دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
موسیقی اینگونه در داشتن خواب بهتر به شما کمک می کند
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

موسیقی اینگونه در داشتن خواب بهتر به شما کمک می کند

این مسئله توضیح می دهد که چرا نوزادان به طور طبیعی عاشق لالایی هستند.

موسیقی یک زبان جهانی است که هم از مرزها و هم از فرهنگ ها فراتر می رود. مدتهاست که آهنگ به خاطر قدرتش در برانگیختن احساسات و تأثیرگذاری بر خلق و خوی شناخته شده است. تحقیقات اخیر نشان می دهد که موسیقی مناسب به شکل چشمگیری کیفیت خواب و رفاه کلی را افزایش می دهد.

تأثیر عمیق موسیقی بر زندگی ما غیرقابل انکار است. یک آهنگ می‌تواند ما را به زمان‌ها و مکان‌های مختلف ببرد، احساسات عمیق را برانگیزد و حتی ذهن ما را تغییر دهد. موسیقی در هر جنبه ای از زندگی ما نفوذ می کند، از لالایی های موزون که نوزادان را در خواب آرام فرو می برد تا آهنگ های نشاط بخشی که در طول ورزش و تمرین به ما انگیزه می دهند. مطالعات علمی شروع به کشف بعد جذاب دیگری از تأثیر موزیک یعنی پتانسیل آن برای بهبود خواب و افزایش رفاه ما کرده است. این زمینه تحقیقاتی نوظهور نور جدیدی را بر رابطه پیچیده بین موسیقی، خواب و سلامتی تابانده و راه های امیدوارکننده ای را برای مداخلات درمانی و شیوه های خودمراقبتی ارائه می دهد.

 

مطالعه درباره موسیقی و خواب بهتر

مطالعه ای توسط N. M. Majeed و همکارانش انجام شد که شامل یک آزمایش متقاطع با 62 بزرگسال جوان بود. شرکت کنندگان به ترتیب تصادفی به پنج شب موسیقی شاد، پنج شب موسیقی غمگین و پنج شب نویز صورتی گوش دادند. نتایج جالب بود. شرکت‌کنندگان در صبح‌های بعد از شب‌هایی که هنگام خواب به موسیقی گوش می‌دادند، خواب بهتر و دیدگاه مثبت‌تری از جمله کاهش استرس و افزایش رضایت از زندگی را گزارش کردند.

 

 

جالب اینجاست که نوع موسیقی - چه شاد و چه غمگین - تفاوت قابل توجهی در تأثیر بر کیفیت خواب و رفاه ایجاد نمی کرد. با این حال، شایان ذکر است که تمام موسیقی مورد استفاده در این مطالعه، آهنگ های بی کلام شاد در کلید ماژور و آهنگ غمگین در کلید مینور بودند. هدف از این انتخاب، این بود که نشان داده شود که حال و هوای موسیقی ممکن است به اندازه طبیعت آرامش‌بخش آن مهم نباشد.

یافته‌های این مطالعه با تحقیقات قبلی که نشان‌دهنده پتانسیل موسیقی به‌عنوان کمک‌کننده خواب است، همخوانی دارد. روانشناسانی که از این روش درمانی استفاده می کنند معتقدند که می توانند کیفیت خواب افراد مبتلا به اختلالات خواب حاد و مزمن را بهبود بخشند. علاوه بر این، اثرات مفید موسیقی بر خواب به یک گروه سنی خاص محدود نمی شود. کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی‌شده و کنترل‌شده با افراد مسن‌تر نیز نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان داده‌اند، که نشان می‌دهد موسیقی می‌تواند کمک‌کننده‌ای مفید برای خواب در هر سن و سالی باشد.

 

موسیقی عزیز: از تو ممنونم که همیشه سرم را پاک می کنی، قلبم را شفا می دهی و روحیه ام را بالا می بری.

 

چرا موسیقی منجر به خواب بهتر می شود؟

چرا موسیقی این اثرات مفید را بر خواب دارد؟ در حالی که دلایل دقیق هنوز به طور کامل شناخته نشده است، برخی نظریه ها نشان می دهند که گوش دادن به آهنگ ممکن است باعث آرامش شود، افکار ناخواسته را منحرف کند و صدای ناخوشایند پس زمینه را بپوشاند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که این مطالعات در درجه اول بر کیفیت خواب گزارش شده توسط خود فرد تمرکز می کنند و در عین حال که بینش ارزشمندی در مورد درک افراد از خواب ارائه می دهند، لزوماً جنبه های عینی خواب، مانند میزان خواب عمیق یا بی قراری در طول شب را منعکس نمی کنند.

محققان دریافته‌اند که قطعاتی که مشخصه آن‌ها تکنیک لگاتو (سیال و پیوسته)، فعالیت ریتمیک کم تا متوسط، و ثبت فرکانس اصلی پایین‌تر است، برای کسانی که علاقه‌مند به موسیقی درمانی برای خواب هستند، مؤثرتر می باشند. برای شنیدن بهترین نمونه های این آهنگ ها، می توانید به پادکست های دنیای موسیقی درمانی سری بزنید.

در مطالعه N. M. Majeed و همکارانش، محققان یک موسیقی پیوسته 30 دقیقه ای را برای هر شرایطی ایجاد کردند. شرایط شاد شامل آهنگ هایی مانند «شروع» از مگان ووفورد و «والس عصرانه» از هلموت شنکر بود. در مقابل، وضعیت غم انگیز شامل قطعاتی مانند «بیدار» اثر مگان ووفورد و «همدلی» اثر گاوین لوک بود.

 

چهارده راه که گوش دادن به موسیقی می تواند به وسیله آن ها سلامت شما را بهبود بخشد

تأثیر موسیقی بسیار فراتر از پتانسیل آن برای بهبود خواب است. این به شدت بر جنبه های مختلف سلامت و رفاه ما تأثیر می گذارد و آن را به ابزاری قدرتمند برای افزایش کیفیت کلی زندگی ما تبدیل می کند. در اینجا چندین راه دیگر وجود دارد که گوش دادن به موسیقی می تواند به وسیله آن ها برای سلامتی شما مفید باشد:

 

1. کاهش استرس

موسیقی، به‌ویژه قطعات آهنگ بی کلام و آهسته، می‌تواند به میزان قابل توجهی استرس و اضطراب را کاهش دهد. و این کار را با کاهش ضربان قلب، کاهش فشار خون و کاهش هورمون های استرس در بدن انجام می دهد.

 

همچنین بخوانید: موسیقی مورد علاقه شما در مورد شخصیتتان چه می گوید؟

 

2. بهبود خلق و خو

گوش دادن به موسیقی می تواند ترشح دوپامین که یک انتقال دهنده عصبی مرتبط با لذت و شادی است را تحریک کند. بنابراین، گوش دادن به آهنگ‌های مورد علاقه‌تان می‌تواند به بهبود روحیه و افزایش تفکر مثبت کمک کند. و در مقابل، می تواند با احساسات منفی مانند غم و اندوه یا افسردگی مبارزه کند.

 

3. مدیریت و کاهش درد

تحقیقات نشان داده است که موسیقی می تواند ابزار موثری برای کنترل و کاهش درد باشد. آهنگ می تواند به منحرف کردن ذهن از درد و ناراحتی کمک کند و این به ویژه برای افرادی که درد مزمن دارند مفید است.

 

 

4. بهبود تمرکز

انواع خاصی از موسیقی، مانند آهنگ کلاسیک یا بی کلام، می توانند عملکردهای شناختی مانند تمرکز و توجه متمرکز را افزایش دهند. این مسئله توضیح می دهد که چرا بسیاری از مردم در هنگام مطالعه یا کار از گوش دادن به آن لذت می برند.

 

5. بهبود عملکرد فیزیکی

موسیقی با ریتم سریع می تواند عملکرد بدنی و استقامت شما را در طول ورزش و تمرین افزایش دهد. ریتم به تنظیم سرعت برای ورزش شما کمک می کند و باعث می شود که فعالیت سنگین تر و لذت بخش تر شود.

 

6. رهایی عاطفی

موسیقی، یک خروجی ایمن و سالم برای ابراز احساسات فراهم می کند. این می تواند به افراد در پردازش احساسات پیچیده کمک کرده و آن را به ابزاری ارزشمند در اشکال مختلف درمانی تبدیل کند.

 

موسیقی یک خروجی ایمن و سالم برای ابراز احساسات فراهم می کند.

 

7. بهبود حافظه

گوش دادن به موسیقی، به خصوص زمانی که با حرکات موزون یا حرکت همراه باشد، می تواند به یادآوری حافظه و بهبود عملکرد شناختی کمک کند. این می تواند آهنگ را به ابزاری بالقوه در مدیریت شرایطی مانند آلزایمر و زوال عقل تبدیل کند.

 

8. عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می کند

گوش دادن به موسیقی می تواند سیستم ایمنی بدن انسان را تقویت کند. موزیک می تواند هورمون استرس کورتیزول که باعث تضعیف سیستم ایمنی می شود را کاهش دهد. علاوه بر این، موسیقی می تواند تولید آنتی بادی ایمونوگلوبولین A که یک بازیگر کلیدی در پاسخ ایمنی بدن است را نیز افزایش دهد.

 

9. کمک در توانبخشی و بهبودی

موسیقی درمانی اغلب در برنامه های توانبخشی استفاده می شود، زیرا می تواند به بهبود مهارت های حرکتی در بیمارانی که پس از سکته مغزی یا سایر انواع آسیب های عصبی در حال بهبود هستند، کمک کند. ریتم آهنگ می تواند به یادگیری مجدد حرکات و بهبود هماهنگی کمک کند.

 

موسیقی می تواند به بهبود مهارت های حرکتی در بیمارانی که پس از سکته مغزی یا سایر انواع آسیب های عصبی در حال بهبود هستند، کمک کند.

 

10. مدیتیشن و ذهن آگاهی را تقویت می کند

موسیقی، به‌ویژه آهنگ‌های آهسته و آرامش‌بخش، می‌تواند تمرین‌های مدیتیشن را با کمک به تمرکز افراد و دستیابی به حالت ذهن‌آگاهی تقویت کند. این می تواند منجر به سلامت روانی بهتر و کاهش سطح اضطراب و استرس شود.

 

11. کیفیت زندگی افراد مبتلا به زوال عقل را بهبود می بخشد

موسیقی می تواند خاطرات و احساسات را تحریک کرده و به افراد مبتلا به زوال عقل کمک کند تا دوباره با گذشته خود ارتباط برقرار کنند. همچنین می تواند بیماران آشفته را آرام کند، خلق و خوی کلی را بهبود بخشیده و تعامل اجتماعی را افزایش دهد.

 

12. تغذیه سالم را تشویق می کند

گوش دادن به یک موسیقی با ریتم و سرعت آهسته هنگام غذا خوردن، می تواند به کاهش سرعت غذا خوردن کمک کرده و به شما امکان می دهد احساس سیری بهتری را تشخیص دهید. این می تواند به طور بالقوه در تلاش برای کاهش وزن نقش داشته باشد.

 

13. پیوندهای اجتماعی را ترویج می کند

موسیقی، چه آواز خواندن در گروه کر، نواختن ساز در یک گروه موسیقی یا حرکات موزون در کنسرت، می تواند حس اجتماعی بودن و تعلق را تقویت کند. این ارتباطات اجتماعی می تواند به احساس رفاه و شادی کمک کند.

 

14. خلاقیت را افزایش می دهد

موسیقی می‌تواند مراکز خلاق مغز را تحریک کند، الهام بخش ایده های جدید بوده و مهارت‌های حل مسئله را ارتقا دهد. این می تواند به ویژه در محل کار یا در طول فعالیت های خلاقانه مفید باشد.

اثرات مثبت موسیقی بر سلامتی و تندرستی متنوع و گسترده است. این گواهی بر قدرت موسیقی است که می‌تواند بر بخش‌های مختلف زندگی ما از سلامت جسمانی گرفته تا وضعیت عاطفی، توانایی‌های شناختی و ارتباطات اجتماعی، تأثیر بگذارد.

 

 

سخن آخر در مورد گوش دادن به موسیقی برای داشتن خواب بهتر

در حالی که تحقیقات بیشتر به ما کمک می کند تا ارتباط بین موسیقی و خواب را به طور کامل درک کنیم، یافته های کنونی نشان می دهد که گنجاندن آهنگ های آرام بخش و روح نواز در روتین قبل از خواب می تواند کیفیت خواب و رفاه کلی را افزایش دهد. بنابراین، دفعه بعد که برای به خواب رفتن مشکل داشتید، اجازه دهید تا ملودی های آرام بخش، شما را به خوابی آرام بکشاند.

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید