دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

وقتی به اندازه کافی نمی خوابید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟!

خواب یا کمبود آن، اخیراً اغلب خبرساز شده است. به این دلیل که کم خوابی در جامعه ما یک بیماری همه گیر است.

با توجه به اینکه از هر سه نفر، یک نفر هر روز را در حالت کم خوابی شروع می کند، جای تعجب نیست که این موضوع بحثی داغ باشد. وقتی به خوبی استراحت می کنیم، بهره وری و سلامت بیشتر و احساس بهتری داریم. با این حال، هنوز هم برای ما سخت است که تمام کارهایی را که باید انجام دهیم در روزمان فشرده کنیم، و در نهایت برای انجام همه کارها تا دیروقت بیدار می‌مانیم یا زود بیدار می‌شویم.

فهرست عناوین
وقتی به اندازه کافی نمی خوابید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟!

 

 

روزانه به چه مقدار خواب نیاز داریم؟

بنیاد ملی خواب، یک گزارش توصیه اصلاح شده درباره میزان خواب مورد نیاز روزانه بر اساس سن را منتشر کرده است. توصیه های جدید عبارتند از:

افراد مسن، 65+ سال: 7-8 ساعت

بزرگسالان، 26-64 سال: 7-9 ساعت

بزرگسالان جوان، 18-25 سال: 7-9 ساعت

نوجوانان 14-17 سال: 8-10 ساعت

کودکان در سن مدرسه، 6-13 سال: 9-11 ساعت

کودکان پیش دبستانی، 3-5 سال: 10-13 ساعت

کودکان نوپا، 1-2 سال: 11-14 ساعت

نوزادان 4-11 ماه: 12-15 ساعت

نوزادان 0-3 ماه: 14-17 ساعت

 

یک رژیم غذایی سالم و متعادل هرگز نمی تواند با کمبود خواب، سطح استرس بالا و باورهای خود محدود کننده رقابت کند.

 

مواقعی وجود دارد که استراحت و خواب کافی یک گزینه نیست. ممکن است وظیفه ارائه گزارش مهمی را در موعد مقرر داشته باشید، فردی بیمار است و نیاز به مراقبت دارد، یا برنامه‌هایی دارید که حضور در آن ها ضروری است. بنابراین وقتی مقدار توصیه شده چشم بسته را دریافت نمی کنید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

تیمی از عصب‌شناسان نروژی برای پاسخ به این سوال دست به کار شدند. پس از مشاهده گروه‌های محروم از خواب در یک محیط کنترل‌شده، آن‌ها دریافتند که کمبود استراحت می‌تواند ماده سفید مغز را تغییر دهد و مطالعات دیگر نشان داده‌اند که می‌تواند با ژن‌های ما تداخل داشته باشد.

خبر خوب این است که بدن ما در ترمیم خود خوب عمل می کند. وقتی بعد از یک شب خواب ضعیف، استراحت خوبی داشته باشیم، بدن ما می تواند تغییر ماده سفید مغز را ترمیم کند. اما یک حالت مزمن محرومیت از خواب می تواند اثرات طولانی مدت ایجاد کند.

 

وقتی به اندازه کافی نخوابید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

مغز ما تنها ارگانی نیست که وقتی به اندازه کافی استراحت نمی کنیم و نمی‌خوابیم عذاب می کشد. در اینجا چندین تاثیر بد دیگر وجود دارد که کمبود خواب و استراحت می تواند بر ما تحمیل کند. در ادامه مطلب به مهمترین این اثرات مضر را برای شما شرح خواهیم داد. با وبسایت دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

1. ما بیمار می شویم

مطالعات نشان می دهد که رابطه مستقیمی بین خواب و استراحت کافی و سیستم ایمنی بدن ما وجود دارد. زمانی که ما کم خواب هستیم، بدن ما برای مبارزه با بیماری ها مشکل بیشتری دارد.

 

2. ما به سختی فکر می کنیم

مطالعاتی روی مغز انجام شده است که نشان می‌دهد کمبود خواب به تصمیم‌گیری ضعیف، کاهش استدلال و مهارت‌های حل مسئله و زمان واکنش کندتر هنگام مواجهه با وظایف خاص منجر می شود.

 

همچنین بخوانید: شب بیداری چگونه به سلامتی آسیب می زند؟

 

3. وزن اضافه می کنیم

یک مطالعه سه ساله روی بیش از 21000 بزرگسال، رابطه بین بی خوابی و وزن را ارزیابی کرد. این مطالعه نشان داد افرادی که به طور متوسط کمتر از پنج ساعت در شب می‌خوابند، بیشتر در معرض افزایش وزن و چاق شدن قرار داشتند.

 

4. ما از نظر جسمی زودتر پیر می شویم

مطالعه ای بر روی عادات شبانه و وضعیت پوست افراد بین 30 تا 50 سال انجام شد، نشان داد که کسانی که از کمبود خواب رنج می برند اثرات آن را در پوست خود می بینند و به احتمال زیاد از ظاهر خود ناراضی هستند. آنها متوجه چین و چروک های بیشتر، خطوط ریز، لکه های پیری و کمبود خاصیت ارتجاعی در پوست شدند.

 

بهترین پل بین ناامیدی و امید یک خواب خوب شبانه است!

 

5. ما به سلامت قلب خود آسیب می زنیم

بی خوابی می تواند بر سلامت قلب ما تأثیر منفی بگذارد. تجزیه و تحلیل اخیر منتشر شده در مجله قلب اروپا نشان می دهد زمانی که ما به اندازه کافی و درست نمی خوابیم خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب و سکته افزایش می یابد.

 

6. بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هستیم

آکادمی پزشکی خواب آمریکا بیانیه ای منتشر کرد که اپیدمی بی خوابی را با نرخ بالاتر برخی از سرطان ها از جمله سرطان سینه، پروستات و کولورکتال مرتبط می کند. همچنین نشان داد افرادی که بیش از هفت ساعت در شب می‌خوابیدند، کمترین میزان مرگ و میر را در این گروه داشتند.

 

۷- ما قوای جنسی خود را کور می کنیم

مجله انجمن پزشکی آمریکا مطالعه‌ای را منتشر کرد که هشدار می‌دهد مردانی که در طول یک هفته کمتر از ۵ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند، نسبت به همتایان خود که به خوبی می‌خوابند، سطح تستوسترون کمتری دارند. به طور خاص، سطح هورمون های جنسی تا 15 درصد در آن ها کاهش یافته بود. علاوه بر این، با هر شب استراحت ضعیف، اشتهای آنها برای برقراری رابطه جنسی کاهش می یافت.

 

8. ما به راحتی مسائل را فراموش می کنیم

محققان دریافته اند که مغز ما هنگام خواب چیزها را یکپارچه می کند و به یاد آوردن آن را آسان تر می کند. وقتی استراحت نمی کنیم، مغز ما نمی تواند کار خود را انجام دهد و حافظه ما آسیب می بیند.

 

خواب فقط برای ظاهر یا حتی احساس شادابی نیست، اگرچه آنها هم مزایایی استراحت و خواب شبانه خوب و مناسب هستند. اغراق نیست اگر بگوییم خواب می تواند زندگی شما را نجات دهد. در ادامه مطلب، خودتان این مسئله را درک خواهید کرد.

 

9. خطر حمله قلبی با کمبود خواب افزایش می یابد

اگر مراحل عمیق خواب را به اندازه کافی دریافت نکنید، فشار خون شما نمی تواند آنطور که باید کاهش یابد. این پاسخ به این معنی است که قلب و عروق خونی شما استراحت نمی کنند. کمبود خواب باعث می شود فشار خون شما در تمام طول شب و روز بالا بماند. این می تواند منجر به سکته مغزی یا حمله قلبی شود. مطالعات نشان می دهد که داشتن حداقل شش تا هشت ساعت خواب در شب، شما را در معرض خطر کمتری برای بیماری قلبی عروقی قرار می دهد. اگر کمتر از شش ساعت در شب استراحت می کنید، چرت زدن‌های مکرر در روز می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد. یک چرت کوتاه برای افرادی که بیش از شش ساعت در شب می خوابند بی خطر و سالم است.

 

10. وقتی خواب را از دست می دهید، میل جنسی خود را نابود می کنید

خواب کمتر باعث می شود مغز شما آنقدر خسته باشد که بر روی چیزی جز بقا تمرکز نکند. مغز شما تولید اکسی توسین که یک ماده شیمیایی است که میل جنسی شما را تقویت می کند را متوقف می کند. وقتی بیشتر استراحت می‌کنید، هورمون اکسی توسین افزایش یافته و میل جنسی شما را افزایش می‌دهد. اگر میل جنسی شما کاهش یافته است، شاید به استراحت بیشتری نیاز داشته باشید.

 

11. کمبود خواب می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد

کمبود خواب ارتباط مستقیمی با دیابت نوع 2 ندارد، اما مقاومت به انسولین به دلیل کم خوابی با دیابت نوع 2 مرتبط است. کمبود خواب توانایی بدن شما را برای ساختن انسولین، هورمونی که قند خون شما را کنترل می کند، کاهش می دهد. اگر به اندازه کافی نمی خوابید، کمبود انسولین تحمل گلوتن شما را کاهش می دهد. این باعث می شود عملکردهای بدن کمتر موثر باشد.

 

12. حافظه ضعیف و ضعیف تر می شود

خواب برای داشتن مغزی سالم و درخشان ضروری است. کم خوابی بر توانایی شما در به خاطر سپردن چیزها و تمرکز تأثیر می گذارد. از دست دادن خواب، به خاطر آوردن جزئیات یا دسترسی به اطلاعات را دشوارتر می کند. وقتی خسته هستید، تمرکز بر خواندن یا نوشتن دشوار است. بی خوابی بر توانایی یادگیری شما در مدرسه یا محل کار تأثیر می گذارد.

 

13. سیستم ایمنی ضعیف می شود

وقتی خوب بخوابید، سیستم ایمنی شما تقویت می شود، بنابراین بدن شما می تواند بهتر با بیماری ها مبارزه کند. از دست دادن خواب و استراحت، شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت ها و ویروس ها قرار می دهد. بدن شما در هنگام خواب سلول ها را ترمیم می کند. نداشتن خواب کافی به این معنی است که بدن شما نمی تواند خود را ترمیم کند و شما را در معرض خطر بالاتر عفونت قرار می دهد.

 

14. بدخلقی یکی از نشانه های بارز افراد کم خواب است

با آن روبرو شوید، وقتی خوب نمی خوابید، احساس تحریک پذیری می کنید. دلیل آن این است که خواب مختل باعث ایجاد احساسات منفی می شود. بدن و مغز شما خسته است. چیزهایی که قبلاً شما را آزار نمی دادند، ناگهان احساس بدخویی در شما ایجاد می کنند. اگر می خواهید احساس شادی بیشتری داشته باشید، سعی کنید بیشتر بخوابید.

 

خواب یک زنجیر طلایی است که سلامت و بدن ما را به هم پیوند می دهد.

 

15. افزایش وزن در زنان

محققان دریافتند زنانی که کمتر از پنج ساعت در شب می‌خوابند، 32 درصد بیشتر از زنانی که بیشتر می‌خوابند، در معرض افزایش وزن هستند. کمبود خواب باعث می شود بیشتر بخورید زیرا بدن شما سعی می کند انرژی خود را حفظ کند. نداشتن خواب کافی باعث اختلال در هورمون های گرسنگی می شود و باعث می شود احساس گرسنگی بیشتری کنید. اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید، استراحت بیشتری داشته باشید.

 

16. بی خوابی سردردهای مکرر و مداوم ایجاد می کند

کم خوابی نیز می تواند باعث سردرد شود. این چیزی است که پزشکان سالهاست متوجه آن شده اند اما مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد. این یک واقعیت شناخته شده است که بی خوابی می تواند منجر به سردردهای میگرنی برای بسیاری از افراد، به ویژه برای افراد مبتلا به آپنه خواب شود.

 

17. عدم وجود خواب مناسب در بدن التهاب ایجاد می کند

پزشکان بی خوابی را با التهاب در بدن شما مرتبط می دانند. زنانی که خواب بی کیفیت را گزارش می کنند، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های التهابی هستند. بیماری هایی مانند:

 

روماتیسم مفصلی

بیماری کلیوی

مشکلات گوارشی

آسم

سرطان

بیماری آلزایمر

 

18. کمبود انرژی یکی از دلایل از دست دادن خواب مناسب است

وقتی با باتری خالی اجرا می‌شوید، احساس خستگی می‌کنید و انرژی لازم برای انجام کارهای روزمره را ندارید. بی خوابی بهره وری شما را در مدرسه، خانه و محل کار مختل می کند. خواب به بدن شما استراحتی که لازم دارد را می دهد تا بتوانید انرژی لازم برای انجام زندگی روزمره خود را داشته باشید.

 

19. افزایش و تکرر ادرار یکی از نتایج بی خوابی است

افرادی که خوب نمی‌خوابند می‌گویند که متوجه افزایش نیازشان به ادرار کردن در شب می‌شوند. دلیل آن این است که وقتی به اندازه کافی می خوابید، بدن شما تولید ادرار را کند می کند، بنابراین نیازی به بلند شدن ندارید. وقتی خوب نمی خوابید، بدن شما تولید ادرار را کند نمی کند و برعکس سرعت آن افزایش می یابد، بنابراین باید چندین بار در شب برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار شوید.

 

20. کم خوابی شما را پیرتر نشان می دهد

خواب چشمه جوانی است. عدم استراحت مناسب و کافی، بر روند پیری شما تأثیر می گذارد. پوست شما نمی تواند کلاژن تولید کند، بنابراین شما چروکیده و پیر به نظر می رسید. هر چه بیشتر استراحت کنید، پوست شما کلاژن بیشتری تولید می کند، بنابراین ظاهری جوان تر و شاداب تر خواهید داشت.

 

21. از دست دادن خواب می تواند به معنای طول عمر کوتاه تر باشد

طول عمر بیشتر یکی دیگر از مزایای خواب خوب است. بدن شما خود را بازیابی می کند، سلول ها را می سازد و بازسازی می کند و تعادل هورمونی شما را هنگام خواب ایجاد می کند. همچنین سمومی که در بدن انباشته شده اند را از بین می برد. همه این عملکردها باعث می شود که زندگی سالم تر و طولانی تری برای شما ایجاد شود.

 

22. بروز مشکلات چشمی به دلیل بی خوابی

بی خوابی می تواند منجر به مشکلات مختلف سلامتی از جمله مشکلات چشمی شود. اگر خوب نمی خوابید، این می تواند دلیل بروز بیماری های چشمی در شما شود. مشکلاتی مانند:

 

دوبینی

دید تونلی

تیرگی

اختلال بینایی

 

23. ناراحتی های شکمی می تواند بخاطر عدم خواب مناسب باشد

مطالعات نشان می دهد که کمبود خواب باعث افزایش التهاب در روده ها شده و منجر به مشکلات گوارشی می شود. اگر خوب نمی خوابید، بدن شما نمی تواند تجمع سم را حذف کند، که منجر به افزایش میزان باکتری در روده کوچک شما می شود. این رشد بیش از حد باکتری روده کوچک (SIBO) سندرمی است که ارتباط مستقیمی با کمبود خواب دارد. اگر با مشکلات معده دست و پنجه نرم می کنید، شاید به یک استراحت شبانه خوب نیاز داشته باشید.

 

آخرین افکار در مورد اپیدمی از دست دادن خواب

بی خوابی یک مشکل جدی برای بسیاری از مردم در جهان است. انتظارات و خواسته های زندگی، خانواده و کار در جامعه شلوغ باعث شده است که بسیاری از افراد زمان استراحت خود را کوتاه کنند. از دست دادن خواب اثرات قابل توجهی بر سلامت شما دارد. نادیده گرفتن نیاز شما به استراحت خوب ممکن است منجر به افسردگی، بیماری قلبی، مشکلات روده و افزایش وزن شود. ضروری است که در مقابل تمایل به کنار گذاشتن یک خواب خوب در شب مقاومت کنید. در اولویت قرار دادن آرامش می تواند به داشتن یک زندگی طولانی و سالم منجر شود، یک زندگی که از آن لذت می برید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید