دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

10 احساس مثبت که از ما انسان های خوبی می سازد

وقتی به احساسات مثبت فکر می کنیم، اولین چیزی که به ذهن می رسد شادی است، اینطور نیست؟ اما بسیاری از احساسات مثبت دیگر فراتر از شادی وجود دارد. آیا آماده هستید که آنها را با هم کشف کنیم؟

بسیاری از تحقیقات روان‌شناختی در مورد احساسات بر آنچه که احساسات «انسانی» و اساسی شادی، غم، خشم، ترس، تحقیر،انزجار و تعجب نامیده می‌شوند، متمرکز است. با این حال، احساسات پیچیده تری وجود دارند که هم مثبت و هم منفی هستند.

فهرست عناوین
  • 10 احساس مثبت که از ما یک انسان خوب می سازد
10 احساس مثبت که از ما انسان های خوبی می سازد

در ادامه این مقاله 10 احساس مثبت برتر فراتر از شادی را با هم بررسی خواهیم کرد. در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید و با این احساسات مثبت آشنا شوید.

 

10 احساس مثبت که از ما یک انسان خوب می سازد

1. غرور

زمانی که خودمان را با برخی از دستاوردهای شخصی یا دستاوردهای دیگران مرتبط می‌کنیم، غرور را تجربه می‌کنیم (مانند غرور زمانی که یک کودک جایزه‌ای را برنده می‌شود).

همچنین وقتی دیگران ما را تحسین می کنند غرور را تجربه می کنیم. البته، همانطور که در منابع مختلف اشاره شده است، غرور بیش از حد می تواند جنبه منفی داشته باشد.

 

2. شفقت و دلسوزی

این احساسی است که به موجب آن ما نسبت به رنج دیگران ابراز همدردی و نگرانی می کنیم. در بیشتر موارد، هنگامی که ما نسبت به دیگران ابراز نگرانی، همدردی یا ترحم می کنیم، این یک احساس مثبت است.

با این حال، همدردی نیز می‌تواند مانند غرور جنبه‌های منفی داشته باشد، مانند زمانی که شروع به «احساس درد شخصی دیگر» می‌کنیم.

 

 

3. سپاسگزاری

این احساس شکرگزاری است. سپاسگزاری تا همین اواخر مطالعه نشده بود. این یک احساس مثبت است زیرا شواهد تحقیقاتی نشان می دهد که نشان دادن قدردانی می تواند بازخورد داشته باشد و به ما احساس خوشبختی بیشتری بدهد.

به همین دلیل است که مردم تشویق می شوند تا از دیگران قدردانی کنند: این باعث می شود آنها و همچنین ما احساس خوبی داشته باشیم.

 

همچنین بخوانید: 15 جمله ای که باعث می شود دوباره شکرگزار و قدردان باشید

 

4. عشق

شاید هیچ احساس مثبت دیگری به اندازه عشق انسانی نباشد. واضح است که عشق یک مؤلفه عاطفی در خود دارد - وقتی عاشق هستیم احساس برانگیختگی می کنیم - و این همان شکل پرشوری است که در شعر و ادبیات ذکر شده است.

اما، حالات دیگری برای عشق و دوست داشتن وجود دارد: عنصر همراه. این عشقی است که ما آن را گسترس می‌دهیم زیرا علایق مشترکی داریم و به سادگی از همراهی دیگران لذت می بریم.

 

5. هیبت

هیبت احساسی است که هنگام ارائه چیزی که عظیم و گسترده است ایجاد می شود. به عنوان مثال، نگاه کردن به آسمان شب و تصور وسعت جهان.

همچنین برخی تحقیقات وجود دارد که نشان می‌دهد تفکر علمی، مانند پیشرفت‌های علمی، ممکن است توسط احساسات هیبت ایجاد شود.

 

همه احساسات مثبت ما نقطه مقابلی دارند که باید مراقبش باشیم.

 

6. امید

این امید است که ما را برای حرکت رو به جلو و پیش بینی اتفاقات خوب در آینده تشویق می کند. اگرچه امید به خوش بینی (فکر کردن به نتایج مثبت) مربوط می شود، اما امید فراتر از تجربه شناختی مثبت گرایی است و باعث می شود احساس خوبی نسبت به آینده داشته باشیم.

 

 

7. لذت

لذت یک نسخه افراطی از احساس شادی است. فکر کنید که سیل احساسات مثبت و تجربه خوشی محض است. واتکینز و همکاران در تحقیقات خود در مورد شادی از مثال لذتی استفاده کردند که طرفداران بیسبال شیکاگو کابز زمانی که تیم مورد علاقه‌شان بعد از مدت‌ها در نهایت قهرمان جهان شد به عنوان شادی واقعی احساس کردند.

 

8. آرامش

این احساس تجربه صلح درونی است. تحقیقات نشان می دهد که آرامش می تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد و منجر به احساس خوب شود. ما زمانی آرامش را تجربه می کنیم که آرام هستیم و احساس می کنیم "همه چیز خوب است."

 

9. سرگرمی

ما در حالی که یک فیلم خنده دار یا یک استندآپ کمدین تماشا می کنیم، احساس سرگرمی را تجربه می کنیم. قهقهه یا لبخند زدن در زمانی که کسی جوک می گوید یا شوخی می‌کند، نشان دهنده این است که ما در حال تجربه این احساس لذت بخش و مثبت هستیم.

 

 

10. تحسین

تحسین به عنوان احساسی تعریف می شود که ما تحت تاثیر چیزی قرار می گیریم یا کسی را تمجید کرده و می‌ستاییم. فرهنگ لغت آکسفورد آن را به عنوان "تفکر لذت بخش" تعریف می کند.

تحسین یک احساس مثبت است، اما، مانند بسیاری از احساسات مثبت دیگر، یک همتای منفی برای آن وجود دارد: حسادت.

 

کدام یک از این احساسات مثبت را در هفته گذشته احساس کرده اید؟

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید