دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

چگونه صمیمیت عاطفی را در ازدواج خود افزایش دهیم؟

صمیمیت عاطفی جزء اصلی یک ازدواج سالم است. وقتی صمیمیت عاطفی وجود نداشته باشد، یک رابطه ممکن است آسیب ببیند. با این حال، حفظ صمیمیت عاطفی مستلزم کار و توجه است. بازگرداندن صمیمیت عاطفی پس از از دست دادن آن، می تواند بسیار سخت تر از تلاش برای حفظ آن در طول مسیر باشد.

در این مقاله، ویژگی‌های صمیمیت عاطفی و کارهایی که می‌توانید برای بهبود ارتباط خود با شریک زندگی‌تان انجام دهید را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

فهرست عناوین
چگونه صمیمیت عاطفی را در ازدواج خود افزایش دهیم؟

 

 

صمیمیت عاطفی چیست؟ 

صمیمیت عاطفی به طور کلی به عنوان یک نزدیکی تعریف می شود که در آن هر دو طرف احساس امنیت و عشق می کنند و اعتماد و ارتباطات فراوان در آن موج می زند. وقتی از نظر عاطفی با همسرتان صمیمی هستید، ممکن است احساس کنید که می توانید به روح او نگاه کنید، امیدها، رویاها و ترس های او را بشناسید و آنها را در سطح عمیقی درک کنید.

داشتن پیوندهای عاطفی قوی در یک رابطه زناشویی مهم است و ارزش تلاش را دارد. انجام اقداماتی برای تقویت صمیمیت عاطفی در ازدواج نشان دهنده تعهد شما به یک ازدواج طولانی، قوی و شاد است.

یک ازدواج قوی به شما کمک می کند تا هم به عنوان یک همسر و هم به عنوان یک فرد، بهتر بوده و برای زوج خود، یک همراه شگفت انگیز باشید.

 

صمیمیت عاطفی چگونه خود را نشان می دهد؟ 

صمیمیت عاطفی می تواند به روش های مختلفی در یک رابطه ظاهر شود. شما با شریک زندگی خود پیوند و صمیمیت عاطفی دارید اگر:

 

 • گفتگوهای طولانی و معنادار در مورد امیدها، ترس ها، اهداف و سایر احساسات خود داشته باشید.
 • با یکدیگر در مورد چیزهایی که در محل کار اتفاق افتاده است صحبت می کنید و هر فرد به دیگری کمک می کند احساس امنیت و اعتبار داشته باشد.
 • برای انجام کارهایی که هر دو از آنها لذت می برید، با یکدیگر وقت می گذارید.
 • در مورد زندگی، تجربیات، احساسات و علایق یکدیگر کنجکاوی نشان می دهید.
 • تمایل به امتحان چیزهای جدیدی که شریک زندگی تان پیشنهاد می کند دارید، حتی اگر کاری نباشد که معمولاً انجام می دهید، مانند تماشای یک فیلم جدید، امتحان کردن یک رستوران جدید یا رفتن به یک کنسرت.
 • با شریک زندگی خود همدلی می کنید، احساسات او را تأیید کرده و از او حمایت عاطفی می کنید.

 

خلاصه 

در حالی که صمیمیت عاطفی می تواند در روابط مختلف، متفاوت باشد، با احساس نزدیکی، به اشتراک گذاشتن احساسات و دریافت اعتبار مشخص می شود.

 

تفاهم، صمیمیت و ارزش گذاری متقابل

است که منجر به یک

ارتباط نزدیک، گرم و شیرین می شود.

 

فقدان صمیمیت عاطفی چیست؟ 

اغلب، زوج‌ها علائمی را که نشان دهنده فقدان صمیمیت عاطفی هستند را تشخیص نمی‌دهند. به عنوان مثال، ممکن است وقتی همسر شما اعلام کند که می‌خواهد ازدواج با شما را ترک کند، واقعا مانند یک نابینا رفتار کنید. اما با نگاهی دقیق تر به سال های ازدواجتان، ممکن است زمان هایی را به یاد بیاورید که فاصله عاطفی بین شما و همسرتان وجود داشته است.

 

علائمی که نشان می دهد یک رابطه صمیمیت عاطفی ندارد عبارتند از:

 

 • ضعف در پشتیبانی و حمایت
 • احساس تنهایی در رابطه
 • عدم به اشتراک گذاشتن چیزهای مهم با یکدیگر
 • احساس جدا شدن از شخص مقابل
 • عدم اشتراک گذاری مسائل به دلیل ترس از طرد شدن
 • فاصله گرفتن از شریک زندگی
 • فقدان محبت جسمانی
 • همدردی نکردن با یکدیگر
 • وجود بیشتر درگیری ها و مشاجرات

 

همچنین، فقدان صمیمیت عاطفی می تواند به کاهش صمیمیت جنسی و کاهش رضایت زناشویی منجر شود. تحقیقات نشان داده است که زوج هایی که صمیمیت عاطفی بیشتری دارند، در روابط خود احساس رضایت و خرسندی بیشتری دارند.

گاهی اوقات زوج ها در ابتدا صمیمیت عاطفی ایجاد نمی کنند یا بعد از مدتی آن را از دست می دهند. در حالت ایده آل، هر دو طرف روی حفظ و ایجاد صمیمیت کار خواهند کرد. مهم است که نقش خود را در ایجاد صمیمیت عاطفی و در دسترس بودن عاطفی تشخیص دهید.

روابطی که فاقد صمیمیت عاطفی هستند اغلب با کمبود اعتماد، ارتباطات ضعیف، اسرار و احساسات پنهان مشخص می شوند.

 

چگونه صمیمیت را افزایش دهیم؟ 

اگر به نظر می رسد که ازدواج شما فاقد صمیمیت عاطفی است، چندین کار وجود دارد که شما و همسرتان می توانید برای تقویت و تعمیق صمیمیت عاطفی انجام دهید.

 

وسایل الکترونیکی خود را ساکت کنید 

صمیمیت عاطفی عمیق و معنادار در یک رابطه، به کیفیت تعامل زوجین بستگی دارد. ارسال پیامک و ایمیل، راه‌های مهمی هستند که می‌توانید در زمان ها و موقعیت هایی خاص، کارهای عملی را با آن ها پیش ببرید و زمانی که از یکدیگر دور هستید و بیش از حد مشغول هستید، در تماس باشید. اما توجه داشته باشید که این می تواند در شرایط دیگر آسیب زننده باشد.

یک مطالعه نشان داد که زوج‌های متاهلی که جدایی و  وقفه‌های ارتباطی روزانه بیشتری را دارند و در این وقفه ها از دستگاه‌های الکترونیکی و دیجیتالی خود استفاده می کنند (که محققان آن را «تکنوفرانس» می‌نامند)، بیشتر در معرض تضاد و تعارض، نارضایتی از رابطه، علائم افسردگی و عدم رضایت کلی از زندگی هستند.

 

برای مبارزه با این فاصله تکنولوژیک و به اصطلاح تکنوفرانس این راه ها را در پیش بگیرید:

 

 • وقتی با هم هستید، کامپیوتر، تلویزیون، کنسول بازی ویدیویی، تلفن همراه و تبلت خود را خاموش کنید.
 • زمانی را صرف صحبت کردن، اشتراک گذاری حالات و نگاه کردن به یکدیگر کنید.
 • دستگاه های دیجیتال خود را در زمان صرف غذا خاموش کنید.

 

یکی از راه های جالب و موثری که بسیاری از زوج‌های موفق از آن استفاده می‌کنند، این است که تلفن‌های همراه خود را بی‌صدا می‌کنند و وقتی به خانه می‌آیند آن‌ها را در یک سبد یا جعبه کوچک کنار در می‌اندازند و توافق می‌کنند که وقتی با هم هستند حداقل یک یا دو ساعت آن‌ها را کنار بگذارند.

 

خلاصه 

ارتباطات الکترونیکی در جای خود خوب هستند، اما اگر از جای خود خارج شوند، می تواند مانعی برای صمیمیت عاطفی واقعی باشد. ایمیل‌های کاری، رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی و سرگرمی‌های دیجیتال می‌توانند بی‌پایان باشند و به راحتی تبدیل به عادت‌های منحرف‌کننده‌ای شوند که در تعامل های انسانی و محکم شما اختلال ایجاد می‌کنند.

 

از نظر احساسی در دسترس باشید 

پس از سال‌ها زندگی مشترک، زوج‌ها به ناچار یاد می‌گیرند که چه چیزی ممکن است به همسرشان آسیب برساند. شرکای مهربان و دوست داشتنی که از صدمه زدن به یکدیگر اجتناب می کنند، به یکدیگر کمک می کنند تا احساس دوست داشتن، ارزش و امنیت داشته باشند. وقتی محیط را برای همسرمان امن می کنیم، صمیمیت عاطفی جای خود را پیدا می کند.

متأسفانه بسیاری از افراد، خصومت را از جانب کسانی که به آنها اعتماد داشتند، احساس می کردند مورد بی مهری قرار می گیرند یا عادات بد روابط را یاد گرفته اند، تجربه می کنند. اگر عادت به تحقیر یا حمله عاطفی به افراد نزدیک خود را دارید، این عادات صمیمیت را خراب کرده و دیواری جدا کننده را در ازدواج شما ایجاد می کند.

 

زمان با هم بودن را افزایش دهید 

برای همسران، پیدا کردن زمان با هم به عنوان یک زوج می تواند سخت باشد. داشتن فرزندان در خانه اغلب می تواند این مشکل را بزرگتر کند. هر آخر هفته یک فنجان قهوه با هم در زمان مشخصی بنوشید تا به شما کمک کند احساس آرامش کنید و بتوانید در یک گفتگوی خوب شرکت کنید.

در نظر داشته باشید که هر شب پس از خوابیدن فرزندان ، 30 دقیقه را به زمان بی وقفه با همسرتان اختصاص دهید. قبل از این زمان، کارهایی مانند شستن ظروف و آماده کردن مواد غذایی فردا را با همکاری یکدیگر انجام دهید تا کارها سریعتر انجام شود و بتوانید زمان بیشتری را با هم به عنوان یک زوج بگذرانید.

یک مطالعه در سال 2021 نشان داد که زوج‌هایی که زمان بیشتری را برای صحبت کردن با هم اختصاص می دهند، صمیمیت بیشتر، احساسات مثبت‌تر نسبت به یکدیگر و رضایت کلی بیشتری دارند.

 

یک شب قرار ملاقات در هفته به عنوان یک زوج، صرف ناهار یک یا دو بار در هفته با هم، یا پیاده‌روی منظم در اطراف منزل‌تان، می‌تواند مدت زمانی که با هم می‌گذرانید را افزایش دهد. برای حفظ صمیمیت عاطفی، وقت گذاشتن برای تمرکز روی همدیگر بدون حواس‌پرتی فرزندان یا حواس‌پرتی‌های دیگر ضروری است.

 

با هم کتاب بخوانید 

خواندن یک کتاب با هم و بحث در مورد آنچه می خوانید می تواند وسیله خوبی برای افزایش صمیمیت عاطفی باشد. کتاب‌های خوبی درباره تقویت ازدواج وجود دارد که می‌توانید با هم بخوانید، اما می‌توانید یک رمان، زندگی‌نامه یا کتابی درباره علایق مشترکتان انتخاب کنید.

این واقعیت که شما با هم می خوانید و در مورد مطالبی که می خوانید صحبت می کنید، می تواند جنبه های اعتماد و ارتباط صمیمیت عاطفی را تقویت کند و به شما فرصتی می دهد تا احساسات و بینش خود را بدون قضاوت یکدیگر به اشتراک بگذارید.

 

ارتباط و صمیمیت واقعی

مانند یک وعده غذایی کامل است،

نه یک کافی میکس!

 

به دنبال تعادل بین خود و شریک زندگیتان باشید 

قوی ترین روابط زناشویی، دو شریک وابسته به هم دارند. هرکدام از این شرکا، دارای سرگرمی های غنی، یک زندگی حرفه ای یا یک زندگی اجتماعی منحصر به فرد هستند و برای سرمایه گذاری در رابطه زناشویی گرد هم می آیند.

با هم بودن بیش از حد می تواند چیز بدی باشد، چرا که می تواند رابطه را از انرژی و تجربیاتی که وابستگی متقابل به ارمغان می آورد، محروم کند.

مطمئن شوید که فردی هستید که به خودمراقبتی اهمیت می دهید و اجازه دهید همسرتان نیز همین کار را انجام دهد. و سپس به عنوان یک زوج مطمئن و قابل اعتماد در یک ازدواج، گرد هم آیید.

 

یک "فهرست سرگرمی" را با هم تنظیم کنید 

مشاور، دکتر تونی فرتی، توصیه می‌کند که زوج‌ها فهرستی از کارهایی که هردو از انجام آن‌ها با هم لذت می‌برند جمع‌آوری کنند و سپس زمانی را برای انجام کارهای موجود در فهرست سرگرمی اختصاص دهند. گذراندن وقت در کارهایی که با هم از آنها لذت می برید می تواند خاطرات و تجربیات مشترکی ایجاد کرده و در عین حال صمیمیت عاطفی را تقویت کند.

به کارهایی فکر کنید که در هنگام قرار ملاقات یا زمانی که تازه ازدواج کرده بودید، از انجام آن ها لذت می بردید و آنها را در لیست سرگرمی خود قرار دهید. فعالیت هایی را که همیشه می خواستید امتحان کنید را کاوش کنید. سپس، از کارهایی که در لیست سرگرمی مشترک خود تنظیم کرده اید، غافل نشوید و آن ها را انجام دهید. نتیجه عالی خواهد بود.

 

فعالیت های غنی سازی ازدواج را در نظر بگیرید 

اکثر جوامع، مراکز دینی و سازمان های مدنی کلاس های غنی سازی ازدواج یا اعتکاف ازدواج برای زوج ها برگزار می کنند. بسیاری از زوج ها متوجه می شوند که این نوع سرمایه گذاری در رابطه آنها بسیار سودمند است.

قرار گرفتن در یک محیط ساختار یافته با زوج های دیگر و یک مشاور حرفه ای یا روحانی، واقعا می تواند به ایجاد یک رابطه زناشویی عمیق تر و قوی تر کمک کند.

این نوع تعهد متمرکز برای بهبود صمیمیت عاطفی، می تواند سرمایه گذاری بزرگی برای زمان باشد. با این حال، این یک تلاش ارزشمند است که ممکن است بازده قابل توجهی را به همراه داشته باشد.

 

اگر به کمک نیاز دارید حتما کمک بگیرید 

اگر احساس می کنید رابطه عاطفی و کیفیت ازدواج شما رو به افول و کاهش است، ممکن است لازم باشد که از یک خانواده درمانگر کمک بگیرید. شما ممکن است از هم جدا شده باشید، بدون هیچ معنایی به یکدیگر آسیب رسانده باشید، به دلایل شخصی از صمیمیت اجتناب کرده باشید، یا خودتان را از داشتن یک زندگی مشترک شیرین محروم کرده باشید. این مشکلات اغلب با فداکاری، صرف زمان و توجه صادقانه قابل حل است.

 

زندگی به خودی خود سرد است.

این مردم هستند که از طریق صمیمیت

یک داستان گرم از آن می سازند.

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در موردافزایش صمیمیت در ازدواج

صمیمیت عاطفی جزء حیاتی هر رابطه سلامتی است. ازدواجی که بر اساس این ارتباط ایجاد شود به اعتماد عمیق تر، رضایت بیشتر و احساس بیشتر شادی و خوشحالی منجر می شود. اگر برای حفظ یا بازیابی صمیمیت عاطفی در رابطه خود تلاش می کنید، در مورد اقداماتی که می توانید انجام دهید با یک درمانگر صحبت کنید. با صرف زمان و تلاش، می توانید ارتباط خود را تقویت کنید و به عنوان یک زوج به هم نزدیک تر شوید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید