دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
هرگز این 16 جمله را به یک فرد مضطرب نگویید!
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

هرگز این 16 جمله را به یک فرد مضطرب نگویید!

احتمال زیادی وجود دارد که فردی را بشناسید که افکار مضطرب را تجربه می کند. وقتی او را می بینید چه چیزهایی را به او می گویید و چیزهایی را نمی گویید؟ بسیاری از افراد دارای اختلال اضطراب هستند و دانستن چیزهایی که باید و نباید به آنها بگویید هم برای خودتان و هم برای آن ها مفید است.

وقتی کسی که دوستش دارید یا از او مراقبت می کنید مضطرب است، احتمالاً می خواهید از او حمایت کرده و به او کمک کنید. با این حال، گفتن یک چیز اشتباه می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و وضعیت را بدتر کند. برخی از چیزهایی که با نیت خوب می گویید، می تواند برای کسی که مشکلات سلامت روانی را تجربه می کند مفید نبوده و حتی مخرب باشد.

شاید وقتی شما خودتان این اختلال را تجربه نمی کنید درک این موضوع برایتان سخت باشد که چرا افراد مضطرب نمی توانند آرام باشند. با این حال، یادگیری برقراری ارتباط با یک فرد مضطرب می تواند به شما کمک کند تا با آن ها ارتباط برقرار کرده و حمایتشان کنید. گفتن حرف نادرست می تواند باعث شود که فرد احساس بیگانگی یا عصبانیت کند و وضعیتش تشدید شود.

یادگیری آنچه که باید و نباید به یک فرد مضطرب بگویید تفاوت را ایجاد می کند. این به شما امکان می دهد بدون ناراحتی با دیگران ارتباط برقرار کنید و به آنها اجازه دهید بدانند که از حمایت شما برخوردار هستند.

 

چرا مردم مضطرب می شوند؟

اضطراب برای همه افراد در یک موقعیت ترسناک رخ می دهد. برای کسانی که اختلال اضطرابی ندارند، زمانی که تهدید دیگر وجود نداشته باشد، احساس اضطراب کاهش می یابد. با این حال، کسانی که دارای اختلال اضطراب هستند، حتی بدون تهدید فعال هم در حالت آماده باش هستند.

افراد مضطرب در حالت هوشیاری بالایی هستند و این باعث می شود در موقعیت های معمولی روزانه نیز احساس خطر کنند. بسته به شخص، چیزهای مختلفی این احساس را تحریک می کند، اما حالت اضطراب بدون توجه به علت، مضر است. گاهی اوقات آنها بدون دلیل احساسات مضطرب را تجربه می کنند که غلبه بر آن را دشوار می کند.

 

یک چالش: وقتی یک فکر منفی وارد ذهنتان شد، به سه فکر مثبت فکر کنید. خود را آموزش دهید که فیلمنامه را برگردانید!

 

شانزده حرفی که نباید به یک فرد مضطرب گفت

وقتی یک فرد مضطرب را می شناسید، احتمالاً می خواهید به او کمک کنید. با این حال، ضروری است که بدانید از گفتن چه چیزی اجتناب کنید، تا احساس بدتری در او ایجاد نکنید. در ادامه با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید تا با این جملات آشنا شوید.

 

1. تو یک زندگی عالی داری و نباید مضطرب باشی

اینکه به کسی بگویید نباید مضطرب باشد به این دلیل که زندگی خوبی دارد، مفید نیست. شما نمی دانید چه افکاری در ذهن آنها می گذرد یا چه چیزی باعث تحریک احساسات منفی آنها می شود.

علاوه بر این، شما چیزی از سختی‌هایی که دیگری با آن‌ها روبه‌رو می‌شود و تصمیم می‌گیرد آن را به اشتراک نگذارد، نمی‌دانید. شما هرگز نمی‌دانید که کسی چه چیزی را تجربه می‌کند، و داشتن یک زندگی عالی هرگز از او در برابر مشکلات سلامت روان محافظت نمی‌کند.

 

2. از فکر کردن به آن دست بردار

اگر مردم می توانستند به خودشان کمک کنند، حتما به چیزهایی که باعث ترس و اضطراب آنها می شود فکر نمی کردند. متوقف کردن افکار آن ها هرگز کار آسانی نیست، زیرا آن افکار اغلب در ذهنشان نقش می بندد.

آنها همچنین ممکن است به بدترین سناریو فکر کنند یا مرور خاطرات مزاحمی را تجربه کنند که نمی توانند فراموششان کنند. اگر به آن ها بگوییم که از فکر کردن به آن دست بردارند، هرگز برای پاک شدن ذهنشان جادو نخواهیم کرد. افزایش هوشیاری آنها یک مکانیسم دفاعی است که نمی توانند آن را کنترل کنند.

این جمله می تواند باعث شود که آنها احساس نقص کنند، زیرا نمی توانند متفاوت فکر کنند. همچنین احساسات آنها را باطل می کند و به این معنی است که افکار آنها چیز مهمی نیست.

 

همچنین بخوانید: 11 راه برای حمایت از فردی که مضطرب است

 

3. نمی توانی آرام باشی؟

این هرگز ایده خوبی نیست که به کسی بگویید آرام شود و اغلب وضعیت را برای یک فرد مضطرب بدتر می کند. این کلمات به کسی کمک نمی کند و شنیدن آن برای یک فرد مضطرب آزاردهنده است. آن ها اگر می توانستند حتما آرام می شدند، بنابراین گفتن این موضوع می تواند آزاردهنده و تحقیرآمیز به نظر برسد.

 

4. من هم دوران سختی را پشت سر گذاشته ام

این جمله رقابتی بین احساسات شما و طرف مقابل ایجاد می کند. این نشان می‌دهد که وضعیت شما بدتر یا مهم‌تر بوده و تجربه آنها را بی ارزش جلوه می دهد. می توانید تجربیات خود را در زمان دیگری به اشتراک بگذارید، نه زمانی که فردی با احساسات مضطرب سروکار دارد.

همچنین وقتی خودتان اختلالی ندارید، نمی دانید تجربه مکرر اضطراب و نگرانی چگونه است. این بیشتر از داشتن احساسات منفی قبل یا در طول یک تجربه استرس زا است، زیرا بیشتر و به طور غیرقابل پیش بینی اتفاق می افتد.

 

5. تو بیش از حد نگران هستی و باید آن را رها کنی

افراد مضطرب خودشان می دانند که بیش از حد نگران هستند، بنابراین این جمله به آنها کمکی نمی کند. اگر به همان راحتی بود که این عبارت به نظر می رسد، نگرانی را متوقف می کردند. رها کردن احساسات آسان نیست، و زمانی که دیگران به آن اشاره کنند می تواند برای فرد مضطرب ناامید کننده باشد.

 

6. تو بیخودی و برای هیچ چیز نگران هستی

این جمله آزاردهنده است، زیرا چیزهایی که مردم نگرانشان هستند برایشان مهم است. در حالی که آنها ممکن است متوجه شوند که افکارشان غیرمنطقی است، اما این یک حالت وسواس‌گونه است. ناراحتی آنها نسبت به موقعیت، واقعی است و شما باید از گفتن چیزهایی که تجربه آنها را بی اهمیت می کند اجتناب کنید.

 

7. من چکار کردم؟

وقتی کسی مضطرب است، ممکن است نخواهد با شما حرف بزند، چت کند یا خوش بگذراند. ذهن آن‌ها مملو از افکار نگران‌کننده است و احتمالاً این تمام چیزی است که می‌توانند روی آن تمرکز کنند.

پرسیدن در مورد اینکه چه کاری کرده اید که باعث ناراحتی آن ها شده است، می تواند باعث شود آنها احساس گناه کنند و بر احساسات منفی‌شان بیفزایند. همچنین با شنیدن این حرف مجبور می شود در دل اضطراب، روی شما هم تمرکز کند، در حالی که به احتمال زیاد وضعیتش ربطی به شما ندارد.

 

8. باید کاری که من انجام دادم را امتحان کنی

حتی اگر خودتان هم اختلال اضطراب دارید، بهتر است این نظرات را برای زمان بهتری نگه دارید. زمانی که فردی اختلال اضطراب را تجربه می کند و در دل نگرانی است، آخرین چیزی که نیاز دارد یا می خواهد بشنود این است که چه چیزی برای شما مفید بوده است.

هرکسی محرک های مختلفی دارد و روش هایی که به او کمک می کند ممکن است با روش شما متفاوت باشد. آنها احتمالاً می دانند چه چیزی برای آنها مفید است، بنابراین شما در این لحظه با گفتن این جمله به آنها کمک نمی کنید. بحث در مورد روش های مقابله ای در لحظات آرام‌تر او و تنها در صورت درخواست فرد مناسب است.

 

دو نوع خستگی وجود دارد: یکی که نیاز به استراحت دارد و دیگری که نیاز به آرامش دارد.

 

9. فقط یک نفس عمیق بکش

در حالی که تکنیک‌های تنفس عمیق می‌توانند اضطراب را کاهش دهند، این جمله در یک لحظه مضطرب، کمکی به فرد نمی‌کند. نفس‌های عمیق معمولاً زمانی کار می‌کنند که احساسات مضطرب و نگران کننده شروع می‌شوند نه زمانی که ذهن فرد در حال تپش است. زمانی که افکار منفی و علائم اضطراب آنها در حال آماده شدن است، همیشه تغییر الگوی تنفس برای آنها آسان نیست.

 

10. دیگران بدتر از تو هستند

این بیانیه دیگری است که افراد مضطرب اغلب آن را از قبل می دانند و کمکی به آن ها نمی کند. داشتن موقعیتی بهتر از دیگران به این معنی نیست که فرد نمی تواند یا نخواهند اضطراب را تجربه کند.

گفتن این حرف باعث می شود آنها احساس گناه کنند چون نمی توانند خود را مجبور به شادی کنند. همچنین می تواند باعث شود آنها احساس کنند که شما آنها و مبارزات آنها را درک نمی کنید.

 

11. اگر اجازه ندهی تو را درگیر کند خوب خواهی شد

این عبارت یکی دیگر از مواردی است که احساسات و تجربیات افراد را حقیر می کند. اضطراب باعث ترس می شود، بنابراین افراد مضطرب ممکن است احساس کنند که حالشان اصلا خوب نیست. آنها اغلب به بدترین سناریو فکر می کنند، و این روند فکری به این معنی است که آنها اعتماد ندارند که خوب خواهند شد.

علاوه بر این، شما نمی دانید که آنها در چه شرایطی قرار دارند یا وضعیت آنها چگونه پیش خواهد رفت. ممکن است چیزهایی در زندگی آنها اتفاق افتاده یا بیفتد که شما از آنها خبر ندارید.

 

12. می دانم که بیرون رفتن احساس بهتری در تو ایجاد می کند

در حالی که رفتن به رویدادهای اجتماعی ممکن است احساس بهتری در شما ایجاد کند، اما برای همه اینگونه نیست. وقتی کسی می‌گوید نمی‌خواهد جایی برود، نباید به او فشار بیاورید. تحت فشار قرار دادن او برای انجام کارهایی که می گوید نمی خواهند انجام دهد، ممکن است احساس بدتری در او ایجاد کند.

 

13. احساسات منفی تو همگی فقط در ذهن تو است

فهمیدن اینکه احساس اضطراب در مورد چیزهای غیرمنطقی است، از واقعی بودن احساسات کسی نمی کاهد. درست می گویید، دلیل غیر واقعی و غیر منطقی است، اما احساس فرد و طوفانی که در جسم و روح او بپا شده، کاملا واقعی است. آنها بدون توجه به هر چیزی آن احساسات بد را تجربه می کنند، حتی اگر شما درکشان نکنید. این عبارت نادیده انگاشتن فرد است و با گفتن آن، به نظر می رسد که شما اهمیتی به او نمی دهید. 

 

14. در حال حاضر نمی توانم با این موضوع کنار بیایم

این جمله نه تنها مفید نیست، بلکه بی ادبانه نیز هست. این نشان می دهد که اضطراب فرد باعث می شود نتوانید حضور او را تحمل کنید. آن‌ها با شنیدن این جمله احساس تنهایی می‌کنند و حس می کنند که برای شما مهم نیستند.

 

15. تو تمارض می کنی و رفتارت نمایشی است

گفتن این جمله به یک فرد مضطرب که او در حال نمایش دادن و تمارض است، بسیار توهین آمیز بوده و حتی اگر آن را به شوخی بیان کنید، ممکن است او را تا مرز ویرانی پیش ببرید. این حرف اصلا برای آنها خنده دار نیست و می تواند شدیدا باعث شرم آنها شود. آنها این گونه واکنش نشان نمی دهند زیرا واقعا به توجه نیاز دارند. حالاتی که یک فرد مضطرب در حال تجربه کردن آن است، یک طوفان واقعی است، نه یک تمارض نمایشی.

 

16. زندگی برای همه سخت است

اگرچه درست است که همه سختی ها را تجربه می کنند، اما این در مورد اضطراب متفاوت است. اضطراب باعث ترس و نگرانی مردم می شود و نمی توانند آن را کنترل کنند. این بیانیه کمکی نمی کند و مشکلات فرد را بی اهمیت جلوه می دهد.

 

به جای آن چه می توانید انجام دهید یا بگویید؟

اکنون که می دانید چه چیزی را نباید به یک فرد مضطرب بگویید، می توانید بیاموزید که چه کاری می توانید برای کمک انجام داده و چه چیزهایی بگویید. می توانید ایده های زیر را در نظر بگیرید:

 

 • با آرامش به آن ها عکس العمل نشان دهید
 • به آرامی و با لحنی همدلانه با آن ها صحبت کنید
 • تنفس خود را کند کنید تا احساسات منفی خود را کاهش دهید
 • به آنها بگویید که برای حمایت از آنها اینجا هستید
 • به آنها اطمینان دهید که پیش آن ها می مانید
 • به آنها بگویید که برای گوش دادن اینجا هستید
 • احساسات آن ها را تصدیق و تأیید کنید
 • از آنها بپرسید که چه چیزی برایشان مفید است
 • به آنها بگویید که می دانید آنها آماده شده اند و به خوبی انجام خواهند داد
 • بدون اینکه به آنها بگویید که این کار را انجام دهند، تنفس عمیق را مدل سازی کنید
 • آنها را برای معاشرت تحت فشار قرار ندهید
 • بپرسید آیا می خواهند با شما قدم بزنند یا خیر
 • پیشنهاد پخش کردن موسیقی را به آن ها بدهید
 • برای آنها یک مکان آرام پیدا کنید
 • با تمام وجود تصور کنید چه احساسی دارند

 

من آرامش خود را انکار نخواهم کرد تا تو را در آشفتگی ملاقات کنم!

 

آخرین افکار در مورد چیزهایی که نباید به یک فرد مضطرب بگویید

زندگی با یک اختلال اضطرابی هرگز آسان نیست، و چیزهایی وجود دارد که هرگز نباید به یک فرد مضطرب بگویید. وقتی به کسی اهمیت می دهید، می خواهید از او حمایت کنید و به او کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشد. ممکن است منظور شما خوب باشد، اما برخی از عبارات می توانند وضعیت را بدتر کنند.

این چیزهایی را که نباید بگویید را به خاطر بسپارید و در عوض از این نکات برای کارهایی که می توانید انجام دهید استفاده کنید. یادگیری در مورد اضطراب می تواند به شما کمک کند با یک فرد مضطرب ارتباط برقرار کنید و این به طور بالقوه به آنها کمک می کند تا بر این تجربه سخت غلبه کنند.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید