دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

15 راه برای از بین بردن روحیه بد خود (در کمتر از 10 دقیقه)

آیا تا به حال خود را غرق در حال بدی دیده‌اید که از بین نمی رود؟ همه ما آن روزها را داریم که به نظر می رسد همه چیز به اشتباه پیش می رود و به روحیه ما ضربه می زند. اما اگر به شما بگویم راه‌های ساده و سریعی برای وارونه کردن این اخم غم‌انگیز وجود دارد، چه؟ نیازی نیست که در بدخلقی و روحیه بد خود بمانید.

در این مقاله به پانزده استراتژی آسان برای از بین بردن روحیه بد در کمتر از ده دقیقه می پردازیم. این نکات نه تنها موثر هستند، بلکه توسط علم و روانشناسی نیز تایید می شوند.

فهرست عناوین
15 راه برای از بین بردن روحیه بد خود (در کمتر از 10 دقیقه)

 

درک خلق و خوی خودتان

قبل از اینکه به راه‌حل‌ها بپردازیم، بیایید لحظه‌ای در مورد ماهیت بد خلقی بیشتر صحبت کنیم. خلق و خوی بد، که با احساس ناراحتی، تحریک پذیری یا صرفاً ناراضی بودن مشخص می شود، یک تجربه جهانی بشری است. این یک حالت عاطفی است که توسط استرس، خستگی، رویدادهای بیرونی یا به ظاهر بدون دلیل ایجاد می شود. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که تجربه خلق و خوی بد بخشی معمولی و طبیعی از زندگی است.

همچنین شایان ذکر است که برخی از افراد نسبت به دیگران افت روحی بیشتری را تجربه می کنند.

بعضی از افراد بدخلق‌تر از دیگران هستند. در واقع، خلق و خوی طبیعی از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

خوب، به نظر می رسد که این توضیحی کاملاً ساده از بدخلقی در برخی افراد است.

صرف نظر از علت احساس بد حالی، کلید بازگشت به عقب در آنچه برای ما اتفاق می افتد نیست. بلکه مهم این است که چگونه این احساسات را مدیریت کنیم و به آنها پاسخ دهیم. اجازه دادن به ادامه پیدا کردن خلق و خوی بد می تواند بر زندگی روزمره، روابط و رفاه کلی ما تأثیر بگذارد. این می تواند قضاوت ما را تحت تأثیر قرار دهد، بر تعامل ما با دیگران تأثیر بگذارد و بهره وری و خلاقیت ما را کاهش دهد. به همین دلیل است که تشخیص اینکه در خلق و خوی بدی هستید اولین قدم حیاتی است. این در مورد ایجاد آگاهی از وضعیت عاطفی شما است، که به شما قدرت می دهد تا گام های پیشگیرانه ای برای تغییر آن بردارید.

درک اینکه خلق بد اغلب گذرا است نیز می تواند آرامش بخش باشد. حال بد شما بازتاب دائمی زندگی یا شرایط شما نیست، بلکه یک واکنش عاطفی موقت است. اذعان به این امر به شما امکان می دهد بدون قضاوت شدید خود، با موفقیت با خلق و خوی خود کنار بیایید. با استراتژی‌های مناسب، می‌توانید این احساسات را به‌طور مؤثر هدایت کنید و به حل سریع‌تر و سالم‌تر رکود عاطفی موقتی خود کمک کنید.

 

 

15 راه برای غلبه بر خلق و خوی بد در کمتر از 10 دقیقه

همراهان گرامی دنیای موسیقی درمانی، توجه داشته باشیم که بقیه این مقاله در مورد بدخلقی معمولی است، نه اختلالات خلقی تشخیص داده شده. اگر بخاطر مشکلات سلامت روان تحت مراقبت پزشک هستید، تمام دستورالعمل های مراقبتی خود را دنبال کنید. با این حال، امتحان کردن این موارد نیز ضرری ندارد…

 

فعالیت های بدنی سریع برای از بین بردن خلق و خوی بد

فعالیت بدنی یک تقویت کننده خلق و خوی قوی است. بدن و ذهن شما را درگیر می کند، تمرکز را تغییر می دهد و اندورفین که یک هورمون افزایش دهنده خلق و خوی طبیعی است را آزاد می کند. در این بخش، دو فعالیت بدنی سریع و آسان را بررسی می‌کنیم که می‌توانند در کوتاه‌مدت به از بین بردن خلق و خوی بد کمک کنند.

 

1- پیاده روی کنید

فعالیت بدنی یکی از سریع ترین راه ها برای بهبود خلق و خوی شماست. تنها چند دقیقه پیاده روی می تواند اندورفین را آزاد کند، که تقویت کننده خلق و خوی طبیعی بدن است. هوای بیرون بد است؟ مشکلی نیس. سعی کنید حرکات کششی سریع، راه رفتن در اطراف بلوک یا حتی چند جک پرش انجام دهید.

 

2- نفس عمیق بکشید

تنفس عمیق یک ابزار قدرتمند است. این کار مفید به آرامش ذهن و آرامش بدن شما کمک می کند. روش تنفس 4-7-8 را امتحان کنید. برای انجام این تکنیک به مدت چهار ثانیه عمیق نفس بکشید، هفت ثانیه نگه دارید و سپس آن را رها کنید... هشت ثانیه بازدم کنید. این کار را چند بار تکرار کنید و تفاوت را احساس کنید.

 

همچنین بخوانید: نحوه انجام تکنیک تنفس 4-7-8 برای رهایی از اضطراب و به خواب رفتن

 

3 - یک رقص شاد و عاشقانه داشته باشید

رقصیدن فقط سرگرم کننده نیست، بلکه راهی عالی برای بهبود خلق و خوی شماست. یک آهنگ عاشقانه و شاد بگذارید و به خودتان اجازه دهید به سمت موسیقی حرکت کنید. رقصیدن می تواند یک تجربه رهایی بخش باشد و به آزاد شدن از تنش و بیان احساسات به صورت غیرکلامی کمک می کند.

 

حواس ما مستقیماً با احساسات مان در ارتباط است.

 

حواس خود را برای رهایی از بدخلقی درگیر کنید

حواس ما مستقیماً با احساسات مان در ارتباط است. با درگیر کردن مثبت حواس خود، می توانیم فوراً بر خلق و خوی خود تأثیر بگذاریم. در اینجا، ما دو تجربه حسی را بررسی خواهیم کرد که می توانند به سرعت حال شما را از بد به خوب تبدیل کنند.

 

4 - به موسیقی نشاط آور گوش دهید

موسیقی تأثیر عمیقی بر احساسات ما دارد. آهنگ مورد علاقه خود که البته حال و هوای خوب و نشاط آوری دارد را پخش کنید و اجازه دهید ضرب آهنگ و متن شاد این موسیقی روحیه شما را بالا ببرد. این یک راه ساده اما موثر برای تغییر سریع خلق و خوی شماست.

 

همچنین بخوانید: موسیقی اینگونه در داشتن خواب بهتر به شما کمک می کند

 

5- یک میان وعده سالم میل کنید

برخی از مطالعات نشان می دهد که خلق و خوی پایین ممکن است ناشی از قند خون پایین باشد. مطالعات دیگر این ادعا را رد می کنند. با این حال، این نکته حداقل ارزش امتحان کردن را دارد! یک میان وعده سالم بخورید. به میل کردن یک تکه میوه یا یک مشت آجیل فکر کنید. خوردن چیزهای مغذی می تواند به شما انرژی سریعی بدهد و خلق و خوی شما را بهبود بخشد.

 

6- چیزی را لمس کنید که به شما آرامش می دهد

حس لامسه می تواند فوق العاده آرام بخش باشد. چیزی که در دستانتان حس خوبی دارد را لمس کرده یا نگه دارید، چیزی مانند یک پتوی نرم، یک توپ استرس یا حتی نوازش یک حیوان. احساس فیزیکی می تواند زمینه ساز آرامش باشد و اثر آرام بخشی بر خلق و خوی شما ایجاد کند.

 

از استراتژی های ذهنی برای رسیدن به خلق و خوی بهتر استفاده کنید

قدرت ذهن در تأثیرگذاری بر خلق و خوی ما قابل اغراق نیست. اتخاذ استراتژی های ذهنی خاصی به شما این امکان را می دهد که طرز فکر خود را تغییر داده و از حالت بد رهایی پیدا کنید. در ادامه دو تکنیک ساده و در عین حال مؤثر ذهنی را مورد بحث قرار خواهیم داد که می‌توانید از آنها برای تقویت روحیه خود استفاده کنید.

 

7- جملات تاکیدی مثبت

خواندن جملات تاکیدی مثبت در آینه می تواند ابزاری قوی در تغییر طرز فکر شما باشد. چند جمله نشاط آور را انتخاب کنید که با شما حرف می‌زند و آنها را تکرار کنید. این تمرین می تواند به اصلاح الگوهای افکار منفی و القای حس مثبت اندیشی و خودشفقتی کمک کند.

 

همچنین بخوانید: 16 جمله تاکیدی مثبت برای اعتماد به نفس بیشتر و چشم انداز بهتر

 

8- شکرگزاری را تمرین کنید

لحظه ای به چیزی فکر کنید که برای آن سپاسگزار هستید. این می تواند به سادگی یک روز آفتابی یا یک فنجان قهوه خوب باشد - با یادداشت کردن آن در دفترچه یادداشت خود، آن را به مغز خود قول دهید. تمرکز بر چیزهای مثبت زندگی می تواند دیدگاه شما را تغییر دهد. بنابراین، می تواند مه بد خلقی را از بین ببرد و نور خورشید را به روز شما بازگرداند.

 

9- شادی را تجسم کنید

چشمان خود را ببندید و مکان یا لحظه ای را تجسم کنید که شما را خوشحال می کند. این فرار ذهنی می تواند مهلت کوتاهی به شما داده و از خلق و خوی فعلی دورتان کند. این کار به تغییر ذهنیت شما به سمت مثبت تر کمک کند.

 

 

تعامل اجتماعی می تواند خلق و خوی بد را از بین ببرد

ارتباط انسانی نقش کلیدی در رفاه و خلق و خوی کلی فرد دارد. درگیر شدن در تعامل اجتماعی، حتی برای مدت کوتاه، می تواند خلق و خوی شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. در ادامه دو راه برای ارتباط با دیگران برای کمک به بهبود خلق و خوی شما را پوشش خواهیم داد.

 

10- در کارهای کوچک مهربانی شرکت کنید

انجام یک عمل کوچک مهربانانه می تواند روز دیگران را روشن کرده و بدخلقی شما را مختل کند. این می تواند چیزی به سادگی تعریف و تمجید کردن، نگه داشتن در برای کسی یا ارسال یک پیام دوستانه باشد. این اقدامات باعث ایجاد تعاملات مثبت می شود و به شما احساس ارتباط می دهد.

 

گاهی اوقات، صحبت کردن با دیگران همه چیز را تغییر می‌دهد.

 

11- با یک دوست ارتباط برقرار کنید

گاهی اوقات، صحبت کردن با دیگران تفاوت بزرگی ایجاد می کند. پیامک ارسال کنید یا با یک دوست تماس بگیرید و آنچه را که در ذهن دارید به اشتراک بگذارید. چند دقیقه تعامل اجتماعی می تواند فوق العاده نشاط آور باشد.

 

12- لبخند بزنید و بخندید

ممکن است ساده به نظر برسد، اما لبخند زدن و خندیدن می تواند مغز شما را فریب دهد تا احساس شادی بیشتری داشته باشد. یک ویدیوی خنده دار تماشا کنید یا به خاطره ای خنده دار فکر کنید. خنده بهترین دوا است و بهتر است اینگونه بگوییم: خنده بر هر درد بی درمان دواست.

 

همچنین بخوانید: فواید خنده برای سلامتی: مزایای بهترین درمان رایگان

 

تغییرات محیطی می تواند حال شما را خوب کند

محیط اطراف‌تان می تواند تاثیر زیادی بر خلق و خوی شما داشته باشد. تغییرات کوچک در محیط اطراف شما می تواند یک اثر موج دار ایجاد کند و بر وضعیت احساسی شما تأثیر بگذارد. در اینجا، ما در مورد دو تنظیم محیطی صحبت خواهیم کرد که می توانید آنها را برای کمک به از بین بردن روحیه بد خود انجام دهید.

 

13- محیط اطراف خود را تغییر دهید

اگر در زمانی که بدخلقی‌تان شروع می شود در داخل خانه هستید، چند دقیقه بیرون بروید. تغییر محیط می تواند ذهن شما را تازه کند و خلق و خوی شما را بهبود بخشد. اگر نمی توانید بیرون بروید، فضای اطراف خود را دوباره مرتب یا پاکسازی کنید. یک فضای مرتب‌تر اغلب به معنای ذهنی پاک‌تر است.

 

همچنین بخوانید: تاثیر پاکسازی، خلوت و مرتب کردن فضای زندگی بر ذهن ما

 

14- از آروماتراپی استفاده کنید

رایحه ها می توانند تاثیر زیادی بر خلق و خوی ما داشته باشند. یک عود یا شمع معطر روشن کنید یا از روغن های معطر نشاط آور استفاده کنید. رایحه‌هایی مانند اسطوخودوس، مرکبات یا نعناع فلفلی می‌توانند نشاط‌آور بوده و خلق بد روحی شما را بهبود بخشند.

 

15- نورپردازی متفاوت را امتحان کنید

نور محیط شما می تواند به طور قابل توجهی بر روحیه شما تأثیر بگذارد. با بازکردن پرده ها یا گذراندن زمان در نزدیکی پنجره، نور طبیعی را به درون محیط و وجود خود وارد کنید. از طرف دیگر، اگر عصر است، از نورهای ملایم و گرم استفاده کنید. این تغییر می‌تواند محیطی آرام‌بخش و بهبود بخش خلق کند.

 

 

آخرین افکار در مورد بهبود حال و هوای بد در کمترین زمان

به یاد داشته باشید که همه ما حداقل هر چند وقت یکبار حال بد و خلق و خوی پایین را تجربه می‌کنیم. اما شما این قدرت را دارید که این بدخلقی را رها کنید. این استراتژی های سریع و آسان می توانند تفاوت واقعی در روز شما ایجاد کنند. دفعه بعد که خود را در یک حال و هوای بد دیدید، یک یا چند مورد از این تکنیک ها را امتحان کنید. مطمئن باشید که از اینکه چقدر سریع خلق و خوی شما تغییر می کند شگفت زده خواهید شد. به یاد داشته باشید، حتی در روزهای سخت، شادی در دسترس شماست.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید