دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

15 نشانه اضطراب اجتماعی که اکثر افراد آن ها را درک نمی کنند

اضطراب اجتماعی یک اختلال روانی شدید است که می تواند شما را فلج کند. ممکن است در شرایطی متوجه شوید که عصبی هستید و تنهایی خود را به حضور در جمع ترجیح می دهید. این احساس بخاطر این است که بودن در کنار مردم، اضطراب شما را تشدید می کند. با این حال، علائم اضطراب اجتماعی اغلب توسط کسانی که هرگز آنها را تجربه نکرده اند، درک نمی شود.

در حالی که علائم اصلی این اختلال برای اکثر افراد یکسان است، همیشه تغییراتی در وضعیت شما وجود دارد. به عنوان مثال، یک فرد ممکن است اضطراب اجتماعی داشته باشد و نوع علائم آن، نشستن او پشت فرمان را غیرممکن کند، زیرا به همراه این اختلال خود، به کلاستروفوبیا نیز مبتلا شده است. در مقابل، ممکن است شخص دیگری که مبتلا به این اختلال است، به دلیل شلوغی اتاق انتظار برای رفتن به مطب پزشک، برای مراجعات درمانی مشکل داشته باشد.

فهرست عناوین
15 نشانه اضطراب اجتماعی که اکثر افراد آن ها را درک نمی کنند

طبق گفته کلینیک مایو، احساس اختلال اضطراب اجتماعی شبیه به این است که در شکم خود پروانه دارید! این اصطلاحی است که بیانگر مضطرب بودن فرد و احساس حالت عصبی در معده قبل از یک رویداد می باشد. به این اختلال، فوبیای اجتماعی نیز می گویند و اگر به دنبال درمان نباشید می تواند محدودیت های قابل توجهی در زندگی شما ایجاد کند.

 

پانزده نشانه اضطراب اجتماعی

برای افرادی که از اضطراب رنج نمی برند، معمولا درک ماهیت ناتوان کننده آن غیر قابل درک است. آنها ممکن است به شما بگویند که به هر حال باید به خرید بروید زیرا این کار به شما کمک می کند بهتر شوید. خوب، در حالی که قرار گرفتن در معرض رویدادهای اجتماعی می تواند کمک کننده باشد، اما همیشه آنقدر مطابق نقشه و برنامه پیش نمی رود. و آن هم بخاطر بروز علائم این اختلال است. در اینجا برخی از علائم اضطراب اجتماعی که بسیاری از مردم آن را درک نمی کنند را برای شما شرح می دهیم. با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

نگران نگاه‌های دیگران نباش نگاه کردن دیگران به تو گذراترین اتفاق ممکنی است که در هر صورت اتفاق می‌افتد...!

 

1. رد کردن دعوت ها می تواند اولین نشانه اضطراب اجتماعی باشد!

افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی دعوت به جشن تولد و رویدادهای دیگر را رد می کنند. این طور نیست که آنها علاقه‌ای به مهمانی رفتن ندارند، این ترس آنها است که اجازه نمی دهد با افراد دیگر معاشرت کنند. برخی از افراد به راحتی می توانند این را یک بی ادبی بدانند و فکر کنند که آن شخص مغرور است و به دعوت آن ها بی احترامی کرده است، اما واقعیت چیز دیگری است که درک نمی‌شود.

 

2. امتناع از ترک خانه!

فرد مبتلا به این سطوح بالای اضطراب، فقط در خانه خود آرامش پیدا می کند. اگر این حالات را دارید، ضروری است که به دنبال کمک باشید. زیرا افرادی که بخاطر اضطراب اجتماعی منزوی می شوند می توانند به سرعت به وضعیت شدیدتری به نام آگورافوبیا مبتلا شوند. طبق گفته موسسه ملی سلامت روان، آگورافوبیا حدود یک دهم این جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

3. حملات پانیک با اضطراب اجتماعی همراه است!

وقتی فردی که از اضطراب رنج می برد به نقطه جوش می رسد، بدن هورمون های قدرتمندی را برای محافظت از خود ترشح می‌کند. در حالی که این هورمون ها در موقعیت های خطرناک حیاتی هستند، بدن احساس می کند که هر موقعیت اجتماعی مخاطره آمیز است و اینجاست که حمله پانیک رخ می‌دهد. داشتن یک حمله پانیک در یک مکان عمومی فقط مسائل را تشدید می کند، زیرا فرد دارای علائم اضطراب اجتماعی، دیگر هرگز نمی خواهد به آنجا برگردد.

 

4. تعریق بیش از حد!

وقتی در موقعیتی قرار می گیرید که باعث می شود احساس ناراحتی کرده و مضطرب شوید، ممکن است شروع به عرق کردن کنید. شدت تعریق شما می‌تواند بسیار بالا باشد. این پاسخ نشانه دیگری از تولید بیش از حد هورمون هایی مانند آدرنالین و کورتیزول است. بیشتر مردم درک نمی‌کنند که چرا شما اینقدر عرق می‌کنید، اما این نشان دهنده اضطراب بیش از حد شما در آن موقعیت است.

 

 

5. نادیده گرفتن فروشگاه های مواد غذایی!

برای کسی که به یک گالن شیر نیاز دارد، توقف در یک فروشگاه مواد غذایی یا سوپرمارکت و تهیه آنچه که نیاز دارد بسیار آسان است. با این حال، برای یک فرد مبتلا به اضطراب اجتماعی، این سفر کوتاه به فروشگاه ممکن است بدتر از کشیدن دندان باشد. رفتن به خواربارفروشی های بزرگ با فضاهای باز و جمعیت زیاد می تواند برای این افراد مثل یک کابوس باشد.

 

6. امتناع از درمان!

وقتی بیمار هستید، برای کمک به پزشک مراجعه می کنید. با این حال، زمانی که فردی از اضطراب اجتماعی رنج می برد، مطب پزشک ناراحتی زیادی را برای او به همراه دارد. بسیاری از مردم فقط به این دلیل که از اتاق انتظار و مردم آنجا می‌ترسند، بیماری خود را بدون درمان رها می‌کنند.

 

7. اضطراب اجتماعی اغلب ناشی از ترس از قضاوت است!

بخشی از نشانه های اضطراب اجتماعی ناشی از ترس از قضاوت شدن است. بسیاری از مردم می ترسند که دیگران آنها را به شدت یا ناعادلانه قضاوت کنند. به یاد داشته باشید، اضطراب انواع افکار را در ذهن شما قرار می دهد و باعث می شود به چیزهایی فکر کنید که واقعیت ندارند.

 

8. در انتظار عذاب قریب الوقوع!

دلیل شماره یک این افراد برای امتناع از رفتن به فروشگاه ها و مکان های دیگری که افراد زیادی در آن حضور دارند، این است که از حمله پانیک می ترسند. اگر شما هم به اختلال اضطراب اجتماعی مبتلا باشید، ممکن است از این بترسید که در آن موقعیت بیهوش شوید و بخاطر پاسخ بدن شما به اضطراب، نمایشی داشته باشید که چشمان همه به شما خیره شود. اضطراب شما می تواند شما را به یک گوشه نشین تبدیل کند، زیرا باعث می شود شما به چیزهایی فکر کنید که به احتمال زیاد اتفاق نمی افتد.

 

مراقب تعاملاتی باشید که شما را ساکت می‌کند، به شما استرس وارد می‌کند و شما را تحقیر می‌کند...!

 

9. اجتناب از رانندگی!

یکی از نشانه های اضطراب اجتماعی که به راحتی قابل تشخیص نیست، ترس از رانندگی است. چیزهای دیگر نیز می تواند باعث نگرانی از رانندگی شود، اما این حالت احتمالاً به دلیل قرار گرفتن در موقعیتی است که احساس می کنید راه فراری وجود ندارد. برخی از مردم می توانند در مسیرهای خلوت و کوتاه رانندگی کنند، اما اگر آنها را در مسیرهای شلوغ و طولانی قرار دهید، دچار حمله شدید اضطراب می شوند.

 

10. زبان بدن می تواند اضطراب اجتماعی را آشکار کند!

زبان بدن فردی که دارای اضطراب اجتماعی است غیرقابل انکار است. به عنوان مثال، آیا تا به حال دیده‌اید که کسی بدون دلیل عضوی از بدن خود را بیش از حد تکان دهدیا عضوی از بدنش را مکررا لمس می کند؟ احتمالا مشکلات عصبی است که باعث این امر می شود، و این راهی است که شخص با انجام آن با مشکل عصبی خود کنار می آید. کسی که نمی‌تواند در یک جمع راحت روی صندلی خود بنشیند و بیش از حد تکان می خورد هم احتمالاً در حال رنج بردن از اضطراب است.

 

11. نیاز به انزوا!

هنگامی که سطح اضطراب به یک سطح خاص رسید، طبیعتاً از هر مهارت مقابله ای که می توانید پیدا کنید، برای تسکین استفاده خواهید کرد. برخی از افراد برای تنظیم مجدد مغز خود چرت می زنند، در حالی که برخی دیگر سر خود را در آب سرد فرو می کنند. بعضی دیگر هم به انزوا نیاز دارند و از آن برای تسکین حالات اضطرابی خود استفاده می‌کنند. دیگران این نیاز به انزوا را درک نمی کنند، اما این زمان به شما اجازه می دهد تا آرام شوید و اضطراب خود را به سطح قابل کنترلی برگردانید.

 

12. افرادی که اضطراب اجتماعی دارند از مکان های پر سر و صدا دوری می کنند!

آیا می‌دانستید که صداهای بلند نیز می‌توانند سطح اضطراب شما را منفجر کنند؟ اگر در یک فروشگاه هستید، حتی صدای حرکت چرخ دستی‌ها و جیغ و فریاد بچه‌ها می‌تواند باعث شود که از بالا رفتن سطح اضطراب خود، دوست داشته باشید از پوست خود خارج شوید. برخی از افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی وقتی در محیطی قرار می‌گیرند که سر و صدا وجود دارد، وضعیت بدتری را تجربه می‌کنند.

به گفته انجمن Calm Clinic، اضطراب ناشی از صدا اغلب با انواع دیگر اضطراب همراه است و مدیریت آن یک چالش است. این شبیه به اختلال اضطراب پس از حادثه یا PTSD است، زیرا فردی که به آن مبتلا است اغلب وقتی سطح سر و صدا از سطح راحتی او بالاتر می رود، دچار وحشت می شود. رفتن به موقعیت هایی مانند رژه یا آتش بازی پایان سال، برای کسی که مبتلا به اضطراب اجتماعی است امکان پذیر نیست.

در این موقعیت ها نه تنها ازدحام جمعیت و ترس از ناتوانی در فرار برای فرد زیاد می‌شود، بلکه سر و صدا هم بشدت آنها را ناراحت، عصبی و نگران می کند.

 

13. سرگیجه!

یکی از نشانه های اضطراب اجتماعی که اکثر مردم آن را درک نمی کنند، سرگیجه است. هنگامی که اضطراب شما بالا باشد، بدن شما به روش های مختلفی واکنش نشان می دهد. در حالی که برخی از افراد ممکن است عرق کنند، برخی دیگر دچار سرگیجه می شوند و احساس می کنند سرشان به صورت دایره ای می چرخد!

اما عجیب اینجاست که ممکن است یک بار دچار سرگیجه شوید و در حمله بعدی علائم مشابهی نداشته باشید. این می‌تواند سنجش همه چیز را سخت تر کند.

 

14. داشتن یک دایره کوچک از راحتی و ایمنی!

برای کسی که دچار اختلال اضطراب اجتماعی است، هر قرار ملاقات یا داشتن هر گونه زندگی اجتماعی یک چالش است. برای مثال، طرف مقابل شما به سرعت متوجه می‌شود که تنها چند مکان وجود دارد که می‌توانید برای ملاقات با او به آنجا بروید، و آن اماکن جایی هستند که اضطراب شما رویداد ملاقات را غیرقابل تحمل نمی‌کند. برخی از مردم می توانند به سینما بروند، اما برای داشتن امکان فرار سریع، باید در ردیف عقب بنشینند!

برخی دیگر ممکن است برای صرف غذا بیرون بروند، اما به شرطی که نزدیک در بنشینند و یک مسیر فرار برنامه ریزی شده داشته باشند. سطح اضطراب شما تعیین می کند که چه کاری می توانید انجام دهید و چه کاری را نمی توانید انجام دهید. بنابراین یک دایره ایمنی ایجاد می کنید که شامل افراد و مکان هایی خاص می شود. شما نمی توانید پا فراتر از این دایره ایمنی بگذارید، چرا که در این صورت دچار ناراحتی قابل توجه و یک حمله پانیک تمام عیار می شوید.

 

15. اضطراب اجتماعی ممکن است باعث سریع حرف زدن شود!

آیا وقتی در موقعیت های اجتماعی هستید، تمایل دارید سریع صحبت کنید؟ شما عصبی هستید و سرعت گفتار شما افزایش می‌یابد زیرا زمان چالش برانگیزی را برای بیان سپری می‌کنید. ترس ناتوان‌کننده‌ای که احساس می‌کنید می‌تواند بر روی صدای شما هم تاثیر گذاشته و باعث لرزش یا گرفتگی آن شود، یا می‌توانید آنقدر سریع صحبت کنید که مردم برای نگه‌داشتن و فهم آن مشکل داشته باشند. مطمئناً این نشانه آن است که مردم مشکل شما را درک نمی‌کنند، اما شما باید به خودتان کمک کرده و تمام تلاش خود را بکنید تا هنگام صحبت کردن، سرعت تکلم خود را کاهش دهید.

 

نفس خواهم کشید. به راه حل‌هایی فکر خواهم کرد. اجازه نمی‌دهم نگرانی‌ام مرا کنترل کند. اجازه نمی‌دهم سطح استرسم مرا بشکند. من به سادگی نفس می‌کشم. و همه چیز درست می‌شود زیرا من تسلیم نمی‌شوم...

 

سخن پایانی در مورد شناخت علائم اولیه اضطراب اجتماعی

چیزهای زیادی در مورد یک اختلال اضطرابی وجود دارد که افراد تا زمانی که خودشان آن را تجربه نکنند متوجه آن‌ها نمی شوند. مهم نیست که چقدر سعی می کنید چیزها و حالات خود را توضیح دهید. در هر صورت برای کسی که هرگز قلبش تند نمی زند، به شدت عرق نمی کند و برای آرام شدن به زمان تنهایی نیاز ندارد، این حالات منطقی نیست.

خبر خوب این است که شما مجبور نیستید برای همیشه از این وضعیت سلامت روان رنج ببرید، زیرا گزینه های درمانی زیادی وجود دارد. بسیاری از افراد وقتی مشکلات دیگری در زندگی خود داشته باشند، بصورت مقطعی دچار مشکلات اضطراب اجتماعی می شوند، اما به محض وقوع، به سرعت از بین می رود. با این حال، دیگران ممکن است برای زندگی روزانه خود با آن دست و پنجه نرم کنند و باید راه های موثری برای مدیریت آن یاد بگیرند.

در قدم اول، مواجهه درمانی یک راه عالی برای مبارزه با این احساسات است. با این حال، توصیه می شود که این کار را به تنهایی انجام ندهید. در صورتی که اضطراب شما به اوج خود برسد، حتما به یک درمانگر یا پشتیبان نیاز دارید تا به شما کمک کند. دومین قدم هم مدیتیشن است. مدیتیشن یک راه عالی برای آرام کردن بدن و ذهن و کاهش فشار برای ایجاد تنش است. به مدیتیشن ایمان داشته باشید.

در نهایت اگر ترس‌های شما ناشی از یک شوک یا تروما باشد، ممکن است لازم باشد از گوش دادن به اخبار و خواندن نکات برجسته اخبار رسانه های اجتماعی خودداری کنید. اگر اتفاق وحشتناکی را متحمل شده اید، هر چیزی که باعث ایجاد چنین خاطراتی در ذهن شما شود می تواند اضطراب شما را افزایش دهد. اما کلام آخر اینکه شما مجبور نیستید تا آخر عمر از این وضعیت رنج ببرید، چرا که متخصصان آموزش دیده ای وجود دارند که می توانند به بهترین شکل و با علمی‌ترین متدهای درمانی به شما کمک کرده و دوباره به شما زندگی ببخشند. اصلا نگران نباشید و برای درمان اقدام کنید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید