجربه کنید. بهتر از همه، این تمرین به شما کمک می کند تا پذیرش، عشق و شفقت را نسبت به خود و دیگران پرورش دهید.

 

 

مراقبه محبت آمیز یا مدیتیشن عشق و مهربانی چیست؟

مراقبه محبت آمیز یا مدیتیشن عشق و مهربانی شامل تمرین ذهن آگاهی و شفقت برای تمام زندگی، از جمله خودتان است. این یک تکنیک مدیتیشن بودایی است که از مانتراها و تکنیک های تجسم برای پرورش احساسات عشق و یگانگی با کیهان استفاده می کند. جملات تاکیدی برای زنان و مردان می تواند به گسترش قلب و افزایش تمرکز بر روی یک فکر عاشقانه خاص کمک کند.

به عنوان مثال، برخی افراد متوجه می شوند که تکرار شفاهی یا ذهنی عباراتی مانند "من کافی هستم" یا "با تمام سختی هایی که دارم خوشحال هستم" برایشان مفید است. پس از تمرکز بر گسترش پذیرش و همدلی برای خود، مراقبه‌گر باید آگاهی خود را به نزدیکان خود منتقل کند. ارسال انرژی مثبت به دوستان و خانواده به افزایش سعادت و شادی شما در مدیتیشن کمک می کند. در طول این تمرینات، باید روی چاکرای قلب تمرکز کنید و به آرامی و ریتمیک نفس بکشید.

 

با انجام مراقبه محبت آمیز برای تمام جهان آرزوی بهروزی خواهید کرد و نتایج آن به سمت خودتان خواهد برگشت.

 

در مرحله بعد، آشنایان، همکاران و حتی دشمنان خود را در نظر بگیرید و برای آنها آرزوی خوشبختی و بهروزی کنید. در نهایت، تمام دنیا را در دایره شفقت خود قرار دهید و دیگران را بعنوان مجموعه ای بزرگ تر از خود احساس کنید. اجازه دهید این احساسات محبت و تحسین در حین مدیتیشن در آگاهی شما نفوذ کند.

بعد از چند هفته یا چند ماه، بدون شک احساس مثبت تری خواهید داشت و تمام جنبه های خود را در آغوش خواهید گرفت. در یک مطالعه، افرادی که مدیتیشن محبت آمیز را انجام می دادند تنها پس از هفت هفته تمرین این تکنیک، فوایدی را تجربه کردند. هر مراقبه ای احساس آرامش و سعادت را افزایش می دهد، اما مراقبه محبت آمیز متفاوت است، زیرا محبت و انرژی مثبت شما را به دیگران نیز ارسال می کند.

 

 

فواید مدیتیشن محبت آمیز

مدیتیشن محبت آمیز، که شامل جملات تاکیدی برای زنان و مردان است، فواید سلامتی متعددی برای ذهن، بدن و روح دارد. بالاترین هدف هر تمرین مراقبه رسیدن به روشنایی است که تمام خواسته های ذهنی، جسمی و روحی را برآورده می کند. با این حال، حتی قبل از اینکه نیروانا را پیدا کنید، می توانید مزایای قابل توجه دیگری مانند کاهش استرس، تنظیم عاطفی و شفقت به خود را تجربه کنید. یک مطالعه نشان داد که مدیتیشن شفقت می تواند مدیریت استرس را افزایش دهد، روابط را هماهنگ کرده و حتی سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. آرام کردن تنفس و رام کردن ذهن، با فعال کردن سیستم عصبی پاراسمپاتیک، واکنش جنگ یا گریز را مهار می کند.

وقتی ذهنی آرام دارید، به جنبه‌های ظریف‌تر هوش مانند شهود توجه می‌کنید. دسترسی به حالات بالاتر وجود به شما این امکان را می دهد که بیشتر با قلب خود زندگی کنید و زندگی را بدون زحمت و مشقت اضافی جریان دهید. به عنوان خود آگاهی، ما در حال حاضر دارای سعادت، عشق و حکمت بی‌پایانی هستیم، اما باید جهل که ذهن ما را تیره کرده است را از بین ببریم.

وضوح ذهنی و قلب پاک، پایه ای محکم برای درک ماهیت مرموز واقعیت فراهم می کند. جملات تاکیدی برای زنان و مردان می تواند شما را به سمت یک نگرش دلسوزانه تر راهنمایی کرده و به شما در دستیابی به پذیرش ریشه ای خودتان کمک کند.

 

همچنین بخوانید: 11 نوع مدیتیشن که می تواند به درمان افسردگی کمک کند

 

چگونه تمرین مراقبه محبت آمیز را شروع کنیم

برای تمرین مدیتیشن محبت آمیز می توانید از تکنیک های مدیتیشن یا تجسم هدایت شده استفاده کنید. جملات تاکیدی برای زنان و مردان نیز باید به بخشی جدایی ناپذیر از مدیتیشن عشق و مهربانی تبدیل شود. در هر صورت، با اختصاص سی دقیقه از صبح یا عصر هر روز خود به این تمرین، آن را به بخشی از برنامه روزانه خود تبدیل کنید. البته می توانید در ابتدا از کم شروع کنید و فقط به انجام آن متعهد باشید.

 

  • 1. یک مکان آرام و بدون حواس پرتی و سر و صدا در خانه خود پیدا کنید و اجازه دهید ذهنتان به سمت افکار مثبت سوق پیدا کند. تمام ترس ها، نگرانی ها و مسئولیت های خود را فراموش کنید و کاملا رها کنید تا بتوانید آرامش درونی را پیدا کنید.
  • 2. تنفس آگاهانه را تمرین کنید، دم را به آرامی و عمیق انجام دهید تا باعث شود بازدم کمی بیشتر از دم طول بکشد.
  • 3. همانطور که در بالا گفته شد، با تصور نور سفیدی که بدن شما را فرا گرفته است، عشق و شفقت را نسبت به خود گسترش دهید. در حالی که بر مرکز قلب خود تمرکز می کنید و انرژی محبت آمیز را به سراسر جهان می فرستید، به این نور شفابخش فکر کنید.
  • 4. در طول تمرین خود، از جملات تاکیدی برای زنان (یا مردان) استفاده کنید، مانند "من خودم را دوست دارم و به خودم احترام می گذارم" یا "من همه موجودات جهان را دوست دارم و آرزوی سلامتی آنها را دارم." این مانتراها را چندین بار تکرار کنید و در همان حال، بر عشق و شادی که در درون خود احساس می کنید تمرکز کنید.
  • 5. حداقل پانزده دقیقه در حالت مدیتیشن بنشینید و بعد از چند هفته آن را به سی دقیقه برسانید.

 

در مدیتیشن عشق و مهربانی از کائنات به خاطر فرصتی که برای گسترش آگاهی خود و ابراز قدردانی از اطرافیان تان به شما داده است قدردانی کنید.

 

نکاتی برای تعمیق تمرین مدیتیشن عشق و مهربانی

شما می توانید نتایج خود را با تمرین روزانه صبر و قدردانی در حالی که به دنبال عشق و خرد هستید افزایش دهید. از کائنات به خاطر فرصتی که برای گسترش آگاهی خود و ابراز قدردانی از اطرافیان تان به شما داده است قدردانی کنید. به یاد داشته باشید که در مدیتیشن محبت آمیز خود جملات تاکیدی برای زنان و مردان را بخوانید و افکار و احساسات خود را قضاوت نکنید. مانند ابری که از ذهنتان می گذرد به آنها نگاه کنید، زیرا می دانید که در نهایت از بین خواهند رفت. همچنین، این به شما کمک می کند تا در جامعه خود به دنبال حمایت باشید و با مراقبه‌گرهای دیگری که علاقه مند به رشد معنوی هستند ارتباط برقرار کنید.

 

با داشتن صبر و تلاش در تمرین مدیتیشن محبت آمیز مطمئناً در زمان مناسب به هدف خود خواهید رسید.

 

غلبه بر چالش های رایج در مدیتیشن عشق و مهربانی

هر تمرین مدیتیشنی می تواند موانع و مشکلاتی را داشته باشد و شما در سفر معنوی خود با آنها مواجه خواهید شد. مراقبه عشق و مهربانی یا مدیتیشن محبت آمیز هم از این قاعده مستثنی نیست. حواس پرتی، بی حوصلگی و شک به خود ذهن شما را آزار می دهد و تلاش می کند روح شما را بر روی خواسته های دنیوی متمرکز نگه دارید. با این حال، ناامید شدن از تلاش‌های معنوی‌تان فقط شما را از هدفتان دور می‌کند.

بهتر است با تلاش های اختصاصی و تدریجی برای رسیدن به هدف خود، خودگویی های منفی و شک و تردید را از بین ببرید. استفاده از جملات تاکیدی برای زنان و مردان مفید است زیرا به شما کمک می کند تا به یک طرز فکر عاشقانه نسبت به خودتان دست یابید. اگر به شفقت به خود مسلح باشید، مطمئناً در زمان مناسب به هدف خود خواهید رسید.

 

 

افکار نهایی در مورد تمرینات ذهن آگاهی برای بهزیستی عاطفی

اگر مراقبه محبت آمیز یا مدیتیشن عشق و مهربانی را تمرین نمی کنید، باید پس از یادگیری فواید بی شمار این تمرین، آن را شروع کنید. با انجام این تکنیک برای اولین بار، پس از مدت کوتاهی عشق به خود و همدلی بیشتری نسبت به خودتان تجربه خواهید کرد. مدیتیشن محبت آمیز همچنین می‌تواند سطح اضطراب و استرس را کاهش دهد، و باعث شود احساس کنید که توانایی بیشتری در کنترل فشارهای زندگی دارید. در نهایت، شما با گسترش آگاهی خود، پیوند عمیق تری با کیهان احساس خواهید کرد.

ایجاد شفقت و همدلی از طریق مدیتیشن عشق و مهربانی به شما این امکان را می دهد که زندگی پرمعنا و رضایت بخشی را تجربه کنید. ترکیب خودمراقبتی از طریق تمرین مراقبه محبت آمیز شامل استفاده از جملات تاکیدی برای زنان و مردان، تنفس عمیق و تجسم عشقی است که در تمام اتم های جهان نفوذ می کند. همانطور که در تمرینات خود رشد می کنید، زندگی را به عنوان یک سواری زیبا در یک نبرد بی پایان برای فتح خواهید دید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید