دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

9 دلیل اهمیت ندادن شادترین افراد به دارایی های مادی

از هر یک از شادترین افرادی که می شناسید بپرسید چه چیزی آنها را خوشحال می کند، و من حاضرم شرط ببندم که پاسخ آنها ربطی به دارایی های مادی ندارد.

جالب است، اینطور نیست؟ به خصوص وقتی در نظر بگیرید که فرهنگ ما چقدر مصرف‌گرا شده است.

فهرست عناوین
9 دلیل اهمیت ندادن شادترین افراد به دارایی های مادی

حقیقت این است که شادترین افراد روی زمین کاملاً استثنا هستند، به این معنا که از مادی گرایی و تمام تله های موفقیت مصون هستند.

واقعا چرا اینگونه است؟ چگونه شادترین افرادی که می شناسیم در دام آرزو و طمع های بیشتر و بیشتر نمی افتند؟

در این مقاله، در مورد 9 دلیل این صحبت خواهیم کرد که چرا افراد شاد به دارایی های مادی اهمیت نمی دهند. من تقریباً مطمئن هستم که همه ما می توانیم از خرد آنها درس بگیریم!

 

 

1. آنها می دانند که شادی یک کار درونی است

اول از همه - شادترین افراد می دانند که شادی یک حالت درونی و ذهنی است.

بعضی از افراد تنها زمانی متوجه این موضوع می‌شوند که بالاخره به هر چیزی که آرزو می‌کردند - ماشین‌های شیک، لباس‌های شیک، سبک زندگی شیک - برسند و با این حال احساس کنند باز هم چیزی کم است.

برای برخی دیگر، ممکن است در مواجهه با ضرر باشد. شاید کسب و کار آنها شکست خورده باشد یا شغل خود را از دست داده باشند و ناگهان مجبور شده باشند که به یک سبک زندگی ساده تر و محدودتر وارد شوند.

من افرادی را می‌شناسم که این را پشت سر گذاشته‌اند، و هر بار، با وجود داشتن مادیات کمتر، با احساس رضایت و خوشحالی از آن طرف بیرون آمده اند!

آیا می دانید چرا؟ چون با از بین رفتن تمام آن حواس‌پرتی‌های مادی، آنها باید راه‌های دیگری برای شاد بودن پیدا می‌کردند. و وقتی چیز زیادی ندارید، چه چیزی برای تمرکز کردن روی آن وجود دارد؟

خوب، روابط شما. سلامتی شما. تجربیاتی مانند یادگیری چیزهای جدید یا بازدید از مکان های جدید.

این تغییر تمرکز چیزی است که ما را به این درک می رساند که شادی یک موضوع دیدگاهی است. و اینکه جستجوی خوشبختی فعال است، نه منفعل، نه وابسته به عوامل بیرونی.

وقتی [هدف مورد نظر] اتفاق بیفتد، خوشحال نخواهیم شد. ما تصمیم می گیریم بدون توجه به شرایطمان شاد باشیم.

 

2. شادترین افراد بیشتر روی رشد شخصی متمرکز هستند

بنابراین، اکنون که ثابت کرده‌ایم شادی یک کار درونی است، طبیعتاً نتیجه این می‌شود که شادترین افراد تماماً به رشد شخصی می‌پردازند.

یک بار دیگر به شادترین افرادی که می شناسید نگاه کنید. به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که آنها از فکر کردن به یادگیری چیزی جدید، بیشتر از خرید چیز جدید هیجان زده می شوند.

آن‌ها ترجیح می‌دهند روی کتاب‌ها، کلاس‌ها یا تجربیاتی سرمایه‌گذاری کنند که افق‌هایشان را گسترش می‌دهد. دارایی‌های مادی در جایگاه عقب قرار می‌گیرند، حتی گاهی اوقات به امور خیلی پیش پا افتاده تنزل می‌یابند.

شما می توانید این را در نحوه نگاه آنها به مردم نیز ببینید. در جایی که اکثر ما فردی را با دارایی های فراوان موفق می بینیم، شادترین افراد از همه آن ها گذشته و به چیزهای ناملموس نگاه می کنند. به طور خاص، به شخصیت و منش.

 

شادی و خوشبختی چیزی است که باید آن را در درون خود پیدا کنید. در هیچ جای دیگری به دنبال آن نباشید.

 

3. آنها می دانند که دارایی ها موفقیت را تعریف نمی کنند

همانطور که در بالا ذکر کردم، شادترین افراد می دانند که موفقیت هرگز با مقدار چیزهایی که یک شخص دارد تعریف نمی شود.

در عوض، آنها موفقیت را بر حسب چیزهای ناملموس می سنجند. آیا آنها با دیگران مهربان هستند؟ آیا آنها در اطراف خود تفاوت مثبتی ایجاد می کنند؟ آیا آنها زندگی را با هدف پیش می برند؟

اینها چیزهایی هستند که برای افراد شاد مهم هستند. دید این افراد هرگز به اندازه حساب بانکی دیگران یا نوع ماشینی که سوار می شوند بستگی ندارد.

این یک مبارزه واقعی برای من در سال های جوانی بود. در آن زمان، زندگی من حول محور شغلم می چرخید، شغلی که از آن متنفر بودم اما آنقدر درآمد خوبی داشت که ایده تغییر شغل خنده دار بود.

اما بعد از مدتی نمی‌توانستم انکار کنم که احساس خالی بودن می‌کردم. حساب بانکی من، مطمئناً پر بود، اما این احساس بدی که تجربه می کردم و حس خالی بودن من را پر نمی کرد.

در نهایت، تصمیم گرفتم آنچه را که واقعاً می‌خواستم انجام دهم، یعنی تدریس را دنبال کنم. و همانطور که همه می دانند، تدریس واقعا پولساز نیست. اما من واقعا از این کار خوشحال بودم و حس می کردم که تازه در عنصر خودم قرار گرفته ام!

برای اولین بار در زندگی ام، واقعاً احساس موفقیت کردم. با توجه به حساب بانکی من که اکنون بسیار سبک تر است، این طعنه آمیز به نظر می رسد!

 

 

4. افراد شاد تجارب را بر چیزها برتر می دانند

احتمالاً تا به حال فهمیده اید که برای شادترین افراد، تجربیات همیشه بر چیزهای مادی برتری دارند.

تحقیقات جدید نشان می دهد که این کار شایستگی زیادی دارد. مردم در واقع از خریدهای تجربی بیشتر از خریدهای مادی خوشحال هستند.

چطور؟

خوب، عمدتاً به این دلیل که تجربیات معنادارتر هستند. آنها ما را با افراد دیگر و با خودمان مرتبط می کنند و خاطرات ماندگاری می سازند.

این را در نظر بگیرید - واقعاً چقدر به آن لباس زیبایی که سه سال پیش خریدید فکر می کنید؟

در همین حال، آن سفر جاده ای فوق العاده ای که یک دهه پیش با بهترین دوستان خود داشتید چه؟ من مطمئن هستم که وقتی همه دور هم جمع می‌شوید، هنوز ماجراها و داستان‌های آن سفر را تعریف می کنید، اینطور نیست؟

 

5. انسان های شاد روابط را گرامی می دارند

صحبت از ارتباطات معنی دار مرا به این نکته بعدی می رساند که شادترین افراد برای روابطشان بیشتر از دارایی هایشان ارزش قائل هستند.

داستان کلاسیک ابنزر اسکروج را خوانده اید؟ مرد ثروتمندی که با تمام پول و دارایی هایش عمیقاً ناراضی و تنها بود؟

اسکروج های واقعی زیادی در سرتاسر جهان وجود دارند. و هر وقت که در مورد یکی از آن ها می شنوم دلم برایشان میسوزد. چون هر چقدر هم که ثروتمند باشند، پولشان نمی تواند در شب ها آنها را گرم نگه دارد.

من می دانم که این یک نظر نامطلوب است. من عملاً می توانم موج اعتراض مردم را بشنوم که فریاد می زنند: "لعنتی نه، پول مهم است!"

خوب، بله، هیچ کس این را منکر نمی شود. من می گویم، پول یک ابزار است. باید در خدمت ما باشد نه برعکس. مهمتر از آن، هرگز نباید مانع روابط ما شود.

آن صحبت های صمیمانه با یک دوست بسیار عزیز؟ شوخی و خنده دور میز شام با خانواده؟ آنها قیمتی ندارند و هرگز نمی توان آنها را با هیچ دارایی مادی مقایسه کرد.

 

همچنین بخوانید: افراد شاد 30 دقیقه پایانی روز را چگونه می گذرانند؟

 

6. شادترین افراد ارزش "سبک زندگی کردن" را می دانند

یا «کمتر، بیشتر است».

برای شادترین افراد، نوعی زندگی بهتر است که آن را بدون "موارد غیر ضروری" زندگی کنند.

منظورم این است که آیا وقتی چیزهای کمتری برای نگرانی دارید، همه چیز خیلی سبک تر به نظر نمی رسد؟ تمیز کردن، تعمیر و نگهداری، ذخیره سازی ... از نظر تدارکاتی، مقابله با این همه بهم ریختگی فقط یک کابوس است.

شما مجبور نیستید به طور کامل به مینیمالیستی روی بیاورید، اگرچه این مسلماً یک فلسفه زندگی است که بسیاری از شادترین افراد از آن پیروی می کنند.

اما به ارزش سادگی فکر کنید.

به شخصه، رها کردن و دست کشیدن از خرید چیزهایی که واقعاً به آنها نیازی ندارم را بسیار رهایی بخش می دانم. من قبلا یکی از دنبال کنندگان سرسخت لوازم آشپزخانه بودم. هر وقت چیز جدیدی به بازار می آمد که نوید بهتر شدن زندگی ام را می داد، من به آن علاقه‌مند می شدم.

چند هفته بعد که جلو می رفتم، من خودم را با وسایلی می‌دیدم که تقریباً هرگز از آن ها استفاده نکرده‌ بودم و فضایی برای نگهداری آنها وجود نداشت.

هنگامی که دست از این کار کشیدم، احساس آزادی بیشتری کردم - از هزینه ای که مجبور شدم برای این خریدها بپردازم، سپس آنها را در جایی پنهان کنم یا وقتی از آنها خسته شدم آنها را دور بریزم... از تمام این ها آزاد شدم.

 

هرچقدر سبک بال تر زندگی کنید احساس آرامش و شادی بیشتری خواهید داشت. خودتان را درگیر سنگینی های مجلل زندگی نکنید.

 

7. افراد شاد بیهودگی بازی مقایسه را درک می کنند

خوب، احتمالاً این یکی برای شما آشنا به نظر می رسد - بازی مقایسه. فکر می کنم هر یک از ما در یک مقطع از زندگی، خودمان را با افراد دیگر مقایسه کرده ایم.

اما انجام مداوم آن ثمربخش نیست و شادترین افراد می دانند که چقدر بی فایده است.

از آنجا که واقعیت این است، مقایسه یک تمرین ظاهری است که در نهایت باعث می شود ما احساس ناامیدی کنیم.

نه تنها این، شادترین افراد دارای طرز فکر فراوانی هستند. آنها معتقدند که همه چیز برای همه کافی است. فقط به این دلیل که شخص دیگری چیزی بیشتر دارد به این معنی نیست که آنها کمتر دارند.

 

8. آن ها هزینه های واقعی مادیات را می دانند

و از نظر هزینه، من فقط در مورد هزینه های مالی صحبت نمی کنم.

من در مورد چیزهای نامشهودی صحبت می کنم که با برچسب قیمت همراه هستند، مانند:

 

  • تعداد ساعات اضافی که برای پرداخت هزینه خریدهای گران قیمت باید اضافه کاری کنید
  • شام یا گردش های از دست رفته ای که به دلیل کار کردن با خانواده یا دوستان خود نمی گذرانید
  • اضطراب و نگرانی از پرداخت قبوض غیر ضروری
  • تجارب سرگرم کننده ای که می توانستید در عوض آن ها پول خود را خرج کنید
  • استرس ناشی از فشار اجتماعی و ادامه دادن
  •  
  • من مطمئن هستم که موارد بیشتری وجود دارد، اما تا همین جا هم شما به اصل مطلب پی می برید.
  • شاید شادترین افراد ثروتمندترین افراد نباشند، اما مطمئناً از این زنجیرها آزاد هستند.

 

 

9. شادترین افراد احساس می کنند که به اندازه کافی دارا هستند

یادم می‌آید وقتی پسرم کلاس چهارم بود، به خانه آمد و گفت: "مامان، می‌دانی، همکلاسی‌ام از من پرسید که آیا ما پولدار هستیم؟"

توجه من را جلب کرد. پرسیدم: "و تو چه گفتی؟"

گفت: "به او گفتم به اندازه کافی داریم."

وای، این قلب مادرانه من را به شدت خوشحال کرد. اصلا اغراق نمی کنم، این یکی از افتخارآمیزترین لحظات زندگی من بود.

می بینید، یکی از بزرگترین آرزوهای من برای پسرم این بود که او با قدردانی از داشته هایش بزرگ شود. این که احساس کند که به اندازه کافی دارایی دارد. چون می دانم که او برای شاد بودن، باید یاد بگیرد که چگونه شکرگزار باشد.

من نمی گویم که هرگز نباید تلاش کنیم تا بیشتر به دست آوریم یا بهتر عمل کنیم. اما مهم است که در طول مسیر، برکات روزمره خود را فراموش نکنیم و از دست ندهیم.

این را بدانید و باور داشته باشید که شکرگزاری کلید رضایت است. این ما را ترغیب می‌کند که به جای دنبال کردن بی وقفه چیزهایی که نداریم، قدردان چیزهایی که داریم باشیم و از آن ها لذت ببریم. 

بعلاوه، شکرگزاری دیدگاه ما را از دیدگاه کمیابی به دیدگاه فراوانی تغییر می دهد. وقتی قدر سلامتی خود، افراد زندگی مان یا حتی شادی های ساده را بدانیم، می بینیم که چقدر ثروتمند هستیم.

 

هدف این نیست که تلاش کردن برای بهتر شدن و بیشتر داشتن را متوقف کنید. هدف این است که داشته های خود را هم ببینید و با آن ها زندگی کنید.

 

افکار نهایی در دلیل بی توجهی شادترین افراد به دارایی های مادی

قبل از رفتن، فقط می‌خواهم تاکید کنم که این به معنای دوری کامل از دارایی‌های مادی نیست. ما تا حدی به آنها نیاز داریم و شادترین افراد هم این واقعیت را درک می کنند.

به این عبارت کلیدی در جمله قبل توجه کنید: تا حدی. هرگز عاقلانه نیست که از دارایی های مادی به عنوان منابع شادی استفاده کنیم یا جاه طلبی های زندگی خود را حول آنها شکل دهیم.

اگر اینطور باشد، باید به دنبال نوعی از خوشبختی باشیم که رسیدن به آن یک عمر طول می کشد!

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید