دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

چگونه مدیتیشن کنیم؟ | بهترین راه برای شروع مراقبه

برای بسیاری از افراد، مفهوم مدیتیشن جذاب است، اما انجام آن ممکن است دور از دسترس به نظر برسد. مدیتیشن حتی می تواند برای اکثر مردم بسیار مبهم به نظر برسد، اما واقعیت این است می تواند بسیار ساده باشد.

این مقاله به شما کمک می کند تا بفهمید مدیتیشن چیست و آیا روش خاصی برای مدیتیشن وجود دارد یا خیر. همچنین با برخی از فواید مدیتیشن آشنا خواهید شد. برای آشنایی با این تکنیک فوق العاده جذاب و اثربخش، در ادامه مطلب با وبسایت دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

فهرست عناوین
چگونه مدیتیشن کنیم؟ | بهترین راه برای شروع مراقبه

 

مدیتیشن چیست؟

به طور ساده و واضح، مدیتیشن و مراقبه به معنای اندیشیدن، تفکر، تعمق، خلسه یا تأمل است. بنابراین ممکن است روزانه به طور منظم مدیتیشن کنید بدون اینکه متوجه آن شوید.

تا زمانی که در حال فکر کردن یا تعمق هستید، مدیتیشن را تمرین می کنید.

 

خوابیدن با کیفیت مناسب بهترین نوع مدیتیشن است!

 

آیا روش خاصی برای مدیتیشن وجود دارد؟ 

هیچ راه درست یا غلطی برای مدیتیشن وجود ندارد. بنابراین، حتی اگر با پاهای روی هم گذاشته شده ننشینید و چشمانتان بسته نباشد، باز هم این چیزی نیست که تمرین مدیتیشن شما را غلط و اشتباه کند.

با وجود روش‌ها و مربیان زیادی که مدیتیشن را تمرین می دهند، ممکن است از خود بپرسید که آیا الگویی خاص برای مدیتیشن وجود دارد که بتواند به شما در شروع کار کمک کند یا خیر.

 

لوری اسنایدر، معلم قدیمی یوگا و مدیتیشن، نویسنده و بنیانگذار جنبش شادی نویسندگان، می گوید که روش های بسیار متفاوتی برای مدیتیشن وجود دارد:

 

مدیتیشن صرفاً عمل مشاهده و آرام کردن تمام افکار و احساساتی است که در ما به عنوان انسان به وجود می آیند تا بتوانیم ببینیم که چه چیزهایی واقعی و درست هستند.

 

بدون هیچ نقشه ای، می توانید در نحوه تمرین مراقبه خلاق باشید. چیزهایی مانند رشد ذهنی، آزادی، و "دری باز" برای کشف احساسات و تجربیات، همه زمانی امکان پذیر به نظر می رسند که روش خاصی برای تمرین مراقبه وجود نداشته باشد.

و همانطور که اسنایدر خاطرنشان می کند:

 

تنها چیزی که باید از آن اجتناب کرد این است که هر کسی به شما بگوید که فقط روش او برای انجام مدیتیشن درست است. با فریاد از آن افراد فرار کنید.

 

آیا هر کسی می تواند مدیتیشن کند؟

بله! مکس دیوکس، مربی مدیتیشن که به مدت 10 سال روزانه مدیتیشن انجام داده است، می گوید:

 

مدیتیشن عمل پاکسازی سیستم عصبی ما است، بنابراین تا زمانی که شما یک سیستم عصبی دارید، مدیتیشن برای شما مناسب است!

 

شما لازم نیست کامل باشید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نفس بکشید و آن را امتحان کنید. ممکن است آن را دوست داشته باشید یا نداشته باشید. نکته جالب این است که می توانید آن را مطابق میل خود تغییر دهید چون همانطور که ذکر شد، هیچ راه درست یا غلطی برای مدیتیشن وجود ندارد.

 

همچنین بخوانید: بهترین زمان برای انجام مدیتیشن چه موقعی است؟

 

مدیتیشن برای مبتدیان

اگر به دنبال شروع مراقبه هستید، لوری اسنایدر یک راهنمای ساده ارائه کرده است که می توانید آن را دنبال کنید. برای شروع، شما فقط باید برای چند دقیقه آن را انجام دهید، زیرا این تجربه یک مقدمه است:

 

 • 1. یک تایمر را برای یک یا دو دقیقه تنظیم کنید، حداکثر پنج دقیقه برای شروع
 • 2. یک مکان راحت برای نشستن پیدا کنید که در آن احساس حمایت و راحتی کنید. می تواند روی صندلی یا کاناپه، روی زمین یا روی کوسن باشد. اگر روی چیزی که پشتی دارد نشسته اید، کمی جلوتر بیایید تا پشت بدن شما آن را لمس نکند. این به شما کمک می کند که در حالت راست و عمودی بمانید. (در واقع هنگام شروع، دراز نکشید، چون ممکن است به خواب بروید).
 • 3. سپس با چشمان باز یا بسته، توجه خود را به تنفس خود جلب کنید. تماشا کنید که چه حسی به نفس کشیدن و دم و بازدم خود دارید.
 • 4. به دمای هوا، نحوه پر شدن و خالی شدن ریه ها، جایی که نفس خود را احساس می کنید توجه کنید. اگر ذهن شما سرگردان است اصلا نگران نباشید - اشکالی ندارد! به محض اینکه متوجه سرگردانی آن شدید، به آرامی آن را به سمت عقب بکشید و دوباره روی چیزهایی که در مرحله قبل به آن ها توجه می کردید، تمرکز کنید.
 • 5. وقتی تایمر خاموش شد، به احساس خود توجه کنید و سپس به روز خود ادامه دهید.

 

 

فواید مدیتیشن

مدیتیشن یک تمرین آرامش بخش است. همچنین باعث می شود که به ناچار با افکار خود یکی شوید، که این به شما امکان می دهد بر روی افکار درونی خود تمرکز کرده و به آن ها توجه کنید.

از بین بردن هرج و مرج جهان به خودی خود سودمند است، بنابراین نتایج انجام مدیتیشن فوراً موفق آمیز هستند. با این حال، اسنایدر تأکید می کند که مدیتیشن یک تمرین است، به این معنی که مدیتیشن ادامه دارد. شما لزوماً به دنبال نتایج محدود نیستید.

 

اسنایدر همچنین مزایای مفید مدیتیشن و مراقبه را به این صورت به اشتراک می گذارد:

 

 • باعث می شود که نسبت به خود و دیگران عاشق تر، مهربان تر و دلسوزتر شوید
 • باعث می شود که کمتر بترسید
 • کمتر مضطرب خواهید شد
 • وضعیت خواب شما بهبود پیدا خواهد کرد
 • به شما کمک می کند تا بتوانید نسخه بهتر و والاتری از خودتان باشید
 • باعث می شود که شادتر باشید
 • می توانید تروما و آسیب را بوسیله آن درمان کنید
 • می توانید درک بهتری از نحوه پاسخگویی به نیروهای خارجی به دست آورید
 • این قدرت را پیدا می کنید که به طور موثرتری با سختی ها کنار بیایید
 • باعث می شود که در مورد انتخاب های خود شفافیت بیشتری کسب کنید

 

اسنایدر همچنین معتقد است که همه می توانند از مدیتیشن سود ببرند، به ویژه افرادی که احساس استرس و اضطراب می کنند. او همچنین توصیه می کند که روشی پیدا کنید و یا معلمی که با شما طنین انداز شود را بکار بگیرید.

 

بهترین مکان برای انجام مدیتیشن

اکنون که همه این اطلاعات را دارید، کجا می خواهید مراقبه کنید؟ یافتن بهترین مکان برای مدیتیشن برای به دست آوردن بیشترین بهره از تجربه ضروری است.

 

اولین دستور برای شادی این است: از مراقبه طولانی در گذشته خودداری کنید!

 

فضایی آرام ایجاد کنید

شما باید جایی را انتخاب کنید که پناهگاه شما باشد. جایی که می توانید نهایت آرامش و یگانگی را در خود احساس کنید. و گاهی اوقات باید آن فضا را با حداقل منابع ایجاد کنید.

اسنایدر اشاره می کند که در یک دنیای عالی همه ما یک اتاق مجزا خواهیم داشت که به زیبایی تزئین شده است تا بتوانیم در آن مدیتیشن کنیم. با این حال چنین تجملاتی برای ما در دنیای واقعی وجود ندارد. بنابراین اگر مجبورید خود را در حمام یا ماشین حبس کنید، اشکالی ندارد. در این مورد، او توصیه می کند که عمیق و آهسته نفس بکشید.

دیوکس هم در این باره می گوید که فضاهای آرام بهتر هستند، زیرا کمترین احتمال حواس پرتی را دارند. راحتی هنگام مدیتیشن مهم است، بنابراین نشستن روی تخت به صورتی پاها ضربدری جمع شده اند و در حالی که نشیمن‌گاه تخت از ستون فقرات شما مستقیما حمایت می کند بهترین کار است.

در نهایت، مدیتیشن تنها می تواند چیزی باشد که شما از آن می سازید. از آنجایی که مدیتیشن کردن، کار کردن با درصد زیادی از ظرفیت ذهنی است، تمرکز بر مرکزیت خود و حضور در لحظه با افکارتان ضروری است. بار دیگر تاکید می کنیم که هیچ راه "درست یا غلطی" برای مدیتیشن وجود ندارد.

حتی می توانید مدیتیشن هدایت شده را امتحان کنید و آن را مطابق میل خود اصلاح کنید. حتی چیزی به نام مدیتیشن در وان حمام وجود دارد. آنچه مهم است این است که آنچه را که می خواهید، دریافت کنید. برای خود اهداف تعیین کنید و در جهت رشد تلاش کنید.

صرف پنج دقیقه از روزتان برای اختصاص دادن وقت به خودتان و آماده شدن برای آن روز می تواند تفاوت بزرگی در رفاه شما ایجاد کند.

مراقبت از خود به معنای مراقبت از سلامت روانی، جسمی و عاطفی شماست. مدیتیشن در هر سه این زمینه ها تاثیر مثبت دارد. بنابراین، وقت گذاشتن برای مدیتیشن، حتی اگر فقط برای چند دقیقه باشد، می تواند برای تمام ابعاد سلامتی شما مفید باشد.

حتی اگر انجام مدیتیشن را برای خودتان مناسب نمی دانید، بعد از بیدار شدن از خواب به جای اینکه بلافاصله از رختخواب بلند شوید به مدت پنج دقیقه تنفس عمیق با چشمان بسته را امتحان کنید. با انجام همین کار، خواهید دید که چگونه بدون و ذهن شما برای روزی که پیش رو دارید آماده می شود.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید