دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

15 روش برای بازیابی آرامش در روزهای پر استرس

فرقی نمی کند در یک قصر زندگی کنید یا یک کلبه محقر. همه ما هر از چند گاهی یک روز پر استرس را تجربه می کنیم. مغز ما به سختگیرانه‌ترین حالت ممکن برای واکنش نشان دادن به عوامل استرس زا بوسیله غریزه بقای خودکارمان، طراحی و برنامه ریزی شده است. با این حال، اگرچه نمی‌توانید استرس های زندگی را از بین ببرید، اما می‌توانید آرامش خود را بازیابید.

 

فهرست عناوین
15 روش برای بازیابی آرامش در روزهای پر استرس

پانزده راه برای رسیدن به آرامش در روزهای پر استرس

شاید شب ها به دلیل صداها و صحبت های بی پایانی که در مغزتان جریان داشته و باعث اضطراب می شوند، خوابتان را از دست بدهید. حتی اگر اطراف خود را با افراد و چیزهایی که دوست دارید احاطه کنید، چنین ناهماهنگی می تواند منجر به افسردگی و ناامیدی شود. این پانزده عادت را امتحان کنید تا روحیه خود را تقویت کرده و ذهن خود را راحت و آسوده‌تر کنید.

 

تا وقتی که نوبت من برسد همچنان برای دیگران دست می زنم. واقعاً به همین سادگی است!

 

1. با بیشتر خندیدن آرامش خود را مجددا به دست آورید!

آخرین باری که نشستید و خوب و از ته دل خندیدید چه زمانی بوده است؟ هیچ چیز مثل یک خنده ی دلچسب نمی تواند روحت را قلقلک داده و اشک های خوشحالی‌ات را در بیاورد. مقاله ای که توسط دانشگاه سنت آگوستین منتشر شده است توضیح می دهد که خنده مغز را تحریک می کند تا اندورفین "هورمون احساس خوب" را افزایش دهد.

آرامش خود را بازیابید و فرصت های بیشتری برای خندیدن پیدا کنید. یکی از کمدی های مورد علاقه خود را تماشا کنید یا خاطرات خنده دار خود را با یک دوست به اشتراک بگذارید. سرگرمی و خندیدن می تواند مغز شما را آرام کند و شادی آنی را برای شما به ارمغان بیاورد.

 

2. مدیتیشن را برای یافتن آرامش در یک روز پر استرس امتحان کنید

بسیاری از مردم یک تصور غلط مشترک دارند و آن هم این است که می‌توان آرامش را در مادی‌گرایی پیدا کرد. در بسیاری از موارد متوجه می شوید که پول نمی تواند آرامش یا شادی شما را در پایان روز بخرد. "مادیات" بزرگتر، بهتر و گرانتر موقتی بوده و حتی می توانند باعث استرس بیشتر شما شوند.

در عوض، یاد بگیرید که آرامش خود را از درون خود به دست آورید. یک فضای روحانی، پاک و لطیف از لحاظ انرژی را در خانه خود برای مراقبه و تمرین تنفس آگاهانه ایجاد کنید. با انجام یک مدیتیشن و مراقبه مفید، مزایای آرامش بخش "حضور آگاهانه" و کنار گذاشتن انتظارات غیر واقعی را کشف خواهید کرد.

 

 

3. با مدیریت استرس خود، آرامش خود را بازیابی کنید!

چه چیزهایی به شما استرس می دهند؟ در حالی که برخی از استرس ها در خانه و محل کار طبیعی هستند، اما با این حال شما می توانید استرس های بی موردی را نیز تجربه کنید. ابتدا باید این عوامل بی مورد و بیهوده استرس زا را بشناسید تا با ایجاد تغییر یا حذف آن ها، اضطراب خود را کاهش داده و آرامش خود را به دست آورید.

آیا می توانید برای کاهش استرس در خانه، تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید؟ شاید تعلل و مدیریت ضعیف زمان، اعصاب شما را خرد می کند. شناسایی عوامل استرس‌زا و یافتن راه‌هایی برای کاهش آن‌ها می‌تواند بار را از روی دوش شما بردارد.

 

4. آهنگ های مورد علاقه خود را پخش کنید و برقصید!

انسان ها در طول اعصار از طریق موسیقی و رقص، پیوندهای عمیق و زیبایی را ایجاد کرده‌اند. این یک زبان همیشگی بین انسان ها و حتی تمام موجودات این عالم هستی است که شور، شادی و احساسات خوب را در بین آن ها به اشتراک می‌گذارد. موسیقی و رقص و حرکات بدنی، به شکل فوق العاده‌ای استرس را از بین می برند و می توانند آرامش ذهنی شما را تجدید کنند.

هر زمان که احساس ناامیدی شدید کردید، برخی از آهنگ های مورد علاقه خود را پخش کنید. بدن خود را به حرکت درآورید و برای لذت بردن از آن موسیقی زیبا، برقصید. با انجام این کار، احساس بهتری خواهید داشت و موسیقی می تواند به خلاقیت شما کمک کند. به یاد داشته باشید که زندگی در آرامش، بسیار بهتر از همیشه مضطرب بودن است.

 

5. بدن خود را کشش یا ماساژ دهید!

استرس از نظر ذهنی و عاطفی بر شما تأثیر می گذارد و می تواند خودش را به شکل شرایط نامطلوب فیزیکی نشان دهد. زمانی که استرس و اضطراب دارید، تنش را در گردن، پشت و سایر گروه های عضلانی خود احساس خواهید کرد. استرس مزمن هشدار می دهد که استرس ماندگار و مداوم ممکن است منجر به درد مکرر فیزیکی یا بدتر شدن یک وضعیت عود کننده شود.

عضلات خسته و دردناک خود را با کشش های ملایم آرام کنید. انجام روزانه تمرین یوگا می تواند ماهیچه های شما را تقویت کرده و ذهن شما را آرام کند. همچنین می‌توانید برای رفع خستگی و تنش عضلات و مفاصل از ماساژ استفاده کنید.

 

6. انرژی خود را پاکسازی کنید!

اگر بتوانید چشمان روحانی خود را باز کنید، متوجه خواهید شد که هاله یا کره ای از انرژی همه را احاطه کرده است. انرژی شما بسته به طرز فکرتان، می تواند مثبت یا منفی باشد. انرژی دیگران نیز می تواند بر جو انرژی شما تأثیر بگذارد. انرژی شما، گاهی اوقات نیاز به پاکسازی دارد.

مقاله ای که توسط یوگا ژورنال منتشر شده است توصیه می کند که انرژی خود را بطور مرتب پاک کنید. برای این کار می توانید از تجسم مدیتیشن، اسپریتز آب معدنی یا سوزاندن مریم گلی سفید استفاده کنید. طبق این مقاله، اینها روش های معمولی برای از بین بردن انرژی های منفی و تقویت روحیه خود با انرژی مثبت هستند.

 

7. برای بازیابی آرامش خود، زمان نگاه کردن به صفحه نمایش را کاهش دهید یا کلا خاموش کنید!

بیایید با آن روبرو شویم، بسیاری از دنیای شما به فناوری وابسته است. ابزارهای تصویری هوشمند، دستگاه های تلفن همراه، تلویزیون ها و رایانه های شما بر فعالیت های روزانه‌تان مسلط هستند. و با تاسف فراوان، همه اطلاعاتی که رسانه ها به ذهن شما منتقل می کنند مثبت نیستند.

"نائومی شیمادا" نویسنده ژاپنی می‌گوید یکی از بهترین عادت‌های روزانه برای به دست آوردن آرامش این است که برای مدتی از فناوری جدا شوید. در طول وعده های غذایی و سایر فعالیت های خانوادگی، مقاطع زمانی بدون فناوری ایجاد کنید. تلفن و دستگاه های تلفن همراه خود را خاموش کنید و زمان استفاده از صفحه نمایش دستگاه های دیجیتال خود را در عصر محدود کنید.

 

8. قدردانی و شکرگزاری را با وجود زمان های استرس زا تمرین کنید!

چرا تمرکز افراد بر روی چیزهای منفی به جای مثبت بسیار آسان است؟ بر اساس قانون جذب، تمرکز بر منفی گرایی باعث تولید تصدیقات منفی در کائنات می شود. به نوبه خود، تا زمانی که ذهنیت خود را تغییر ندهید، به جذب بیشتر موارد مشابه منفی ادامه خواهید داد.

چه نعمت هایی در زندگی شما وجود دارد که به خاطر آنها قدردان و سپاسگزار هستید؟ این خیلی خوب و کمک کننده است که یک لیست شکرگزاری داشته باشید و هر چیز و نعمت بزرگ و کوچکی که دارید و به ذهنتان می رسد را در آن یادداشت کنید. تصمیم بگیرید که هر روز بخاطر آن ها، به کائنات "متشکرم" بگویید.

 

مراقب میزان تحمل خود باشید! شما به دیگران یاد می دهید که چگونه با شما رفتار کنند...!

 

9. با یادگیری بخشش، آرامش خود را دوباره به دست آورید!

زیبایی بخشش در این است که هم برای بخشنده و هم برای بخشوده شده مفید است. این طبیعت انسان است که به غلط تصور کند کینه توزی باعث مجازات کسانی می شود که به او صدمه می زنند. اما واقعیت این است که تلخی و کینه‌توزی، سمی موذیانه است که فقط به کینه توز آسیب می رساند.

بخشش، دردی که دیگران ایجاد کرده اند را توجیه یا پاک نمی کند. همچنین به این معنا نیست که باید اجازه دهید آن شخص آسیب زننده به زندگی شما بازگردد. از آن به عنوان یک موهبت برای اعتراف به تخلف و اشتباه فرد خاطی و بهتر ادامه دادن خودتان استفاده کنید.

شما همچنین می توانید بار زندگی خودتان را هم با پشیمانی از اشتباهات گذشته و تخلفاتی که مرتکب شده اید، سنگین کنید. باید مانند یک انسان بزرگ بپذیرید که اشتباه کرده اید و درخواست بخشش کنید. حتی اگر آن شخص از بخشیدن شما امتناع کند، دیگر بار شما سنگین نخواهد بود.

در نهایت فراموش نکنید که باید خودتان را هم ببخشید و آرامشی که نیاز دارید را پیدا کنید. اشتباهات و کاستی های خود را ببخشید و خود را از گل و لای بیرون بیاورید. در حالی که نمی توانید به گذشته عقبگرد کنید، هر روز صفحه جدیدی برای شماست که می توانید حال و آینده خود را در آن بنویسید.

 

10. عواطف مخفی که در وجود شما پنهان شده اند را کشف کنید!

چه چیزهایی مثل تار عنکبوت عاطفی، نور شادی را برای رسیدن به روح شما مسدود می کند؟ در برنامه های خود داشته باشید که به ذهن و روح خود یک خانه تکانی کامل بهاری بدهید. در ابتدا، ممکن است با از بین بردن تمام درد، ناامیدی و پشیمانی که سال ها پنهان کرده اید، احساس ناراحتی کنید.

اگرچه شما نمی توانید این گنجینه عاطفی را فراموش کنید، اما می توانید آن را در جهان رها کنید. انتقاد، قضاوت و خشم را کنار بگذارید و آن را با پذیرش، آرامش و رضایت جایگزین کنید. وقتی زباله های عاطفی گذشته را از بین می برید، از اینکه چقدر در قلب خود جا برای خوبی ها دارید، شگفت زده خواهید شد.

 

11. عشق را به دیگران ارائه دهید!

این اشتباه است که عشق را به عنوان یک احساس توصیف کنیم، وقتی که یک انتخاب است. شما مجبور نیستید که خانواده و دوستان خود را دوست داشته باشید. این انتخابی است که شما با میل و رغبت انجام می دهید و عشق را از آنها می پذیرید و به آن ها عشق می‌ورزید.

عشقی که به دیگران دارید فراتر از احساس شیفتگی است. شما انتخاب می کنید که آنها را دوست داشته باشید و بگذارید آنها هم شما را دوست داشته باشند. ارائه عشق به دیگران هیچ هزینه ای برای شما ندارد، اما برای شما و کسانی که دوستشان دارید همه چیز را معنا می کند.

 

12. بیاموزید که کمتر وابسته باشید!

همه با وابستگی به خانواده، شغل، پول و دارایی خود مواجه هستند. با این حال، وابستگی زیاد به موقعیت های مادی، اغلب مانع تحقق رویاهای شما می شود. این به شما این حس را می دهد که تنها در صورتی کامل می شوید که این چیزها را داشته باشید. چیزهایی مانند همسر عالی، خانه عالی و غیره.

وقتی توهم کمال را رها کنید، می توانید از قید بزرگتر و بهتر خواستن جدا شوید. بودایی ها آن را "آناتا" می نامند که به معنای از بین بردن وابستگی به خواسته های دنیوی است. اگر در این رها شدن موفق شوید، می توانید از آنچه دارید لذت ببرید و بر تجدید قوای معنوی خود تمرکز کنید.

 

13. چرت کوتاهی بزنید تا آرامش خود را مجددا به دست آورید!

در چندین فرهنگ در سراسر جهان، چرت زدن کم در طول روز یک انتخب نیست و همه افراد آن را انجام می دهند. در کشورهایی مانند ایتالیا و مکزیک اغلب در طول گرمای روز مغازه‌ها بسته می‌شوند تا مردم بتوانند از آرامش خواب نیمروز لذت ببرند. این استراحت های کوتاه، انرژی را برای بقیه روز باز می گرداند.

اگر در طول روز احساس خستگی می‌کنید، حدود پانزده دقیقه چرت بزنید. حتی می توانید این کار را در زمان استراحت ناهار خود در محل کار انجام دهید. این مهلت کوتاه می تواند تقویتی فوق‌العاده باشد و با شارژ مجدد باتری وجودی‌تان، شادی و آرامش را به شما انتقال دهد.

14. بردباری و صبر را تمرین کنید!

این دنیا به اندازه کافی بزرگ هست که اختلاف نظرها و دیدگاه های شخصی فراوانی در آن وجود داشته باشد. وقتی دیگران را همانطور که هستند بپذیرید و تحمل و صبر را تمرین کنید، در فضای زندگی خود احساس رضایت بیشتری می کنید. بعلاوه، شما برکات بردباری را از افراد دیگر دریافت خواهید کرد.

 

15. پس از یک روز پر استرس، خود را در فضای باز رها کنید!

آرامشی غیرقابل توصیف در طبیعت وجود دارد که می توانید در هر زمان و هر حالتی از آن لذت ببرید. با قدم زدن در جنگل یا پارک محله خود، آن لحظات استرس زا را رها کنید. هوای تازه را استنشاق کنید و از درختان، گیاهان، آب و موجودات کوچک جنگلی ابراز قدردانی کنید.

 

به خودتان فضایی بدهید تا واقعاً بفهمید که چیزهایی را از روز خود می خواهید نه اینکه روز چه چیزهایی از شما می خواهد...!

 

آخرین ایده ها در مورد راه هایی برای داشتن آرامش، حتی در روزهای پر استرس

آیا از اینکه نمی توانی آرامش ساده خود را بازیابی کنید و با پتانسیل کامل خود عمل کنید، خسته شده اید؟ این نکات مفید و راه های دیگر را امتحان کنید تا در پر استرس ترین روزها، شادی و آرامش را به تمام وجودتان بیاورید. با رعایت این اصول ساده و مفید، نه تنها می توانید وضوح بیشتری برای تعیین مقصد خود داشته باشید، بلکه از سفر خود هم نهایت لذت را خواهید برد.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید