دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

رابطه جنسی در روابط چقدر اهمیت دارد؟

رابطه جنسی چقدر در یک رابطه مهم است؟ این سوالی است که شاید بارها به ذهن شما آمده باشد. در یک رابطه حمایتی، داشتن رابطه جنسی بیشتر فواید زیادی دارد. نرخ بالاتر فعالیت جنسی زوجین با تغییرات مثبتی مانند کاهش فشار خون، کاهش استرس، صمیمیت بیشتر و حتی کاهش میزان طلاق مرتبط است. در حالی که هیچ قانون یکسانی در مورد فراوانی رابطه جنسی ایده آل وجود ندارد، ما بینشی از آخرین تحقیقات را در این مقاله با شما به اشتراک می گذاریم. 

همچنین در این مقاله درباره اهمیت رابطه جنسی در یک رابطه، چرایی اهمیت داشتن رابطه جنسی، برخی از فوایدی که ممکن است داشته باشد و آماری در مورد اینکه زوج ها معمولاً چند بار رابطه جنسی دارند، بحث می کنیم. حتی چالش هایی که ممکن است به عنوان یک زوج جنسی با آن روبرو شوید و مواردی برای افزایش میزان رابطه جنسی با همسرتان را پوشش می دهیم. در ادامه این مطلب مفید با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

فهرست عناوین
رابطه جنسی در روابط چقدر اهمیت دارد؟

 

چرا رابطه جنسی در روابط مهم است؟

آیا یک رابطه بدون وجود رابطه جنسی می تواند دوام بیاورد؟ بله. رابطه جنسی همیشه لازم نیست اما می تواند بخش مهمی از یک رابطه سالم و رضایت بخش باشد.

اهمیت رابطه جنسی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است احساس کنند که یک زوج جنسی بودن کاملاً حیاتی است. دیگران ممکن است احساس کنند که انواع دیگر صمیمیت و ارتباط مهم تر است.

برخی از دلایلی که ممکن است احساس کنید رابطه جنسی در یک رابطه برای شما مهم است عبارتند از:

 

 • احساس نزدیکی به شریک زندگی خود
 • نشان دادن محبت به همسرتان
 • سرگرم کننده و لذت بخش دانستن رابطه جنسی
 • میل به بچه دار شدن
 • ایجاد احساس اعتماد به نفس و جذابیت
 • کاهش استرس

 

 

تحقیقات نشان می دهد که داشتن رابطه جنسی مکرر می تواند در سلامت کلی فرد نقش داشته باشد. داشتن رابطه جنسی اغلب با محبت بیشتر مرتبط است. وقتی زوج‌ها محبت بیشتری را تجربه می‌کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که رابطه جنسی مکرر بیشتری داشته باشند.

 

خلاصه

رابطه جنسی می تواند بخش مهمی از یک رابطه باشد، اما داشتن رابطه جنسی کمتر لزوماً به این معنی نیست که رابطه شما رضایت بخش نیست.

 

بدون وجود رابطه جنسی هم می توان بالاترین سطح از صمیمیت عاطفی را تجربه کرد.

 

فواید رابطه جنسی در روابط

جدای از مزایای فردی برای شما و شریک زندگیتان، رابطه جنسی منظم به طرق مختلف از یک رابطه سالم حمایت می کند. به عنوان مثال، اکسی توسین آزاد شده در طول رابطه جنسی، حس پیوند را تقویت می کند و صمیمیت عاطفی را بهبود می بخشد.

رابطه جنسی در یک رابطه تک همسری سطح تعهد و ارتباط عاطفی شما را با طرف مقابل افزایش می دهد. ابراز عشق از طریق رابطه جنسی، احتمال با هم ماندن زوج ها را افزایش می دهد. در نتیجه، رابطه جنسی با نرخ طلاق پایین‌تر همراه است.

 

فواید روانی رابطه جنسی

عشق ورزیدن مزایای عاطفی و روانی زیادی دارد (رابطه جنسی به شدت با کیفیت بهتر زندگی مرتبط است). برخی از این مزایا عبارتند از:

 

 • تصور بهتر از خود: رابطه جنسی می تواند عزت نفس را افزایش داده و احساس ناامنی را کاهش دهد و به درک مثبت تری از خود منجر شود.
 • میزان شادی بیشتر: بر اساس مطالعه ای که در سال 2015 در کشور چین انجام شد، رابطه جنسی با رضایت بیشتر و رابطه جنسی با کیفیت بهتر باعث افزایش شادی می شود.
 • پیوند بیشتر: مواد شیمیایی مغز در طول رابطه جنسی آزاد می شود. از جمله این مواد هورمون اندورفین است که تحریک پذیری و احساس افسردگی را کاهش می دهد. هورمون دیگر، اکسی توسین ("داروی در آغوش گرفتن") است که با تحریک نوک پستان و سایر فعالیت های جنسی افزایش می یابد. اکسی توسین به تقویت حس آرامش و رضایت کمک می کند.
 • کاهش استرس: استرس مزمن ممکن است در کاهش دفعات رابطه جنسی دخیل باشد. با این حال، رابطه جنسی می تواند یک تکنیک موثر مدیریت استرس باشد. رابطه جنسی هورمون های پاسخ به استرس مانند کورتیزول و آدرنالین (اپی نفرین) را کاهش می دهد و اثرات آن تا روز بعد باقی می ماند.
 • بهبود کیفیت خواب: ارگاسم باعث ترشح هورمون پرولاکتین می شود که به خواب کمک می کند.

 

همچنین بخوانید: علت گریه کردن حین رابطه جنسی چیست؟

 

فواید فیزیکی افزایش رابطه جنسی

درک اینکه چگونه رابطه جنسی سلامت عاطفی را بهبود می بخشد کاملاً شهودی است، اما تعدادی از مزایای فیزیکی نیز برای آن وجود دارد. برخی از این موارد عبارتند از:

 

 • آمادگی جسمانی بهتر: رابطه جنسی نوعی ورزش است. فعالیت جنسی معادل فعالیت‌های فیزیکی متوسط مانند راه رفتن سریع یا بالا رفتن از دو ردیف پله است. حرکات جنسی می‌تواند عضلات شکم و لگن را سفت و تقویت کند. برای زنان، بهبود تون عضلانی کنترل مثانه را بهبود می بخشد.
 • بهبود عملکرد مغز: مطالعات اولیه روی موش‌ها نشان داد که رابطه جنسی بیشتر با عملکرد شناختی بهتر و رشد سلول‌های جدید مغز مرتبط است. در ادامه، در مطالعات انسانی نیز فواید مشابهی مشاهده شده است. یک مطالعه در سال 2018 روی بیش از 6000 بزرگسال، رابطه جنسی مکرر را با عملکرد بهتر حافظه در بزرگسالان 50 ساله و بالاتر مرتبط دانست.
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی: فعال بودن بیشتر از نظر جنسی اثرات مثبتی بر عملکرد سیستم ایمنی دارد. رابطه جنسی منظم حتی می تواند احتمال ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا را کاهش دهد.
 • سطح درد پایین تر: اندورفین های حاصل از رابطه جنسی چیزی بیش از احساس آرامش و رفاه را افزایش می دهند. به نظر می رسد که اندورفین های جنسی میگرن و کمردرد را نیز کاهش می دهند.
 • کاهش وزن: داشتن رابطه جنسی به مدت 30 دقیقه، به طور متوسط 200 کالری می سوزاند. 10 مواد شیمیایی مفید مغز که در طول رابطه جنسی آزاد می شوند، می توانند هوس های غذایی را کاهش داده و در کاهش وزن کمک کنند.
 • اثرات مثبت قلبی: فعالیت جنسی همراه با دخول (اما نه خودارضایی) با کاهش فشار خون سیستولیک مرتبط است. افزایش فشار خون خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را افزایش می دهد. فعالیت جنسی به گشاد شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند و باعث افزایش اکسیژن و مواد مغذی در سراسر بدن شده و در عین حال فشار خون را کاهش می‌دهد.
 • مزایای فیزیکی اضافی: فعال بودن بیشتر از نظر جنسی میل جنسی و روانکاری واژن را افزایش می دهد. مقاربت مکرر با دوره های قاعدگی سبک تر و دردهای خفیف تر قاعدگی همراه است. علاوه بر این، بهبود حس بویایی، دندان های سالم تر، هضم بهتر و پوست درخشان تر با ترشح هورمونی به نام DHEA که پس از ارگاسم در بدن ترشح می شود، مرتبط است.

 

خلاصه

رابطه جنسی می تواند فواید مختلفی داشته باشد. این فعالیت می تواند به حمایت از روابط سالم کمک کند و بهزیستی کلی را بهبود بخشد. همچنین با مزایای فردی از جمله کاهش استرس، بهبود خواب، تقویت سیستم ایمنی و سلامت بهتر قلب مرتبط است.

 

درباره نیازهای خود با همسرتان صحبت کنید. شاید لازم باشد که شروع کننده رابطه جنسی خودتان باشید.

 

فراوانی ایده آل برای رابطه جنسی

یکی از سوالات معمول زوجین این است که یک زن و شوهر باید چند بار رابطه جنسی داشته باشند؟ یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که بهزیستی عمومی با تناوب جنسی مرتبط است، اما این ارتباط فقط تا حدی است. در این مطالعه، بعد از اینکه عدم وجود رابطه جنسی به داشتن رابطه جنسی یک بار در هفته افزایش یافت، رضایت از رابطه به تدریج بهبود یافت، اما بیشتر از این مرحله روند بهبود ادامه پیدا نکرد (و در واقع تا حدودی کاهش یافت).

داشتن یک بار رابطه جنسی در هفته تقریباً با میانگین فعلی مطابقت دارد. با این حال، زندگی پرمشغله ما ممکن است مانع از داشتن رابطه جنسی بیشتر شود. در مقایسه با فراوانی رابطه جنسی در دهه 1990، در سال 2010 بزرگسالان 9 بار کمتر در سال رابطه جنسی داشتند.

 

متوسط فراوانی رابطه جنسی

میانگین بزرگسالان: 54 بار در سال (حدود یک بار در هفته)

بزرگسالان در سن 20 سالگی: حدود 80 بار در سال

بزرگسالان 60 ساله: 20 بار در سال

 

اگرچه این فراوانی اغلب با افزایش سن کاهش می یابد، فعالیت جنسی در افراد مسن همچنان مهم است. به طور کلی، زوج های متاهل مسن تر نسبت به همسالان مجرد در همان گروه سنی تمایل بیشتری به رابطه جنسی دارند.

 

 

خطرات احتمالی داشتن رابطه جنسی بیشتر

زمانی اعتقاد بر این بود که رابطه جنسی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد. با این حال، یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که مردانی که انزال بیشتری داشتند (21 یا بیشتر در ماه) نسبت به مردانی که انزال کمتری داشتند (هفت یا کمتر در ماه) کمتر به این بیماری مبتلا شدند. از آنجایی که سرطان پروستات دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان است، این تأثیر قابل توجه است.

برای برخی، رابطه جنسی ممکن است احتمال حمله قلبی را افزایش دهد. علیرغم این خطر، دفعات بیشتر رابطه جنسی ممکن است کمک کننده باشد. یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که فعالیت جنسی منظم حملات قلبی را کاهش می دهد. رابطه جنسی، همراه با سایر اشکال فعالیت بدنی، محافظت کننده است. اما فعالیت‌های ناگهانی نادر، فشار بیشتری بر قلب وارد می‌کند. برای ارزیابی خطرات احتمالی، فعالیت جنسی خود را با پزشکتان در میان بگذارید.

 

رابطه جنسی ناایمن می تواند مقیاس فواید و خطرات را در جهت مخالف تغییر دهد. مطمئن شوید که با شیوه های ایمن رابطه جنسی آشنا هستید.

 

چالش های رابطه جنسی منظم

در حالی که رابطه جنسی می تواند در یک رابطه مهم باشد، عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند رابطه جنسی منظم را برای زوجین چالش برانگیز کند. سن، هورمون‌ها، کودکان، استرس، شرایط پزشکی و مشکلات روابط همگی می‌توانند در میزان رابطه جنسی زوجین نقش داشته باشند.

سن اغلب در تناوب رابطه جنسی نقش دارد. این تاثیر عمدتاً به دلیل کاهش سطح هورمون های جنسی با افزایش سن افراد است. گاهی اوقات به دلیل شرایط جسمی یا روانی، حفظ یک زندگی جنسی فعال، دشوار یا غیرممکن است.

انسان ها به گونه ای طراحی شده اند که میل به صمیمیت جنسی دارند. نداشتن رابطه جنسی می تواند باعث دور شدن زوجین از یک رابطه شود و این دوری از رابطه، می تواند باعث شود که نگاه آن ها به بیرون از رابطه خود باشد. کمک گرفتن از یک زوج درمانگر دارای مجوز می تواند به رفع این شکاف و جلوگیری از نفوذ مسائل در سراسر ازدواج شما کمک کند.

 

راه هایی برای ایجاد صمیمیت خارج از رابطه جنسی

با وجود این موانع، زوجین می‌توانند با بررسی راه‌های غیرجنسی برای بهبود صمیمیت، یک رابطه قوی و سالم را حفظ کنند. ایده هایی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 

 • هنگام تماشای فیلم یا نشستن برای استراحت، یکدیگر را در آغوش بگیرید
 • فعالیت هایی مانند رقصیدن را با هم انجام دهید که هر دو از آنها لذت می برید
 • در آغوش گرفتن و بوسیدن های مکرر را فراموش نکنید
 • وقتی با هم راه می روید دست در دست هم باشید
 • برای صحبت کردن و گپ زدن با یکدیگر وقت بگذارید

 

چگونه رابطه جنسی را در روابط خود افزایش دهیم

تناوب رابطه جنسی اغلب در طول زمان تغییر می کند. اما این بدان معنا نیست که دفعات رابطه جنسی باید یک سراشیبی غیرقابل توقف باشد. اگر از خود می پرسید که آیا ممکن است رابطه جنسی من به خوبی زمانی که برای اولین بار عاشق شدم باشد، پاسخ مثبت است. رابطه جنسی و صمیمیت می تواند با بلوغ روابط شما بهبود یابد. این ممکن است فقط به کمی کار بیشتر نیاز داشته باشد.

 

راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید به وسیله آن ها زندگی جنسی خود را تقویت کنید. نگاه کردن به بخش های غیرجنسی رابطه شما می تواند کمک کننده باشد.

 

اغلب گفته می شود که بزرگترین اندام جنسی شما در بین گوش های شما است. مغز و ذهن شما بزرگترین نقش را در این میان بازی می کنند. داشتن رابطه جنسی بیشتر بدون ایجاد ارتباط عاطفی یا افزایش ارتباطات، باعث بهبودی پایدار در رابطه شما نمی شود. همچنین، مدیریت استرس یکی دیگر از عوامل کلیدی برای یک زندگی جنسی سالم است.

تراپیست میشل واینر-دیویس، در کتاب خود با نام "ازدواج با گرسنگی جنسی، رویکرد "فقط انجامش بده" را پیشنهاد می کند. او می گوید:

 

در ابتدا، بسیاری به طور قابل درک در مورد رویکرد من در رابطه با زندگی جنسی خود محتاط بودند؛ توصیه "فقط انجامش بده" با هر اعتقادی که آنها در مورد چگونگی آشکار شدن میل جنسی شان داشتند مغایرت داشت... وقتی که افراد فهمیدند که فقدان میل جنسی ناگهانی و غیرمنتظره آنها لزوماً به معنای مشکل نیست، می توانستم آرامش را در چهره آن ها ببینم.

 

او در ادامه توضیح می دهد:

 

این به این معنی نبود که مشکلی در آنها وجود داشته یا چیزی از ازدواجشان کم شده باشد. این فقط به این معنی بود که آنها میل جنسی را متفاوت تجربه می کردند.

 

اگر همیشه منتظر می مانید تا سطح میل جنسی شما با همسرتان مطابقت داشته باشد، ممکن است این انتظار خیلی طول بکشد. در عوض، نیازهای خود را با یکدیگر در میان بگذارید و با هم کار کنید تا یک محیط زناشویی شاد را برای خود و شریک زندگی تان بسازید.

 

خلاصه

دفعات رابطه جنسی ممکن است در طول رابطه شما تغییر کند. برقراری ارتباط با شریک زندگی تان می تواند به تقویت رابطه شما و بهبود رضایت جنسی کمک کند.

 

در مورد تعداد دفعات رابطه جنسی با همسر خود نگران نباشید و فقط انجامش دهید.

 

سخنی از دنیای موسیقی در مورد میزان اهمیت رابطه جنسی در روابط

هنگام جستجو کردن علمی درباره اهمیت رابطه جنسی در یک رابطه، مشخص می شود که داشتن رابطه جنسی بیشتر (یا حداقل یک بار در هفته) مزایای متعددی را برای یک رابطه محبت آمیز و حمایتی به همراه دارد. البته همانطور که گفته شد، در صورتی که نتوانید رابطه جنسی داشته باشید، صمیمیت رو به رشد در رابطه شما همچنان امکان پذیر است.

رابطه جنسی می تواند بخش مفیدی از یک رابطه سالم باشد. تحقیقات نشان می دهد که یک زوج به طور متوسط هفته ای یک بار رابطه جنسی دارند. فراوانی رابطه جنسی با افزایش سن کاهش می‌یابد و عوامل دیگری از جمله استرس، کودکان و سلامت کلی نیز می‌توانند بر تمایل فرد به داشتن رابطه جنسی تأثیر بگذارند. زوج هایی که می خواهند فراوانی فعالیت های جنسی خود را افزایش دهند، باید بر برقراری ارتباط با نیازهای خود و همکاری با یکدیگر تمرکز کنند.

اگر به طور منظم با همسر خود رابطه جنسی ندارید، دلیل آن را از خودتان بپرسید. گاهی اوقات مراجعه به یک درمانگر جنسی می تواند بهترین راه برای حل مسائل رابطه و مسائل شخصی شما باشد. کمک گرفتن از یک درمانگر جنسی، هم برای فرد و هم برای زوجین به یک اندازه مفید است.

 

 

سوالات متداول

چرا رابطه جنسی در یک رابطه مهم است؟

رابطه جنسی می تواند در افزایش صمیمیت بین زوجین نقش داشته باشد و رابطه جنسی منظم با کاهش نرخ طلاق در بین زوج های متاهل مرتبط است. همچنین می تواند فوایدی برای سلامت جسمی و روانی از جمله کاهش استرس، بهبود خواب و تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن را به همراه داشته باشد. رابطه جنسی در روابط می تواند سطح شادی را افزایش داده و به عمیق تر شدن پیوند زوج ها کمک کند.

 

زوج ها چند وقت یکبار رابطه جنسی دارند؟

در حالی که فراوانی رابطه جنسی بر اساس عوامل مختلفی از جمله سن و وضعیت تاهل متفاوت است، تحقیقات نشان می دهد که زوجین به طور متوسط یک بار در هفته رابطه جنسی دارند.

 

رابطه جنسی چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

داشتن رابطه جنسی با طیف وسیعی از اثرات مثبت سلامتی از جمله افزایش انرژی، خلق و خوی بهتر، کاهش استرس، کاهش اضطراب، کاهش خطر سرطان پروستات، کاهش فشار خون و کاهش خطر بیماری های قلبی مرتبط است.

 

آیا وجود رابطه جنسی در یک رابطه ضروری است؟

اهمیت رابطه جنسی به فرد و زوج بستگی دارد. همه افراد برای اینکه به شریک زندگی خود نزدیک شوند یا در رابطه خود احساس خوشبختی کنند، به رابطه جنسی نیاز ندارند. اما در مقابل، برخی دیگر برای ایجاد احساس شادی و نزدیکی به یکدیگر، به آن نیاز دارند. با شریک زندگی خود در مورد خواسته های خودتان صحبت کنید و (چه رابطه شما شامل فعالیت جنسی باشد یا سایر اشکال صمیمیت غیرجنسی) راه هایی برای حفظ ارتباط عاطفی و فیزیکی پیدا کنید.

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید