دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

5 تمرین باستانی که باید هر روز برای سلامت جسم و روح خود انجام دهید

پنج تمرین باستانی که به نام «چشمه جوانی» نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از حرکات مستمر هستند که تصور می‌شود بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارند. این مراسم حدود 15 دقیقه طول می کشد و اگر بتوانید آن ها را بصورت روزانه و ترجیحاً در صبح انجام دهید، کمک بزرگی را به تقویت سلامت ذهن، روح و جسم خود کرده‌اید.

انجام این پنج آیین و تمرین باستانی با نام چشمه جوانی، مخصوصا اگر بتوانید آن ها را در ابتدای هر روز انجام دهید، فواید بسیاری از جمله فواید زیر را برای سلامتی شما به همراه خواهد داشت:

فهرست عناوین
5 تمرین باستانی که باید هر روز برای سلامت جسم و روح خود انجام دهید

 

  • افزایش انعطاف پذیری
  • تعادل بهتر
  • عضلات قوی تر
  • کاهش استرس
  • وضوح فکر
  • انرژی بیشتر
  • بهبود سلامت کلی
  • تقویت حس آرامش

 

به یاد داشته باشید که باید انجام مجموعه حرکات چشمه جوانی را با شدت و تعداد تکرار پایین شروع کرده و هر حرکت را سه بار تکرار کنید. مانند هر ورزش دیگری، ما باید به بدن خود گوش دهیم و مراقب باشیم که چیزی فراتر از تمایلات طبیعی اش را به آن تحمیل نکنیم. اگر هنگام انجام هریک از این حرکات، درد یا ناراحتی شدید را تجربه می کنید، به دنبال راه هایی برای اصلاح حرکت باشید یا تا زمانی که قدرت و استقامت شما افزایش یابد، تکرارهای کمتری انجام دهید.

در نهایت و وقتی که به انعطاف و استقامت لازم رسیدید، تعداد تکرار هر یک از پنج حرکت را تا 21 تکرار افزایش دهید. این تمرینات باستانی را آهسته و روشمند انجام دهید و به یاد داشته باشید که تنفس صحیح شما در طول انجام آن نقشی مهم را ایفا می کند. در ادامه با وبسایت دنیای موسیقی درمانی همراه باشید و با این تمرین شگفت‌انگیز آشنا شوید.

 

پنج تمرین باستانی که باید هر روز برای کمک به سلامت خود انجام دهید:

تمرین اول: چرخش یا رقص سماع صوفی

 

تمرین اول: چرخش یا رقص سماع صوفی

 

نحوه انجام تمرین:

بایستید و بازوها را به سمت بیرون در سطح شانه باز کنید. در حالی که به جلو نگاه می‌کنید، چرخش در جهت عقربه‌های ساعت را شروع کنید. اگر دچار سرگیجه می شوید، می توانید روی یک نقطه تمرکز کنید اما سعی کنید هنگام چرخش دیدتان تار شود. هنگامی که احساس سرگیجه شدید می کنید یا اگر تعادل خود را از دست می دهید، توقف کنید. این راه روزانه را برای رسیدن به 21 چرخش کامل ادامه دهید.

 

نحوه انجام تنفس عمیق

نفس خود را در حال ورود و خروج از قسمت شکم احساس کنید. هنگامی که حرکت را متوقف می کنید، نفس عمیق تر و هوای بیشتری را داخل و خارج کرده و تنفس عمیق‌تری را انجام دهید و تا جایی ادامه دهید که تعادل خود را به دست آورده و سرتان از چرخیدن باز بماند.

 

تمرین دوم: بلند کردن پاها

 

تمرین دوم: بلند کردن پاها

 

نحوه انجام تمرین:

صاف به پشت روی زمین دراز بکشید و بازوها را طوری که کف دست ها رو به بالا باشد، در امتداد پهلوهایتان قرار دهید. پاهای خود را صاف نگه دارید و در حالی که پاهای خود را تا جایی که ممکن است (و در نهایت تا بالای سرتان) بالا می آورید، نفس عمیق را وارد بدن خود کنید. در همان زمان سر خود را از زمین بلند کنید و چانه خود را به سمت سینه خود ببرید. در حالی که سر و پاهای خود را به حالت اولیه پایین می آورید، به آرامی نفس خود را بیرون دهید.

توجه: می‌توانید برای حمایت از کمرتان، این حرکت را با قرار دادن دست‌ها در زیر باسن در حالی که کف دست‌هایتان رو به پایین و روی زمین است، اصلاح کنید.

 

نحوه انجام تنفس عمیق

در حالی که پاهای خود را بالا می آورید دم و در حالی که پاهای خود را پایین می آورید بازدم کنید.

 

تمرین سوم: وضعیت ریکاوری یا بهبودی

 

تمرین سوم: وضعیت ریکاوری یا بهبودی

 

نحوه انجام تمرین:

در حالتی که زانو زده‌اید، کف دست خود را در امتداد کنار ران خود قرار دهید. چانه خود را به سمت قفسه سینه خم کنید و شروع به دم عمیق کنید. به آرامی سر خود را بالا بیاورید و در حالی که دست ها را از پهلو به سمت پشت ران خود حرکت می دهید، به عقب خم شوید. در حالی که بیشتر به عقب متمایل می شوید، دستان خود را پایین بیاورید تا وزن خود را حفظ کنید. با نگاه کردن به بالا اجازه دهید وزن سر و گردن شما به سمت عقب کاهش یابد. برای حفظ تعادل و احساس راحتی در ستون فقرات، چشمان خود را در طول انجام تمرین باز نگه دارید. در حالی که به آرامی به موقعیت اولیه خود باز می گردید، بازدم را انجام دهید.

 

نحوه انجام تنفس عمیق

در حالی که شروع به خم شدن می‌کنید، دم را انجام دهید و هنگام بازگشت به حالت اولیه بازدم کنید.

 

همچنین بخوانید: نحوه انجام تکنیک تنفس 4-7-8 برای رهایی از اضطراب و به خواب رفتن

 

تمرین چهارم: وضعیت میز

 

تمرین چهارم: وضعیت میز

 

نحوه انجام تمرین:

روی زمین بنشینید و پاهایتان را به اندازه عرض شانه‌ها باز کرده در مقابلتان صاف کنید. بازوهای خود را در امتداد پهلو قرار دهید به طوری که کف دستانتان صاف روی زمین باشد و انگشتانتان به سمت انگشتان پا باشد. همانطور که شروع به دم می کنید، با انداختن فشار بر روی کف دست ها، باسن خود را بالا بیاورید و در حالی که بازوهای خود را صاف و ثابت کرده و نگه می‌دارید، زانوهای خود را خم کنید. وزن را به بازوهای خود منتقل کنید و به بلند کردن باسن ادامه دهید تا زمانی که ران‌ها و بالاتنه موازی زمین شده و به شکل یک میز درآیید. در این حالت اجازه دهید سرتان به عقب برگردد. در حالی که به آرامی به حالت اولیه باز می گردید نفس خود را بیرون دهید.

 

نحوه انجام تنفس عمیق

در حالی که حرکت را شروع کرده و باسن خود را بلند می‌کنید دم را انجام دهید و با شروع به بازگشت به حالت اولیه بازدم کنید.

 

تمرین پنجم: V وارونه

 

تمرین پنجم: V وارونه

 

نحوه انجام تمرین:

در اینجا آخرین تمرین باستانی این مجموعه و البته سخت ترین و حساس ترین بخش آن را یاد خواهید گرفت. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، روی شکم خود دراز بکشید و با قرار دادن کف دست ها، زانوها و نوک انگشتان پا، پشت خود را خم کنید و بالاتنه‌تان را از قسمت سر به بالا بکشید. این حرکت در یوگا به “وضعیت کبرا” معروف است. هنگام انجام وضعیت کبری عمل دم را انجام دهید. سعی کنید در این وضعیت هیچ قسمتی از بدنتان به جز انگشتان پا و دستانتان با زمین تماس نداشته باشد. همانطور که شروع به بازدم می کنید، همانطور که در تصویر می‌بینید، به آرامی بازدم کنید و کمر خود را به سمت معکوس خم کنید تا به شکل V معکوس درآیید. در این وضعیت، در حالی که چانه خود را به سمت قفسه سینه قرار می‌دهید، پاها و بازوهای خود را صاف کنید.

 

نحوه انجام تنفس عمیق

در حالی که به وضعیت کبرا در می‌آیید، عمل دم را انجام داده و در حالی که به شکل V معکوس درمی آیید عمل بازدم را انجام دهید.

 

پس از اتمام حرکت پنجم، روی شکم دراز بکشید و دست‌ها را به اندازه عرض شانه به جلو دراز کرده و چانه را روی زمین قرار دهید. چشمان خود را ببندید و احساس کنید که نفس و خون در بدن شما گردش می کند.

وقتی تنفس شما به حالت عادی بازگشت، سر خود را به یک طرف بچرخانید و چند نفس عمیق بکشید. سر خود را به طرف دیگر بچرخانید و چند نفس عمیق دیگر بکشید. یک دقیقه استراحت کنید و سپس برنامه روزانه خود را با احساس فوق‌العاده‌ای از سطح بالای انرژی و سلامتی ذهنی، روحی و جسمی شروع کنید!

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید