دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

15 فعالیت برای ساختن ذهن مثبت تر

اگر به دنبال ایجاد ذهن مثبت تری هستید، این را بدانید که آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نباشد. فعالیت های زیادی وجود دارد که می توانید با انجام آنها ذهن خود را درگیر کرده و نگرش‌تان را بهبود بخشید. این فعالیت‌ها مثبت اندیشی شما را افزایش می‌دهد. در اینجا پانزده فعالیت تضمین شده وجود دارد که امروز و هر روز به شما روحیه می بخشد.

در ادامه این مطلب مفید با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید و ببینید که با انجام چه کارهایی می‌توانید ذهن و دیدگاه مثبت تری داشته و یک زندگی شاد و رو به جلوتر را تجربه کنید.

فهرست عناوین
15 فعالیت برای ساختن ذهن مثبت تر

 

پانزده فعالیتی که به شما ذهن مثبت تری داده و نگرش تان را بهبود می بخشد

 1- موسیقی می تواند به شما کمک کند ذهنیت مثبتی داشته باشید

موسیقی شاد و نگرش شاد همیشه دست به دست هم می دهند. وقتی به موسیقی شاد گوش می دهید، ذهن مثبتی در شما ایجاد می کند. چه در حال گوش دادن به یک قطعه کلاسیک از بتهوون باشید یا ذهن خود را با تیلور سویفت تکان دهید، موسیقی شاد روحیه شما را بالا می برد و حال شما را بهبود می بخشد. گوش دادن به موسیقی شاد باعث ترشح دوپامین می شود. دوپامین یک ماده شیمیایی تحریک کننده خلق و خو است که به شما احساس خوبی می دهد. بنابراین، اگر فعالیتی می‌خواهید که به شما روحیه شادی بدهد، سعی کنید به آهنگی جذاب و پر انرژی گوش دهید.

 

2- ورزش نگرش شما را بهبود می بخشد

ارتباط مشخصی بین ورزش و مثبت اندیشی وجود دارد. در طرف مقابل، بی تحرکی باعث می شود که شما احساس تنبلی و ضعف کنید. ورزش باعث ترشح اندورفین، سروتونین و سایر هورمون های خوبی می شود که خلق و خوی شما را بهبود می بخشد. سایر فواید دیگر ورزش، عبارتند از:

 

 • خواب بهتر
 • بهبود تمرکز
 • سطوح انرژی بالاتر
 • کاهش استرس
 • آرام شدن سیستم اسکلتی و در پی آن، آرام شدن کل بدن

 

همچنین بخوانید: ورزش چگونه افسردگی را بهتر از دارو درمان می کند؟

 

3- برای داشتن ذهن مثبت، غذاهای خوب بخورید 3

بخشی از مثبت ماندن شامل خوردن غذاهای خوب و مغذی است. مصرف غذاهای فرآوری شده، غذاهای شیرین و غذاهای پرچرب را محدود کنید. این غذاها روده شما را به هم می ریزند و باعث می شوند که شما احساس تنبلی و خستگی کنید. همه این موارد بر سلامت روان و نگرش شما تأثیر می گذارد. خوردن غذاهای مغذی انرژی شما را افزایش می دهد و شما را بازده و شادتر می کند. سعی کنید این غذاها را بخورید تا ذهنیت خود را بهبود ببخشید:

 

 • آووکادو
 • شکلات تلخ
 • لوبیا سیاه
 • قهوه
 • نارگیل
 • بلوبری
 • تخم مرغ
 • جلبک دریایی
 • ماهی سالمون
 • نان سبوس دار

 

 

4- سفر کنید

سفر یک تقویت کننده مثبت برای مغز شما است. بازدید از کشورهای دیگر ذهن شما را تحریک می کند زیرا در مورد فرهنگ های متفاوت از فرهنگ خود یاد می گیرید، با افراد جدید ملاقات کرده و چیزهای جدیدی را تجربه می کنید. در مجموع، رفتن به سفر ذهن مثبت را تقویت می کند. سفر به شما امکان می دهد رویاهای خود را دنبال کرده و علایق جدیدی پیدا کنید.

 

5- با کلمات یا تصاویر ژورنال نویسی کنید

مطالعات نشان می دهد که توانایی بیان خود از طریق نوشتن به کاهش اضطراب شما کمک می کند و باعث می شود در کل احساس شادی کنید. نوشتن افکار و احساسات شما را قادر می سازد تا بفهمید در قلب و ذهن‌تان چه می گذرد. این به شما کمک می کند تا احساسات منفی را رها کنید. حتی اگر در نویسنده اصلا خوب نیستید، اشکالی ندارد. فقط آوردن کلمات روی کاغذ می تواند به بهبود نگرش شما کمک کند.

شکل دیگری از ژورنال نویسی که رو به افزایش است، ژورنالینگ گویا است. در این ژورنال نویسی به جای نوشتن درباره روز یا افکارتان، تصاویر کوچکی را ترسیم می کنید. هر روز صفحه جدیدی را شروع می‌کنید و آن را با تصاویری از آنچه خورده‌اید، تصویری از کتابی که خوانده‌اید، یا توصیفی از پرنده‌ای که در بیرون پنجره اتاق نشیمن آواز می‌خواند پر می‌کنید. وقتی به هفته‌های گذشته نگاه می‌کنید، از طریق این تصاویر خواهید دید که روزهایتان چگونه گذشته است. لازم نیست یک هنرمند خارق العاده باشید، هر طوری که هستید از نقاشی کردن لذت ببرید.

 

6- با سپاسگزاری برای خود ذهن مثبت بسازید

شخص سپاسگزار به چیزهای کوچک در زندگی توجه دارد. در زندگی شما تجربیات، موقعیت‌ها و افراد زیادی وجود دارند که وقتی مرورشان می‌کنید باید از آنها سپاسگزار باشید. چه چیزی به اندازه لباس، خانه، گرما و آسایش، غذا، سلامتی یا خانواده شما ضروری است؟ اگر هرکدام از اینها را دارید پس سپاسگزاری در دسترس شماست. ابراز قدردانی مانند کار کردن ماهیچه ای در بدن شماست. هر چه بیشتر آن را انجام دهید، قوی تر می شود. قبل از اینکه متوجه شوید، شکرگزاری به یک عادت روزمره در زندگی شما تبدیل می شود.

اگر می خواهید ذهن مثبتی داشته باشید، همین امروز چیزی برای شکرگزاری پیدا کنید.

 

همچنین بخوانید: 25 جمله تاکیدی شکرگزاری برای افزایش تفکر مثبت

 

7- نفس عمیق بکشید تا نگرش منفی را به ذهنیت مثبت تبدیل کنید

اگرچه تنفس غیر ارادی و ارادی است و بدن شما به طور طبیعی باعث تنفس شما می شود، اما گاهی اوقات لازم است چند نفس عمیق بکشید تا منفی ها را رها کنید. باورنکردنی است که چگونه این تمرین ساده برای رساندن اکسیژن بیشتر به مغز و بدن شما استرس‌تان را کاهش می دهد و نگرش شما را تقویت می کند. سعی کنید نفس عمیق بکشید و سپس به آرامی بازدم کنید تا هوا خارج شود. با انجام این کار ساده و مفید احساس بهتری خواهید داشت و توانایی بهبود یافته ای را در موارد زیر تجربه خواهید کرد:

 

 • تفکر روشن و واضح
 • تمرکز بیشتر
 • مثبت تر بودن
 • کاهش اضطراب و استرس

 

کمک به دیگران یک راه طبیعی برای داشتن احساس مثبت‌تر نسبت به زندگی است.

 

8- به دیگران کمک کنید

کمک به دیگران یک راه طبیعی برای داشتن احساس مثبت‌تر نسبت به زندگی است. تمرکز بر روی خود و شخص دیگری شما را از نظر ذهنی تحریک می کند. در این صورت کمتر احساس استرس می کنید و به شما احساس هدفمندی در زندگی می دهد.

 

9- با دوستان و خانواده معاشرت کنید

فعال بودن اجتماعی ذهن مثبت تری در شما ایجاد می کند. عضویت در یک گروه به شما هدف و احساس تعلق می دهد و احساس تنهایی را از بین می برد. زمان‌های هفتگی برای معاشرت با دوستان و خانواده خود را برنامه‌ریزی کنید. این کار برای سلامت روان شما ضروری است.

 

 

10- این افکار منفی را باور نکنید

همه ما هر چند وقت یکبار افکار منفی را تجربه می‌کنیم. اما اگر متوجه شدید که دائماً در برابر منفی بافی تسلیم می شوید، با ذهنی مثبت تر با خود صحبت کنید. جملات تاکیدی زیر را امتحان کنید:

 

 • درست است. من اشتباه کردم پس چه؟ دفعه بعد می توانم بهتر عمل کنم. همه اشتباه می کنند ... این اولین و آخرین اشتباه من نیست.
 • من در آن خوب نیستم ... اما اشکالی ندارد. من در چیزهای دیگر خوب هستم و این چیزی است که مهم است.
 • من به اندازه کافی باهوش نیستم ... اما حالا چه؟ باهوش بودن تمام چیزی نیست که در زندگی وجود دارد. حالم خوب است.
 • من روز بدی را سپری می کنم .... اما اشکالی ندارد. قرار نیست هر روز شگفت انگیز باشد. خورشید می درخشد. همه چیز در چشم انداز است.

 

11- به خدا ایمان داشته باشید

مطالعات نشان می دهد افرادی که به خدا ایمان دارند، احساس خوشبختی بیشتری می‌کنند. فرض اینکه زندگی شما هدفی داشته و خداوند بر زندگی شما نظارت دارد می تواند به شما کمک کند تا با مشکلات کنار بیایید. شما احساس نمی کنید که نیازی به کنترل همه چیز در زندگی دارید زیرا اعتقادتان بر این است که خداوند زندگی شما را رهبری و هدایت می کند. به قول نویسنده مشهور سی. اس. لوئیس:

هر چه بیشتر به خدا اجازه دهیم ما را تصاحب کند، خودمان بیشتر می شویم - زیرا او ما را ساخته است. به خدا ایمان داشته باشید. چه کسی می داند، ممکن است متوجه شوید که واقعاً نسخه شادتری از خودتان هستید. - سی.اس. لوئیس

 

12- به خودتان خیلی سخت نگیرید

خیلی به خودتان سخت نگیرید، حتی اگر احساس منفی دارید. همه چنین روزهایی را دارند که از نظر عاطفی احساس ضعف می کنند. بپذیرید که امروز کامل نیست، اما فردا بهتر خواهد بود. خودتان را به خاطر اشتباهاتی که مرتکب شده اید سرزنش نکنید. دفعه بعد می توانید بهتر عمل کنید.

 

13- از نگرش منفی خود درس بگیرید

اگر به‌خاطر کارهایی که کرده یا نکرده اید پیامدهای منفی را تجربه می کنید، از آنها درس بگیرید و سپس ادامه دهید. هر چیزی در زندگی یک فرصت یادگیری است، اگر خودتان بخواهید.

 

همچنین بخوانید: درس هایی از زندگی که هرگز در مدرسه نیاموخته اید

 

14- یک ذهن مثبت سعی نمی کند همه چیز را کنترل کند

تلاش برای کنترل همه چیز در زندگی خود و عزیزانتان یک تمرین بیهوده است. رها کردن و پذیرش تصادفی بودن زندگی بهترین و سالم‌ترین انتخاب است. اگر به خدا ایمان داشته باشید، دیگر حتی چالش‌برانگیزترین چیزها در زندگی طاقت‌فرسا نیستند، زیرا شما هرگز تنها نیستید. خداوند در همه حال با شماست و در آزمون ها و غم های زندگی همراهی‌تان می کند. یک متن قدیمی می گوید:

خداوند به دل شکستگان نزدیک است و آنانی که روحشان در هم شکسته شده است را نجات می دهد.

اگر حس سردرگمی دارید و احساس می کنید که باید همه چیز را در زندگی کنترل کنید، از رها کردن نترسید و از خدا بخواهید که به شما کمک کند تا نزدیکی او را احساس کنید.

 

15- استفاده درست از شبکه های اجتماعی می تواند به معنای ذهن مثبت باشد

این به اندازه کافی جالب توجه است که استفاده از رسانه های اجتماعی همیشه مضر نیست. این بستگی به خودتان دارد. به عنوان مثال، اگر از شبکه‌های اجتماعی صرفاً به عنوان بخشی از برنامه روزانه خود برای بررسی و پاسخ دادن به محتوا استفاده می کنید، این یک چیز مثبت در زندگی شما است. اما اگر از شبکه‌های اجتماعی برای ارتباطات عاطفی خود استفاده می کنید و نگران از دست دادن یا ناامید شدن دوستان خود در صورت عدم پاسخگویی هستید، آنها می توانند یک چیز منفی در زندگی شما باشند. تا زمانی که شما از این رسانه‌ها استفاده می‌کنید و آنها از شما استفاده نمی‌کنند، می‌تواند منبعی برای ذهن مثبت‌تری باشد که در مورد دیگران یاد می‌گیرید و درگیر اطلاعات جدید می‌شوید.

 

 

افکار نهایی در مورد عادات برای ذهن مثبت تر و نگرش بهتر

اگر به دنبال چند راه برای تقویت مثبت اندیشی خود هستید، به این پانزده پیشنهاد نگاهی بیندازید. اگر انگیزه دارید، یک یا دو مورد از این ایده ها یا همه آنها را امتحان کنید. بهبود خلق و خوی شما می تواند با انجام کارهایی مانند گوش دادن به موسیقی شاد، غذا خوردن سالم یا ایجاد یک دفتر خاطرات گویا درباره روزتان صورت بپذیرد. هر کدام از این ایده‌ها را که امتحان کنید، دید مثبت تری نسبت به زندگی خود خواهید داشت و نسخه شادتری از خود خواهید بود.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید