دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

10 کاری که نباید در هنگام عصبانیت انجام دهید

"وقتی عصبانی هستید، قبل از صحبت کردن تا ده بشمارید. اگر خیلی عصبانی هستید، تا صد" - توماس جفرسون

 

فهرست عناوین
10 کاری که نباید در هنگام عصبانیت انجام دهید

وقتی عصبانی هستیم، بیشتر از خلق و خویمان تحت تأثیر قرار می گیرد. این می تواند بر تصمیمات، اعمال و توانایی ما برای انجام کارهای ساده هم تأثیر بگذارد. احتمالاً بدیهی است که ما نمی‌خواهیم عصبانیت نیروی محرکه انتخاب‌هایمان باشد، اما این دقیقا همان کاری است که ما تمایل داریم در هنگام عصبانیت انجام دهیم. علاوه بر این، عصبانیت ما فقط بر خودمان تأثیر نمی‌گذارد، بلکه بر همه اطرافیان مان هم تأثیر گذاشته و یک اثر موجی ایجاد می‌کند.

 

ما برای مقابله با خشم خود سه انتخاب داریم. ما می‌توانیم:

 

  • پنهانش کنیم
  • آن را بیان کنیم
  • رهایش کنیم

 

و در حالی که ما بر روی خشم خود کار می کنیم، مهم است که به روش صحیح به آن نزدیک شویم. این بدان معناست که در زمان عصبانیت، باید از برخی از کارهای روزمره خود عقب نشینی کرده و در رویکرد خود تجدید نظر کنیم.

 

 

10 کاری که هرگز نباید در هنگام عصبانیت انجام دهید

1. خشم خود را پنهان نکنید

پنهان کردن خشم مان کاریست که اغلب به آن تشویق می شویم و مطمئناً راحت تر از مقابله با آن است. اما شواهد نشان می دهد که پنهان کردن خشم می تواند بر سلامت ما تأثیر بگذارد. مطالعات نشان می دهد که نگه داشتن خشم می تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد و بر سلامت کلی ما تأثیر بگذارد. فقط این که پنهان کردن آن بد است، به این معنی نیست که باید خشم خود را به نمایش بگذارید. به جای اینکه در لحظه واکنش نشان دهید، راهی بیابید که با احترام و متفکرانه خشم خود را برطرف کنید.

 

2. در حالی که هنوز عصبانی هستید نخوابید

ممکن است فکر کنیم که برای رهایی از حالت خشم و عصبانیت و جلوگیری از واکنش به یک موقعیت داغ، پناه بردن به "خواب" یک استراتژی خوب است. خوب، در اینجا هم به نظر می رسد که توصیه قدیمی "هرگز عصبانی نشوید" بهترین چیز است! چرا که رفتن به خواب با احساس عصبانیت شدید، فقط این احساسات را تقویت کرده و آنها را در صبح واضح تر می کند.

 

اجازه ندهید افرادی که کارهای کمی برای شما انجام می دهند، ذهن، احساسات و عواطف شما را کنترل کنند.

 

3. زمانی که خشمگین هستید رانندگی نکنید

پیاده روی را انتخاب کنید و در صورت امکان خارج از اتومبیل خود باشید. وقتی عصبانی هستیم، توانایی ما برای توجه و تمرکز کاهش می یابد، که می تواند منجر به تحلیل و ادراک ضعیف در جاده ها شود. بزرگترین جنبه مثبت پیاده روی این است که هر شکلی از ورزش، رویکرد خوبی برای مقابله با عصبانیت است.

 

4. از پشت بام ها فریاد نزنید

همه ما هر از گاهی نیاز به تخلیه فشار داریم، اما ممکن است این کار همیشه تاثیر مثبتی نداشته باشد. جفری لور، استاد روانشناسی دانشگاه آرکانزاس، می گوید: «تخلیه ممکن است باعث شود شما در حال حاضر احساس متفاوتی داشته باشید، اما تغییر در وضعیت احساسی لزوماً به معنی احساس بهتر نیست. با فریاد زدن ممکن است احساس بد کمتری داشته باشیم. توجه کنید، نه احساس بهتر، احساس بد کمتر.» تخلیه و فریاد زدن ممکن است از شدت حال شدیدا بد ما بکاهد، اما هرگز مشکل را برطرف نمی کند. در زمان عصبانیت با هیچ شخص ثالثی تماس نگیرید، پیامک نزنید یا در مورد مشکلات رابطه خود صحبت نکنید.

 

همچنین بخوانید: 15 روش موثر غلبه بر عصبانیت

 

5. به مشاجره ادامه ندهید

وقتی عصبانی هستیم، ارائه جنبه های مد نظر خود از داستان با نکات منطقی و متفکرانه دشوار و حداقل باعث بی احترامی به خودمان و دیگران می شود. ما اغلب به بیان چیزهایی می پردازیم که  در این راه پشیمان خواهیم شد. گوش کنید و سپس به خود اجازه دهید که برای پردازش رویداد، بحث را کنار بگذارید. ترک بحث به این معنی نیست که همه چیز تمام شده است. مهم این است که با این کار، خودمان را آماده کنیم تا با نیت درست و در چارچوب ذهنی بهتری آن را مرور کنیم.

 

6. شکایات خود را در شبکه های اجتماعی مطرح نکنید

وقتی استدلال های خود را در رسانه و شبکه های اجتماعی منتشر می کنیم، نمی توانیم آنها را پس بگیریم! درست مانند بحث کردن در لحظه عصبانیت که می تواند منجر به پشیمانی شود، پست کردن و به اشتراک گذاشتن شکایت های خود در جایی مثل فیس بوک نیز می تواند منجر به پشیمانی شود. بله، می‌توانید آن را حذف کنید، اما تا زمانی که آن آنجاست، آنجاست!

 

7. به شخصی که از او عصبانی هستید ایمیل نزنید

درست مثل زمانی که عصبانیت خود را در شبکه های اجتماعی پست می‌کنید، ایمیل ارسال شده را هم نمی‌توانید پس بگیرید. در حالی که نوشتن و ژورنال نویسی روش های عالی برای مقابله و پردازش خشم هستند، ارسال این افکار ایده بدی است. ایمیل را بنویسید و سپس آن را حذف یا ذخیره کنید. هر کاری که می‌کنید، نباید آن را بفرستید. ما همیشه می‌توانیم وقتی احساساتمان کنترل شد، ایمیل را دوباره مرور کنیم و ببینیم که ممکن بود چه اشتباه جبران ناپذیری را انجام دهیم!

 

8. در زمان عصبانیت به مواد مخدر و یا الکل متوسل نشوید

الکل افسرده کننده است و افزودن یک ماده افسرده کننده به خلق و خوی افسرده دستوری برای فاجعه است! الکل مانع قضاوت ما می شود و مکانیسم های مهار طبیعی که ما را از انجام کارهای احمقانه باز می دارد را کاهش می دهد. این حالت ذهنی می‌تواند منجر به انجام دادن و گفتن چیزهایی شود که ما و دیگران را آزار می‌دهند.

 

وقت آن است که فقط خوشحال باشی. عصبانی و غمگین بودن و بیش از حد فکر کردن دیگر ارزشی ندارد. فقط بگذار همه چیز جریان داشته باشد. مثبت فکر کن.

 

9. روی آن تمرکز نکنید

وقتی روی چیزی تمرکز می کنیم که ما را عصبانی می کند، ممکن است از کنترل‌مان خارج شود. متمرکز شدن و اندیشیدن بیش از حد به موقعیت، می‌تواند منجر به منفجر کردن آن و ایجاد موارد اختلاف بیشتر شود. به جای اینکه در مورد موقعیت قرار بگیرید، سعی کنید یک گفتگوی مستقیم و محترمانه با شخصی که با آن درگیر هستید داشته باشید.

 

10. به دنبال غذا خوردن نباشید

غذا خوردن احساسی، هرگز کار خوب و مفیدی نیست. وقتی در یک بحران هستیم، معمولاً به دنبال خلال های هویج نیستیم. در عوض، متوجه می‌شویم که به سراغ غذاهایی می‌رویم که ما را راحت کنند. بد غذا خوردن در طول یک حالت عاطفی مثل زمان خشمگینی و عصبانیت، می تواند منجر به اختلال در سیستم ایمنی شود. غذا خوردن آگاهانه هرگز مهمتر از زمانی نیست که با عصبانیت روبرو هستیم!

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید