دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
دانلود پادکست Pain Relief Podcast - Vol. 1
دانلود پادکست
مدت زمان : 60 دقیقه

موسیقی کاهش درد - شماره 1

Pain Relief Podcast - Vol. 1

در این قسمت شنونده یکی از جالب‌ترین و کارآمدترین بخش‌ها از پادکست‌های وبسایت دنیای موسیقی درمانی ، یعنی موسیقی برای بهبود و کاهش درد هستید. این موسیقی بی‌کلام آرامش‌بخش، فوق‌العاده تاثیرگذار و شنیدنی با ساختمان و ویژگی‌های خاص، جذاب و منحصربفرد خود بطور شگفت‌آوری بر روی کاهش دردهای روحی و جسمی شما تاثیرگذار خواهد بود.

کنترل و کاهش درد با کمک موسیقی

درد، حسی ساده و معمولی نبوده و با پیچیدگی‌های خود از انتقال تا احساس، پیش می‌رود. اما خبر خوب این است که با تمام این پیچیدگی‌ها، مغز قدرت این را هم دارد که میزان احساس فرد نسبت به آن را کنترل کند. اگر از دردهای مزمن رنج می‌برید و به دنبال رهایی و تسکین آن هستید، با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید و از اثرات سودمند این موسیقی نهایت بهره را ببرید. ما این اطمینان را به شما می‌دهیم که با استفاده درست و اصولی از این موسیقی شفابخش و بسیار تاثیرگذار، آرام خواهید شد و حس خود نسبت به درد را به حداقل خواهید رساند. شما در حال شنیدن اولین پادکست وبسایت دنیای موسیقی برای کاهش درد هستید. قبل از صحبت کردن در مورد ساختمان این موسیقی بسیار روح‌نواز و تاثیرگذار و نحوه اثرگذاری آن، بهتر است کمی در مورد مقوله درد سخن بگوییم. درد در حالت کلی و به خودی خود یک نعمت بزرگ است. حتما با تعجب می‌پرسید این دیگر چه نعمتی است؟! تعجب شما بجا است، اما تا زمانی که به درد تنها به عنوان یک حس زجرآور و آزاردهنده نگاه کنید. اما در واقعیت علمی درد، اصل ماجرا چیز دیگری است.

حس درد مانند حس‌های دیگر مثل حس لمس و فشار است. می‌توان گفت که این حس، مهمترین عامل حفاظتی بدن ما در برابر آسیب‌رسان‌های خارجی است

حس درد مانند حس‌های دیگر مثل حس لمس و فشار است. می‌توان گفت که این حس، مهمترین عامل حفاظتی بدن ما در برابر آسیب‌رسان‌های خارجی یا آسیب‌های بافتی است. حس درد باعث دوری از محرک‌های آسیب‌رسان شده و در مواقعی، پیامی مهم برای اقدام به درمان بافت آسیب‌دیده به حساب می‌آید. پس اگر بخواهیم یک تعریف کلی از درد داشته باشیم باید بگوییم که: درد، یک احساس ناخوشایند اما شدیدا حیاتی ناشی از تحریک پایانه‌های عصبی درد می‌باشد که شخص را از یک شرایط نامناسب آگاه می‌کند.

مکانیزم ایجاد و احساس درد چگونه است؟

یکی از بازیگران اصلی در پروسه ایجاد و احساس درد، گیرنده‌های درد هستند. این گیرنده‌های بی‌نهایت هوشمند و تکنولوژیک، توسط همان محرک‌های آسیب‌رسان خارجی که قبلا به آن‌ها اشاره کردیم تحریک می‌شوند. محرک‌هایی مانند آسیب دیدن بافتی (برای مثال بریده شدن پوست)، محرک‌های گرما یا سرمای شدید و محرک‌های مکانیکی مثل ماندن انگشت در لای در... این گیرنده‌های درد که از نوع همان نورون‌های حسی هستند، بعد از تحریک پیام درد را به سمت نخاع ارسال می‌کنند. گروهی دیگر از همان نورون‌ها، پیام درد را از آن منطقه به مراکز مغزی بالاتر مثل تالاموس، هیپوتالاموس و ساقه مغز فرستاده و در نهایت این پیام به قشر مخ انتقال داده می‌شود. مغز دارای مدارهای عصبی تنظیم‌کننده‌ای است که وظیفه آن‌ها تنظیم حس درد توسط ما، در هنگام انجام این پروسه می‌باشد. هنگامی که ما یک مسکن یا ضد درد مصرف می‌کنیم، مورفین، کدیین یا ترکیبات دیگر این داروها بعد از جذب در گردش خون، به این مدارها رسیده و از طریق مهار کردن انتقال پیام درد، باعث تسکین درد می‌شوند. این یک نمای کلی از پروسه بی‌نهایت پیشرفته، منظم و از لحاظ ساختار و عملکرد بی‌نظیر پروسه ایجاد و احساس درد است که توسط خالق بی‌همتای‌مان در بدن ما طراحی و پیاده سازی شده است.

در این لحظه جواب سوال و تعجب خود را گرفتید. بله، درد با این همه پیچیدگی علمی و بی‌نهایت پیشرفته خود، یک نعمت فوق‌العاده سودمند برای حفاظت از خود ما است. به شما تبریک می‌گوییم، چرا که با باز شدن دیدتان نسبت به درد و داشتن همین نگاه مثبت و نعمت‌گونه به آن، نیمی از راه برای کنترل درد را پیموده‌اید. ضمنا، نکته مثبت درد و مخصوصا دردهای مزمن در این است که مغز می‌تواند روش کنترل و کاهش درد را الگو برداری کرده و یاد بگیرد و این خود شما خواهید بود که باید این الگو را به مغز و ذهن خود دیکته کرده و درد خود را کنترل و کاهش دهید.  

ساختمان و نحوه تاثیر این موسیقی بر کاهش درد

بعد از آشنایی با تعریف و پروسه کلی درد و تغییر دیدگاه شما نسبت به آن، موقع این است که در مورد مبحث اصلی یعنی ساختمان و نحوه تاثیر اولین شماره از پادکست‌های سودمند و شنیدنی وبسایت دنیای موسیقی درمانی برای کاهش درد، صحبت کنیم. این پادکست را در قالب یک موسیقی بی‌کلام بسیار روح‌نواز و آرامش‌بخش با مدت زمان 60 دقیقه خواهید شنید. یک آهنگ با ساختمان و ویژگی‌های منحصربفرد و بی‌نظیر که نه تنها درد را در جسم و روح شما کاهش خواهد داد، بلکه تمام وجود شما را هم در آرامشی عمیق، دلچسب و غیرقابل وصف غرق خواهد کرد. ایمن موسیقی دارای یک ریتم و روند کاملا نرم و آرام بوده و تمام ذهن شنونده را درگیر زیبایی‌های خود می‌کند.

فضای عمیق و خلسه‌وار این موسیقی، شنونده را به جایی می‌برد که جز آرامش و حالات روح‌نواز، چیزی در آن فضا حس نمی‌شود.

این موسیقی بسیار تاثیرگذار و شنیدنی در ابتدا با یک ملودی احساسی و دلنواز که توسط ساز پیانو در بهترین کوک و اکتاوی با فرکانس معمول نواخته می‌شود شروع شده و از همان ابتدا احساسات شنونده را در دست می‌گیرد. بعد از گذشت چند ثانیه، یک صدای انجلیک و فوق‌العاده شنیدنی و لطیف، شروع به زمزمه‌ای روحانی و لالایی‌گونه می‌کند. زمزمه‌ای احساسات هر شنونده‌ای را تحریک کرده و تمام وجود او را به یک فضای خلسه‌وار، گرم، آرام و خوش آب و رنگ می‌کشد. اینجا است که شنونده به سفر خود به همان فضای عمیق و پر از احساسات خوب و مثبت پای گذاشته و آماده بهره‌بردن از زیبایی‌های آن می‌شود. در کنار این زمزمه، پدهای ماوراگونه و فوق‌العاده گوش‌نواز اما محوی هم در پس‌زمینه شنیده می‌شوند. وظیفه این پدها غرق کردن هرچه بیشتر شنونده در عمق جذاب این فضا و منحرف کردن ذهن او از تمام آنچه باعث آزار روحی و جسم او است، می‌باشد.

بعد از گذشت یک دقیقه، یک عنصر فوق‌العاده اثربخش دیگر، یعنی استرینگ ساز ویولن هم به این ساختمان جذاب اضافه می‌شود. طراحی صدای فوق‌العاده این استرینگ و به همراه آن بالا رفتن اکتاو پیانو در نواختن ملودی، حسی بی‌نظیر را به شنونده القا کرده و تتمه وجود او را هم از فضای عذاب‌آوری که قبل از شروع موسیقی در آن قرار داشت، به فضای بسیار دلچسب جدید منتقل می‌کند. با کمی ریتمیک شدن و بالا رفتن شتاب نواخته شدن ساز پیانو، این همان زمزمه روحانی و بی‌نظیر است که بازیگری اصلی را در دست گرفته و روح شنونده را صیقل می‌دهد. بعد از این مرحله فضا دوباره کمی آرام‌تر شده و همین روند تا انتها ادامه دارد. احساس و فضایی که شنونده با سپردن گوش خود به این موسیقی درگیر آن می‌شود، احساس و فضایی است که از فرط آرامش و لذت‌بخش بودن، شنونده هرگز راضی به خروج از آن نخواهد بود. این خروج از محیط و حال بد و ورود به فضایی سرشار از گرمی و احساس آرامش، به بهترین شکل تمرکز شنونده را از درد برداشته و معطوف به حالاتی زیبا می‌کند.  

استفاده از پادکست موسیقی برای کاهش درد همراه با تمرکز و ریلکسیشن

همراهان گرامی وبسایت دنیای موسیقی درمانی، شما برای استفاده از اولین پادکست ما برای کاهش درد می‌توانید از دو روش استفاده کنید. روش اول، استفاده ساده از موسیقی است که به‌خودی خود می‌تواند شما را در کاهش دردتان کمک کند. بنابراین می‌توانید در وضعیتی آرام و راحت قرار گرفته و گوش و ذهن خود را به‌وسیله هدفون به این موسیقی بسپارید. روی اجزای موسیقی تمرکز کرده و با غرق شدن در فضای عمیقی که توسط این آهنگ برای شما ساخته می‌شود، از تمرکز بر روی درد منحرف شوید. این روش هم در عین سادگی‌، به‌خودی خود جوابگو خواهد بود و شما را برای کاهش دردتان کمک خواهد کرد. اما روش دوم که بسیار کارآمدتر و اصولی‌تر از روش اول است، استفاده از تکنیک ریلکسیشن یا تن‌آرامی در کنار بهره‌بردن از این موسیقی شفابخش است. استفاده از این ترکیب، به قدری شفابخش و تاثیرگذار است که می‌تواند احساس درد شما را به صفر رسانده و حتی با وجود شدیدترین دردها، شما را در خوابی عمیق و آرام فرو ببرد. برای شروع، همین حالا پادکست شماره 1 دنیای موسیقی درمانی برای کاهش درد را از همین صفحه دانلود کرده و دستگاه پخش موسیقی خود را آماده کنید.

برای استفاده هرچه بهتر از این آهنگ شفابخش، حتما باید از هدفون استفاده کنید. هرچند استفاده از بلندگو و طنین انداز کردن این موزیک زیبا در محیط هم اثرات فوق‌العاده خود را خواهد داشت و می‌توان از آن در محیط‌های درمانی بهترین نتیجه را در آرامش و کاهش درد بیماران کسب کرد. اما در حال حاضر و برای استفاده شخصی، حتما پیشنهاد می‌کنیم که از هدفون استفاده کرده و میزان بلندی صدا را روی مقدار متوسط قرار دهید. قرار دادن میزان بلندی صدا بیشتر از حد متوسط اکیدا ممنوع بوده و باعث عدم تمرکز و خستگی ذهنی شما خواهد شد. خب، به حالت درازکش در محیطی تاریک و با دمای مناسب قرار گرفته و آرام باشید و دستان خود را بصورت کاملا باز در اطراف بدن بصورت آزاد و رها قرار دهید. چشمان خود را ببندید و انجام تنفس عمیق را شروع کنید. تمرکز خود را بر روی دم و بازدم‌های خود معطوف کنید. با هربار دم، قفسه سینه و شکم خود را پر از هوا کرده و با یک مکث کوتاه عمل بازدم را انجام دهید و با فرو بردن شکم، تمام هوای دریافت کرده را خارج کنید. تمرکز خود را تماما بر روی این پروسه نگه دارید. از ابتدا تا انتهای پروسه را در ذهن خود ببینید و پر شدن و خالی شدن این بادکنک حجیم را در ذهن خود تصویرسازی کنید. بعد از گذشت دو یا سه دقیقه موسیقی را اجرا کرده و تمرکز خود را به آرامی از تنفس خود برداشته و بر روی اجزای موسیقی تمرکز کنید. همان اجزایی که در چند پاراگراف قبل در مورد آن‌ها توضیح داده شد را با تمام وجود احساس کنید. تنفس عمیق را ادامه داده و با تمرکز تمام بر روی اجزای موسیقی، در محیطی که برای شما می‌سازد غرق شوید. بعد از گذشت دو یا سه دقیقه، زمان انجام ریلکسیشن فرا می‌رسد.

چطور با استفاده از موسیقی بر درد غلبه کنیم؟

در این مرحله تمرکز خود را کم کم از روی موسیقی و اجزای آن برداشته و تماما بر روی بدن خود متمرکز شوید. تنفس عمیق را ادامه دهید و با حضور این آهنگ شفابخش و بسیار آرامش‌بخش، از انتهای بدن خود و از نوک انگشتان پا ریلکسیشن را شروع کنید. در ذهن خود انگشتان پا را ببینید و آن‌ها را احساس کنید و در صورت وجود تنش در آن‌ها، تنش را در ذهن خارج و آرامشان کنید. این روش را ادامه داده و به آرامی به سمت اندام‌های بالایی حرکت کنید. به ترتیب پنجه، مچ پا، ساق پا، زانو و ران‌ها را در ذهن خود تصور و احساس کنید و در آن‌ها به دنبال تنش بگردید و آرامشان کنید. به تدریج به همراه آرامش، یک گرمای خاص و بسیار لذت‌بخش را در این اندام‌های خود احساس خواهید کرد. این روش را به ترتیب و به سمت بالا برای تمام اندام‌های بدن خود و مخصوصا قسمتی که در آن احساس درد دارید انجام دهید. بعد از تمام شدن این مرحله که حدودا 20 دقیقه طول خواهد کشید و قرار گرفتن در آرامش ذهنی و فیزیکی، به آرامی تمرکز خود را بر روی یکی از قسمت‌های بدون درد بدن خود معطوف کنید. فرض کنیم شما در حال حاضر در پای چپ خود احساس درد دارید. این موسیقی بسیار روح‌نواز و موثر برای کاهش درد در حال پخش است و شما به همراه انجام تنفس عمیق، تمرکز خود را بر روی دست راست خود که بدون درد است، معطوف کرده و نگه می‌دارید. دست راست خود و تمام اجزای آن را در ذهن خود ببینید و آن را با تمام وجود حس کنید. احساس کنید که دست راست شما به آرامی در حال گرم شدن است و این گرم شدن را به پیش ببرید. با تمام وجود این گرما را حس کرده و به آن انرژی ببخشید. خواهید دید که با این حرکت ذهنی، واقعا هم این گرما را حس خواهید کرد.

بله، در این لحظه شما کاملا از کانون درد در بدن خود منحرف شده و مغز خود را برای کنترل و کاهش درد آموزش داده‌اید. می‌توانید تا انتهای موسیقی، این کار را روی اندام مختلف خود، بجز محلی که در آن احساس درد دارید انجام دهید و نتیجه شگفت انگیز آن را ببینید. در انتهای کار هم با شگفتی تمام یا به خواب رفته‌ و یا با کاهش و یا حذف کامل درد مواجه خواهید شد. اگر به خواب رفته بودید که خوابی شدیدا آرام و لذت‌بخش را تجربه خواهید کرد، و اگر بیدار بودید به آرامی تمرکز خود را از بدن خود برداشته و بر روی تنفس عمیق خود متمرکز شوید. بعد از گذشت چند دقیقه یا می‌توانید با ادامه تمرکز بر روی تنفس عمیق خود به خواب بروید، و یا اینکه با باز کردن آرام چشمان خود، به فعالیت روزمره خود بازگردید. استفاده از این پادکست موسیقی درمانی برای کاهش درد به همراه تکنیکی که ذکر شد، بطور حیرت‌آوری شما را در کاهش استرس ناشی از درد، تن‌آرامی و کاهش یا حذف درد کمک خواهد کرد.

ارزش کمک این موسیقی در زمانی مشخص می‌شود که شما به خواب نیاز داشته، اما بخاطر وجود درد نمی‌توانید به خواب بروید. استفاده از این آهنگ شفابخش به همراه تکنیک ریلکسیشن و تصویرسازی ذهنی که ذکر شد، به بهترین شکل شما را به خواب فرو خواهد برد. در مورد تعداد دفعات و مدت زمان استفاده از این پادکست هم نگران چیزی نباشید. هر موقع که احساس نیاز کردید می‌توانید از این پادکست استفاده کنید. اما لازم است که در هربار استفاده، حداقل بیست دقیقه بدون وقفه گوش و ذهن خود را به این موسیقی برای کاهش درد بسپارید. این اطمینان را به شما عزیزان می‌دهیم که در صورت استفاده درست از این پادکست، بهترین نتیجه را از آن خواهید گرفت و کیفیت زندگی خود را به مراتب بالا خواهید برد. با آرزوی سلامتی و آرامش برای تک تک شما عزیزان، با کمال افتخار گوش و ذهن‌تان را به شنیدن این نوای شفابخش دعوت می‌کنیم. لطفا بعد از استفاده از این پادکست، تجربه خود را با ما و دیگر همراهان گرامی وبسایت دنیای موسیقی درمانی به اشتراک بگذارید. در بخش نظرات این محصول، منتظر پیشنهاد، انتقاد و پیام‌های گرم شما عزیزان هستیم.   ویژگی‌های این پادکست:

 • موسیقی بی‌کلام بسیار شنیدنی و روح‌نواز با مدت زمان 60 دقیقه پیوسته
 • بسیار مناسب و موثر برای کاهش درد
 • بسیار موثر در کاهش استرس و مخصوصا استرس ناشی از درد
 • کاهش دهنده باورنکردنی دردهای مزمن و آزاردهنده
 • موثر در درمان سریع‌تر بیماران و بهبود کیفیت زندگی آن‌ها
 • بسیار مناسب برای کاهش ترس از بیماری
 • بسیار موثر در به خواب رفتن بیماران
 • بسیار موثر در به خواب رفتن در صورت وجود تشویش ذهنی
 • مناسب برای انجام انواع تکنیک‌های تن‌آرامی
 • مناسب برای انجام انواع تمرینات ذهنی و تجسم خلاق
 • مناسب برای انجام انواع مدیتیشن و پرواز ذهنی
 • کاهش دهنده ترس‌های آزاردهنده
 • قابل استفاده در محیط‌ها و اماکن مختلف پزشکی و اتاق عمل برای ایجاد فضایی گرم و آرام برای مراجعین و بیماران

                         

Tags :
به این محصول امتیاز دهید
دانلود آلبوم موسیقی
دانلود پادکست
نظرات
برای ثبت نظر و شرکت در بحث ها عضو دنیای موسیقی شوید
تصویر پروفایل
۱۴۰۲/۰۷/۱۳

فوق العادست حتما دانلود کنید

تصویر پروفایل
۱۴۰۲/۰۷/۱۶

سلام، وقت شما به خیر. خیلی خوشحالیم که این پادکست رو پسندیدید. پایدار باشید.

محصولات مرتبط
تازه ترین مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی :
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید