دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

5 افسانه و باور غلط رایج در مورد افسردگی: چرا آنها اشتباه هستند؟

افسردگی یک اختلال سلامت روان دشوار است. و با برخی افسانه ها و تصورات نادرست و غیرمفید احاطه شده است که می تواند مردم را از تشخیص آن و دریافت کمک مورد نیاز باز دارد.

در این مقاله که طبق بینش و نظرات مشاوران بهداشت روان دارای مجوز تهیه شده است، به برخی از رایج ترین افسانه هایی که ممکن است درباره افسردگی شنیده باشید نگاهی خواهیم داشت. ما توضیح خواهیم داد که چرا این باورهای غلط گمراه کننده هستند و در مقابل آن ها، به برخی از حقایق تحقیقاتی در مورد افسردگی نگاه خواهیم کرد.

فهرست عناوین
5 افسانه و باور غلط رایج در مورد افسردگی: چرا آنها اشتباه هستند؟

درک این حقایق و افسانه ها در مورد افسردگی می تواند به شما ایده روشن تری در مورد چگونگی حرکت به جلو بدهد. در ادامه این مطلب خواندنی با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

افسانه ها و باورهای غلط رایج در مورد افسردگی

اگرچه افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات سلامت روان است، بسیاری از مردم علائم آن را نمی شناسند یا جدی بودن این مشکل را نادیده می گیرند. در نتیجه، بسیاری از کسانی که افسردگی دارند درمان مناسبی دریافت نمی کنند و علائم آنها بدتر می شود.

در اینجا نگاهی به برخی از رایج‌ترین افسانه ها و باورهای غلط درباره افسردگی که اغلب افراد را از دریافت کمک مورد نیاز باز می‌دارد، می اندازیم.

 

 

افسانه و باور غلط 1: افسردگی یک بیماری واقعی نیست

یکی از مضرترین و در عین حال پایدارترین افسانه ها در مورد افسردگی این است که این یک بیماری واقعی نیست. برخی از مردم بر این باورند که اگر افسرده هستید، به این دلیل است که بیش از حد احساساتی هستید یا به اندازه کافی قوی نیستید که بتوانید فراز و نشیب های معمولی زندگی را تحمل کنید. آنها ممکن است ادعا کنند که این انتخابی است که خود شما می کنید یا اینکه همه چیز در ذهن شماست. انگ اطراف این اختلال اغلب افراد را از دریافت کمک های مورد نیاز باز می دارد.

دایموند تاکستون، یکی از مشاوران سلامت روان در این مورد می گوید:

تصورات و باورهای غلط زیادی در مورد افسردگی وجود دارد، و اینها اغلب برخی از دلایلی هستند که ممکن است مراجعین برای شروع درمان دیر کنند.

مراجعه کننده ای داشتم که به من گفت از اینکه دیگران بدانند که به یک درمانگر مراجعه می کند، می ترسد. همانطور که ما به درمان افسردگی او ادامه دادیم، او متوجه شد که افرادی در زندگی اش حضور دارند که حمایتش نمی کنند و شرایطی را ایجاد می کنند که افسردگی او را بدتر می کند. دایموند خاطرنشان می کند که دیگران بر این مراجعه کننده تأثیر گذاشتند تا باور کند افسردگی او چیزی است که باید از آن خجالت بکشد.

 

حقیقت: افسردگی یک اختلال پیچیده سلامت روان است که به طور رسمی در راهنمای تشخیصی و آماری که توسط روانشناسان برای تشخیص اختلالات سلامت روان استفاده می شود، فهرست شده است. و علل زیستی، اجتماعی و روانی دارد.

اختلال افسردگی اساسی با یک دوره حداقل دو هفته ای مشخص می شود که در طی آن فرد خلق و خوی بد و از دست دادن لذت یا علاقه به فعالیت های روزانه خود را تجربه می کند. این علائم با پنج یا چند علامت رسمی دیگر همراه است، از جمله:

 

 • تغییرات ناگهانی در اشتها یا وزن
 • کمبود انرژی یا خستگی غیرعادی
 • مشکل در تمرکز، تصمیم گیری یا تفکر
 • احساس غمگینی یا تحریک پذیری در بیشتر مواقع
 • مشکل در به خواب رفتن یا خوابیدن بیش از حد معمول
 • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که زمانی از آن لذت می بردید
 • احساس بی ارزشی یا گناه، به خصوص در مورد چیزهایی که معمولاً این احساسات را تحریک نمی کنند
 • افکار آسیب رساندن به خود یا خودکشی
 • احساس بی قراری

 

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که افسردگی ممکن است زمانی رخ دهد که برخی مواد شیمیایی در مغز از تعادل خارج شوند. این می تواند توسط ترکیبی از عوامل، از جمله استعدادهای ژنتیکی، بیماری ها، داروها، و رویدادهای استرس زا در زندگی ایجاد شود.

 

هیچ چیزی برای احساس شرم شما وجود ندارد. لطفا اجازه ندهید که دیگران در مورد درمان افسردگی احساس بدی در شما ایجاد کنند.

 

افسانه و باور غلط 2: افسردگی به دلیل یک رویداد آسیب زا یا موقعیت غم انگیز رخ می دهد

طبیعی است که وقتی یکی از عزیزانتان را از دست می دهید یا یک رابطه نزدیک در زندگی شما به پایان می رسد، غمگین شوید. در حالی که درست است که این حوادث می تواند خطر افسردگی شما را افزایش دهد یا باعث آن شود، یک حادثه منفی معمولاً علت اصلی افسردگی نیست.

 

حقیقت: افسردگی با دوره های غمگینی و ناامیدی غیر قابل توضیح مشخص می شود که ممکن است با افکار خودکشی و آسیب رساندن به خود همراه باشد. یک دوره افسردگی می تواند حتی زمانی که همه چیز در زندگی شما خوب پیش می رود رخ دهد و می تواند برای مدت طولانی ادامه یابد.

به خاطر داشته باشید که شما تنها نیستید. در سال 2020، 21 میلیون بزرگسال آمریکایی حداقل یک دوره افسردگی اساسی را تجربه کردند. این 8.4 درصد از کل بزرگسالان ایالات متحده را تشکیل می دهد. علاوه بر این، 63.8 درصد از کل بزرگسالانی که دوره های افسردگی دارند، اختلال شدید را تجربه می کنند.

برخی از محرک های غیر عاطفی بالقوه افسردگی عبارتند از مشکلات هورمونی، مصرف الکل و مواد مخدر، زایمان و برخی داروها. گاهی اوقات، هیچ دلیل روشنی وجود ندارد. اگرچه برخی از افراد ممکن است از نظر ژنتیکی مستعد افسردگی باشند، اما این عامل نیز همیشه نقش کلیدی ایفا نمی کند.

 

همچنین بخوانید: 20 عبارتی که تکرار روزانه آن ها افسردگی مزمن را تسکین می دهد

 

دایموند تاکستون توضیح می‌دهد: 

گاهی اوقات، مراجعینی دارم که دوره‌های غمگینی را پشت سر می‌گذارند و معتقدند که به‌دلیل اینکه استعداد خانوادگی آن را دارند، به‌طور خودکار دچار افسردگی می‌شوند. افسردگی پیوندهای ژنتیکی دارد، اما این به این معنی نیست که اگر این در خانواده تان وجود دارد، شما به طور خودکار دچار افسردگی خواهید شد. دانستن این موضوع مهم است، زیرا برخی از افراد می توانند با جلوگیری از احساس غم و اندوه و با سرکوب آن احساسات به دلیل ترس از ابتلای ژنتیکی به افسردگی، باعث افسردگی شوند.

 

 

افسانه و باور غلط 3: مردان نمی توانند به افسردگی مبتلا شوند

برخی از کلیشه های فرهنگی این افسانه که مردان نمی توانند افسردگی داشته باشند را تداوم می بخشند. برای تطبیق با یک تصویر کلیشه ای مردانه، بسیاری از مردان ویترینی از سرسختی برای خود درست می کنند و این تصور را دارند که تصدیق مبارزات عاطفی شان، آنها را ضعیف می کند. در نتیجه، مردان اغلب بهانه‌های زیادی برای اجتناب از درمان می‌آورند.

 

حقیقت: افسردگی همه جنسیت ها، نژادها، قومیت ها و سنین را تحت تاثیر قرار می دهد. افسردگی در مردان ممکن است متفاوت از زنان ظاهر شود. به عنوان مثال، برخی از مردان ممکن است خشم و پرخاشگری را به جای غم و اندوه نشان دهند. متأسفانه، خشم نه تنها بر روابط، بلکه بر سلامت مردان نیز تأثیر منفی می گذارد.

از آنجایی که مردان معمولاً در بحث درباره احساسات خود کمتر باز هستند، احتمال کمک گرفتن کمتری دارند. متأسفانه، احتمال مرگ بر اثر خودکشی ناشی از افسردگی در مردان بیشتر از زنان است، بنابراین اگر فکر می کنید افسرده هستید، ضروری است که به دنبال کمک باشید.

 

افسردگی همه جنسیت ها، نژادها، قومیت ها و سنین را تحت تاثیر قرار می دهد. در مقابل آن، سپر شکننده ای از جنسیت خود نسازید.

 

افسانه و باور غلط 4: یک تغییر نگری ساده برای خروج از افسردگی کافی است

برخی از مردم معتقدند کسانی که از افسردگی رنج می برند به خود اجازه می دهند در غم و اندوه خود غرق شوند و یک تغییر نگرش ساده برای تغییر احساسات آنها کافی است.

 

حقیقت: افسردگی یک اختلال سلامت روان است، نه نشانه ضعف عاطفی یا خود ترحمی. این اختلال ممکن است با شیمی مغز یک فرد مرتبط باشد، و چیزی را در مورد شخصیت او مشخص نمی کند. مانند بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر مانند بیماری قلبی یا صرع، نمی‌توانید این اختلال را به سادگی برطرف کنید.

اگر فکر می کنید دچار افسردگی هستید، از درخواست کمک دریغ نکنید. اگر مشاوره افسردگی آنلاین را انتخاب کنید، حتی نیازی به رفت و آمد به مطب تراپیست را هم ندارید. افسردگی به خودی خود از بین نمی رود و بدون درمان مناسب می تواند بدتر شود.

اگر افکار خودکشی دارید یا به خودآزاری فکر می کنید، لطفاً فوراً برای دریافت کمک اقدام کنید.

 

هیچوقت، هیچکس را برای ماندن در افسردگی قضاوت یا سرزنش نکنید. بدانید و درک کنید که افسردگی یک اختلال سنگین است و رها شدن از آن زمان می برد.

 

افسانه و باور غلط 5: دارو درمانی بهترین راه برای درمان افسردگی است

بسیاری از مردم بر این باورند که فرد مبتلا به افسردگی می تواند به سادگی نسخه ای برای داروهای ضد افسردگی دریافت کند و درمان شود. آنها فکر می کنند که نیازی به جستجوی دلایل اصلی مشکل خود ندارند و افسردگی را می توان با قرص مناسب درمان کرد.

 

حقیقت: از آنجایی که مردم به طور فزاینده ای به دنبال "راه حل سریع" مشکلات خود هستند، استفاده از داروهای ضد افسردگی در حال افزایش است. اگرچه داروهای ضد افسردگی به برخی از بیماران کمک می کنند، اما برای همه یا در هر موقعیتی موثر نبوده و درمان اصلی افسردگی نیستند.

در این صورت، دارو ممکن است به شما کمک کند تعادل هورمونی را بازیابی کنید، اما به طور جادویی سایر علل زمینه‌ای بالقوه را برطرف نمی‌کند. و تنها کسی که می تواند تصمیم بگیرد که آیا شما اصلاً به دارو نیاز دارید یا نه، یک درمانگر یا روانپزشک مجاز است.

علاوه بر این، برخی از افراد به دلیل عوارض جانبی بالقوه دارو ها، که ممکن است شامل تهوع، خواب آلودگی، ناراحتی معده، کاهش میل جنسی، افزایش وزن و مسائل دیگر باشد، نمی توانند یا تمایلی به مصرف داروهای تجویز شده ندارند.

خبر خوب این است که در بسیاری از موارد، درمان دارویی ضروری نیست. ثابت شده است که گفتار درمانی در درمان انواع مختلف اختلالات افسردگی موثر است. تراپی شامل صحبت منظم با یک درمانگر آنلاین یا حضوری در مورد مشکلات و مسائل مرتبط است. یک درمانگر همچنین ممکن است از شما بخواهد که یک ژورنال داشته باشید یا برگه های کاری ارائه دهید.

تراپی اینگونه می تواند کمک کننده باشد:

 

 • می تواند به شما کمک کند باورها و رفتارهای منفی را با باورهای سالم و مثبت جایگزین کنید
 • می تواند به شما حس کنترل بهتری بر زندگیتان بدهد
 • می تواند به شما در بهبود عزت نفس و روابط کمک کند
 • شما می توانید راه های بهتری برای مقابله با چالش ها و مشکلاتی که در زندگی تان ایجاد می شود پیدا کنید

 

برخی از تغییرات سبک زندگی نیز می تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند. این تغییرات شامل موارد زیر هستند:

 

 • داشتن یک رژیم غذایی مغذی تر: به طور خاص، تمرکز بر مواد مغذی مانند ویتامین های B، منیزیم و اسیدهای چرب امگا 3 می تواند مفید باشد.
 • انجام ورزش منظم: فعالیت بدنی، به ویژه در فضای باز و زیر نور خورشید، می تواند خلق و خوی شما را تقویت کند.
 • خواب کافی: این مدت معمولاً برای بیشتر بزرگسالان بین هفت تا نه ساعت متغیر است.

 

 

کمک گرفتن برای افسردگی

اگر علائم افسردگی را تجربه می کنید، می توانید یک تست غربالگری افسردگی حرفه ای را انجام دهید. با این حال، تنها یک درمانگر دارای مجوز می تواند تشخیص درست را ارائه دهد. بنابراین، بهترین راه حل این است که در مورد نتایج تست خود با یک درمانگر صحبت کنید که می تواند به شما در رسیدگی به احساسات و ایجاد یک برنامه درمانی جامع کمک کند.

درمان آنلاین نیز به شما این امکان را می دهد که تنها در یک ساعت با یک متخصص سلامت روان واجد شرایط هماهنگ شوید و به راحتی از خانه خود کمک بگیرید. در این صورت، می‌توانید جلسات را طبق برنامه شلوغ خود برنامه‌ریزی کنید و هر زمان که نیاز به اشتراک‌گذاری چیزی داشتید، برای درمانگر خود پیام ارسال کنید.

از باورهای غلط پیروی نکنید و به نیازهای سلامت روان خود توجه کنید. لطفا این را درک کنید که شما فقط یک قدم با یک زندگی رضایت بخش تر فاصله دارید.

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید