دنیای موسیقی درمانی
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر

عکس نوشته های دنیای موسیقی درمانی

عکس نوشته های تاثیرگذار و انگیزشی دنیای موسیقی درمانی

فواید شگفت‌انگیز در آغوش گرفتن

فواید شگفت‌انگیز در آغوش گرفتن

دیگر دلیلی برای در آغوش نگرفتن عزیزانت نخواهی داشت!

اغلب افراد، عاشق در آغوش گرفتن هستند زیرا این‌کار حس خوبی به آنها می‌دهد، به آنها کمک می‌کند تا آرام شوند و حتی می‌تواند دیدگاه آنها را نسبت به زندگی بهبود ببخشد. پیدا کردن فقط یک دلیل برای اینکه هر روز عزیزان خود را در آغوش نگیرید بسیار سخت است، چرا که در آغوش گرفتن، فواید شگفت‌انگیزی دارد.

با این حال، برای تجربه تأثیرات مثبت در آغوش گرفتن، لازم نیست حتما در یک رابطه باشید. در واقع، حتی در آغوش گرفتن دوستان و خانواده و یا ابراز عشق به حیوان خانگی هم، اکسی توسین را در بدن شما ترشح می‌کند. این هورمونی است که دانشمندان آن را "هورمون عشق و احساس خوب" می‌نامند.

 

در آغوش گرفتن و نوازش چه کارهای دیگری می تواند برای شما انجام دهد؟

1- به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند!

به گفته روان درمانگر "ویرجینیا ساتیر"، در آغوش گرفتن و نوازش، حداقل چهار بار در روز برای بقا ضروری است. جالب است بدانید که علم در بسیاری از مطالعات مختلف به وضوح، سلامت بهتر را با نوازش بیشتر مرتبط می‌کند. حس نوازش، این قدرت را دارد که سطح کورتیزول فرد را کاهش دهد، هورمونی که در نتیجه استرس ترشح می شود. پژوهشگران این حوزه توضیح می‌دهند که: "کورتیزول پاسخ ایمنی را سرکوب می‌کند. هر چیزی که پاسخ آرامش را افزایش دهد، باعث بازیابی پاسخ ایمنی بدن می‌شود."

بنابراین، در آغوش گرفتن، اثربخشی سیستم ایمنی بدن شما را افزایش داده و بعلاوه آن، باعث می شود که احساس شادی و عشق بیشتری داشته باشید. اگر همین یک مورد، دلیل کافی برای در آغوش گرفتن نیست، پس دلایل بعدی را هم مطالعه کنید.

 

 

2- در آغوش گرفتن، اضطراب اجتماعی را کاهش می‌دهد!

در آغوش گرفتن، یکی از بهترین راه‌ها برای تبادل انرژی است. وقتی افراد یکدیگر را در آغوش می‌گیرند، اکسی توسین ترشح می‌کنند. این هورمون، یک ماده شیمیایی قوی در مغز است که به دلیل توانایی آن در تسکین انواع اضطراب‌ها بسیار مورد توجه قار گرفته است. از آنجایی که اکسی توسین به شکستن موانع اجتماعی کمک می‌کند، به عنوان یک داروی طبیعی باورنکردنی برای غلبه بر بازداری‌های اجتماعی در نظر گرفته می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که اکسی توسین می‌تواند در درمان کمرویی ناتوان کننده یا کمک به افراد مبتلا به اضطراب‌های اجتماعی و اختلالات خلقی بسیار موثر باشد.

اگر مدت زیادی است که از اضطراب اجتماعی رنج می‌برید، در آغوش گرفتن می تواند علائم شما را بخوبی کاهش داده و به تغییر ذهنیت شما در مورد موقعیت‌های اجتماعی کمک کند.

 

3- درد را تسکین می دهد!

و باز هم، یکی از عوامل مهم در این که چرا در آغوش گرفتن احساس خوبی دارد، اکسی توسین است. اگر سردرد یا درد مفاصل دارید، در آغوش گرفتن به کاهش درد و حتی افزایش آستانه تحمل درد به شما کمک می‌کند. یک مطالعه کوچک با 9 بیمار نشان داد که از هر 9 نفر از آنها که دوزهای اکسی توسین مصرف کرده بودند، هفت نفر درد مزمن کمتری داشتند و در طول زمان شدت تشدید درد بهبود قابل توجهی یافته بود. بنابراین، شما برای تسکین درد نیازی به دارو ندارید! مستقیما به سراغ منبع آن رفته و عزیز خود را در آغوش بگیرید تا نتیجه مشابه و حتی بهتر از دارو را بگیرید!

 

4- شما را شادتر می کند!

در آغوش گرفتن فردی عزیز در زندگی‌تان، به شما کمک می‌کند تا با او احساس پیوند عمیق داشته باشید. این حس پیوند، باعث ایجاد احساس امنیت و رضایت می‌شود. طبق مقاله مجله Women’s Health، "در آغوش گرفتن و نوازش، دوپامین و سروتونین ترشح می‌کند که هر دوی این هورمون‌ها، خلق و خوی شما را تقویت کرده و افسردگی را مهار می‌کنند."

به گفته "پل زاک"، محقق و متخصص مشهور هورمون اکسی توسین و کسی که خود را "دکتر عشق" نامیده است، "اکسی توسین، مولکول اخلاقی پشت تمام فضیلت‌ها، اعتمادها، محبت و عشق‌های انسانی و یک «چسب اجتماعی» است که جامعه را در کنار هم نگه می‌دارد.

هر نوع نوازش و تماس فیزیکی می‌تواند این هورمون را در بدن ما آزاد کند و این به بدان معنی است که در آغوش گرفتن، می‌تواند خلق و خوی ما را تا حد زیادی بهبود بخشد و باعث ایجاد احساس شادی پایدار شود!

 

5- در آغوش گرفتن و یک نوازش خوب، بطور شگفت‌انگیزی به رهایی از استرس کمک می‌کند!

همانطور که گفته شد، زمانی که استرس بالایی دارید، کورتیزول در بدن شما آزاد می‌شود. در آغوش گرفتن بلافاصله سطح استرس شما را کاهش می‌دهد زیرا با این‌کار، هورمون معروف عشق، اکسی توسین، به طور خودکار در بدن شما ترشح می‌شود. سطوح بالای استرس باعث واکنش های ناسالم متعددی می‌شود، از افزایش وزن گرفته تا فشار خون بالا، سردرد، بیماری قلبی و سایر مشکلات جدی.

اگر احساس استرس می‌کنید، داروها را رها کنید و به یک مکان آرامش بخش در خانه خود بروید، جایی که بتوانید از تک تک لحظات در آغوش گرفتن عزیزان خود لذت ببرید.

 

 

منبع