دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

چرا من اینقدر عصبانی و خشمگین هستم؟

خشم احساسی است که تجربه و بیان آن دشوار است. اگر این سوال برایتان پیش آمد که چرا من اینقدر عصبانی هستم؟، ممکن است نشانه‌ای از وجود محرک‌ها، احساسات یا ناامیدی‌هایی باشد که باید آنها را بررسی کنید. چنین احساساتی همچنین ممکن است به این معنا باشد که شما به مهارت های مقابله ای متفاوتی نیاز دارید تا به شما در مدیریت، کاهش و ابراز مؤثرتر خشم کمک کند.

از آنجایی که نشان دادن خشم اغلب می تواند احساسات منفی زیادی را در هنگام ابراز ایجاد کند، برای افراد غیر معمول نیست که احساسات خود را پنهان کنند یا حتی سعی در سرکوب آنها داشته باشند.

فهرست عناوین
 • علائم خشم و عصبانیت
 • چرا من اینقدر عصبانی هستم؟
 • تجربیات و تربیت
 •  خشم و شرایط سلامت روان
 • چگونه با عصبانیت کنار بیاییم
 • آیا باید خشم خود را تخلیه کنید؟
 • سخنی از دنیای موسیقی درمانی
چرا من اینقدر عصبانی و خشمگین هستم؟

با این حال، عصبانیت یک واکنش رایج است که هر کسی هر از گاهی آن را تجربه می کند. این می تواند ناشی از بی عدالتی، ناامیدی، خشونت، انتقاد یا عوامل دیگر باشد. در حالی که ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید، درک عصبانیت شما و چرایی وقوع آن می تواند منبع مهمی از اطلاعات باشد.

این مقاله به بررسی این موضوع می پردازد که چرا ممکن است شما شدیدا عصبانی باشید، این حالت چگونه ممکن است بر رفتارهای شما تأثیر بگذارد، و برخی از راه هایی که می توانید با آن کنار بیایید. در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

 

علائم خشم و عصبانیت

خشم می تواند به طرق مختلف ظاهر شود. برخی از علائمی احساس عصبانیت که همیشه ممکن است مشکل ساز باشد عبارتند از:

 

 • احساسات فیزیکی شدید خشم شامل افزایش ضربان قلب و تنش عضلانی
 • تحریک پذیری، بدخلقی، بی حوصلگی و خصومت
 • احساسات خشنی که بر روابط شما تأثیر منفی می گذارد
 • پرخاشگری فیزیکی یا خشونت
 • تهدید دیگران، صحبت با لحن تند یا فریاد زدن
 • احساس ناتوانی در کنترل خشم
 • رفتارهای بی پروا در پاسخ به خشم
 • دوری کردن از موقعیت‌های مختلف، زیرا ممکن است باعث خشم شوند
 • تفکر منفی بیش از حد
 • سرکوب احساسات خشمگین
 • تغییرات ناگهانی در خلق و خوی که منجر به احساسات شدید خشم می شود
 • گوشه گیر شدن

 

چرا من اینقدر عصبانی هستم؟

خشم اغلب پاسخی به رویدادهای استرس زا یا تهدیدهایی است که واکنش جنگ یا گریز بدن را تحریک می کند. ناحیه ای از مغز که به نام آمیگدال شناخته می شود، هیپوتالاموس را تحریک می کند و باعث ترشح هورمون هایی می شود که بدن را برای فرار به سمت امن یا ماندن و مقابله با تهدید آماده می کند.

عوامل استرس زا و تهدیدهای مختلفی وجود دارند که ممکن است شما را عصبانی کنند. برخی از این علل عبارتند از:

 

 • مواجهه با تهدیدات فیزیکی برای ایمنی بدن شما
 • تجربه کردن بی احترامی
 • رفتار ناعادلانه
 • احساس استرس یا اضطراب
 • تعارضات بین فردی
 • مشکلات در محل کار
 • اتفاقات سخت زندگی
 • خاطرات مشکلات یا آسیب های گذشته
 • احساس ناتوانی
 • استرس مزمن
 • مصرف مواد مخدر

 

عوامل دیگری ممکن است در ایجاد احساس خشم نقش داشته باشند، به خصوص اگر این عصبانیت نامتناسب با منبع تحریک کننده به نظر برسد یا با فراوانی زیاد رخ دهد. برخی از ویژگی های شخصیتی می تواند افراد را مستعد عصبانیت کند. برخی از شرایط پزشکی یا سلامت روان نیز ممکن است با افزایش احساس خشم مرتبط باشد.

تفسیر شما از رویدادها نیز در ایجاد احساس خشم نقش دارد. این ادراکات تحت تأثیر طیفی از عوامل از جمله ژنتیک، تربیت، تجربیات گذشته، سطح استرس و شخصیت قرار دارند. برخی سوگیری های شناختی نیز می توانند در نحوه نگرش افراد به رویدادهای مختلف زندگی خود نقش داشته باشند.

همه گهگاهی احساس عصبانیت می کنند. اگر عصبانیت شما شدید، نامتناسب یا مکرر است، ممکن است نشانه مشکلی باشد که باید برای جلوگیری از تأثیرات منفی بر زندگی و روابط شما برطرف شود.

 

وقتی عصبانیت شما زیاد شد، فقط به عواقب آن فکر کنید!

 

تجربیات و تربیت

تجربیات دوران کودکی و فرزندپروری می تواند نقش مهمی در نحوه تجربه، ابراز و کنار آمدن افراد با خشم در بزرگسالی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر در خانه‌ای بزرگ شده‌اید که در آن مراقبان بزرگسال مرتباً روش های ناسالم ابراز خشم را الگوسازی می‌کردند، ممکن است در بزرگسالی خشم خود را به روش‌های ناراحت‌کننده یا غیرمفید ابراز کنید.

ممکن است یاد گرفته باشید که ابراز خشم از طریق طغیان پرخاشگری کلامی یا حتی خشونت قابل قبول است. در بسیاری از موارد، ممکن است هرگز مهارت‌های مقابله و راهبردهای خودتنظیمی هیجانی را برای مقابله با احساس ناامیدی و خشم نیاموخته باشید.

تجارب گذشته همچنین می‌تواند شناخت چگونگی و زمان ابراز احساسات خشم را دشوار کند. اگر در شرایطی بزرگ شده اید که ابراز هرگونه احساس ناراحتی، تحریک یا عصبانیت قابل قبول یا ایمن نبوده است، احتمالاً در بزرگسالی سعی در سرکوب احساسات واقعی خود دارید.

به جای پرداختن به چیزهایی که شما را آزار می دهد، ممکن است به خودتان اجازه دهید تا زمانی که ناامیدی باعث شود به نقطه شکست خود برسید، آن احساست و حالات را در خود بگندانید!

 

همچنین بخوانید: 10 کاری که نباید در هنگام عصبانیت انجام دهید

 

 خشم و شرایط سلامت روان

در حالی که گذشته شما ممکن است بر پاسخ‌ها و مکانیسم‌های مقابله‌ای شما تأثیر بگذارد، بسیاری از جنبه‌های شرایط فعلی‌تان نحوه تجربه احساس ناامیدی و خشم را شکل می‌دهد. به عنوان مثال، برخی از شرایط سلامت روان ممکن است بر تعداد دفعات تجربه خشم و نحوه واکنش شما به این احساسات و عصبانیت تأثیر بگذارد.

خشم می تواند نشانه ای از شرایط مختلف سلامت روان باشد که در «راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی» (DSM-5) فهرست شده است، ابزاری که پزشکان از آن برای تشخیص اختلالات روانی مختلف استفاده می کنند. برخی از شرایط سلامت روان که می توانند به احساس عصبانیت دائمی کمک کنند عبارتند از:

 

اختلال انفجاری متناوب

در حالی که خشم خود یک وضعیت متمایز نیست، دوره های مکرر رفتار پرخاشگرانه یا خشونت آمیز ممکن است نشانه ای از اختلال انفجاری متناوب (IED) باشد. این وضعیت با طغیان خشم شدید و نامتناسب مشخص می شود.

این دوره های خشم با هشدار کم یا بدون هشدار اتفاق می‌افتند، کمتر از 30 دقیقه طول می‌کشند و با رفتارهایی مانند پرتاب کردن اشیا، دعوا، مشاجره یا خشونت فیزیکی همراه هستند.

پس از طغیان، افراد مبتلا به IED ممکن است احساس خجالت، شرم و پشیمانی را تجربه کنند. با این حال، آنها احساس می کنند که نمی توانند خشم خود را کنترل کنند و گزارش می دهند که اغلب یا تمام اوقات احساس عصبانیت می کنند.

 

اختلال نقص توجه-بیش فعالی

اختلال کم توجهی-بیش فعالی (ADHD) یک وضعیت عصبی رشدی است که باعث علائم مرتبط با بیش فعالی، بی توجهی و تکانشگری می شود. این بیماری اغلب در دوران کودکی تشخیص داده می‌شود، اما علائم اغلب تا بزرگسالی ادامه می‌یابد، اگرچه این علائم ممکن است به طور متفاوتی بر بزرگسالان تأثیر بگذارد.

علائم خشم، از جمله تظاهرات فیزیکی پرخاشگری و احساس تحریک پذیری، گاهی اوقات می تواند در کودکان و بزرگسالان مبتلا به این بیماری رخ دهد.

 

اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی وضعیتی است که با تغییرات شدید خلق و خو مشخص می شود. دوره‌های خلقی می‌تواند شامل دوره‌های افسردگی و شیدایی باشد که می‌تواند منجر به احساس تحریک‌پذیری، بیقراری، عصبانیت و بی‌احتیاطی شود.

 

افسردگی

افسردگی می تواند باعث احساس غم و ناامیدی شود، اما علائم تحریک پذیری و عصبانیت نیز در آن رایج است. سایر علائم افسردگی شامل از دست دادن علاقه به فعالیت های عادی، اختلالات خواب، کمبود انرژی و احساس بی ارزشی است.

 

اختلال وسواس فکری عملی

اختلال وسواس فکری عملی (OCD) با افکار وسواسی و رفتارهای اجباری مشخص می شود. این وسواس‌ها و اجبارها می‌توانند ناراحت‌کننده و مخرب باشند، و تحقیقات نشان می‌دهد که عصبانیت اغلب می‌تواند یکی از علائم رایج این بیماری باشد.

 

استفاده از مواد مخدر

مصرف مواد مخدر هم می تواند به احساس تحریک پذیری و عصبانیت کمک کند. الکل و سایر مواد مخدر به طرق مختلف بر مغز تأثیر می گذارند، از جمله کاهش مهار و افزایش احتمال اینکه افراد به صورت تکانشی عمل کنند.

بر اساس گزارشی که توسط موسسه ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم منتشر شده است، 15 درصد سرقت ها، 26 درصد تجاوزات و 37 درصد تجاوزات جنسی توسط افرادی انجام می شود که مشروبات الکلی مصرف کرده اند.

 

خشم اسیدی است که می تواند به ظرفی که در آن ذخیره می شود بیشتر از هر چیزی که روی آن ریخته می شود آسیب برساند.

 

تاثیر عصبانیت کنترل نشده

اگر همیشه احساس عصبانیت می کنید، می تواند به طرق مختلف عواقب جدی در زندگی شما داشته باشد. در حالی که ممکن است احساسات خود را سرکوب کنید، آنها در نهایت می توانند منجر به طغیان خشم شوند که ممکن است به شما یا دیگران آسیب برساند.

تحقیقات نشان داده است که خشم کنترل نشده تأثیر مخربی بر سلامت جسمی و روانی دارد.

مدیریت ضعیف عصبانیت منجر به افزایش استرس و ترشح هورمون هایی از جمله کورتیزول، آدرنالین و نوراپی نفرین می شود. همچنین یک پاسخ استرس ایجاد می کند و در نتیجه باعث افزایش فشار خون، ضربان قلب و سایر تغییرات فیزیولوژیکی می شود.

قرار گرفتن طولانی مدت و مکرر در معرض این تغییرات فیزیکی می تواند اثرات ماندگاری بر سلامت و تندرستی داشته باشد. برخی از پیامدهای احساس عصبانیت همیشگی شامل افزایش خطر ابتلا به موارد زیر است:

 

 • اضطراب
 • مشکلات قلبی عروقی
 • افسردگی
 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • مشکلات خواب
 • ناراحتی معده

 

علاوه بر اثراتی که عصبانیت بر سلامتی شما دارد، دیگران نیز احتمالاً تحت تأثیر آن قرار خواهند گرفت. این می تواند منجر به درگیری، روابط بین فردی ضعیف، مشکلات اجتماعی، مشکلات در محل کار و احساس انزوا و تنهایی شود.

 

چگونه با عصبانیت کنار بیاییم

اگر به نظر می رسد که همیشه احساس عصبانیت می کنید، استراتژی هایی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید که ممکن است به تسکین عصبانیت شما کمک کرده و در مقابله با آن یاریتان کند.

 

علت را پیدا کنید: اگر مطمئن نیستید که چه چیزی باعث این احساسات خشمگین شده است، یک دفترچه یادداشت همراه خود داشته باشید که در آن هنگام عصبانیت و آنچه بلافاصله قبل از این احساسات، از جمله کارهایی که انجام می‌دادید و اتفاقاتی که روی داده‌ است را یادداشت کنید. با گذشت زمان، ممکن است شروع به شناسایی الگوها یا محرک های خاصی کنید که احتمالاً منجر به خشم می شود.

 

ورزش: فعالیت بدنی می تواند راهی عالی برای هدایت احساسات ناامیدی و تسکین بالقوه خلق و خوی عصبانیت باشد. انجام ورزش منظم همچنین می تواند برای سلامت کلی روان شما عالی باشد. می تواند به شما کمک کند تا با استرس کنار بیایید و احساس اضطراب و افسردگی را از بین ببرید.

 

به تکنیک‌های تمدد اعصاب تکیه کنید: وقتی احساس می‌کنید خشم در شما ایجاد شده است، به دنبال راه‌هایی برای خنثی کردن این احساسات قبل از بدتر شدن باشید. استراتژی های تمدد اعصاب مانند تنفس عمیق، مدیتیشن، تمرکز حواس و آرام سازی پیشرونده عضلانی می تواند به ایجاد پاسخ آرامش در مقابله با استرس و خشم کمک کند.

 

چارچوب بندی مجدد شناختیرا امتحان کنید: گاهی اوقات عصبانیت نتیجه نحوه درک شما از یک موقعیت است. اگر روی افکار منفی متمرکز هستید یا به یک موقعیت به شیوه ای مغرضانه نگاه می کنید، به احتمال زیاد در مورد آن احساس عصبانیت خواهید کرد. چارچوب‌بندی مجدد شناختی یک استراتژی است که شامل تغییر نحوه نگاه شما به یک موقعیت، اغلب با در نظر گرفتن گزینه‌ها یا به چالش کشیدن تفسیرهای شما است.

 

ایجاد مهارت های ارتباطی موثر نیز می تواند در مواقعی که احساس عصبانیت می کنید مفید باشد. به جای اینکه اجازه دهید این احساسات رشد کنند، با سایر افرادی که درگیر این موقعیت هستند صحبت کنید. به خود فرصت دهید تا در مورد موقعیت فکر کنید و سپس موقعیت را به گونه ای مورد بحث قرار دهید که به شما کمک کند مشکل را حل کنید یا به راه حلی متقابل برسید.

 

آیا باید خشم خود را تخلیه کنید؟

در حالی که تخلیه خشم، که به ابراز خشم به روش‌های مختلف اشاره دارد، اغلب به عنوان یک ابزار مؤثر مدیریت عصبانیت معرفی شده است، دمیدن به آتش خشم ممکن است در واقع خشم و عصبانیت شما را بدتر کند.

تخلیه پرخاشگری با استفاده از اقداماتی مانند فریاد زدن، کوبیدن پاها یا مشت زدن به بالش، طغیان عصبانیت را تقویت می کند. این اساساً مغز و بدن شما را آموزش می دهد تا به احساسات خشم با خشونت پاسخ دهد.

بنابراین، به جای «تخلیه کردن» یا «رها کردن آن»، یک راه مؤثرتر برای مقابله با عصبانیت دائمی این است که از موقعیت کنار بروید تا زمانی که احساسات شما کمتر شود. استفاده از تکنیک های تمدد اعصاب نیز می تواند راه موثرتری برای مقابله با خشم و عصبانیت باشد.

 

در حالی که به دنبال انتقام هستید، دو قبر حفر کنید و یکی از آن ها را برای خودتان در نظر بگیرید.

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی

اگر احساس خشم شما باعث ناراحتی یا اختلال در زندگی شما می شود، مهم است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا سلامت روان صحبت کنید. آنها می توانند به تعیین علت خشم شما کمک کنند و ارزیابی کنند که آیا خشم و عصبانیت شما ممکن است با یک وضعیت سلامت روانی مانند افسردگی، ADHDیا اختلال دوقطبی مرتبط باشد یا خیر. آنها همچنین می توانند درمان هایی را توصیه کنند که می تواند به شما کمک کند، از جمله رفتار درمانی شناختی (CBT)، کلاس های مدیریت خشم، و گروه های حمایتی.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید