دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

8 راه عالی برای لذت بردن از چیزهای کوچک

هنگامی که به چیزهایی که بیشتر منتظر آنها هستید فکر می کنید، ممکن است موقعیت های مهم را فهرست کنید: فارغ التحصیلی، یک شغل جدید هیجان انگیز، ترفیع، تعطیلات سالانه، حتی واکسن COVID-19 (در واقع پایان کامل فاصله گذاری فیزیکی یک موقعیت مهم خواهد بود).

طبیعی است که رویدادهای مهم را پیش‌بینی کنید، اما صرف تمام انرژی خود برای این جاذبه‌های اصلی می‌تواند باعث شود بخش‌های رایج (اما به همان اندازه مهم) زندگی روزمره خود را کنار سر بگذارید.

فهرست عناوین
8 راه عالی برای لذت بردن از چیزهای کوچک

معطوف کردن توجه خود به این لحظات و دادن فرصت لذت بردن از آنها، به شما این امکان را می دهد که کمی شادی بیشتری را به زندگی روزمره خود بیاورید.

تفاوت بین شادی و خوشبختی، در دل معنای لذت بردن از چیزهای کوچک نهفته است:

 

  • خوشبختی، حالتی از وجود را توصیف می کند که ممکن است (حداقل کمی) به آنچه در اطراف شما اتفاق می افتد بستگی داشته باشد. اشتباه نکنید، شما کاملاً می توانید به تنهایی به خوشبختی برسید، اما رویدادهای بیرونی و اعمال دیگران هنوز هم گاهی اوقات تأثیر خود را می گذارند.
  • شادی، از سوی دیگر احساسی را توصیف می کند که می تواند در یک لحظه برانگیخته شود. لحظه‌های شادی که هر روز جمع‌آوری می‌کنید به یکدیگر اضافه می‌شوند و حتی اگر رویاهای بزرگ‌تر هرگز محقق نشوند، باعث القای رضایت و خوشنودی می‌شوند.

 

نکات زیر، راه هایی را برای لذت بردن از چیزهای کوچک در هر روز به شما ارائه می دهد که بیشتر آنها هیچ هزینه ای ندارند. هر کسی سزاوار لذت بردن از تجملات کوچک مانند یک غذای خوب یا یک دسته گل است. اما هنوز هم می توانید لحظات لذت بخشی را در زمانی که پول نقد ندارید ایجاد کنید.

 

 

اول از همه، آن ها را به عنوان یک کلیشه در نظر نگیرید

ممکن است توصیه لذت بردن از چیزهای کوچک را آنقدر شنیده باشید که کلمات آن تقریباً بی معنی شده باشند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که این عبارت کوچک دارای مزایای بزرگی است.

مطالعه ای که در سال 2012 انجام شد، قدردانی بیشتر را با افزایش رضایت از زندگی مرتبط دانست. نکته کلیدی این نتیجه این بود که این ارتباط حتی بیشتر از ویژگی های شخصیتی، حق شناسی و عواملی مانند جنسیت، سن و قومیت است.

وقت گذاشتن برای قدردانی از لذت‌هایی هر چند کوچک که زندگی برای ما به ارمغان می‌آورد، می‌تواند حتی زمانی که اوضاع آنطور که می‌خواهید پیش نمی‌رود، باعث رضایت شما شود.

شاید از مجرد بودن خود کمی ناراحت باشید. به خصوص وقتی دوستانتان همراه با شریک زندگی شان شروع به نقل مکان به خانه جدید می کنند، ازدواج خود را رسما اعلام می کنند یا بچه دار می شوند، ممکن است این ناراحتی بیشتر شود.

در عین حال، ممکن است پس از بیدار شدن در تخت یا رختخوابی که در یک خانه کاملاً ساکت تماماً متعلق به شماست، شادی عمیقی داشته باشید. وقتی می توانید یک روز را داشته باشید که در آن هر کاری که می خواهید را انجام دهید و در تمام لحظات آن متعلق به خودتان باشید، این شادی دو چندان می شود.

 

عادت قدردانی از لحظات کوچک لذت و شادی که بدون اطلاع قبلی یا برنامه ریزی ظاهر می شوند، اغلب بیشتر به شادی پایدار کمک می کند تا روزهای بزرگ که به ندرت اتفاق می افتند.

 

دنبال کردن این احساسات درونی خوب حتی می تواند سلامت شما را نیز بهبود بخشد. احساسات مثبتی که هنگام لذت بردن از شادی های کوچک زندگی تجربه می کنید می توانند:

 

  • سلامت قلب شما را بهبود بخشند
  • سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کنند
  • باعث کاهش درد و استرسشما شوند
  • منجر به عمر طولانی تر شوند

 

وقتی صبح از خواب بیدار می شوید، به این فکر کنید که زنده بودن چه امتیاز ارزشمندی است. نفس کشیدن، فکر کردن، لذت بردن، عشق ورزیدن…

 

15 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید

اگر هر روز صبح با دکمه اسنوز زنگ هشدار خود مبارزه می کنید، این نکته ممکن است ناله شما را درآورد. اما ادامه دهید، به هر حال آن را امتحان کنید.

اگر این نکته اصلاً شما را نگران نمی کند، با هدف گرفتن بیدار شدن 30 دقیقه زودتر از حد معمول، یک چالش اضافی برای خود ایجاد کنید.

ممکن است در ابتدا کمی احساس گیجی کنید، اما سعی کنید به احساساتی که معمولاً زمانی برای تجربه کردن آن ها ندارید توجه کنید. دنیا معمولاً در صبح ها متفاوت است، بنابراین بیرون بروید (یا نزدیک یک پنجره باز بایستید) تا از نوشیدنی صبحگاهی دلخواه خود لذت ببرید.

به جای اینکه به نکات منفی مانند مجتمع آپارتمانی کثیف یا زباله های حیاط همسایه خود توجه کنید، به نکات مثبت توجه کنید. شاید این نکات مثبت گربه ملوسی باشد که دوستانه پیش می آید که سلام کند، هوای سرد صبح، یا آخرین رگه های سپیده دم در آسمان درخشان باشد.

همچنین زود بیدار شدن به این معنی است که نیازی نیست روز خود را با عجله شروع کنید. این 15 دقیقه یا 30 دقیقه را به عنوان هدیه ای برای خود در نظر بگیرید. این را راهی برای شروع روزتان با رضایت و آرامش بدانید.

 

همچنین بخوانید: با این 12 عادت زندگی شادتری داشته باشید

 

پیاده روی طولانی داشته باشید

پیاده روی راهی ساده برای بیرون رفتن از فضای معمولی و لذت بردن از دنیای طبیعی است.

پیاده روی می تواند از طریق تقویت کننده های فوری خلق و خو مانند نور خورشید و هوای تازه، به کاهش استرس و تقویت احساسات مثبت کمک کند. همچنین می‌تواند حس کنجکاوی و خلاقیت را بیدار کند، زیرا متوجه پرندگان و گیاهانی می‌شوید که قبلاً هرگز آن ها را ندیده‌اید.

اگر به یک فضای بزرگ و طبیعی مانند یک پارک یا منطقه حفاظت شده حیات وحش دسترسی دارید، عالی است. اما حتی یک بلوک با چند درخت زیبا یا علف های هرز جوانه زده می تواند همان کار را انجام دهد.

توجه به محیط اطراف می تواند به حفظ افکار شما در زمان حال کمک کند و لذت پیاده روی شما را به حداکثر برساند. سعی کنید از یکی از عزیزان خود برای همراهی شما در این پیاده روی دعوت کنید تا لذت بیشتری ببرید.

حوصله پیاده روی ندارید؟ اشکالی ندارد. نشستن بیرون در ایوان یا زیر درختی راحت می تواند لذت، آرامش و شادی را به شما القا کند.

 

باغبانی را امتحان کنید

تحقیقاتی که در سال 2020 انجام شد نشان می دهد که باغبانی خانگی، به ویژه باغبانی سبزیجات، می تواند سلامت عاطفی را بهبود بخشد.

آبیاری نهال و تماشای رشد آن و تبدیل شدنش به یک گیاه گلدار یا میوه دار می تواند بسیار لذت بخش باشد. اگر گیاه شما چیزی خوراکی تولید می‌کند، می‌توانید با خوردن چیزی که خودتان باعث و شاهد رشد کردنش بوده اید، دوباره از دستاورد خود لذت ببرید.

همچنین، شواهد نشان می دهند که ارتباط مستقیم تری بین باغبانی و شادی وجود دارد.

بر اساس تحقیقات حیوانی که در سال 2007 انجام شد، مایکوباکتریوم واکا، باکتری سالمی که در خاک زندگی می کند، می تواند به افزایش تولید سروتونین در مغز شما کمک کند. سروتونین می تواند به تسکین خلق و خوی ضعیف یا مضطرب کمک کند و لذت بردن از باغبانی را آسان تر کند.

 

حتی اگر یک باغ سبز ندارید، یک یا دو گیاه آپارتمانی کوچک و با قابلیت مدیریت آسان می تواند روحیه شما را تقویت کرده و راه کوچک دیگری برای لذت بردن از طبیعت در هنگام گیرکردن در خانه بخاطر بارندگی، قرنطینه یا هر چیز دیگری به شما ارائه دهد.

 

با کسی که دوستش دارید تماس بگیرید

در این عصر ارتباطات دیجیتال، پیام های متنی اغلب تماس های تلفنی قدیمی را به عنوان روش ارجح برای برقراری ارتباط کنار می زنند.

پیام‌های متنی مطمئناً سریع‌تر و راحت‌تر هستند. تماس‌های تلفنی که مدتی طول می‌کشد، مخصوصا زمانی که کارهای دیگری برای انجام دادن دارید یا از صحبت کردن با تلفن خوشتان نمی‌آید، می‌تواند چالش برانگیز باشد.

با این حال شنیدن صدای یکی از عزیزان، لذت کوچکی است که بسیاری از مردم تمایل دارند آن را نادیده بگیرند.

سعی کنید 10 یا 15 دقیقه از روز را برای تماس با دوستان یا اعضای خانواده خود اختصاص دهید. شنیدن خنده آنها یا تعریف کردن یک داستان خنده دار می تواند به گونه ای باعث شادی شما شود که یک پیام متنی و بدون لحن صدا، قابل مقایسه با آن نیست.

به یاد داشته باشید، شما تنها کسی نیستید که از این تماس لذت می برید. به احتمال زیاد، روز کسی که با آن تماس گرفته اید را هم خواهید ساخت.

 

آشپزی کنید و چیزی بپزید

مردم اغلب با عجله غذا می خورند. اما اگر اجازه دهید، غذا می تواند لذت زیادی را وارد زندگی روزمره شما کند. آشپزی و پخت و پز یکی از راه های تبدیل آشپزخانه شما به مکانی شادتر است.

آشپزی، فقط راهی برای تولید غذاهای پخته شده خوشمزه نیست. این کار لذتبخش همچنین می تواند به کاهش اضطراب، افسردگی، استرس و سایر علائم سلامت روان کمک کند.

همچنین ترکیب مواد مختلف و تماشای شکلی کاملاً متفاوت از آن ها مانند یک جادو و آزمایش شیمیایی لذتبخش است.

اگر تا به حال خمیر را برای مدت طولانی ورز داده باشید یا تخم‌مرغ‌ها را تا مرحله ربین زده باشید، می‌دانید که پخت و پز می‌تواند به تمرینی برای تمرکز حواس تبدیل شود. این کلید دیگری برای قدردانی و لذت بردن از لحظات و چیزهای کوچک زندگی در زمان وقوع شان است.

با وجود یک اینترنت پر از دستور العمل برای پاسخگویی به نیازهای غذایی و دستورالعمل های آشپزی، چرا آن را امتحان نکنید؟ عمل پختن می تواند به خودی خود مفید باشد، اما شما می توانید با آزمایش طعم و مزه چیزی که خودتان آن را درست می کنید، نوع کاملا متفاوتی از لذت را بچشید.

 

زندگی یک آواز است، آن را بخوان. زندگی یک بازی است، آن را بازی کن. زندگی یک چالش است، با آن روبرو شو. زندگی یک رویاست، آن را درک کن. زندگی عشق است، از آن لذت ببر.

 

در یک کتاب گم شوید

اگر از خواندن و مطالعه لذت می برید، احتمالاً به خوبی با لذت غرق شدن در یک داستان جذاب و دوستی با شخصیت های جدید آن آشنا هستید.

یا شاید شما فردی هستید که از حقایق، عبارات طنزآمیز یا یک بحث مستدل لذت می‌برد.

به هر حال، خواندن می تواند هیجان انگیز و الهام بخش باشد. می تواند شما را در معرض دیدگاه های مختلف قرار دهد و شما را از نگرانی دور کند. علاوه بر این، خواندن گزارشی از ناراحتی و سختی های اشخاص دیگر می تواند قدردانی شما از زندگی تان را تجدید کند.

بر اساس یک نظرسنجی که در سال 2013 توسط موسسه خیریه Booktrust که در بریتانیا مطالعه را ترویج می کند انجام شد، خوانندگان عادی:

 

  • رضایت بیشتری از زندگی دارند
  • سطوح بالاتری از شادی را گزارش می کنند
  • معتقدند زندگی آنها ارزشمند است

 

اگر به هر دلیلی نمی توانید مطالعه را به یک عادت معمولی تبدیل کنید، کتاب‌های صوتی جایگزین خوبی برای کتاب‌های فیزیکی هستند. (بله، گوش دادن به کتاب صوتی هم خواندن و مطالعه محسوب می شود!)

 

به تماشای ستاره ها بروید

ستاره ها چیزهای بسیار عظیم و شگفت انگیزی هستند، نه چیزهای کوچک. با این حال، صرف چند دقیقه در شب برای بیرون آمدن از خانه و نگاه کردن به آسمان، اقدام کوچکی است که می تواند حس هیبت و شادی زیادی ایجاد کند.

برای قدردانی و لذت بردن از زیبایی آسمان شب، لازم نیست ستاره شناس باشید. به هر صورت فلکی که می توانید آن را تشخیص دهید توجه کنید و سعی کنید چند صورت فلکی جدید پیدا کنید. اگر می توانید به یک مکان دورافتاده برسید و به آسمان جنوبی نگاه کنید تا نگاهی اجمالی به کهکشان راه شیری داشته باشید.

بر اساس تحقیقاتی که در سال 2014 در مورد فواید فعالیت‌های شبانه در طبیعت انجام شده است، رصد کنندگان معمولی ستارگان، احساسات مثبتی مانند آرامش و شگفت زدگی، همراه با احساس ارتباط با طبیعت را گزارش می‌کنند.

 

زندگی شما، مانند بسیاری از جهان، هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است. اولویت دادن به این کاوش به جای تمرکز بر مقصد، می تواند به افزایش لذت شما از لحظات کوچکی که شما را به لحظه های بزرگتر می رساند کمک کند.

 

این که چه و چقدر داریم باعث شادی ما نمی شود. این که چقدر لذت می بریم باعث آن می شود.

 

سخن پایانی دنیای موسیقی درمانی در مورد لذت بردن از چیزهای کوچک زندگی

تشویق خودتان به لذت بردن از چیزهای کوچک زندگی، امور روزمره و البته هیجان انگیز می تواند زندگی شما را غنی تر کند.

به جای حرکت از یک هدف پاداش دار به هدف دیگر، به خود زندگی - و همه شادی های ساده ای که به شما ارائه می دهد - به عنوان پاداش نگاه کنید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید