دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

از دست دادن حافظه: علل عاطفی، جسمی و شناختی

بسیاری از ما، گهگاه یا بیشتر، تجربه ناخوشایند فراموش کردن چیزی را داشته ایم. این دوره های از دست دادن حافظه می تواند باعث ناراحتی و ناامیدی و همچنین ترس از "از دست دادن حافظه" و شروع ابتلا به بیماری آلزایمر شود.

در حالی که آلزایمر و سایر انواع زوال عقل مسئول بسیاری از موارد از دست دادن حافظه هستند، خبر خوب این است که عوامل غیر دائمی دیگری نیز وجود دارند که می توانند باعث فراموشی موقت شوند. به راحتی با معکوس کردن این عوامل، از دست دادن حافظه موقتی هم رفع می شود.

فهرست عناوین
  • علل عاطفی از دست دادن حافظه 
  • داروها و درمان های پزشکی که ممکن است حافظه را مختل کند 
  • شرایط فیزیکی و پزشکی که ممکن است حافظه را مختل کند 
  • علل شناختی از دست دادن حافظه 
  • آیا این آلزایمر است یا نوع دیگری از زوال عقل؟
از دست دادن حافظه: علل عاطفی، جسمی و شناختی

پس چه چیزی باعث فراموشی ما می شود؟ چه چیزی ما را از ذخیره ذهنی آن بخش از اطلاعات یا توانایی یادآوری آن باز می دارد؟ دلایل بسیار زیادی برای این اتفاق وجود دارد. در اینجا برخی از چندین دلایل موجود برای اینکه نمی توانیم مسائل را به خاطر بسپاریم و آن ها را یادآوری کنیم را خواهید خواند. در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

حافظه  مادر عقل و خرد است.

 

علل عاطفی از دست دادن حافظه 

از آنجایی که ذهن و بدن ما به هم متصل هستند و بر یکدیگر تأثیر می گذارند، احساسات و افکار ما می توانند بر مغزمان تأثیر بگذارند. صرف انرژی لازم برای مقابله با برخی احساسات یا استرس های زندگی، می تواند مانع از ذخیره یا به خاطر سپردن جزئیات و برنامه ها شود.

اغلب، این محرک های عاطفی از دست دادن حافظه را می توان با حمایت، مشاوره و تغییر سبک زندگی بهبود بخشید. حتی آگاهی از چیزهایی که استرس را افزایش می دهند و محدود کردن قرار گرفتن در معرض آن ها می تواند کمک کننده باشد.

 

استرس 

استرس بیش از حد می تواند ذهن ما را بیش از حد تحت فشار قرار دهد و باعث حواس پرتی و فرار مغزمان شود. استرس کوتاه مدت و حاد می تواند یک مشکل حافظه لحظه ای ایجاد کند، در حالی که قرار گرفتن مزمن و طولانی مدت در معرض استرس، ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد. مدیریت استرس یک استراتژی مهم برای حفظ کیفیت زندگی و بهبود سلامت بدن و مغز شما است.

 

افسردگی 

افسردگی می‌تواند ذهن را کند کند و چنان سطحی از بی ‌علاقگی نسبت به محیط اطراف شما ایجاد کند که به واسطه آن، حافظه، تمرکز و آگاهی از بین برود. ممکن است ذهن و احساسات شما به قدری سنگین باشد که نتوانید به آنچه در حال وقوع است توجه کنید.

در نتیجه، یادآوری چیزی که به آن توجه نکرده اید دشوار است. افسردگی همچنین می تواند مشکلاتی را در خواب سالم ایجاد کند که می تواند به خاطر سپردن اطلاعات را دشوارتر کند.

 

پسودومانسیا یا زوال عقل کاذب، اصطلاحی است که ترکیبی از افسردگی و کاهش حافظه را توصیف می کند. اگر فکر می کنید که دچار زوال عقل کاذب هستید، آزمایش شناختی می تواند در اطمینان بخشیدن به شما و رد کردن زوال عقل واقعی مفید باشد.

 

علیرغم اینکه فرد مبتلا به زوال عقل کاذب در زندگی روزمره خود احساس "خارج بودن از آن" می کند، می تواند در تست های شناختی به خوبی عمل کند. افسردگی معمولا قابل درمان است. اغلب، ترکیبی از مشاوره و دارو درمانی می تواند در درمان این اختلال بسیار موثر باشد.

 

اضطراب 

اگر تا به حال هنگام تست زدن یا دادن یک آزمون، جواب ها را به یاد نیاورده و آن ها را خالی بگذارید، در حالی که از قبل پاسخ ها را می دانستید، می توانید اضطراب را سرزنش کنید. برخی از افراد در موقعیت‌های خاص اضطراب دارند، مانند این مثال آزمون. برخی دیگر دارای یک اختلال اضطراب فراگیر هستند که به طور مداوم با عملکرد درست و سالم از جمله حافظه تداخل می کند. شناسایی و درمان اضطراب می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی و احتمالاً حافظه را بهبود بخشد.

 

غم و اندوه 

غم و اندوه و سوگواری به مقدار زیادی از انرژی فیزیکی و عاطفی نیاز دارد و این می تواند توانایی ما را برای تمرکز بر رویدادها و افراد اطرافمان کاهش دهد. در نتیجه، حافظه ما ممکن است آسیب ببیند. غم و اندوه می تواند شبیه افسردگی باشد، اما اغلب در اثر یک موقعیت خاص یا فقدان غم انگیز و حاد ایجاد می شود، در حالی که ابتلا به اختلال افسردگی، ممکن است بدون دلیل خاصی به نظر برسد.

پردازش غم عمیق زمان می برد و مناسب و ضروری است که برای غم خود وقت بگذارید. شما می توانید انتظار داشته باشید که در هنگام غم و اندوه، هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی احساس خستگی کنید. زمانی که غم دارید و در حال غصه خوردن هستید، زمان و لطف و مهربانی بیشتری را برای خودتان قائل باشید. گروه‌های مشاوره و حمایت فردی می‌توانند به شما کمک کنند تا به طور مؤثر با غم و اندوه کنار بیایید.

 

 

داروها و درمان های پزشکی که ممکن است حافظه را مختل کند 

گاهی اوقات ضعف حافظه را می توان به داروها یا مواد دیگر نسبت داد. اینها می تواند شامل داروهای تجویزی، سایر مواد تغییر دهنده ذهن و حتی جراحی باشد.

 

الکل یا مواد مخدر غیرقانونی 

نوشیدن الکل یا استفاده از داروهای غیرقانونی می تواند حافظه شما را چه در کوتاه مدت و چه در دراز مدت مختل کند. از خاموشی حافظه گرفته تا افزایش خطر زوال عقل در آینده، این مواد می‌توانند به طور قابل توجهی به حافظه شما آسیب بزنند. مصرف الکل بیش از حد همچنین می تواند باعث سندروم ورنیک کورساکوف شود که در صورت درمان فوری، ممکن است در برخی افراد علائم آن تا حدی معکوس شود.

 

داروهای تجویزی 

فقط این دلیل که یک دارو به طور قانونی توسط یک پزشک تجویز شده است، به این معنی نیست که نمی تواند به بدن شما آسیب برساند یا حافظه شما را مختل کند. ممکن است دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید، اما داروهای تجویزی (مخصوصاً زمانی که به صورت ترکیبی مصرف شوند) می توانند به طور قابل توجهی بر توانایی شما در فکر کردن و به خاطر سپردن واضح تأثیر بگذارند.

اگر برای چندین بیماری به پزشکان مختلف مراجعه می کنید، مطمئن شوید که هر کدام از آن ها لیست کاملی از داروهای مصرفی شما را دارند. آنها باید از این لیست مطلع باشند تا دارویی را تجویز نکنند که می تواند با دارویی که از قبل مصرف می کنید تداخل داشته باشد.

 

از پزشک خود بپرسید که آیا می توان مصرف هر یک از داروهای شما را به آرامی کاهش داد تا این علت فراموشی از بین برود یا خیر.

 

شیمی درمانی 

اگر شیمی درمانی را به عنوان درمانی برای سرطان دریافت می کنید، ممکن است " مغز شیمیایی یا کیموبرین " را تجربه کنید که به عنوان مه مغزی ایجاد شده از داروهایی که سرطان شما را هدف قرار می دهند توصیف می شود. دانستن اینکه این یک اثر رایج و اغلب موقتی از شیمی درمانی است می تواند برای شما اطمینان بخش باشد.

 

حافظه دفتر خاطراتی است که همه ما با خود حمل می کنیم.

 

جراحی قلب 

برخی تحقیقات نشان داده اند که پس از جراحی بای پس بر روی قلب، ممکن است خطر گیجی و اختلال حافظه افزایش یابد. این ممکن است با بهبودی، بهبود یابد و معمولاً نیاز به این نوع جراحی قلب بیشتر از خطرات احتمالی و عوارض جانبی آن است. اگر این نوع جراحی قلب برای شما در نظر گرفته شده است، حتما نگرانی های خود را با پزشکتان در میان بگذارید.

 

بیهوشی 

برخی از افراد پس از استفاده از بیهوشی، از دست دادن حافظه یا سردرگمی را گزارش می دهند که معمولاً چند روز طول می کشد. با این حال، تحقیقات در تعیین اینکه آیا ارتباط مستقیمی بین بیهوشی و از دست دادن حافظه وجود دارد یا اینکه آیا عوامل دیگری ممکن است باعث عملکرد ضعیف مغز شوند، نامشخص بوده است.

 

درمان با ضربهٔ الکتریکی تشنج‌آور یا درمان با الکتروشوک 

درمان با ضربه الکتریکی تشنج‌آور یا درمان با الکتروشوک یا ECT که گاهی اوقات به عنوان "شوک درمانی" نامیده می شود، می تواند برای کسانی که از افسردگی شدید رنج می برند بسیار مفید باشد، اما ممکن است باعث کاهش حافظه نیز شود. شما باید با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای ECT صحبت کنید. از آنجایی که این روش درمانی برای برخی افراد موثر بوده است، ممکن است ریسک از دست دادن حافظه در مقابل بهبود کیفیت زندگی خود بپذیرید.

 

شرایط فیزیکی و پزشکی که ممکن است حافظه را مختل کند 

سایر شرایط به غیر از زوال عقل یا بیماری آلزایمر می تواند منجر به از دست دادن حافظه یا مشکلات حافظه شود.

 

خستگی و کم خوابی 

مزایای داشتن یک خواب خوب شبانه بسیار زیاد است: افزایش وزن کمتر، انرژی بیشتر و توانایی تفکر واضح تر. نشان داده شده است که خستگی به دلیل اینکه شب گذشته خوب نخوابیده اید و بی خوابی مزمن، هر دو بر حافظه و یادگیری تأثیر منفی می گذارند. ارزش آن را دارد که چند راه ساده برای بهبود عادات خواب و بهتر خوابیدن در شب خود امتحان کنید.

 

ضربه مغزی و ضربه به سر 

ضربه مغزی و آسیب‌های ضربه‌ای به سر می‌تواند باعث از دست دادن حافظه موقت و کوتاه‌مدت شود، اما برخی تحقیقات نشان داده‌اند که این آسیب ها می‌توانند احتمال ابتلا به زوال عقل را در طول سال‌ها افزایش دهند.

هنگام انجام ورزش حتماً اقداماتی مانند پوشیدن سرپوش و کلاه ایمنی را انجام دهید. و اگر دچار ضربه مغزی شدید، مهم است که قبل از بازگشت به فعالیت‌های معمولی و شرکت در ورزش و فعالیت بدنی، اجازه دهید که سر و مغزتان به طور کامل بهبود یابد. هر گونه سردرد و مشکلات تمرکز پس از آسیب سر را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

کمبود ویتامین B12 

ویتامین B12 یک ویتامین بسیار مهم است و کمبود آن می تواند مشکلاتی را برای بدن ما ایجاد کند. در موارد شدیدتر، اغلب کمبود ویتامین B12 باعث ایجاد علائمی شده که با زوال عقل اشتباه گرفته شده است. با دریافت ویتامین B12 کافی، این علائم ممکن است در برخی افراد بهبود یافته و حتی برطرف شوند.

 

مشکلات و اختلالات تیروئید 

هم کم کاری تیروئید و هم پرکاری تیروئید می توانند باعث مشکلات شناختی مانند از دست دادن حافظه و مه مغذی شوند. اگر متوجه کندی مغز می‌شوید یا به خاطر سپردن چیزها برایتان دشوارتر است، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. ممکن است آزمایش عملکرد تیروئید برای شما مناسب باشد، به خصوص اگر علائم دیگری از مشکلات تیروئید را تجربه می کنید. درمان مشکلات تیروئید می تواند حافظه و تمرکز شما را بهبود بخشد.

 

اختلالات کلیوی 

هنگامی که کلیه های شما خوب کار نمی کنند، مانند زمانی که به نارسایی مزمن یا حاد کلیه مبتلا شده اید، تجمع مواد زائد، می تواند بر عملکرد مغز تأثیر بگذارد. علاوه بر این، مطالعات منتشر شده در سال 2017 نشان داده است که افراد مبتلا به آلبومینوری (وجود پروتئین آلبومین در ادرار) به احتمال زیاد در حافظه و شناخت خود اختلال دارند.

 

اختلالات و بیماری های کبدی 

بیماری‌های کبدی، مانند هپاتیت، می‌توانند باعث ترشح سموم در جریان خون شوند که می‌تواند بر عملکرد مغز تأثیر بگذارد. آنسفالوپاتی کبدی یا رنجوری مغزی-کبدی، یک اختلال مغزی مرتبط است که می تواند از مشکلات جدی کبدی ایجاد شود. اگر مشکلات کبدی دارید و متوجه مشکلی در حافظه و تفکر شدید، حتماً این موضوع را برای تشخیص و درمان سریع به پزشک خود گزارش دهید.

 

التهاب مغز یا آنسفالیت 

التهاب مغز یا آنسفالیت به معنی التهاب حاد بافت مغزی است. این عفونت حاد بافت مغز ممکن است علائم زوال عقل، مانند گیجی و مشکلات یا از دست دادن حافظه، همراه با تب، سردرد و حتی تشنج را ایجاد کند. اگر مشکوک به آنسفالیت هستید، به دنبال درمان فوری پزشکی باشید.

 

حافظه خانه گنج ذهن است که گنجینه های آن را حفظ می کند. این خانه گنج به بالاترین سطح مراقبت نیاز دارد.

 

هیدروسفالی یا آب آوردن مغز با فشار طبیعی 

هیدروسفالی یا آب آوردن مغز فشار طبیعی (NPH) به طور معمول علائمی در این چهار ناحیه دارد: مشکلات شناختی، بی اختیاری ادرار، مشکلات در تعادل بدن و اختلال در راه رفتن. ارزیابی و درمان سریع توسط پزشک این پتانسیل را دارد که مشکلات مربوط به حافظه و تفکر در NPH را معکوس کند و همچنین به بازیابی توانایی در حفظ تعادل و راه رفتن مناسب کمک کند.

 

بارداری 

گاهی اوقات، تغییرات در مواد شیمیایی و هورمون های بدن، همراه با تغییرات عاطفی و فیزیکی در بارداری، می تواند به ایجاد فراموشی و کاهش تمرکز کمک کند. خوشبختانه، این یک وضعیت موقتی است که به موقع برطرف می شود.

 

یائسگی 

مانند بارداری، تغییرات هورمونی در یائسگی نیز می تواند باعث بهم ریختگی در فرآیندهای فکری و اختلال در خواب شود که بر فرآیندهای شناختی شما نیز تأثیر می گذارد. برخی از پزشکان درمان های هورمونی یا درمان های دیگر را برای تسکین علائم موقت یائسگی مانند از دست دادن حافظه تجویز می کنند.

 

عفونت ها 

عفونت‌هایی مانند ذات‌الریه یا عفونت‌های دستگاه ادراری، به‌ویژه در افراد مسن و سایر افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن، می‌توانند باعث فراموشی و از دست دادن حافظه شوند. برای برخی از افراد، هذیان - تغییر ناگهانی در توانایی ذهنی - یکی از تنها علائم ظاهری عفونت است، بنابراین حتماً فوراً این علائم را به پزشک گزارش دهید. درمان سریع اغلب می تواند به بازگرداندن حافظه به عملکرد طبیعی آن کمک کند.

 

سکته مغزی 

سکته مغزی می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد مغز تأثیر بگذارد. گاهی اوقات، از دست دادن حافظه مربوط به سکته مغزی دائمی است، اما گاهی اوقات عملکرد شناختی با بهبودی مغز بهبود می یابد.

 

حملات ایسکمی گذرا 

یک حمله ایسکمی گذرا یا TIA که همچنین به عنوان "سکته مغزی کوچک" شناخته می شود (اگرچه از نظر پزشکی کاملاً دقیق نیست)، یک انسداد مختصر در مغز است که موجب اختلال در خونرسانی به این عضو حیاتی بدن می شود. بروز این وضعیت می تواند باعث نقص یا از دست دادن حافظه، همراه با سایر علائم مشابه سکته مغزی شود. علائم معمولاً خود به خود برطرف می شوند، اما درمان برای جلوگیری از سکته های بعدی مهم است.

 

تومورهای مغزی 

تومورهای مغزی می توانند باعث سردرد و مشکلات جسمی شوند، اما گاهی اوقات می توانند بر حافظه و شخصیت ما نیز تأثیر بگذارند. بسته به شدت و نوع تومور، درمان اغلب می تواند این علائم را تسکین دهد.

 

آپنه خواب 

آپنه خواب، که در آن شما در واقع برای چند ثانیه نفس خود را در هنگام خواب متوقف می کنید، با خطر بالاتر زوال عقل مرتبط است. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، آپنه خواب را با مشکلات حافظه مرتبط می‌داند. جای تعجب نیست، زیرا کمبود خواب می‌تواند باعث فراموشی و کاهش عملکرد مغز شود.

 

سالخوردگی 

با بالا رفتن سن افراد در بزرگسالی، پردازش شناختی به طور کلی کند می شود و توانایی حافظه ممکن است اندکی کاهش یابد. به عنوان مثال، یک فرد مسن سالم هنوز هم می تواند اطلاعات را به خاطر بسپارد، اما احتمالاً این عمل به آسانی دوران کودکی یا میانسالی او نخواهد بود.

 

دانستن تفاوت بین پیری طبیعی و نگرانی های حافظه واقعی می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا باید به پزشک مراجعه کنید یا دیگر نگران آن نباشید.

 

علل شناختی از دست دادن حافظه 

گاهی اوقات، مشکلات در نحوه عملکرد مغز می تواند منجر به از دست دادن حافظه شود. اینها ممکن است به دلیل افزایش سن باشد.

 

حواس پرتی 

آیا در آن واحد به چیزهای زیادی فکر می کنید؟ چند وظیفه ای بودن و تلاش برای انجام چند کار به منظور کارآمدی بیشتر، گاهی اوقات می تواند برعکس عمل کرده و کارایی را کاهش دهد، زیرا با این روش معمولا نیاز به تکرار کاری وجود دارد که به خوبی انجام نشده یا فراموش شده است. مغز شما در مورد آنچه می تواند به طور موثر همزمان پردازش کرده و به خاطر بسپارد، محدودیت دارد.

 

توانایی حافظه طبیعی 

برخی از افراد به طور طبیعی حافظه خوبی ندارند. شاید تفاوت بین فردی را که باید سه ساعت وقت بگذارد تا مطالب را به طور مؤثر یاد بگیرد و به خاطر بسپارد، و دیگری که بر آن ها مسلط است و می تواند به سرعت آن را پس از صرف تنها 20 دقیقه برای ورق زدن مطالب به خاطر بیاورد، دیده اید.

 

اختلال شناختی خفیف 

اختلال شناختی خفیف (MCI) شامل کاهش توانایی های ذهنی است که به تدریج ایجاد می شود اما به طور کلی توانایی فرد را برای عملکرد نسبتاً خوب به صورت روزانه تغییر نمی دهد. یکی از علائم MCI فراموشی است.

گاهی اوقات، اختلال شناختی خفیف به داروهایی که برای درمان آلزایمر طراحی شده اند پاسخ می دهد. برخی از موارد MCI ثابت می ماند یا حتی به طور کامل برطرف می شود، در حالی که برخی دیگر به بیماری آلزایمر یا سایر انواع زوال عقل پیشرفت می کنند.

 

عشق  تنها چیزی است  که از حافظه ما پاک نمی شود.

 

آیا این آلزایمر است یا نوع دیگری از زوال عقل؟

بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است و علاوه بر علائم متعدد دیگر باعث از دست دادن قابل توجه حافظه می شود. اگر فکر می کنید از دست دادن حافظه شما می تواند ناشی از آلزایمر باشد، علائم را مرور کنید و برای ارزیابی با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. اگرچه آلزایمر به طور معمول افراد بالای 65 سال را تحت تاثیر قرار می دهد، آلزایمر زودرس می تواند در افراد کمتر از 40 سال نیز رخ دهد.

از دست دادن حافظه همچنین می تواند ناشی از انواع دیگری از زوال نیز عقل باشد، مانند زوال عقل عروقی، زوال عقل با اجسام لویی، زوال عقل پیشانی گیجگاهی، و چندین نوع دیگر. مشکلات مربوط به حافظه باید با پزشک در میان گذاشته شود تا بتوان هر علت قابل برگشتی را پیدا کرده و درمان کرد، یا در صورت وجود علت، درمان آلزایمر یا زوال عقل در اسرع وقت آغاز شود.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید