دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

10 راه برای افزایش دوپامین در مغز

دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که به کنترل مراکز پاداش و لذت مغز کمک می کند. دوپامین همچنین به تنظیم حرکت و واکنش عاطفی کمک می‌کند و ما را قادر می‌سازد نه تنها پاداش‌ها را ببینیم، بلکه برای حرکت به سمت آنها اقدام کنیم.

 

فهرست عناوین
10 راه برای افزایش دوپامین در مغز

اینجا چیزی هست که ارزش توجه دارد (واقعاً ارزش توجه دارد!): دوپامین یک انتقال دهنده عصبی قدرتمند در مغز است. در واقع، این ماده شیمیایی مغز است که مستقیماً مسئول ایجاد انگیزه و تمرکز ما است. چه کسی نمی خواهد انگیزه و تمرکز بیشتری داشته باشد؟

یکی دیگر از چیزهای واقعا هیجان انگیز این است که دوپامین را می توان افزایش داد! بله، شما می توانید به طور موثر انگیزه، تمرکز و خلق و خوی خود را با انجام اقدامات طبیعی برای افزایش سطح دوپامین در مغز خود بهبود بخشید.

پس چه چیزی از این بهتر که اجازه بدهید به این سطح عالی برسید؟! در ادامه با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید و با استفاده از 10 راه بسیار موثر، سطح دوپامین و متعاقب آن، انگیزه و تمرکز خو را ارتقا دهید.

 

 

در اینجا 10 راه برای افزایش سطح دوپامین و افزایش بهره وری آورده شده است:

1. معتاد نشوید!

بسیاری از مردم به چیزی معتاد می‌شوند، زیرا به آنها نوعی لذت فوری می‌دهد. مواد مخدر، الکل، رابطه جنسی، پورنوگرافی، خرید و سایر رفتارهای اعتیادآور در درازمدت تأثیر معکوس بر سطوح دوپامین دارند. در اصل، وقتی بیش از حد به چیزی معتاد می‌شویم، «مدار پاداش» مغز ما بیش از حد فعال می‌شود و ما هوس ضربه سریع می‌کنیم. این یک راه حل پایدار برای تولید دوپامین نیست و صددرصد بسیار آسیب زننده هم خواهد بود. کار بر روی افزایش سطوح دوپامین باید به طور طبیعی انجام شود.

 

2. چک لیستی از وظایف کوچک داشته باشید!

دوپامین زمانی که برنامه خود را سازماندهی کرده و وظایف را تمام می کنیم افزایش می یابد و این اتفاق صرف نظر از اینکه آن کار کوچک یا بزرگ باشد، به وقوع می‌پیوندد. بنابراین، اجازه ندهید مغزتان نگران کارهایی باشد که باید انجام شوند. در عوض، این وظایف را یادداشت کنید و سپس آنها را یکی یکی بررسی کنید. نشان داده شده است که زمانی که به صورت فیزیکی چیزی را از لیست کارهای خود بررسی می کنیم، دوپامین مغز را در سطحی رضایت بخش تر قرار می دهیم. همچنین، بدون در نظر گرفتن اینکه آیا می توانید به صورت ذهنی وظایف را به خاطر بسپارید، موارد را یادداشت کرده و بررسی کنید.

 

3. چیزی خلق کنید!

ما می توانیم با نویسندگان، نقاشان، مجسمه‌سازان، شاعران، خوانندگان، رقصندگان و دیگر هنرمندان، نسبت به موضوعی که دنبال می کنند همذات پنداری کنیم. وقتی در حالت خلاق هستیم، می‌توانیم بیش از حد متمرکز شویم. در نتیجه می توانیم وارد حالتی به نام جریان شویم. دوپامین ماده شیمیایی مغز است که به ما امکان می دهد به این حالت برسیم. درس این است: سرگرمی یا فعالیتی را انجام دهید که در آن واقعاً چیزی ملموس را خلق و ایجاد می کنید. چیزی مانند هنر، صنایع دستی، تعمیر خودرو، طراحی، عکاسی یا چیز دیگری که جالب به نظر می رسد را امتحان کنید.

 

4. ورزش کنید!

از همین ابتدا، ما و شما می دانیم که قرار است در مورد چه چیزی صحبت کنیم. ما بارها و بارها در مورد اهمیت و فواید ورزش صحبت کرده‌ایم، و فقط می‌خواهیم دوباره به آن را به این لیست اضافه کنیم. بنابراین، نه تنها ورزش به ما کمک می کند تا استرس و اضطراب را از بین ببریم، بلکه کمک می کند که به سلامت جسمانی بهتری دست یافته و بهره وری خود را ارتقا دهیم. ورزش در کنار تمام این فواید، سطح دوپامین ما را نیز افزایش می دهد. به طور خاص، ورزش کردن چندین انتقال دهنده عصبی دیگر را نیز افزایش می دهد. با انجام ورزش، سروتونین و اندورفین هم علاوه بر دوپامین تقویت می شوند. در اینجا چیز جالب دیگری وجود دارد: تمرین نباید سخت باشد. به سادگی قدم زدن یا بالا رفتن از پله ها به یک تکان خوب در راستای ارتقا سطح دوپامین دست خواهید یافت.

 

شش پزشک برتر این کره خاکی: آفتاب، آب، استراحت، هوا، ورزش و رژیم غذایی!

 

5. برای خود چوب خط داشته باشید!

حتما با چوب خط آشنا هستید، اما اگر آشنا نیستید بهتر است برای ارتقا سطح دوپامین خود با آن آشنا شده و برای کارهای خود آن را داشته باشید. این کار مانند ایجاد یک چک لیست البته کمی متفاوت است. این نوعی از چک لیست است که به شما یادآوری می کند که چندبار یا چندروز به یک اتفاق متوالی پایبند بوده اید. این کار یک راه عالی برای افزایش سطح دوپامین است. 

یک تقویم خاص برای این منظور تهیه کنید: هر هدفی را که دارید و روزهای هفته یا ماه که آنها برنامه ریزی شده اند را یادداشت کنید. برای مثال، اگر روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه ورزش می کنید، این روزها را از قبل در تقویم ماه علامت بزنید. در پایان تمرین هم آن را در تقویم بعنوان کار انجام شده علامت بزنید. به روند خود ادامه دهید و ببینید که چگونه سطوح دوپامین خود را بالا برده و حفظ خواهید کرد.

 

6. تیروزین را افزایش دهید!

از میان مواد شیمیایی تشکیل دهنده دوپامین، هیچ کدام مهمتر از تیروزین نیستند. در واقع، تیروزین بعنوان بلوک سازنده دوپامین در نظر گرفته می شود. بنابراین، مهم است که به اندازه کافی از این پروتئین دریافت کنید. لیست بزرگی از غذاهایی وجود دارد که تیروزین را افزایش می دهند، از جمله:

 

 • انواع بادام ها
 • انواع آووکادوها
 • انواع موز
 • انواع هندوانه ها
 • گوشت گاو
 • گوشت مرغ
 • شکلات
 • قهوه
 • تخم مرغ
 • چای سبز
 • شیر
 • ماست

 

با بررسی لیست بالا، متوجه می شویم که یافتن چیزی که سطح بالای دوپامین ما را به خوبی تامین کند، دشوار نیست.

 

همچنین بخوانید: با این 10 راه سلامت مغز خود را تقویت کنید

 

7. به موسیقی گوش دهید!

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا موسیقی شما را خوشحال و سرحال می کند؟ منظورم این است که ما می‌توانیم یک لحظه در زباله‌دانی باشیم، اما وقتی موسیقی پر انرژی و مورد علاقه خود را گوش می کنیم، تکان می‌خوریم و می‌لرزیم... در آن حال است که نسبت به خودمان هم احساس خوبی داریم! دلیل این امر این است که گوش دادن به موسیقی سطح دوپامین را افزایش می دهد. در واقع، دانشمندان می گویند که گوش دادن به موسیقی تأثیری مشابه خوردن غذاهای مورد علاقه ما یا تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه مان دارد. بنابراین، وقتی احساس ناراحتی می‌کنید، برخی از آهنگ‌های مورد علاقه‌تان را به صدا درآورید و از آن حالت خارج شوید!

 

8. مدیتیشن کنید!

مانند ورزش، ما در حال کشف و ارائه فواید بیشتر و بیشتری برای مدیتیشن هستیم. بارها در مطالب مختلف در مورد آن صحبت کرده ایم و دوباره آن را به این لیست اضافه می کنیم. همانطور که گفتیم، مغز انسان مستعد انواع اعتیاد است. یکی دیگر از عادت های اعتیادآور و شدیدا مخربی که داریم، فکر کردن بیش از حد است. در واقع، برخی از بودایی ها برای این اعتیاد عبارتی دارند: "ذهن میمون".

افراط اندیشی صرفاً یک عادت منحرف کننده نیست، بلکه یک اجبار واقعی است که ما را در حالتی گیج کننده قرار می دهد و در عین حال تأثیر منفی بر رشد معنوی ما دارد. با این حال، دانشمندان در نهایت به آنچه بودایی ها برای هزاران سال می دانستند رسیدند: انجام مراقبه و ذهن آگاهی برای داشتن یک ذهن سالم ضروری است.

همچنین ثابت شده است که دعا و تأمل در خود سطح دوپامین را افزایش می دهد.

 

سلامتی همیشه از دارو به دست نمی آید. بیشتر اوقات از آرامش ذهن، آرامش قلب و آرامش روح ناشی می شود. از خنده و عشق می آید.

 

9. مکمل مصرف کنید!

در حالی که چند راه عالی برای افزایش سطح دوپامین وجود دارد، گاهی اوقات ما با مشکل زمان مواجه هستیم. خوشبختانه مکمل های طبیعی در بازار وجود دارند که نشان داده اند که می توانند سطح دوپامین را افزایش دهند. در ادامه با چند مورد از این مکمل ها آشنا خواهید شد:

 

استیل ال تیروزین: این ماده یکی دیگر از اجزای سازنده دوپامین است. حضور دوز سالم از این ماده باعث می شود که مغز تولید دوپامین را آسان تر کند.

کورکومین: یک ماده فعال که در ادویه کاری و زردچوبه نیز موجود است.

جینکو بیلوبا: این یک مکمل شگفت‌انگیز و بسیار محبوب می باشد که همچنین اعتقاد بر این است که سطح دوپامین را نیز افزایش می‌دهد و آن را برای مدت طولانی‌تری در حالت گردش در مغز نگه می دارد.

ال تیانین (L-theanine): این ماده چندین انتقال دهنده عصبی از جمله دوپامین را در مغز افزایش می دهد. چای سبز منبع فوق العاده‌ای از این ماده است.

 

10. پاکسازی بدن از سموم

به همان اندازه که بدن ما معجزه آسا است، سموم و باکتری هایی را که برای ما مضر هستند را در خود جمع می کنیم. اندوتوکسین‌ها نوعی ماده سمی موجود در باکتری ها هستند که می‌توانند باعث شوند سیستم ایمنی بدن ما از کار بیفتد و همچنین تولید دوپامین به شکل چشمگیری محدود شود. در اینجا چند نکته برای کمک به پاکسازی روده از اندوتوکسین ها وجود دارد: غذاهای تخمیر شده بخورید، به اندازه کافی بخوابید، و در مقابل تمایل به مصرف غذاهای چرب یا شیرین مقاومت کنید.

شاید و به احتمال خیلی زیاد، بهترین راه برای خلاص شدن بدن ما از شر این سموم بد، پاکسازی آن از سموم باشد. روند را بخوانید و تصمیم بگیرید که آیا این برای شما مناسب است یا خیر. آیا واقعا زمان زیادی را برای تصمیم گیری در این مورد نیاز دارید؟!

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید