دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

خلاقیت خود را با این 10 ترفند افزایش دهید

گاهی اوقات به نظر می رسد که به افرادی خاص دریایی از استعداد و خلاقیت هدیه داده شده است که هرگز خشک شدنی نیست. اگر احساس می کنید که جزو آن عده معدود خوش شانسی نیستید که از یک چشمه خلاق به ظاهر بی پایان استفاده می کنند، این بدان معنا نیست که شما محکوم به یک زندگی پیش پا افتاده و پیش بینی شده هستید. خلاقیت چیزی مثل ماهیچه است که می توانید با کمی تمرین و سخت کوشی آن را پرورش داده و توسعه دهید.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که خلاقیت یک فرآیند منفعلانه نیست. صرفاً نشستن و انتظار برای یافتن الهام برای شما، دستوری برای از دست دادن انگیزه و دلسرد شدن است. در عوض، روی جستجوی راه هایی برای تقویت خلاقیت خود تمرکز کنید. به دنبال ترفندها و چیزهایی باشید که به شما الهام می بخشد و به شما کمک می کند توجه و انرژی ذهنی خود را بر روی کار مورد نظر متمرکز کنید.

فهرست عناوین
  • 1. قدم بزنید
  • 2. به خودتان پاداش بدهید
  • 3. کمی فاصله روانی ایجاد کنید
  • 4. خود را با انگیزه احاطه کنید
  • 5. محدودیت ایجاد کنید
  • 6. در بی حوصلگی رویاپردازی کنید
  • 7. مسئله را مجددا مفهوم سازی کنید
  • 8. احساساتی شوید
  • 9. خود را با رنگ آبی احاطه کنید
  • 10. مدیتیشن کنید
خلاقیت خود را با این 10 ترفند افزایش دهید

در این مقاله برخی از این ترفندهای جذاب و بسیار ساده و البته در مواردی غیر معمول که می توانند به جرقه زدن خلاقیت شما کمک کنند را مورد بررسی قرار می دهیم. در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

پیچیده کردن چیزهای ساده امری عادی است و ساده ساختن چیزهای پیچیده، فوق العاده ساده. و این همان خلاقیت است.

 

1. قدم بزنید

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که افراد در هنگام راه رفتن، نسبت به زمان هایی که یک جا نشسته اند، تمایل خیلی بیشتری به خلاقیت دارند. تحقیقات قبلی نشان داده است که فعالیت بدنی منظم می تواند نقش مهمی در تقویت و محافظت از توانایی های شناختی داشته باشد، اما این مطالعه نشان داد که یک پیاده روی ساده می تواند به طور موقت انواع خاصی از تفکر را بهبود بخشد.

 

بنابراین اگر خود را پشت یک میز حبس کرده اید و در تلاش برای رسیدن به یک ایده خوب هستید، سعی کنید یک پیاده روی سریع انجام دهید تا ببینید که چگونه خلاقیت شما بروز پیدا می کند.

 

2. به خودتان پاداش بدهید

تحقیقات نشان داده است که اگر تنها انگیزه از انجام دادن یک کار گرفتن پاداش و جایزه باشد، می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و در واقع انگیزه را کاهش دهد. این پدیده با عنوان اثر توجیه بیش از حد یا اثر توجیه اضافی شناخته می شود. بنابراین طبق این پدیده، ممکن است به نظر برسد که ارائه نوعی پاداش برای تفکر خلاق ممکن است اثر معکوس داشته باشد و خلاقیت و انگیزه را خفه کند.

با این حال، تحقیقات نشان داده است که وقتی به صراحت برای تولید آثار خلاق پاداش ارائه می شود، در واقع خلاقیت افزایش می یابد.

 

بنابراین اگر در تلاش برای یافتن انگیزه هستید، سعی کنید برای ارائه یک راه حل خلاقانه، به خود قول یک پاداش را بدهید. فقط زیاده روی نکنید، چون در غیر این صورت با خطر کاهش انگیزه روبرو خواهید شد.

 

 

3. کمی فاصله روانی ایجاد کنید

اغلب پیشنهاد می شود که زمانی که به بن بست خلاقیت برخورد می کنید، کمی از کار فاصله بگیرید و استراحت کنید. مطالعات نشان داده‌ است که ایجاد فاصله‌ی روانی بین خود و مشکل نیز می تواند این کار را انجام دهد.

محققان در یک مطالعه دریافتند که وقتی شرکت کنندگان تصور می کردند که یک مشکل از آن ها فاصله دارد، بیشتر و بهتر می توانستند مشکل را حل کرده و راه حل های خلاقانه تری ارائه دهند.

 

دفعه بعد که با مشکل دشواری مواجه شدید، تصور کنید که مشکل در فاصله دوری از شما قرار دارد و ارتباط آن با مکان فعلی شما قطع شده است. با این تصور، خلاقیت بهتری در مورد آن خواهید داشت.

 

همچنین بخوانید: آیا می دانستید که نگرانی بیش از حد با سطوح بالای هوش خلاق مرتبط است؟

 

4. خود را با انگیزه احاطه کنید

روانشناس مثبت گرا میهالی سیکسزنت میهالی عقیده دارد که محیط اطراف نیز در فرآیند خلاقیت نقش دارد. محیط‌های محرک می‌توانند خلاقیت را تسهیل کنند، بنابراین پر کردن اطراف خود با چیزهایی که به نظرتان الهام‌بخش و انگیزه‌دهنده هستند، می‌تواند به شما کمک کند.

 

یک فضای اداری ایجاد کنید که به شما کمک می کند احساس انگیزه و انرژی داشته باشید. به دنبال تجربیات و تنظیم محرک هایی باشید که می توانند به ایجاد خلاقیت کمک کنند.

 

5. محدودیت ایجاد کنید

معمولا افراد هنگامی که در تلاش برای حل یک مشکل هستند، بر روی مجموعه عظیمی از چیزهای بدیهی و ایده‌های موجود تکیه می‌کنند تا ساده‌ترین راه‌حل را پیدا کنند. این کار اغلب منجر به یک نتیجه خوب می شود، اما در مقابل می تواند به ایجاد مجموعه های ذهنی و روندی در عملکرد منجر شود که فکر کردن به راه حل های خلاقانه را چالش برانگیز می کند.

یکی از راه‌های غلبه بر این موضوع این است که محدودیت‌ها یا مقاومت‌هایی بر روی تفکر خود قرار دهید که در واقع می‌تواند به راه‌حل‌های خلاقانه‌تری منجر شود.

 

دفعه بعد که در تلاش برای حل یک مشکل بودید، سعی کنید چیزهایی که می توانید از آن ها برای یافتن راه حل استفاده کنید را محدود کنید. ممکن است خودتان ایده های جدید و نوآورانه ای داشته باشید که شاید در غیر این صورت اصلا به آن ها فکر هم نمی کردید.

 

یکی از جنبه های اساسی خلاقیت، نترسیدن از شکست است.

 

6. در بی حوصلگی رویاپردازی کنید

در دنیای پیشرفته و پر از ارتباطات امروزی، حواس پرتی تنها با یک کلیک فاصله دارد. به جای اینکه هر لحظه از بیکاری خود را با برنامه‌های دیجیتال، بازی‌ها، ایمیل‌ها، بازدید از وب‌سایت ها و پرسه زدن در شبکه های اجتماعی پر کنید، سعی کنید به خودتان اجازه دهید برای یک دوره کوتاه در بی حوصلگی بمانید!

در یک مطالعه، شرکت‌کنندگان بی‌حوصله بهتر از افرادی که شاد، آرام یا مضطرب بودند، در آزمون‌های خلاقیت عمل کردند. در مطالعه ای دیگر، محققان دریافتند که بی حوصلگی به افراد فرصت می دهد تا رویاپردازی کنند، که این در نهایت منجر به خلاقیت بیشتر می شود.

 

بی حوصلگی تفکر خلاق را تشویق می کند زیرا سیگنالی را ارسال می کند که موقعیت یا محیط فعلی کمبود دارد و جستجوی ایده ها و الهامات جدید به غلبه بر آن کمک می کند.

 

7. مسئله را مجددا مفهوم سازی کنید

یکی از ویژگی‌های مشترک اغلب افراد خلاق که معمولاً بیشتر از افرادی است که خلاقیت کمتری دارند، این است که مسائل و مشکلات را مجدداً مفهوم سازی می‌کنند. این افراد به جای اینکه پشت همان دیوار ذهنی گیر کنند، سعی می کنند یک قدم به عقب برگردند و دوباره به مسئله نگاه کنند.

مشکل را دوباره از همان ابتدای آن بررسی کنید. آیا راه دیگری برای فکر کردن در مورد مشکل وجود دارد؟ آیا می توانید از زاویه دیگری به موضوع نگاه کنید؟

 

دادن این فرصت برای شروع دوباره با یک دیدگاه جدید می تواند خلاقیت را تقویت کند و به راه حل های جدیدتری منجر شود.

 

8. احساساتی شوید

محققان مدت‌ها فکر می‌کردند که احساسات مثبت به شدت با خلاقیت مرتبط است، اما تحقیقات بیشتر نشان داده است که هر دو حالت هیجانی مثبت و منفی قوی با تفکر خلاق مرتبط هستند.

این بدان معنا نیست که شما باید عجله کنید و فقط برای به دست آوردن مقداری الهام و انگیزه خود را در شرایط احساسی بد قرار دهید. اما دفعه بعد که در وضعیت عاطفی بد و تحت احساسات منفی قرار گرفتید، سعی کنید بخشی از این انرژی را برای حل یک مشکل یا انجام یک کار صرف کنید نه اینکه فقط بنشینید و زانوی غم بغل بگیرید.

 

احساسات منفی می توانند ناخوشایند باشند، اما زمانی که روحیه بدی دارید می توانید با کار بر روی چیزی سازنده، از آنها نهایت استفاده را ببرید.

 

خلاقیت به شجاعت برای رها کردن یقین و قطعیت ها نیاز دارد.

 

9. خود را با رنگ آبی احاطه کنید

روانشناسی رنگ ها نشان می دهد که رنگ های مختلف می توانند تأثیرات متفاوتی بر خلق و خو، احساسات و رفتار داشته باشند. طبق یک مطالعه، رنگ آبی باعث می شود افراد خلاقانه تر فکر کنند. دلیل آن چیست؟

به گفته محققان، رنگ آبی به تشویق افراد به تفکر خارج از چارچوب کمک می کند. از آنجایی که رنگ آبی به شدت با طبیعت، صلح و آرامش مرتبط است، به افراد کمک می کند تا برای کشف و خلاقیت احساس امنیت کنند.

 

بنابراین دفعه بعد که در تلاش برای یافتن الهام هستید، سعی کنید بیشتر از رنگ آبی استفاده کنید تا ببینید که آیا می تواند با تقویت خلاقیت شما ایده های جدیدی را ایجاد کند یا خیر.

 

10. مدیتیشن کنید

تحقیقات همچنین نشان داده است که انواع خاصی از مدیتیشن با افزایش تفکر خلاق مرتبط است. مراقبه مدت‌هاست به عنوان یک تکنیک آرامش‌بخش استفاده می‌شود، اما تحقیقات اخیر نشان داده است که این تمرین، مزایای سلامتی بسیار فراتری از آرامش را به همراه دارد.

یک مطالعه نشان داد که استفاده از چیزی به نام مراقبه نظارت باز (OM) که در آن فرد پذیرای همه افکار و احساسات بدون تمرکز بر هیچ شی یا ایده خاصی است، می تواند تفکر واگرا و تولید ایده های جدید را افزایش دهد.

 

به دنبال راه هایی برای گنجاندن تکنیک های مدیتیشن در زندگی روزمره خود باشید. تمرکز صرف بر روی افکار و تجربیات خود می تواند به تقویت خلاقیت شما کمک کند.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید