دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

پنج زبان عشق - راهی برای تقویت رابطه

دانستن زبان عشق همسر و شریک زندگیتان، می تواند به خوبی رابطه شما را تقویت کند.

 

فهرست عناوین
پنج زبان عشق - راهی برای تقویت رابطه

پنج زبان عشق، پنج روشی را توصیف می کند که افراد در یک رابطه به وسیله آن ها عشق را دریافت و ابراز می کنند. اینها کلمات مثبت و تأیید آمیز، وقت گذرانی با کیفیت، لمس فیزیکی، خدمت رسانی و هدیه دادن هستند.

دانستن زبان عشق شریک زندگی‌تان و فهماندن زبان عشق خود به او راهی است که به شما کمک می‌کند هم احساس عشق و قدردانی را تجربه کنید. گری چپمن، نویسنده کتاب پنج زبان عشق توضیح می دهد که چگونه از این زبان های عشق استفاده کنید تا به شریک زندگی خود نشان دهید که به گونه ای به او اهمیت می دهید که انگار با قلب او صحبت می کنید.

 

بدون درک زبان عشق یکدیگر چیزی جز دو هم اتاقی نخواهید بود.

 

پنج زبان عشق 

کتاب چپمن "پنج زبان عشق" اولین بار در سال 1992 منتشر شد. قبل از نوشتن این کتاب، چپمن متوجه الگوهای زوج هایی شد که او به آن ها مشاوره می داد. او متوجه شد که زوجین در حال درک نادرست از نیازهای یکدیگر هستند.

این باعث شد که او پنج زبان عشق یا روش هایی که افراد در روابط ابراز عشق می کنند را بیابد. این روش ها عبارتند از:

 

 • کلمات مثبت و تأیید آمیز 
 • زمان و وقت گذرانی کافی و با کیفیت
 • لمس فیزیکی
 • خدمت رسانی
 • هدیه دادن

 

کلمات مثبت و تأیید آمیز 

"کلمات مثبت و تأیید آمیز" در مورد ابراز محبت از طریق کلمات گفتاری، تمجید یا قدردانی است. وقتی این زبان اصلی عشق کسی است، از کلمات مثبت، محبت آمیز و تشویق کننده، نقل قول های نشاط آور، یادداشت های عاشقانه و پیام های متنی زیبا لذت می برند. می توانید با تعریف و تمجید از او یا اشاره به کارهایی که به خوبی انجام می دهد، روز او را بسازید.

 

زمان و وقت گذرانی کافی و با کیفیت 

کسی زبان عشق او زمان و وقت گذرانی کافی و با کیفیت است، توجه بی‌نظیر می‌خواهد. اگر شما در کنار هم باشید و روی آنها تمرکز کنید، این افراد احساس دوست داشتنی بودن می کنند. این به معنای کنار گذاشتن تلفن همراه، خاموش کردن رایانه، برقراری تماس چشمی و گوش دادن فعال است.

 

افراد با این زبان عشق به دنبال کیفیت بر کمیت هستند.

 

لمس فیزیکی 

فردی که لمس فیزیکی را به عنوان زبان عشق اصلی خود دارد، عشق را از طریق محبت فیزیکی احساس می کند. جدای از رابطه جنسی، وقتی شریک زندگی‌ او دستش را می‌گیرد، بازویش را لمس می‌کند یا مثلاً در پایان روز به او ماساژ می‌دهد، احساس عشق و دوست داشتن می‌کند.

ایده این شخص از یک قرار عالی ممکن است شامل در آغوش گرفتن روی مبل با یک لیوان نوشیدنی و یک فیلم خوب باشد. آنها واقعا می خواهند از نظر فیزیکی به شریک خود نزدیک باشند.

 

خدمت رسانی 

خدمت رسانی، کارهای خوبی هستند که شما برای شریک زندگی خود انجام می دهید و باعث می شود که او احساس دوست داشته شدن و ارزشمند بودن کند، مانند:

 

 • کمک به شستن و جابجایی ظروف
 • انجام امور منزل
 • جاروبرقی کشیدن خانه
 • بنزین زدن به ماشین او

 

اگر زبان اصلی عشق شریک زندگی تان خدمت رسانی باشد، او متوجه کارهای کوچکی می شوند که برایش انجام می دهید. او تمایل به انجام اعمال خدماتی و مهربانانه برای دیگران نیز دارند.

 

هدیه دادن 

برای کسی که از میان پنج زبان عشق این زبان را استفاده می کند و به آن پاسخ می دهد، هدیه دادن نشان دهنده عشق و محبت است. آنها نه تنها برای خود هدیه، بلکه برای زمان و تلاشی که هدیه دهنده برای آن صرف می کند نیز ارزش قائل هستند.

افرادی که از دریافت هدایا به عنوان بخشی از زبان اصلی عشق خود لذت می برند، لزوماً انتظار هدایای بزرگ یا گران قیمت را ندارند. این بیشتر تلاش و تفکر پشت هدیه است که اهمیت دارد.

وقتی برای انتخاب یک هدیه خاص برای آنها وقت می گذارید، به آنها می گویید که واقعا آنها را می شناسید. افرادی که این زبان عشق را دارند اغلب می توانند هر هدیه کوچکی که از عزیزانشان دریافت کرده اند را به خاطر بسپارند، زیرا تأثیر زیادی روی آنها می گذارد.

 

 

چگونه زبان عشق خود را شناسایی کنیم؟

آیا در یک رابطه، زمانی احساس عشق بیشتری می کنید که شریک زندگی‌تان:

 

 • به شما می گوید: «دوستت دارم» یا از کاری که انجام دادید تمجید می کند؟
 • با یک هدیه معنادار شما را غافلگیر می کند؟
 • فقط برای شما دو نفر یک سفر برنامه ریزی می کند؟
 • کارها یا نظافت منزل را انجام می دهد؟
 • هنگام راه رفتن دست شما را می گیرد؟

 

پاسخ به این سؤالات می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که زبان عشق تان چیست. همچنین می توانید سعی کنید انواع چیزهایی را که در یک رابطه درخواست می کنید به یاد بیاورید یا نحوه ابراز عشق خود به شریک زندگیتان را در نظر بگیرید. چپمن همچنین یک مسابقه آنلاین 30 سوالی ارائه می دهد تا به شما کمک کند زبان عشق غالب خود را تعیین کنید.

زبان عشق شریک زندگی شما ممکن است با زبان شما یکی نباشد. وقتی زوج‌ها زبان‌های عشق اولیه متفاوتی دارند، حتماً سوءتفاهم‌هایی به وجود می‌آید. با این حال، اگر شریک زندگی شما یاد بگیرد که به زبان عشق شما (و شما، زبان او) صحبت کند، احتمالاً در رابطه احساس دوسته شدن، قدردانی و ارزشمند بودن و در نهایت خوشحالی و خوشبختی بیشتری خواهد داشت.

 

اشتیاق لحظه ای است؛  و عشق ماندگار.

 

چگونه پنج زبان عشق برای روابط مفید هستند؟

همه ما عشق را بصورت های متفاوت ابراز و دریافت می کنیم. یادگیری و درک این تفاوت ها می تواند تأثیر معناداری بر رابطه شما داشته باشد. به گفته چپمن، درک و یادگیری پنج زبان عشق و تفاوت های آن ها، یکی از ساده ترین راه ها برای بهبود روابط شماست. در اینجا چند مورد دیگر از فواید یادگیری زبان عشق را خواهید خواند. در ادامه مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

زبان های عشق از خودگذشتگی را ترویج می کنند 

وقتی متعهد به یادگیری زبان عشق طرف مقابل خود هستید، به جای نیازهای خود، بر نیازهای او تمرکز می کنید. این فرض اصلی نظریه چپمن است. زوج‌ها باید بیشتر از اینکه بخواهند همسرشان را متقاعد کنند که زبان عشق او را یاد بگیرد، برای یادگیری زبان عشق شریک زندگی‌شان تلاش کنند. در حالت ایده آل، هر دو نفر می خواهند عشق را به گونه ای ابراز کنند که برای دیگری معنادار باشد.

 

تمام هدف از کاوش در زبان عشق یکدیگر این است که یاد بگیرید چگونه شریک زندگی خود را به گونه ای که برای او معنادار است دوست داشته باشید.

 

زبان های عشق باعث ایجاد همدلی و همدردی می شوند 

همانطور که بیشتر در مورد چگونگی تجربه عشق توسط شریک زندگی خود می آموزید، یاد می گیرید که با او همدردی و همدلی کنید. این به شما کمک می‌کند لحظه‌ای از خودتان بیرون بیایید و به آنچه باعث می‌شود شخص دیگری احساس مهم بودن و دوست داشتنی بودن کند، نگاهی بیندازید.

وقتی زوج ها متعهد به یادگیری و استفاده از زبان های عشق می شوند، هوش هیجانی خود را افزایش داده و یاد می گیرند که چگونه نیازهای دیگران را بالاتر از نیازهای خود قرار دهند. آنها به جای اینکه به زبان عشق خود با شریک زندگی خود صحبت کنند، یاد می گیرند که چگونه به زبانی صحبت کنند که شریک زندگی آنها می فهمد.

 

زبان های عشق به حفظ صمیمیت کمک می کنند 

صحبت منظم در مورد چیزی که مخزن عشق شما را پر نگه می دارد، می تواند درک و در نهایت صمیمیت بیشتری در رابطه شما ایجاد کند. شما نه تنها در مورد یکدیگر بیشتر یاد خواهید گرفت، بلکه به روش های عمیق تر و مهم تری نیز ارتباط برقرار خواهید کرد. وقتی این اتفاق می افتد، رابطه شما صمیمی تر می شود.

یک بررسی در سال 2016 که در مجله جهانی علوم سلامت منتشر شد به این نتیجه رسید که بهبود مهارت های ارتباطی می تواند به صمیمیت عاطفی در ازدواج کمک کند.

 

زبان های عشق به رشد شخصی کمک می کنند 

تمرکز بر چیزی یا شخصی خارج از خودتان می تواند به رشد شخصی منجر شود. دوست داشتن شریک زندگی خود به شیوه هایی که خارج از منطقه راحتی شما هستند، شما را مجبور می کند رشد و تغییر کرده و به بیرون از خود نگاه کنید.

 

زبان های عشق به شما کمک می کنند عشق را به روش های معنادار به اشتراک بگذارید 

وقتی زوج‌ها شروع به صحبت به زبان عشق یکدیگر می‌کنند، کارهایی که برای یکدیگر انجام می‌دهند عمدی‌تر و معنادارتر می‌شوند. آن‌ها به روش‌هایی می‌گویند "دوستت دارم" که برای شرکایشان منطقی باشد و باعث شود که بعداً احساس کنند مورد توجه، رضایت و قدردانی قرار می‌گیرند.

 

عشق زبانی است که نمی توان آن را گفت یا شنید. این زبان را باید با تمام جان حس کرد.

 

زبان های عشق در زندگی روزمره 

به گفته چپمن، زبان عشق در روابط بین والدین و فرزندان، بین همکاران و دوستان نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال، اگر زبان اصلی عشق کودک شما کلمات تأیید کننده است، او دوست دارد که تحسین شفاهی یا "دوستت دارم" را بشنود. این بسیار فردی است: اگر در مقابل همکار خود از یک زبان عشق به جای زبان دیگر استفاده کنید، ممکن است او احساس قدردانی بیشتری کند.

 

زبان عشق شما نیز می‌تواند گاهی تغییر کند. به عنوان مثال، اگر روز بدی را در محل کار سپری کردید، ممکن است بغل کردن شریک زندگی خود را به یک کلمه تاییدی و تشویق کننده ترجیح دهید.

 

نکته کلیدی این است که به طور منظم ارتباط برقرار کنید و بپرسید که شریک زندگی شما به چه چیزی نیاز دارد تا احساس کند مورد توجه، شنیده شدن، قدردانی و دوست داشتن قرار گرفته است. سپس، دانسته های خود را عملی کنید.

 

نقدهای وارد به نظریه زبان عشق 

اگرچه یادگیری زبان های عشق به بسیاری از افراد کمک می کند تا بهتر با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنند، اما این نظریه و نحوه اعمال آن در روابط، خود محدودیت هایی دارد.

 

بسیاری از مردم از زبان های عشق سوء استفاده می کنند 

برخی افراد در مورد استفاده از زبان های عشق کمی رقابتی می شوند، که این در واقع می تواند رابطه را تیره و خراب کند. برای مثال، زوجین ممکن است شروع به پیگیری تمام دفعاتی که از زبان عشق شریک زندگی خود استفاده می‌کنند، کنند و آن را با تعداد دفعاتی که همسرشان از زبان عشق آنها استفاده کرده است، مقایسه کنند.

زبان عشق می تواند راهی برای باز کردن ارتباط و دلسوزی باشد، اما شما نباید از آن به عنوان بازی یا سلاح علیه شریک زندگی خود استفاده کنید. برخی از مردم همچنان به استفاده از زبان عشق خود (به جای زبان عشق شریک زندگی خود) برای نشان دادن اهمیت خودشان ادامه می دهند - و این اشکالی ندارد.

شما می توانید با کسی رابطه داشته باشید که زبان عشق شما را ندارد. سعی کنید فهمیده و باز باشید. شما می توانید اقدامات شریک زندگی خود را تشخیص داده و از آنها قدردانی کنید، حتی اگر آنها کاملاً با زبان عشق شما مطابقت نداشته باشند.

 

پنج زبان عشق دیگر مشکلات رابطه را حل نمی کنند 

پنج زبان عشق همه مشکلات رابطه شما را حل نمی کنند. آنها به سادگی یکی از چندین ابزاری هستند که می توانید برای بهبود ارتباط با شریک زندگی خود از آنها استفاده کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد زوج‌هایی که همزمان با استفاده از زبان های عشق یکدیگر از ابزارهای خودتنظیمی برای کنترل احساسات خود نیز استفاده می‌کنند، بیشترین احساس خوشبختی را در روابط خود دارند. تا زمانی که زبان های عشق یک ابزار هستند، مسئولیت پذیری زوج ها در قبال احساسات و تغییرات رفتاری خودشان، بیشترین کمک را به شادی کلی آنها می کند.

زبان عشق شما نیز می تواند تغییر کند. مهم است که بپذیرید و انتظار داشته باشید که زبان عشق می تواند در طول زمان تغییر کند، به خصوص با توجه به استرس های زندگی یا تغییرات عمده ای مانند بچه دار شدن.

 

زبان های عشق ممکن است منجر به فشار بر زوجین شوند 

بسیاری از مردم فقط در زمینه روابط متعهدانه یا ازدواج در مورد زبان عشق صحبت می کنند. اما به یاد داشته باشید که یادگیری و درک زبان های عشق خود ابزار مهمی برای تمرین عشق به خود است.

 

شما باید از فشار آوردن بیش از حد بر شریک زندگی خود اجتناب کنید تا به طور مداوم زبان عشق خود را به شما بیان کند.

 

یک مطالعه نشان داد که بزرگترین مانع برای زوج‌هایی که از زبان عشق یکدیگر استفاده می‌کنند این است که گیرنده اغلب متوجه نمی‌شود که شریک زندگی‌اش سعی می‌کند از زبان عشق او استفاده کند. بسیار مهم است که گیرنده تلاش های شریک خود را تشخیص دهد، حتی اگر آنها دقیقاً انتظارات را برآورده نکنند.

 

زمان برای کسانی که انتظار می کشند بسیار کند، برای کسانی که می ترسند بسیار سریع،  برای کسانی که غمگین هستند  بسیار طولانی،  و برای کسانی که خوشحال هستند  بسیار کوتاه است. اما برای کسانی که عشق می ورزند، زمان ابدی است.

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد پنج زبان عشق 

هنگامی که شما و شریک زندگی تان پنج زبان عشق را بشناسید و زبان عشق یکدیگر را بدانید، هر دو می توانید از این مسئله سود ببرید. صحبت کردن به زبان عشق شریک زندگی‌تان می‌تواند کمی تلاش و اراده را بطلبد، به خصوص اگر با زبان عشق شما متفاوت باشد. به یاد داشته باشید، روابط سالم متولد نمی شوند، بلکه آنها از طریق توجه و تلاش توسعه می یابند.

خبر خوب این است که می توانید با یادگیری زبان عشق شریک زندگی خود و به کار بردن آن، رابطه خود را تقویت کنید. و اگر هر دوی شما متعهد به دوست داشتن یکدیگر به روشی باشید که با هر دوی شما صحبت کند، نه تنها خود را عمیقاً در عشق، بلکه در یک رابطه شاد و رضایت بخش نیز خواهید دید.

 

سوالات متداول 

زبان های عشق کودکان چیست؟

در سال 1997، گری چپمن کتابی با دکتر راس کمپبل نوشت و در آن این موضوع که چگونه پنج زبان عشق می توانند برای کودکان نیز کاربرد داشته باشند را مورد بررسی قرار داد. او در آن کتاب، روش‌هایی را برای تشخیص زبان عشق فرزندتان توصیف می‌کند. با مراجعه به این کتاب، می توانید اطلاعات خوبی را کسب کنید. همچنین آزمونی وجود دارد که والدین می توانند به نمایندگی از فرزند خود در آن شرکت کرده و زبان عشق کودک‌شان را مشخص کنند.

 

چگونه می توانم زبان عشق همسرم را تعیین کنم؟

ساده ترین راه برای تعیین زبان عشق همسر و شریک زندگی خود این است که از او بخواهید در آزمون تشخیصی شرکت کند. همچنین می توانید در نظر بگیرید که او در یک رابطه چه چیزی را بیشتر می خواهد یا انجام می دهد. آیا او اغلب برای شما هدایایی متفکرانه می آورد؟ یا به شما "دوستت دارم" می گوید؟ این ها می توانند اشاره ای به زبان عشق او باشند.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید