دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

فواید خنده برای سلامتی: مزایای بهترین درمان رایگان

فواید خنده برای سلامتی بسیار گسترده است و این طبق تحقیقات علمی متعدد ثابت شده است. مطالعات تاکنون نشان داده است که خنده می تواند به کاهش درد، شادی بیشتر و حتی تقویت سیستم ایمنی کمک کند. روانشناسی مثبت گرا، خندیدن و شوخ طبعی را به عنوان یکی از 24 نقطه قوت اصلی که یک فرد می تواند داشته باشد می داند. خنده، بهترین درمان رایگان است.

با این حال، متأسفانه، بسیاری از مردم در زندگی خود به اندازه کافی از خندیدن بهره نمی برند.

فهرست عناوین
  • مزایای مدیریت استرس خنده
  • نحوه استفاده از خنده
  • سخن پایانی دنیای موسیقی درمانی در مورد فواید خنده برای سلامتی
فواید خنده برای سلامتی: مزایای بهترین درمان رایگان

 

در واقع، یک مطالعه نشان می دهد که کودکان سالم ممکن است تا 400 بار در روز بخندند، اما بزرگسالان تمایل دارند فقط 15 بار در روز بخندند.

 

مطالعات دیگر نشان می‌دهند که ما کمی بیشتر از این می‌خندیم، اما اگر از من بپرسید، با توجه به اینکه یک خنده خوب واقعاً چقدر می‌تواند برای سطح استرس و سلامت کلی ما مفید باشد، تقریباً همه ما می‌توانیم به راحتی از خنده بیشتری در زندگی‌مان استفاده کنیم.

 

 

مزایای مدیریت استرس خنده

در اینجا به برخی از راه‌ها که خنده توسط آن ها باعث کاهش استرس می شود اشاره می‌کنیم.

 

هورمون ها

خنده سطح هورمون های استرس مانند کورتیزول، اپی نفرین (آدرنالین)، دوپامین و هورمون رشد را کاهش می دهد. و در مقابل، خندیدن سطح هورمون های تقویت کننده سلامتی مانند اندورفین را افزایش می دهد.

خنده تعداد سلول های تولید کننده آنتی بادی که برای ما کار می کنند را افزایش می دهد و کارایی سلول های T را افزایش می دهد. همه اینها به معنای سیستم ایمنی قوی تر و همچنین اثرات فیزیکی کمتر استرس است.

 

خندیدن بهترین، امن ترین، لذتبخش ترین و رایگان ترین ورزش برای روان و جسم است.

 

رهاسازی فیزیکی

آیا تا به حال احساس کرده اید که باید بخندید یا گریه کنید؟ آیا آن احساس پاکی و رهایی را بعد از یک خنده خوب تجربه کرده اید؟ خندیدن باعث رهایی جسمی و احساسی می شود.

 

ورزش داخلی

یک خنده خوب با شکم، دیافراگم را ورزش می دهد، شکم را منقبض می کند و حتی شانه ها را تمرین می دهد و بعد از آن عضلات را آرام تر می کند. این فعالیت سودمند، حتی یک ورزش و تمرین خوب برای قلب به حساب می آید.

 

حواس پرتی

خنده تمرکز را از خشم، گناه، استرس و احساسات منفی به روشی سودمندتر از سایر موارد حواس پرتی منحرف می کند.

 

همچنین بخوانید: 9 روش ثابت شده برای احساس بیشتر شادی و خوشحالی

 

چشم انداز

مطالعات نشان می دهد که پاسخ ما به رویدادهای استرس زا می تواند با توجه به اینکه چیزی را تهدید یا چالش می بینیم تغییر می کند. خندیدن و شوخ طبعی می تواند به ما دیدگاهی آرام تر بدهد و به ما کمک کند رویدادها را به عنوان چالش ببینیم و در نتیجه آنها را کمتر تهدیدکننده و مثبت تر می کند.

 

مزایای اجتماعی

خنده ما را با دیگران پیوند می دهد. درست مانند لبخند زدن و مهربانی، اکثر مردم متوجه می شوند که خنده مسری است. حتما شما هم تابحال متوجه آن شده اید. بنابراین، اگر خنده بیشتری را وارد زندگی خود کنید، به احتمال زیاد می توانید به اطرافیان خود کمک کنید تا بیشتر بخندند و به این فواید نیز پی ببرند.

با بالا بردن روحیه اطرافیان خود، می توانید سطح استرس آنها را کاهش دهید و شاید کیفیت تعامل اجتماعی که با آنها تجربه می کنید را بهبود بخشید و سطح استرس خود را هم حتی بیشتر از آن ها کاهش دهید!

 

با یک خنده دلچسب می توانی قلب های زیادی را در اطراف خود درمان کنی.

 

نحوه استفاده از خنده

خنده یکی از استراتژی های مورد علاقه من برای مدیریت استرس است زیرا از تمام جهات رایگان، راحت و مفید است. با راهکارهای زیر می توانید خنده بیشتری در زندگی خود داشته باشید.

 

با دوستان خود بخندید

رفتن به سینما برای دیدن یک فیلم کمدی یا یک دورهمی پر از شوخی و خنده با دوستان یک راه عالی برای خنده بیشتر در زندگی شما است. اثرات مسری خندیدن ممکن است باعث شود که شما بیشتر از حالت عادی در طول فیلم بخندید، بعلاوه اینکه جوک‌هایی برای ارجاع و خندیدن در زمان‌های بعدی خواهید داشت.

داشتن یک مهمانی یا بازی دست جمعی شبانه در کنار دوستان نیز یک تنظیم عالی برای خنده و سایر احساسات خوب است. وقت گذاشتن برای این نوع سرگرمی، به اندازه هر عادت دیگری که در زندگی برای حمایت از سلامتی خود حفظ می کنید مهم است و احتمالاً از بسیاری از عادات بهداشتی نیز لذت بخش تر است.

 

 

طنز را در زندگی خود بیابید

به جای شکایت از ناامیدی های زندگی، سعی کنید به آنها بخندید. اگر چیزی آنقدر خسته کننده یا افسرده کننده است که مضحک به نظر می آید، بدانید که می توانید به آن نگاه کنید و بخندید. به این فکر کنید که این داستانی است که می توانید برای دوستان خود تعریف کنید، و سپس ببینید که آیا اکنون می توانید به آن بخندید یا خیر.

با این نگرش، ممکن است خود را ساده‌تر ببینید و با کمتر جدی گرفتن خودتان، به خود و مشکلات بخندید. به زندگی به شیوه ای شادتر نگاه کنید و بعد از آن ببینید که چگونه متوجه می شوید که استرس کمتری در مورد رویدادهای منفی دارید.

 

وقتی که خنده بیشتری را به زندگی خود وارد کنید تمام جنبه های آن زیباتر می شود.امتحان کردنش رایگان است.

 

خندیدن را جعل کنید تا زمانی که آن را بسازید

همانطور که مطالعات نشان می‌دهد که چه لبخند ساختگی باشد و چه واقعی، تاثیرات مثبت لبخند روی می‌دهد، خندیدن ساختگی نیز مزایای ذکر شده در بالا را فراهم می‌کند. بدن نمی تواند بین خنده های «کاذبی» که عمداً شروع به انجام آن می کنید و خنده «واقعی» که از طنز واقعی ناشی می شود، تمایز قائل شود.

فواید فیزیکی هر دو نوع خنده دقیقاً یکسان است و اولی معمولاً به دومی منجر می شود. پس بیشتر لبخند بزنید و خنده های ساختگی داشته باشید. شما همچنان به اثرات مثبت دست خواهید یافت و شادی ساختگی ممکن است منجر به لبخند و خنده واقعی شود.

 

رسانه ها

فرصت های خنده از طریق سرگرمی کم نیست. چه در تئاتر و سینما و چه در خانه با پخش فیلم ها و کمدی های تلویزیونی می توانید از این فرصت ها استفاده کنید.

در حالی که ممکن است اتلاف وقت برای تماشای چیزهای خنده دار شما را ناامید کند، تماشای فیلم ها و نمایش های واقعاً خنده دار راهی آسان برای خندیدن و وارد کردن مزایای مثبت آن به زندگی شما در هر زمانی است که به آن نیاز دارید. همچنین، ممکن است بخواهید رویدادها و مسائل طنز آمیز خود را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید و چیزی برای ارجاع و خندیدن با هم داشته باشید. از این درمان رایگان غافل نشوید.

 

 

سخن پایانی دنیای موسیقی درمانی در مورد فواید خنده برای سلامتی

از گذشته تا به امروز، بر کسی پوشیده نیست که خنده بهترین درمان رایگان است. همانطور که همه این را شنیده ایم: خنده بر هر درد بی درمان دواست. خندیدن هم برای جسم و هم برای روح و روان فواید سلامتی بی شماری دارد که اشاره کردن به همه آن ها زمان خاص خود را می خواهد.

تحقیقات متعدد این فواید را به اثبات رسانده اند و این عالی است. اما نقطه کمی تیره اینجاست که با تمام این مزایای اثبات شده که خود ما هم آن ها را باور داریم، باز هم از خنده استفاده نمی کنیم. بیایید آن را انجام دهیم و به یک عادت تبدیلش کنیم. با وارد کردن لبخند و خنده بیشتر به زندگیمان، یک روی دیگر زندگی را خواهیم دید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید