دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
دانلود پادکست Sleep Podcast - Vol. 2
دانلود پادکست
مدت زمان : 73 دقیقه
0:00
0:00

خواب REM عمیق، آرام و لذت بخش با دومین شماره پادکست موسیقی برای خواب دنیای موسیقی درمانی

Sleep Podcast - Vol. 2

دومین مجموعه از پادکست های عمیق و فوق العاده تاثیر گذار برای خواب وبسایت دنیای موسیقی درمانی را مخصوص خواب REM خواهید شنید. خواب REM نوعی از خواب است که پدیده خواب دیدن انسان در آن اتفاق می افتد. مرحله ای که مغز به بالاترین سطح فعالیت خود در طول خواب می رسد اما در مقابل، خواب به شیرین ترین و عمیق ترین حالت ممکن می رسد و دیدن خواب و رویا آغاز می شود.

پیشنهاد می کنیم که به هیچ عنوان این پادکست موسیقی درمانی برای خواب REM را از دست ندهید و با کمک گرفتن از آن، بهترین و طولانی ترین احساس از مهمترین مرحله خواب را تجربه کنید.

البته بیایید در ابتدا نگاهی عمیق تر به خواب REM بیاندازیم و با این مبحث بیشتر آشنا شویم.

 

خواب REM عمیق با موسیقی

 

خواب REM چیست؟

خواب با حرکات سریع چشم (REM) نام‌های زیادی دارد، از جمله خواب فعال، خواب غیرهمزمان، خواب متناقض، خواب رومبنسفالیک و خواب رویایی. به بسیاری از مردم گفته شده است که خواب REM مرحله ای از خواب است که در آن خواب می بینید، اما REM در بسیاری از عملکردهای مهم، از رشد مغز گرفته تا پردازش احساسی، نقش دارد.

خواب با حرکت سریع چشم (REM) مرحله ای از خواب است که با رویا دیدن و تثبیت حافظه همراه است. خواب REM برای اولین بار در دهه 1950 کشف شد، زمانی که دانشمندانی که روی نوزادان در حال خواب مطالعه می کردند متوجه شدند که دوره های مشخصی وجود دارد که چشمان آنها به سرعت از این طرف به سمت دیگر حرکت می کند. این حرکات سریع چشم، یا به اختصار REM، نام خواب REM را به خود اختصاص داد.

 

به بسیاری از مردم گفته شده است که خواب REM مرحله ای از خواب است که در آن خواب می بینید، اما REM در بسیاری از عملکردهای مهم، از رشد مغز گرفته تا پردازش احساسی، نقش دارد.

 

در طول خواب REM چه اتفاقی می افتد؟

در طول خواب REM، چشمان شما به سرعت در پشت پلک های بسته حرکت می کنند، ضربان قلب شما افزایش می یابد و تنفس شما نامنظم می شود. برخلاف سایر مراحل خواب که در آن امواج مغزی شما کند می شوند، مغز شما در طول خواب REM بسیار فعال است و امواج مغزی شما متغیرتر می شوند.

در طول خواب REM، قسمت اعظم بدن شما مانند حالت بیداری عمل می کند، با این تفاوت که چشمان شما بسته است و دچار از دست دادن موقت تون عضلانی می شوید. محققان این فرضیه را مطرح کرده اند که این یک اقدام محافظتی است که قصد دارد شما را از انجام رویاهایتان و آسیب رساندن به خودتان باز دارد. با این حال، اکنون که دانشمندان می‌دانند ما می‌توانیم در مراحل خواب غیر REM زمانی که بدنمان فلج نیست، رویاها را تجربه کنیم، این فرضیه در حال از دست دادن اعتبار خود است است.

گونه های مختلف موجودات زنده مستقر در خشکی از جمله انسان و سایر پستانداران، خزندگانی مانند اژدهای ریشدار استرالیایی و بیشتر پرندگان، خواب REM را تجربه می کنند. البته خواب REM بسته به گونه جانوری می تواند متفاوت به نظر برسد. به عنوان مثال، جغدها در طول خواب REM حرکات سریع چشم را تجربه نمی کنند زیرا نمی توانند چشمان خود را در جمجمه خود حرکت دهند. و برخی از پرندگان در طول خواب REM تنها در نواحی خاصی مانند گردن تون عضلانی خود را از دست می دهند، بنابراین سر آنها می تواند در حالی که روی یک پا ایستاده اند استراحت کند.

 

موسیقی برای خواب آر ای ام

 

خواب REM در مقابل خواب غیر REM

خواب REM یکی از جذاب ترین مراحل خواب است، تا حد زیادی به این دلیل که بسیار متفاوت از سایر مراحل خواب است. در خواب غیر REM، چشم‌های شما حرکت نمی‌کنند، امواج مغزی شما بسیار کندتر هستند و مقداری تون عضلانی را حفظ می‌کنید. ویژگی های منحصر به فرد خواب REM که آن را از خواب غیر REM متمایز می کند عبارتند از:

 

فعالیت امواج مغزی که بیشتر از هر مرحله دیگری از خواب شبیه بیداری است

از دست دادن کامل تون عضلانی در مقابل تون ماهیچه ای جزئی در خواب غیر REM

تنفس نامنظم در مقابل تنفس ثابت و کندتر خواب غیر REM

افزایش ضربان قلب در مقابل کاهش سرعت تپش در خواب غیر REM

توانایی بیدار شدن راحت تر از خواب غیر REM

 

چه زمانی خواب REM رخ می دهد؟

شما اولین چرخه خواب REM خود را حدود 60 تا 90 دقیقه پس از به خواب رفتن تجربه می کنید. به عنوان بخشی از یک خواب کامل شبانه، چهار مرحله خواب را چندین بار طی می کنید: سه مرحله خواب غیر REM و به دنبال آن یک مرحله خواب REM. هر چرخه در تمام مراحل خواب 90 تا 120 دقیقه طول می کشد تا کامل شود. با هر چرخه جدید، زمان بیشتری را در خواب REM می گذرانید و بیشتر خواب REM شما در نیمه دوم شب انجام می شود.

 

بیشتر خواب REM شما در نیمه دوم شب انجام می شود.

 

هر مرحله از خواب متمایز است:

 

مرحله 1 (خواب سبک): با کاهش سرعت مغز، فعالیت با فرکانس مختلط (LAMF) با دامنه کم، جایگزین امواج آلفای مغزی می‌شود که با خواب‌آلودگی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند. بدن شما مقداری تون عضلانی دارد و تنفس شما منظم است.

مرحله 2 (خواب سبک): ضربان قلب و دمای بدن شما هر دو کاهش می یابد. دوک‌های خواب و کمپلکس‌های K، الگوهای امواج مغزی خاص، با ادامه گذار به سمت خواب عمیق شروع می‌شوند.

مرحله 3 (خواب عمیق): امواج مغزی شما در این مرحله که امواج دلتا نامیده می شود، در کندترین حالت خود در شب قرار دارند. بیدار کردن شما دشوار است و کسانی که از این مرحله بیدار می شوند، اینرسی خواب، دوره کوتاهی از مه گرفتگی و اختلال در عملکرد شناختی را تجربه می کنند. در خواب عمیق، بدن شما از نظر فیزیکی خود را ترمیم می کند، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و استخوان ها، ماهیچه ها و بافت شما را بازسازی می کند.

مرحله 4 (خواب REM): فعالیت مغز شما در این مرحله شبیه به حالتی است که هنگام بیداری به نظر می رسد. شما با از دست دادن تون عضلانی مواجه می شوید، به جز چشمانتان که به سرعت حرکت می کنند. تنفس شما نامنظم می شود و ضربان قلب شما افزایش می یابد.

 

چرا خواب REM مهم است؟

همه خواب ها مهم هستند، اما خواب REM به ویژه نقش مهمی در رویاپردازی، حافظه، پردازش هیجانی و رشد سالم مغز ایفا می کند.

 

خواب دیدن: بیشتر رویاهای شما در طول خواب REM اتفاق می افتد. با این حال، REM تنها مرحله ای نیست که رویاها در آن رخ می دهند و این در واقع یک افسانه رایج در مورد خواب است. گفته می شود، رویاهایی که در خواب REM تجربه می کنید معمولا واضح تر از رویاهای خواب غیر REM هستند.

پردازش هیجانی: مغز شما احساسات را در طول خواب REM پردازش می کند. رویاها، که در خواب REM واضح تر هستند، ممکن است در پردازش احساسی نقش داشته باشند. همچنین آمیگدال شما، بخشی از مغز که احساسات را پردازش می کند، در طول خواب REM فعال می شود.

تثبیت حافظه: در طول خواب REM، مغز شما یادگیری‌ها و مهارت‌های حرکتی جدید را از روز پردازش می‌کند، برخی را به حافظه اختصاص می‌دهد، برخی دیگر را حفظ می‌کند، و تصمیم می‌گیرد کدام یک را حذف کند. برخی از تثبیت حافظه نیز در خواب عمیق، مرحله غیر REM، انجام می شود.

رشد مغز: محققان این فرضیه را دارند که خواب REM باعث رشد مغز می شود، زیرا نوزادان بیشتر زمان خواب خود را در REM می گذرانند. به شواهد اضافه می شود که موجودات زنده ای مانند انسان و سگ که با مغزهای کمتر توسعه یافته به دنیا می آیند، در دوران نوزادی در مقایسه با حیواناتی مانند اسب ها و پرندگان که با مغزهای توسعه یافته تری متولد می شوند، ، زمان بیشتری را در خواب REM می گذرانند.

آمادگی برای بیداری: خواب REM، از طریق فعال شدن سیستم عصبی مرکزی، می تواند به ما کمک کند تا برای بیدار شدن دوباره آماده شویم. این می تواند توضیح دهد که چرا با پیشرفت شب، زمان بیشتری را در خواب REM می گذرانیم و چرا در این مرحله راحت تر از خواب بیدار می شویم.

 

خواب عمیق با موسیقی درمانی rem

 

به چه مقدار خواب REM نیاز داریم؟

ما انسان‌ها در نوزادی و کودکی، زمانی که مغزمان هنوز در حال رشد است، به بیشترین خواب REM نیاز داریم. نوزادان تازه متولد شده روزانه هشت ساعت را در خواب REM می گذرانند. در بزرگسالی، ما تنها به دو ساعت خواب REM در هر شب نیاز داریم.

گونه های مختلف جانوری به مقادیر متفاوتی از خواب REM نیاز دارند. برخی از پستانداران مانند اسب ها و فیل ها می توانند بدون خواب REM زندگی کنند، در حالی که گربه ها، پلاتی پوس ها و موش ها ممکن است تا هشت ساعت در روز را در خواب REM بگذرانند. مانند انسان ها، اکثر پستانداران نیز نسبت بیشتری از زمان خواب خود را در دوران نوزادی در خواب REM می گذرانند تا در بزرگسالی.

بدن شما مدت زمان خوابتان را هم در طول زندگی و هم به صورت روز به روز با توجه به نیازهای بیولوژیکی و انرژی شما تغییر می دهد. به طور مشابه، مدت زمانی که در مراحل خاص خواب از جمله REM می گذرانید، می تواند از شب تا شب بر اساس نیاز بدن شما متفاوت باشد.

به عنوان مثال، هم مطالعات حیوانی و هم انسانی افزایش خواب REM را پس از یادگیری ثبت کرده اند. در مطالعه‌ای روی موش‌ها، آن‌هایی که یک ماز جدید یاد گرفتند، تقریباً یک هفته پس از آن زمان بیشتری را در خواب REM سپری کردند. مطالعه دیگری تأثیر خواب بر حافظه فعال دانش آموزان سالم را بررسی کرد. هر روز از دانش‌آموزان دو تست گرفته می‌شد که یک گروه بین آزمون‌ها چرت می‌زد و گروه دیگر بیدار می‌ماندند. گروهی که چرت می زدند دقت بالاتری داشتند و هر چه زمان بیشتری را در خواب REM در طول چرت خود می گذراندند، دقت آنها بیشتر می شود.

 

ما انسان‌ها در نوزادی و کودکی، زمانی که مغزمان هنوز در حال رشد است، به بیشترین خواب REM نیاز داریم.

 

اگر خواب REM کافی نداشته باشیم چه اتفاقی می افتد؟

مطالعات متعدد بر روی انسان و حیوان نشان می دهد که محرومیت از خواب REM در شکل گیری حافظه اختلال ایجاد می کند. با این حال، مشکلات حافظه مرتبط با از دست دادن خواب REM می تواند به دلیل اختلال خواب کلی باشد، زیرا اغلب با هم اتفاق می افتد. همچنین، مطالعات روی افراد نادر که خواب REM را تجربه نمی‌کنند نشان می‌دهد که مشکلی در حافظه یا یادگیری ندارند. گفته می شود، محرومیت از خواب REM توانایی مغز برای تولید سلول های جدید را مختل می کند. تحقیقات بیشتری برای درک بهتر اثرات محرومیت از خواب REM مورد نیاز است.

به طور کلی، از دست دادن خواب توصیه نمی شود. خواب بر جنبه های مختلف سلامت کلی شما، از خلق و خو گرفته تا سیستم ایمنی بدنتان تأثیر می گذارد. وقتی به اندازه کافی نمی خوابید، دچار کمبود خواب می شوید. علائم کم خوابی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

  • مشکل در تمرکز در طول روز
  • خواب‌آلودگی مفرط در طول روز
  • فراموشی یا حافظه ضعیف

 

با گذشت زمان، کمبود خواب مزمن با بیماری هایی مانند دیابت، افسردگی، چاقی و بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.

 

بدون خواب کافی، عملکرد شناختی شما کاهش می یابد. ممکن است متوجه شوید که بیشتر چیزها را فراموش می کنید، زیرا حافظه فعال شما به شدت تحت تأثیر کم خوابی قرار می گیرد. در واقع، افراد کم‌خواب، که به طور منظم کمتر از شش ساعت در شب می‌خوابند، می‌توانند مانند افرادی که دو شب متوالی نخوابیده‌اند، در حافظه کاری خود دچار اختلال شوند. از آنجایی که بیشتر خواب REM خود را در نیمه دوم شب می گذرانید، افراد کم خواب مدت زمان کمتری را در REM می گذرانند. برخی از داروها، مانند داروهایی که معمولا برای درمان اضطراب و افسردگی استفاده می شوند، ممکن است خواب REM را سرکوب کنند.

 

اختلالات خواب مرتبط با خواب REM

برخی از اختلالات خواب با خواب غیر طبیعی REM مرتبط هستند. اینها عبارتند از اختلال رفتاری خواب REM یا  (RBD)، نارکولپسی (حمله خواب)، اختلال کابوس، آپنه انسدادی خواب (OSA) و آپنه خواب مرکزی (CSA):

 

اختلال رفتار خواب REM  یا (RBD)

 افراد مبتلا به RBD همیشه در طول خواب REM فلج عضلانی را تجربه نمی کنند، بنابراین گاهی اوقات رویاهای خود را عملی می کنند. آنها ممکن است در خواب فریاد بزنند، مشت بزنند، لگد بزنند یا تکان بخورند که می تواند منجر به آسیب رساندن به خود یا شریک خوابشان شود. RBD ممکن است ناشی از شکست در ناحیه ساقه مغز باشد که مسئول تنظیم خواب REM است. RBD اغلب قبل از ایجاد یک بیماری عصبی اتفاق می افتد.

 

نارکولپسی (حمله خواب)

افراد مبتلا به نارکولپسی هنگامی که بیدار هستند می توانند دوره هایی از کاتاپلکسی یا بی اختیاری عضلات را تجربه کنند. کاتاپلکسی شامل از دست دادن ناگهانی تون عضلانی است و تصور می‌شود به این دلیل رخ می‌دهد که فرد بلافاصله و از بیداری به خواب REM می‌رود. سایر علائم نارکولپسی شامل خواب آلودگی بیش از حد در طول روز، اختلال در خواب REM و هیپناگوژی یا توهمات خواب مانند است که درست قبل از به خواب رفتن رخ می دهد. به نظر می رسد نارکولپسی به دلیل از دست دادن نورون های اورکسین در هیپوتالاموس ایجاد می شود.

 

اختلال کابوس

کابوس ها معمولاً در طول خواب REM رخ می دهند. فرد مبتلا به اختلال کابوس به طور منظم کابوس های شدید و ناراحت کننده را تجربه می کند. اختلال کابوس می تواند با استرس، ضربه های روحی دوران کودکی و سایر تجربیات ترسناک ایجاد شود.

 

آپنه انسدادی خواب (OSA) و آپنه خواب مرکزی (CSA)

اگرچه اختلالات آپنه خواب تنها در مراحل خواب REM رخ نمی دهد، اما بر میزان خواب REM فرد نیز تأثیر می گذارد. در آپنه خواب، فرد هنگام خواب دچار نقص تنفسی می شود. هنگامی که این وقفه ها در طول REM رخ می دهند، فرد اغلب به چرخه خواب سبک تری می رود تا به تنفس ادامه دهد. در نتیجه، افراد مبتلا به آپنه خواب نسبت به دیگران زمان کمتری را در خواب REM می گذرانند و خواب آلودگی بیش از حد در طول روز را تجربه می کنند.

 

موزیک خواب

 

تاثیر موسیقی درمانی در بهبود خواب REM

حالا که با خواب REM آشنا شده و آن را مورد بررسی دقیق قرار دادیم، زمان آن رسیده است که ببینیم چگونه می توانیم از پادکست های موسیقی درمانی برای بهبود خواب REM استفاده کنیم.

همانطور که در ابتدای این مطلب گفته شد، این پادکست موسیقی درمانی برای خواب با مدت زمان 182 دقیقه، طوری طراحی و ساخته شده است که با ویژگی های فوق العاده تاثیر گذار، روح نواز و آرامش بخش خود به بهترین شکل ممکن روی خواب REM شما تاثیر بگذارد.

موسیقی بسیار آرامش بخش و روح نواز امبینت این پادکست موسیقی درمانی بی کلام آرامش بخش برای خواب ، با ویژگی های موسیقایی و فرکانس های آرامش بخش خود، شما را در فضایی فوق العاده عمیق و آرام فرو میبرند و برای شما شرایطی را محیا می کنند که زمان بیشتری را در مرحله خواب REM سپری کنید.

در کنار ساختمان عمیق و گیرای آهنگ این پادکست موسیقی درمانی برای خواب REM به منظور ایجاد عمقی بیشتر در خواب شما، از امواج باینورال یا دو گوشی با فرکانس 2 هرتز استفاده شده است. این فرکانس در محدوده امواج دلتا قرار می گیرند. امواج دلتا امواجی عمیق و کند هستند که در مرحله قبل از خواب REM یعنی مرحله سوم خواب توسط مغز تولید می شوند و با فرو بردن شما در عمقی شیرین و دلچسب از خواب، شما را آماده ورود به مرحله خواب REM می کنند. عمقی که حتی سر و صدای اطراف هم نمی تواند شما را از آن خارج کرده و بیدار کند.

 

نحوه استفاده از پادکست موسیقی درمانی برای خواب REM

فقط کافیست در هنگام گوش دادن به موسیقی آرامش بخش و رویایی این پادکست برای خواب REM چشمان خود را بسته و تمام ذهن و جسم خود را به این موسیقی بسپارید. این اطمینان را به شما می دهیم که با ورود به مرحله خواب REM و سپری کردن طولانی ترین مدت زمان در آن، به شکلی حیرت آور بهترین، شیرین ترین و آرام ترین احساس از یک خواب کامل را تجربه کنید.

برای استفاده هرچه بیشتر و بهتر از تاثیر فرکانس های باینورال یا دو گوشی این آهنگ شنیدنی، از هدفون استریو با کیفیت قابل قبول استفاده کنید و میزان بلندی صدا را طوری تنظیم کنید که بهترین و مناسب ترین حالت را برای شما داشته باشد. و باز هم پپشنهاد می کنیم که به هیچ عنوان این پادکست جذاب موسیقی درمانی برای خواب REM را از دست ندهید!

 

منبع

 

 

 

Tags :
به این محصول امتیاز دهید
دانلود آلبوم موسیقی
دانلود پادکست
0:00
0:00
نظرات
برای ثبت نظر و شرکت در بحث ها عضو دنیای موسیقی شوید
تصویر پروفایل
۱۴۰۲/۰۲/۱۸

وقت بخیر من دانلود کردم ولی ۷۳ دقیقه بیشتر نیست

تصویر پروفایل
۱۴۰۲/۰۲/۱۹

سلام، وقت شما به خیر. این یک خطای تایپی بوده که برطرف شد، پادکست اصلی همون ۷۳ دقیقه است. موفق باشید.

محصولات مرتبط
تازه ترین مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی :
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید