دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
فواید شگفت‌انگیز در آغوش گرفتن
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

فواید شگفت‌انگیز در آغوش گرفتن

دیگر دلیلی برای در آغوش نگرفتن عزیزانت نخواهی داشت!

اغلب افراد، عاشق در آغوش گرفتن هستند زیرا این‌کار حس خوبی به آنها می‌دهد، به آنها کمک می‌کند تا آرام شوند و حتی می‌تواند دیدگاه آنها را نسبت به زندگی بهبود ببخشد. پیدا کردن فقط یک دلیل برای اینکه هر روز عزیزان خود را در آغوش نگیرید بسیار سخت است، چرا که در آغوش گرفتن، فواید شگفت‌انگیزی دارد.

با این حال، برای تجربه تأثیرات مثبت در آغوش گرفتن، لازم نیست حتما در یک رابطه باشید. در واقع، حتی در آغوش گرفتن دوستان و خانواده و یا ابراز عشق به حیوان خانگی هم، اکسی توسین را در بدن شما ترشح می‌کند. این هورمونی است که دانشمندان آن را "هورمون عشق و احساس خوب" می‌نامند.

 

در آغوش گرفتن و نوازش چه کارهای دیگری می تواند برای شما انجام دهد؟

1- به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند!

به گفته روان درمانگر "ویرجینیا ساتیر"، در آغوش گرفتن و نوازش، حداقل چهار بار در روز برای بقا ضروری است. جالب است بدانید که علم در بسیاری از مطالعات مختلف به وضوح، سلامت بهتر را با نوازش بیشتر مرتبط می‌کند. حس نوازش، این قدرت را دارد که سطح کورتیزول فرد را کاهش دهد، هورمونی که در نتیجه استرس ترشح می شود. پژوهشگران این حوزه توضیح می‌دهند که: 

کورتیزول پاسخ ایمنی را سرکوب می‌کند. هر چیزی که پاسخ آرامش را افزایش دهد، باعث بازیابی پاسخ ایمنی بدن می‌شود.

بنابراین، در آغوش گرفتن، اثربخشی سیستم ایمنی بدن شما را افزایش داده و بعلاوه آن، باعث می شود که احساس شادی و عشق بیشتری داشته باشید. اگر همین یک مورد، دلیل کافی برای در آغوش گرفتن نیست، پس دلایل بعدی را هم مطالعه کنید.

 

 

2- در آغوش گرفتن، اضطراب اجتماعی را کاهش می‌دهد!

در آغوش گرفتن، یکی از بهترین راه‌ها برای تبادل انرژی است. وقتی افراد یکدیگر را در آغوش می‌گیرند، اکسی توسین ترشح می‌کنند. این هورمون، یک ماده شیمیایی قوی در مغز است که به دلیل توانایی آن در تسکین انواع اضطراب‌ها بسیار مورد توجه قار گرفته است. از آنجایی که اکسی توسین به شکستن موانع اجتماعی کمک می‌کند، به عنوان یک داروی طبیعی باورنکردنی برای غلبه بر بازداری‌های اجتماعی در نظر گرفته می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که اکسی توسین می‌تواند در درمان کمرویی ناتوان کننده یا کمک به افراد مبتلا به اضطراب‌های اجتماعی و اختلالات خلقی بسیار موثر باشد.

اگر مدت زیادی است که از اضطراب اجتماعی رنج می‌برید، در آغوش گرفتن می تواند علائم شما را بخوبی کاهش داده و به تغییر ذهنیت شما در مورد موقعیت‌های اجتماعی کمک کند.

 

وقتی کسی را در آغوش می گیری، بدون استفاده از حتی یک کلمه به او می گویی که دوستش داری.

 

3- درد را تسکین می دهد!

و باز هم، یکی از عوامل مهم در این که چرا در آغوش گرفتن احساس خوبی دارد، اکسی توسین است. اگر سردرد یا درد مفاصل دارید، در آغوش گرفتن به کاهش درد و حتی افزایش آستانه تحمل درد به شما کمک می‌کند. یک مطالعه کوچک با 9 بیمار نشان داد که از هر 9 نفر از آنها که دوزهای اکسی توسین مصرف کرده بودند، هفت نفر درد مزمن کمتری داشتند و در طول زمان شدت تشدید درد بهبود قابل توجهی یافته بود. بنابراین، شما برای تسکین درد نیازی به دارو ندارید! مستقیما به سراغ منبع آن رفته و عزیز خود را در آغوش بگیرید تا نتیجه مشابه و حتی بهتر از دارو را بگیرید!

 

همچنین بخوانید: 7 کاری که زوج ها باید هر روز انجام دهند

 

4- شما را شادتر می کند!

در آغوش گرفتن فردی عزیز در زندگی‌تان، به شما کمک می‌کند تا با او احساس پیوند عمیق داشته باشید. این حس پیوند، باعث ایجاد احساس امنیت و رضایت می‌شود. طبق مقاله مجله Women’s Health، "در آغوش گرفتن و نوازش، دوپامین و سروتونین ترشح می‌کند که هر دوی این هورمون‌ها، خلق و خوی شما را تقویت کرده و افسردگی را مهار می‌کنند."

به گفته "پل زاک"، محقق و متخصص مشهور هورمون اکسی توسین و کسی که خود را "دکتر عشق" نامیده است، "اکسی توسین، مولکول اخلاقی پشت تمام فضیلت‌ها، اعتمادها، محبت و عشق‌های انسانی و یک «چسب اجتماعی» است که جامعه را در کنار هم نگه می‌دارد.

هر نوع نوازش و تماس فیزیکی می‌تواند این هورمون را در بدن ما آزاد کند و این به بدان معنی است که در آغوش گرفتن، می‌تواند خلق و خوی ما را تا حد زیادی بهبود بخشد و باعث ایجاد احساس شادی پایدار شود!

 

 

5- در آغوش گرفتن و یک نوازش خوب، بطور شگفت‌انگیزی به رهایی از استرس کمک می‌کند!

همانطور که گفته شد، زمانی که استرس بالایی دارید، کورتیزول در بدن شما آزاد می‌شود. در آغوش گرفتن بلافاصله سطح استرس شما را کاهش می‌دهد زیرا با این‌کار، هورمون معروف عشق، اکسی توسین، به طور خودکار در بدن شما ترشح می‌شود. سطوح بالای استرس باعث واکنش های ناسالم متعددی می‌شود، از افزایش وزن گرفته تا فشار خون بالا، سردرد، بیماری قلبی و سایر مشکلات جدی.

اگر احساس استرس می‌کنید، داروها را رها کنید و به یک مکان آرامش بخش در خانه خود بروید، جایی که بتوانید از تک تک لحظات در آغوش گرفتن عزیزان خود لذت ببرید.

 

یک آغوش گرم می تواند تمام سرمای زندگی را از بین ببرد.

 

6- در آغوش گرفتن می تواند سلامت قلب شما را تقویت کند

در آغوش گرفتن می تواند برای سلامت قلب شما مفید باشد. در یک مطالعه، دانشمندان گروهی متشکل از 200 بزرگسال را به دو گروه تقسیم کردند:

یک گروه به مدت 10 دقیقه دستان شریک زندگی خود را گرفتند و به دنبال آن، یک آغوش 20 ثانیه ای را با هم تجربه کردند.

اما گروه دیگر به مدت 10 دقیقه و 20 ثانیه به همراه شریک زندگی خود در سکوت نشستند.

افراد گروه اول نسبت به گروه دوم کاهش بیشتری در سطح فشار خون و ضربان قلب نشان دادند.

بر اساس این یافته ها، یک رابطه محبت آمیز و در آغوش گرفتن کسی که دوستش دارید، می تواند برای سلامت قلب شما مفید باشد.

 

7- در آغوش گرفتن می تواند به کاهش درد شما کمک کند

تحقیقات نشان می دهد که برخی از اشکال لمس می توانند قادر به کاهش درد باشند.

در یک مطالعه، افراد مبتلا به فیبرومیالژیا (سندرم درد عضلانی- اسکلتی گسترده) شش درمان لمسی را دریافت کردند. هر درمان شامل لمس سبک روی پوست بود. شرکت کنندگان افزایش کیفیت زندگی و کاهش درد را گزارش کردند.

در آغوش گرفتن نیز شکل دیگری از لمس است که می تواند به کاهش درد کمک کند.

 

 

به چه مقدار آغوش گرفتن در روز نیاز داریم؟

ویرجینیا ساتیر، خانواده‌درمانگر، زمانی گفت: 

ما برای داشتن حس زنده بودن به چهار آغوش در روز نیاز داریم. برای قوت گرفتن به 8 آغوش در روز نیاز داریم. و برای رشد به 12 آغوش در روز نیاز داریم. 

در حالی که ممکن است این تعداد در آغوش گرفتن زیاد به نظر برسد، اما اطمینان داشته باشید که در آغوش گرفتن زیاد بهتر از مقدار ناکافی آن است.

بنابراین، برای داشتن سلامتی مطلوب، در روز چند آغوش باید داشته باشید؟ طبق تحقیقات علمی متعدد، اگر بخواهیم بیشترین تأثیرات مثبت را ببریم، باید تا حد امکان این کار مفید را در برنامه روزانه خود داشته باشیم.

متأسفانه، امروزه اکثر مردم از لمس و آغوش محروم هستند. بسیاری از مردم زندگی انفرادی یا پرمشغله با کاهش تعامل اجتماعی دارند و این آن ها را از نعمت در آغوش گرفتن باز می دارد.

قراردادهای اجتماعی مدرن ما اغلب افراد را وادار می کند که دیگرانی که مستقیماً با آنها آشنایی ندارند را در آغوش نگیرند. اما به هر حال، افراد می توانند از انجام این کار سود زیادی ببرند.

بنابراین، اگر می‌خواهید احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید، استرس خود را کاهش دهید، ارتباطات را بهبود ببخشید و شادتر و سالم‌تر باشید، به نظر می‌رسد که در آغوش گرفتن بیشتر یک گزینه مناسب برای شما است.

اگر نمی دانید که در کجا باید به دنبال در آغوش گرفتن بیشتر باشید، ابتدا از دوستان و اعضای خانواده که نزدیک به شما هستند، شروع کنید.

علم ثابت می کند که در آغوش گرفتن منظم نزدیک ترین افرادتان، حتی اگر مختصر باشد، می تواند تأثیرات مثبتی بر مغز و بدن شما داشته باشد.

 

منابع:

powerofpositivity

healthline

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید