دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

قدرت مثبت اندیشی چگونه سلامت روان را بهبود می بخشد؟

تا به حال، همه ما در مورد تفکر مثبت شنیده‌ایم، و ذاتاً به عنوان انسان، به طور شهودی می‌دانیم که احساس خوب بهتر از احساس بد است. آیا می‌دانستید که افکار شما می‌توانند بر احساس شما تأثیر بگذارند، و همان افکاری که در طول زمان تکرار می‌شوند می‌توانند سلامت روانی شما را به سمت بهتر یا بدتر شدن تحت تأثیر قرار دهند؟

بله! به همین دلیل بسیار مهم است که از الگوهای فکری خود آگاه باشید و مطمئن شوید که افکار شما با آنچه می خواهید در سلامتی و زندگی خود تجربه کنید همسو هستند.

فهرست عناوین
قدرت مثبت اندیشی چگونه سلامت روان را بهبود می بخشد؟

 

 

مثبت اندیشی چیست؟

مثبت اندیشی به داشتن یک نگرش ذهنی خوش بینانه در بیشتر مواقع خلاصه می شود. این بدان معنا نیست که شما همیشه در هر ثانیه در هر روز مثبت اندیش هستید، اما به طور کلی شما یک فرد مثبت اندیش هستید و طرز تفکر شما از همین روش پیروی می کند.

افراد مثبت اندیش تلاش می کنند تا از موقعیت ها، حتی شرایط نامطلوب، بهترین استفاده را ببرند. آنها سعی می کنند خوبی ها را در همه چیز ببینند. بنابراین وقتی اتفاق بدی می افتد، به این فکر می کنند که چه چیزی می توانند از آن بیاموزند و به دنبال بهره بردن حتی از شرایط بد هستند. آنها نسبت به شرایط فعلی به گذشته نگاه می کنند تا امیدوار باشند. آن‌ها موقعیت‌ها را بهبود می‌بخشند یا بهترین استفاده را می‌برند و به جای آنچه نمی‌توانند، بر آنچه می‌توانند کنترل کنند تمرکز می‌کنند.

مثبت اندیشی به معنای نادیده گرفتن شرایط ناخوشایند زندگی نیست. اما شما به طور مثبت و سازنده با این شرایط دشوار برخورد کنید. به جای فکر کردن به بدترین چیزهایی که ممکن است اتفاق بیفتد، به بهترین چیزهایی فکر کنید که ممکن است اتفاق بیفتد، و زمانی که شرایط سخت پیش می‌آید، سعی کنید از خود بپرسید که چگونه می‌توانید از آن یاد بگیرید و رشد کنید و برای کار کردن با آن احساسات وقت بگذارید.

در مثبت اندیشی قدرت وجود دارد. هنگامی که از قدرت ذهن خود بمنظور کار مطلوب برای خودتان استفاده کنید، بهزیستی ذهنی شما بهبود می یابد.

 

ما معمولا فراموش می کنیم که خوشبختی در نتیجه به دست آوردن چیزی که نداریم نیست، بلکه با شناخت و قدردانی از آنچه که داریم ایجاد می شود!

 

چرا مثبت اندیشیدن برای سلامتی سودمند است؟

نظرات متفاوتی در مورد اینکه زندگی خوب مستلزم چیست، وجود دارد، اما هیچ کس زندگی ای را متصور نیست که شامل سلامت ضعیف و ناخوشی روانی باشد. مثبت اندیشی یک راه بسیار قدرتمند و رایگان برای تاثیرگذاری بر سلامت روان شما برای بهتر شدن است.

فواید مثبت اندیشی برای سلامتی بسیار تاثیرگذار است و نه تنها می تواند استرس را کاهش دهد، بلکه می تواند سلامت روان را نیز بهبود بخشد. برخی از مطالعات نشان می دهند که خوش بینی و بدبینی بر بسیاری از زمینه های سلامت و رفاه تاثیر می گذارد. اگر ذهن شما به سمت الگوهای افکار منفی می رود، نگران نباشید. شما می توانید با یادگیری مهارت های مثبت اندیشی و اجرای آن ها این موضوع را تغییر دهید.

مثبت اندیشی با مکالمات درونی یا الگوهای فکری خودآگاه و ناخودآگاه شروع می شود که آن افکار ناگفته را تشکیل می دهد که به طور مداوم در سر شما می گذرد. آگاهی داشتن شما از خودگویی غالب تان بسیار مهم است. در واقع، اگر شما این آگاهی را نداشته باشید می توانید به راحتی در یک فضای منفی غالب زندگی کنید. وقتی افکاری که در سرتان می گذرد عمدتاً منفی هستند، این را در زندگی خود منعکس خواهید کرد. به همین ترتیب، اگر بیشتر افکاری که از سر شما می گذرد مثبت باشند، مثبت بودن را در زندگی خود منعکس خواهید کرد.

بله، گاهی اوقات اتفاقات بد یا منفی پیش می آیند که خارج از کنترل ما هستند، اما بدانید که بسیاری از آنها تحت کنترل ما هستند. بنابراین، شما باید بر سلامت روان خود نظارت داشته باشید و تصمیم بگیرید که می خواهید تأثیر مثبتی بر زندگی خود داشته باشید. همه چیز از افکار شما شروع می شود. گاهی اوقات شرایط منفی می تواند ما را به یک حلقه فکر منفی سوق دهد و اشکالی ندارد که وقتی اتفاق بدی می افتد، غمگین و ناراحت باشیم و گریه کنیم. با این حال، بیرون آمدن از آن فضا و تصمیم گیری آگاهانه برای هدایت افکارتان به سمت مثبت بودن، از همه چیز مهم تر است.

 

فواید مثبت اندیشی

محققان فواید بی‌شماری برای مثبت اندیشی بر سلامت کلی یافته‌اند، از جمله افزایش طول عمر، کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان، و کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های ناشی از ویروس‌ها یا سرماخوردگی. به طور خاص، از آنجایی که تفکر مثبت به سلامت روان مربوط می شود، تحقیقات علمی به میزان کمتر استرس و افسردگی، خلق و خوی بهتر و مهارت های مقابله بهتر در زمان های سخت، مشکلات و پریشانی در حضور مثبت اندیشی اشاره می کنند. همچنین، داشتن اندیشه مثبت بهزیستی روانی را ارتقا داده و در نتیجه سلامت روان را بهبود می بخشد.

 

4 کار آسان که می توانید برای ترویج تفکر مثبت انجام دهید

همه چیز در بدن ما به نوعی به هم مرتبط است. چگونه می توانید بهترین فرصت را به خود بدهید تا بیشتر اوقات درگیر افکار مثبت باشید؟ تمرین این چهار چیز این احتمال را افزایش می دهد که به جای فکر کردن به چیزهای منفی، به سمت تفکر مثبت متمایل شوید.

 

1. از یک رژیم غذایی سالم برای مغز استفاده کنید

غذاهای کامل با مواد مغذی بخورید و آنها را با هم ترکیب کرده تا غذاهای جالب و خوشمزه درست کنید. سعی کنید از غذاهای بسته بندی شده یا غذاهایی که به شدت فرآوری شده اند دوری کنید. در صورت امکان، خوردنی های ارگانیک تهیه و مصرف کنید. به خصوص در مورد غذاهای بدون پوست یا پوست نازک، مانند انواع توت ها، انگور و اسفناج این وسواس را بیشتر به خرج دهید. چون هیچ پوست ضخیمی وجود ندارد که از داخل این نوع میوه ها محافظت کند، آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها می‌توانند به راحتی به داخل این نوع میوه‌ها و سبزیجات نفوذ کنند، چیزی که در میوه های پست کلفت مانند موز و پرتقال کمتر اتفاق می افتد.

مغز شما عاشق منابع سالم چربی (میوه آووکادو) و اسیدهای چرب امگا 3 (ماهی سالمون) است. غذاهایی که مغزتان دوستشان دارد را بیشتر مصرف کنید. به یاد داشته باشید که چه غذاهایی بعد از مصرف آن ها به شما احساس خوبی و انرژی می دهند و بیشتر از آن غذاها مصرف کنید.

 

همچنین  بخوانید: چگونه هارد دیسک ذهنی خود را یکپارچه سازی کنیم؟

 

2. ورزش کنید

همه می دانند که ورزش مفید است... اما دقیقا تاثیر آن بر روی مغز چگونه است؟ ورزش جریان خون مغز را افزایش می دهد و باعث ترشح اندورفین می شود. این روند با کمک به بهتر فکر کردن، بالا بردن توانایی حل مسئله، بهبود یادگیری، لذت بردن از تجربیات و تقویت تعادل عاطفی و بهبود سلامت شناختی، مغز شما را سالم نگه می دارد. همچنین نشان داده شده است که علائم اضطراب و افسردگی را نیز کاهش می دهد.

فعالیت بدنی منظم می تواند احتمال ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد. یک مطالعه نشان داده است که کاهش شناختی در افرادی که غیر فعال هستند در مقایسه با افرادی که فعال هستند دو برابر بیشتر است. این یک دلیل بزرگ است! این دلیل به تنهایی باید انگیزه کافی برای فعال بودن را به هرکسی بدهد.

 

فقط بخاطر اینکه مردم تو را دوست داشته باشند تغییر نکن و خودت باش! افرادی که برای تو مناسب باشند همین چیزی که هستی را دوست خواهند داشت...

 

3. خوب و با کیفیت بخوابید

خواب باکیفیت یکی از ضروریات زندگی است. این چیزیست که هرگز نمی توان آن را نادیده گرفت. بسیاری از فرآیندهای ضروری در بدن، هنگام خواب رخ می دهند. بنابراین، مهم است که بهترین خواب ممکن را داشته باشیم تا بدن ما بتواند وظایف و کارهای مورد نیاز خود را با موفقیت انجام دهد.

خواب برای بسیاری از عملکردهای مغز، از جمله نحوه ارتباط نورون ها (سلول های عصبی که اطلاعات را منتقل می کنند) ضروری است. مطالعات نشان می‌دهد که خواب زمانی است که مغز سمومی را که در بیداری در بدن تجمع می‌کنند، دفع می‌کند.

تحقیقات نشان می دهد که خواب برای هر نوع بافت و اندامی در بدن مهم است و کمبود مزمن خواب بر آنها تأثیر منفی می گذارد. فقدان خواب با کیفیت با مشکلات سلامت روان متعددی از جمله افسردگی مرتبط است.

 

4. تمرین آرامش داشته باشید

تقریبا همه ما در برابر این که بیش از حد شلوغ هستیم و هیچ وقت استراحتی برای خود نمی گذاریم، مقصر هستیم. اما اختصاص دادن وقت استراحت به خود برای سلامت عاطفی و روانی ضروری است. زمانی را در طول روز خود برای ایجاد حواس پرتی اختصاص دهید و روی چیزهای مثبت تمرکز کنید. وقتی برای انجام این کار تلاش می کنید، به چیزی فکر کنید که برای آن سپاسگزار هستید، حتی اگر به سادگی توانایی نفس کشیدن باشد!

داشتن زمان برای استراحت و آرام کردن ذهن برای پرورش سلامت مغز و استرس از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. می توانید تنفس عمیق، یوگا، تمرکز حواس و مدیتیشن را امتحان کنید.

 

مثبت فکر کنید

مهم نیست که چقدر مثبت اندیش هستید... در هر صورت افکار منفی داشته اید. همه ما داریم. وقتی افراد به جملات تاکیدی مثبت فکر می کنند، به بیان کلمات با صدای بلند فکر می کنند، و این یکی از جنبه های اصلی آنهاست، اما فواید این کار به همینجا ختم نمی شود. ما در طول روز به افکار فکر می کنیم و گفتگوهای درونی داریم. این مکالمات و افکار درونی همیشه نشاط آور یا مثبت نیستند. اغلب اوقات، این یک فرآیند ناخودآگاه است، اما قبل از اینکه آن را بفهمید، احساس غمگینی، منفی یا افسردگی مطلق می کنید.

از احساس خود به عنوان اطلاعاتی در مورد اینکه به چه نوع افکاری فکر کرده اید استفاده کنید. وقتی احساس ناراحتی می کنید، این آگاهی را داشته باشید و بدانید که افکارتان (حتی اگر ناخودآگاه باشند) به شما خدمتی نکرده و به دردتان نمی خورند. به همین ترتیب، اگر احساس نشاط و عالی بودن کنید، می‌توانید مطمئن باشید که افکار درونی‌تان به خوبی به شما کمک می‌کنند. احساسات شما پیام رسان هستند و می توانند به سرعت شما را از افکاری که در ذهنتان می گذرد آگاه کنند.

 

پس جملات تاکیدی مثبت چیست؟

آنها عبارات و/یا افکار مثبتی هستند که برای به چالش کشیدن افکار منفی یا ناخودآگاه و ناخواسته استفاده می شوند. برای اینکه جملات تاکیدی موثر واقع شوند، باید با تکرار تمرین شوند. بنابراین، برای دیدن و احساس مزایای تایید مثبت در زندگی‌تان، باید هر روز آن‌ها را تکرار کنید تا ماهیت دوم به وجود بیاید. زمانی که به تمرین ادامه دهید و مسیر عصبی جدید ایجاد شود، شما به این افکار مثبت در سیستم خلبان خودکار فکر می‌کنید!

مهم است که از افکار خود آگاه باشید و بر آن ها نظارت کنید. وقتی بیشتر از این افکار منفی که ممکن است به ذهنتان خطور کند آگاه می شوید، شانس بیشتری دارید که فوراً آن فکر را به یک فکر مثبت تغییر دهید.

همچنین می‌توانید چارچوب‌بندی مجدد را تمرین کنید. وقتی موقعیت‌های ناخواسته‌ای اتفاق می‌افتد، یک نفس عمیق بکشید و تایید کنید که در آن لحظه، تماما بر روی خودتان کنترل دارید. صرفاً لبخند زدن بیشتر می‌تواند به شما یک چارچوب ذهنی مثبت بدهد، حتی اگر قبلاً در آن نبوده باشید. وقتی لبخند می‌زنید، ماهیچه‌هایی که منقبض می‌شوند، سیگنالی به مغز شما می‌فرستند تا مواد شیمیایی شادی را آزاد کند. شما همیشه این ابزار مفید را برای استفاده در زمانی که در وضعیت مثبتی نیستید، دارید.

تحقیقات علوم اعصاب و شواهد MRI نشان می‌دهد که وقتی افراد افکار مثبت و تغییرات فیزیکی را تمرین می‌کنند، مسیرهای عصبی خاصی بویژه در قشر شکمی میانی پیش پیشانی مغز آن ها افزایش می‌یابد. مثبت فکر کنید. این برای شما خوب است!

 

وقتی نمی توانی آفتاب را پیدا کنی خودت آفتاب باش...

 

افکار نهایی درباره تاثیر مثبت اندیشی بر سلامت روان

برای خیلی ها معمول است که صبح ها با یک احساس کسالت یا این احساس که نمی خواهم از رختخواب بلند شوم، از خواب بیدار می شوند. این احساسات می توانند به سرعت به سمت تفکر منفی سوق پیدا کنند. ضروری است که از این موضوع آگاه باشید و اول صبح ذهن خود را با مثبت اندیشی پر کنید. این کار آهنگ بقیه روز شما را تنظیم می کند.

 

  • به خود بگویید "امروز روز بسیار خوبی خواهد بود."
  • زندگی خود را به طور مثبت تأیید و تصدیق کنید.
  • قدردانی و شکرگزاری خود را برای چیزهایی حتی به اندازه توانایی حرکت بدن یا خواندن این مقاله ابراز کنید.

 

همیشه به یاد داشته باشید که شما افکار خودتان را کنترل می کنید، مهم نیست در اطراف شما چه اتفاقی می افتد. حتی وقتی اتفاق بدی می افتد هم می توانید افکاری را که در مورد آن فکر می کنید را انتخاب کنید. هیچ کس نمی تواند این توانایی را از شما بگیرد. شما این قدرت را دارید که به هر فکری که دوست دارید و انتخاب می کنید، فکر کنید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
تصویر نمایه
۱۴۰۲/۰۷/۱۸

عالی بود و متن ها اموزنده

مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید