دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

10 دلیل اینکه چرا دیگران به شما اعتماد ندارند (و چگونه آن را تغییر دهید)

اعتماد. این مفهوم یک چسب نامرئی است که روابط شخصی و حرفه ای ما را در کنار هم نگه می دارد. وقتی قوی باشد، می تواند یک رابطه خوب را به یک رابطه عالی ارتقا دهد. اما وقتی شکسته شود، شک و سوء ظن جان می‌گیرد و حتی قوی ترین پیوندها نیز می توانند شروع به از هم گسستن کنند. مهم است که بدانیم اعتماد از طریق اقدامات مداوم در طول زمان ایجاد می‌شود، اما می‌تواند به سرعت با گام‌های اشتباه به ظاهر کوچک تضعیف و در نهایت شکسته شود. درک نکات ظریفی که بر اعتماد تأثیر می گذارد در حفظ و تقویت ارتباطات مثبت با دیگران بسیار مهم است.

مسئله اینجاست که گاهی بدون اینکه بدانید واقعا دلیل آن چیست، دیگران به رفتار، عمل یا سخن‌تان اعتماد نمی‌کنند و به شما شک دارند. این در حالی است که خودتان فکر می‌کنید مشکلی در شما وجود ندارد و دیگران بیش از حد به شما بدبین هستند. اما ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که دلیل بی اعتمادی دیگران به شما می‌تواند در خودتان باشد. برای اطلاع از دلایل بی اعتمادی دیگران به خودتان و البته نحوه اطلاح آن در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

فهرست عناوین
10 دلیل اینکه چرا دیگران به شما اعتماد ندارند (و چگونه آن را تغییر دهید)

 

ده دلیل اینکه برخی به نیت شما اعتماد ندارند (حتی وقتی قصد بدی نداشته باشید)

برای از بین رفتن اعتماد برخی از افراد در زندگی شما، تنها چیزی که لازم است یک اشتباه می‌باشد. در اینجا اقداماتی را با شما به اشتراک می‌گذاریم که ممکن است باعث بی اعتمادی و ایجاد شک و بدگمانی شود. همچنین تغییرات مثبتی که می توانید برای بهبود اوضاع ایجاد کنید را به شما ارائه خواهیم داد.

 

1- ناهماهنگی در گفتار و عمل اعتماد را از بین می برد

آیا تا به حال اتفاق افتاده است که وعده ای بدهید اما دقیقا برعکس آن عمل کنید؟ این ناسازگاری راهی مطمئن برای ایجاد شک در هر رابطه ای است. وقتی اعمال‌تان با کلمات شما مطابقت ندارد، مردم به آنچه می گویید و به نیتی که دارید بی اعتماد و بد گمان می‌شوند. این مانند ساختن خانه ای بر روی پایه ای لرزان است. در واقع، این رابطه آزمون زمان را تحمل نخواهد کرد.

 

نحوه اصلاح آن:

 • انتظاری که از دیگران دارید را از خودتان هم داشته باشید.
 • برای هماهنگ کردن اعمال خود با کلمات‌تان تلاش کنید.
 • اگر متعهد و موظف به انجام کاری هستید، آن را تا رسیدن به نتیجه دنبال کنید.

 

این اقدامات جدید قابلیت شما برای اطمینان کردن دیگران را نشان می‌دهد و بیان می‌کند که برای حرف خود ارزش قائل هستید. صداقت و راستگویی فقط کلماتی خیالی نیستند، بلکه سنگ بنای اعتماد هستند. گاهی اوقات، این به معنای نه گفتن در زمانی است که می دانید نمی توانید به قول خود عمل کنید. بهتر است توقعات واقع بینانه داشته باشید تا اینکه بیش از حد وعده دهید و کم کاری کنید.

 

 

2- عدم شفافیت

تصور کنید سعی می کنید در اتاقی پر از دود حرکت کنید. این چیزی است که در زمان عدم شفافیت در ارتباطات احساس می شود. وقتی در مورد نیات، احساسات یا اطلاعاتی که باید به اشتراک بگذارید شفاف یا واضح نیستید، مردم احساس می‌کنند در تاریکی راه می‌روند. این ابهام می تواند به سرعت اعتمادی که ایجاد کرده اید را از بین ببرد.

 

نحوه اصلاح آن:

پادزهر این امر ساده است: شفاف باشید. این بدان معنا نیست که شما باید هر فکر یا جزئیاتی را به اشتراک بگذارید. معنی آن این است که در مورد چیزهای مهم صادق و شفاف باشید. ارتباط باز کلیدی است. اگر اشتباهی مرتکب شده اید، آن را بپذیرید. این نشان می دهد که شما انسان هستید و می توانید مسئولیت پذیر باشید. آسیب پذیر بودن ممکن است ترسناک باشد، اما دیگران را دعوت می کند تا در سطح عمیق تری با شما ارتباط برقرار کنند. شفافیت فقط به معنای درست صحبت کردن نیست. این به معنی به اشتراک گذاشتن خود واقعی‌تان با دیگران است.

 

همچنین بخوانید: 10 راه برای ایجاد اعتماد در رابطه زناشویی

 

احترام گذاشتن به مرزهای شخصی دیگران اعتماد را در آنها ایجاد می‌کند.

 

3- عدم رعایت مرزها

احترام گذاشتن به مرزهای شخصی دیگران مانند درک خطوط نامرئی است که مشخص می کند یک فرد چقدر از نظر جسمی، عاطفی و ذهنی با شما راحت است. عبور از این خطوط بدون رضایت طرف مقابل می تواند مانند یک تهاجم باشد و منجر به ناراحتی و بی اعتمادی شود.

به این موضوع فکر کنید: اگر شخصی بارها و بارها بدون دعوت وارد فضای شخصی شما شود، از خود در برابر او محافظت می کنید. همین اصل در تمام بخش های روابط شما نیز صدق می کند.

 

نحوه اصلاح آن:

کلید تغییر در اینجا درک و احترام به محدودیت ها است. خود جدید و بهبود یافته شما باید به دنبال این باشد که بفهمد چه چیزی دیگران را راحت یا ناراحت می کند. قبل از ورود به مناطق حساس، خواه قرض گرفتن چیزی، بحث در مورد مسائل شخصی یا ارائه مشاوره، آشکارا ارتباط برقرار کنید و رضایت طرف مقابل را بخواهید. به یاد داشته باشید که مرزها فقط فیزیکی نیستند. بلکه نظرات، ارزش ها و فضای احساسی را نیز در بر می گیرند. رعایت این مرزها نه تنها باعث ایجاد اعتماد می شود، بلکه احترام متقابل را نیز عمیق می کند.

 

4- مهارت شنیداری ضعیف

گوش دادن چیزی بیش از شنیدن کلمات است. این به معنای رمزگشایی و درک پیام پشت کلماتی است که بیان و شنیده می‌شوند. گوش دادن ضعیف می تواند منجر به تفسیرها و فرضیات نادرست شود که می تواند زمینه ای برای بی اعتمادی باشد. اگر نصفه و نیمه گوش می‌دهید یا منتظر نوبت صحبت کردن خود هستید، احتمالاً اصل مطلبی که در حال برقراری ارتباط است را از دست داده‌اید. این عدم توجه می تواند باعث شود طرف مقابل احساس بی ارزشی و سوء تفاهم کند و منجر به از بین رفتن اعتماد شود.

 

نحوه اصلاح آن:

بهبود مهارت های گوش دادن نیاز به تلاش آگاهانه دارد. گوش دادن فعال را تمرین کنید، که به جای «شنیدن منفعلانه» پیام گوینده، بر آنچه طرف مقابل می‌گوید تمرکز می‌کند. با قرار دادن خود به جای طرف مقابل و تصدیق احساسات او، همدلی خود را نشان دهید. این بدان معنا نیست که شما باید در تمام جنبه‌ها با او موافق باشید، اما نشان دادن اینکه دیدگاهش را درک می کنید و به او احترام می گذارید می تواند به طور قابل توجهی اعتماد را افزایش دهد. او را به این تشویق کنید که کاملاً خود را بیان کرده و نکات خود را روشن کند. به یاد داشته باشید، ارتباط موثر یک خیابان دو طرفه است.

 

 

5- شکستن محرمانگی اعتماد را از بین می برد

اعتماد اغلب در نحوه مدیریت اطلاعات محرمانه مورد آزمایش قرار می گیرد. وقتی شخصی یک موضوع خصوصی را با شما در میان می‌گذارد و شما این رازداری را زیر پا می‌گذارید، این به اعتماد او خیانت می‌کند. به اشتراک گذاری اطلاعات خصوصی دیگران بدون اجازه آنها می تواند منجر به ناراحتی عاطفی قابل توجه و از بین رفتن اعتماد شود. مثل این است که به کسی بگویید که آنقدر امن نیستید که بتوانید راز او را محوظ نگه دارید.

 

نحوه اصلاح آن:

رعایت رازداری در ایجاد و حفظ اعتماد بسیار مهم است. اگر کسی به شما اعتماد کرد و راز خود را به شما گفت، آن اطلاعات را برای خود نگه دارید مگر اینکه صریحاً اجازه اشتراک آن را داشته باشید. در تمام مکالمات احتیاط را تمرین کنید. اگر مطمئن نیستید که چیزی محرمانه است یا خیر، احتیاط کنید و آن را برای خود نگه دارید. علاوه بر این، اگر اطلاعات حساسی به شما سپرده شده است، مسئولیت را بپذیرید و از مطمئن بودن خود به فرد گوینده اطمینان دهید. این عمل اعتماد را حفظ می کند و صداقت و اطمینان شما را به عنوان یک رازدار تقویت می کند.

 

6- بیش از حد انتقادی بودن

وقتی انتقاد با مثبت نگری متعادل نباشد، می تواند محیطی از بررسی مداوم و منفی نگری ایجاد کند و اعتماد را از بین ببرد. تصور کنید با کسی کار می کنید یا زندگی می کنید که فقط به اشتباه شما اشاره می کند. طولی نمی کشد که حمایت و اعتماد او نسبت به توانایی های خود زیر سوال می‌برید. بازخورد منفی مداوم می‌تواند باعث شود که طرف مقابل‌تان احساس بی‌ارزشی و سوء تفاهم کرده و حس بی‌اعتمادی در او تقویت شود.

 

نحوه اصلاح آن:

برای مقابله با این مورد، سعی کنید بین انتقاد سازنده و تقویت مثبت تعادل برقرار کنید. زمانی که نیاز به ارائه بازخورد دارید، آن را به شکلی مفید و دلگرم کننده، نه فقط انتقادی، قالب بندی کنید. به عنوان مثال، سعی کنید به جای گفتن: "تو این کار را اشتباه انجام دادی"، بگویید: "راهی برای بهبود این کار وجود دارد." کار خوب یا ویژگی‌های مثبت را به همان اندازه یا بیشتر از مواردی که برای بهبود مشخص می‌کنید، تشخیص دهید و ستایش کنید. این رویکرد نه تنها باعث ایجاد اعتماد می شود، بلکه رشد و یادگیری را نیز تشویق می کند.

 

شانه خالی کردن از مسئولیت راهی سریع برای از بین بردن اعتماد است.

 

7- شانه خالی کردن از مسئولیت پذیری اعتماد را از بین می برد

شانه خالی کردن از مسئولیت راهی سریع برای از بین بردن اعتماد است، به خصوص زمانی که همه چیز اشتباه می شود. این پیام را می فرستد که شما نسبت به اقدامات خود غیرقابل اعتماد بوده و در مقابل آن پاسخگو نیستید. این رفتار می‌تواند باعث شود دیگران احساس کنند که باید اشتباهات شما را بپوشانند و رنجش و بی‌اعتمادی به بار می‌آورد.

 

نحوه اصلاح آن:

کلید حل این مشکل این است که بر اعمال خود مالکیت داشته باشید. اگر اشتباهی مرتکب شدید، آن را قبول کنید. سعی نکنید دیگران را بخاطر آن سرزنش کنید یا بهانه بیاورید. پذیرش مسئولیت پذیری ممکن است در حال حاضر دشوار باشد. اما نشان دهنده صداقت و درستی است. از اشتباهات خود درس بگیرید و از آنها به عنوان فرصتی برای رشد شخصی استفاده کنید. نشان دادن اینکه مایل به قبول مسئولیت هستید، حتی زمانی که سخت است، می تواند به طور قابل توجهی اعتماد دیگران به شما را افزایش دهد.

 

8- زبان بدن ناسازگار

ارتباط غیرکلامی، مانند زبان بدن، در درک و اعتماد به دیگران بسیار مهم است. زبان بدن متناقض، جایی که نشانه‌های غیرکلامی شما با کلمات شما همخوانی ندارد، می‌تواند باعث سردرگمی و تردید شود. به عنوان مثال، اگر می گویید خوشحال هستید در حالی که زبان بدن شما چیز دیگری را نشان می دهد، سیگنال های متفاوتی به دیگران ارسال می کنید.

 

نحوه اصلاح آن:

برای ایجاد اعتماد از طریق ارتباط غیر کلامی:

 

 • سعی کنید زبان بدن خود را با پیام های شفاهی خود هماهنگ کنید. اگر در مورد چیز مثبتی صحبت می کنید، اجازه دهید حالات صورت و وضعیت بدن شما این مثبت بودن را منعکس کند.
 • تماس چشمی مناسب را حفظ کنید، زیرا می تواند صداقت و تعامل را نشان دهد.
 • مراقب حرکات خود و نحوه تفسیر آنها باشید.

 

با اطمینان از اینکه زبان بدن شما با کلمات‌تان مطابقت دارد، صداقت و اعتبار پیام خود را تقویت می کنید.

 

9- بی بند و باری و غیرقابل اطمینان بودن

ناتوانی در انجام تعهدات و بی بند و باری می تواند یک اعتماد شکن بزرگ باشد. هر بار که به یک وعده یا تعهد عمل نمی کنید، اعتماد دیگران به شما را از بین می برد. مردم شروع به این سوال می کنند که آیا می توانند به شما تکیه کنند یا خیر. تصور کنید چه احساسی دارید وقتی کسی به طور مداوم برنامه های خود را با شما در آخرین لحظه لغو می کند یا به وعده های خود عمل نمی کند - این ناامید کننده است و اعتماد شما را نسبت به او از بین می برد.

 

نحوه اصلاح آن:

برای مبارزه با این مورد، قابلیت اطمینان را در اولویت قرار دهید. با تعهداتی شروع کنید که می دانید می توانید به آنها عمل کنید. بهتر است در آنچه که وعده می دهید محتاط باشید تا اینکه بیش از حد تعهد ایجاد کرده و کمتر به آن عمل کنید. اگر شرایط تغییر کرد و نتوانستید به تعهد خود عمل کنید، در اسرع وقت ارتباط برقرار کنید و وضعیت را توضیح دهید. فعال بودن در این موارد می تواند به حفظ اعتماد کمک کند. مدیریت زمان و برنامه ریزی خوب را تمرین کنید تا احتمال نیاز به عقب نشینی از تعهدات را کاهش دهید. قابلیت اطمینان ممکن است کوچک به نظر برسد، اما راهی قدرتمند برای ایجاد و حفظ اعتماد است.

 

10- منفی نگری و شایعه پراکنی

دیدگاه منفی مداوم یا درگیر شدن در شایعات می تواند به سرعت باعث ایجاد بی اعتمادی شود. منفی گرایی می تواند تخلیه کننده و مسری باشد و باعث شود دیگران از شما فاصله بگیرند تا از رفاه خود محافظت کنند. همچنین، شایعه پراکنی با نشان دادن اینکه مایلید در مورد دیگران بد صحبت کنید، بی اعتمادی را گسترش می دهد. اگر در مورد کسی بدگویی می کنید، کسانی که گوش می دهند نیز ممکن است به این فکر کنند که در غیاب آنها در موردشان چه می گویید.

 

همچنین بخوانید: 10 راه برای شکست دادن ذهنیت منفی

 

نحوه اصلاح آن:

برای دور شدن از منفی گرایی و شایعات:

 

 • روی تغییر ذهنیت خود به سمت نگرش مثبت تمرکز کنید.
 • در موقعیت ها و افراد به دنبال خوبی ها باشید و از آنها تشکر کنید.
 • زمانی که میل به شکایت یا شایعات دارید، سعی کنید به جای آن چیز مثبتی برای گفتن پیدا کنید.
 • اگر نیاز به تخلیه دارید، یک فرد مورد اعتماد را انتخاب کنید و مراقب نحوه ابراز ناامیدی خود باشید.
 • از وسوسه شایعه پراکنی یا شرکت در محافل شایعه و غیبت پرهیز کنید.
 • به یاد داشته باشید، ایجاد یک محیط مثبت می تواند اعتماد را افزایش دهد و کیفیت روابط شما را بهبود بخشد.

 

 

افکار نهایی در مورد اینکه چرا مردم ممکن است به شما اعتماد نکنند ... و ایجاد رفتارهای مثبت برای جلب اعتماد دیگران

ایجاد اعتماد یک فرآیند مداوم است که تحت تأثیر نحوه برقراری ارتباط، قابلیت اطمینان ما، احترام ما به مرزها و موارد دیگر است. هر یک از نکات مورد بحث - از حصول اطمینان از مطابقت اعمال شما با کلماتتان گرفته تا تمرین گوش دادن فعال، حفظ محرمانگی و قابل اطمینان بودن - نقش مهمی در تقویت اعتماد دارد. در مورد رفتارهای خود فکر کنید و در نظر بگیرید که در کجا ممکن است نیاز به ایجاد تغییرات داشته باشید. ایجاد اعتماد تنها به معنای اجتناب از برخی اقدامات نیست. این به معنی پرورش راستگویی، شفافیت و صداقت در تمام تعاملات شما است. در واقع، قوی ترین و رضایت بخش ترین روابط بر پایه ای محکم از اعتماد بنا شده اند. با ایجاد این تغییرات مثبت، شما فقط نحوه درک و اعتماد دیگران را بهبود نمی‌بخشید. شما کیفیت و عمق کلی روابط خود را نیز افزایش می دهید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید