دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

5 راه موثر برای کنار گذاشتن فکر کردن بیش از حد

فکر کردن بیش از حد یکی از بزرگترین دلایل ناراحتی ما انسان‌ها است. تفکر بیش از حد می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند که حتی وجود خارجی هم نداشتند و یا امکان اتفاق افتادن آن‌ها در وهله اول بسیار اندک بوده است. بیشتر مشکلات یا موقعیت‌هایی که در ذهن خود تداعی می‌کنیم و پی در پی به آن‌ها فکر می‌کنیم، فقط مبتنی بر ترس و نگرانی ما هستند و به ما کمکی نمی‌کنند. در حالی که تصور ما بر این است که با فکر کردن بیش از حد به خودمان کمک می‌کنیم یا به نوعی از خود محافظت می‌کنیم، اما کاری که ما واقعاً انجام می دهیم این است که در همین لحظه این هدایای ارزشمند را از خودمان دور می‌کنیم. هنگامی که شروع می کنیم، متوقف کردن تفکر بیش از حد دشوار می‌شود.

 

فهرست عناوین
5 راه موثر برای کنار گذاشتن فکر کردن بیش از حد

در اینجا 5 راه برای متوقف کردن تفکر بیش از حد را به شما ارائه می‌دهیم:

1. توقف کنید و روی چیزهای مثبتی که در حال حاضر در جریان است تمرکز کنید.

ما به جامعه ای تبدیل شده ایم که اجازه می دهد فکر کردن بیش از حد و منفی اندیشی بر او غالب شود. به سادگی با تغییر تمرکز خود بر روی چیزهایی که شما را خوشحال می‌کند یا چیزهایی که بخاطر آن‌ها سپاسگزار هستید، می توانید ذهن خود را دوباره آموزش دهید تا مثبت تر فکر کنید.

در نتیجه انجام این کار، احساس آرامش بیشتری خواهید کرد و از فکر کردن بیش از حد دست خواهید کشید. زیرا دیگر بر روی منفی‌هایی که در درون خود و جاهای دیگر می‌بینید، تأکید زیادی نمی‌کنید.

به یاد داشته باشید، انرژی در جایی جریان می‌یابد که بیشترین توجه بر روی آن است. شما می‌توانید با ایجاد آگاهی در پشت افکارتان، از فکر کردن بیش از حد دست بردارید!

 

 

2. کلمات لطیف و آرامش بخش را در طول روز برای خود تکرار کنید.

در همین لحظه به مغز خود توجه کنید ... چه نوع افکاری را مشاهده می‌کنید؟

به احتمال زیاد، متوجه خواهید شد که بیشتر تفکرات شما حول محور کارهایی است که امروز باید انجام دهید، یا چیزی که کسی گفته و باعث عصبانیت شما شده است، یا حتی افکار تحقیرآمیز در مورد خودتان. با این حال، احساس بدی نداشته باشید؛ با وجود این همه احساس منفی در اطراف ما، حفظ یک ذهنیت مثبت ثابت همیشه آسان نیست. با این حال، می‌توانید با کلمات ساده و آرامش‌بخش با افکار منفی و استرس‌زا مقابله کنید.

هر زمان که احساس کردید یک حمله اضطراب در راه است، کلمات آرام بخش را وارد آگاهی خود کنید، کلماتی مثل: آرام، آرام صلح آمیز، آرامش، لطیف، عشق، آرامش بخش، نسیم، ساحل دریا. دو کلمه آخر در مثال‌هایی که زده شد، مناظر طبیعی زیبا و آرامش‌بخش را توصیف می‌کند، که اگر به شما احساس آرامش دهد، می توانید از آن‌ها هم استفاده کنید. کلمات دارای معنی و قدرت زیادی هستند، بنابراین هر زمان که احساس استرس کردید از آنها به نفع خود استفاده کنید.

 

3. مدیتیشن را به طور منظم و روزانه انجام دهید.

همانطور که در مطالب وب‌سایت ما و اکثر مطالب دیگر می‌بینید، مدیتیشن بصورت مکرر پیشنهاد می‌شود و این موضوع دلیل خوبی دارد. وقتی مدیتیشن می‌کنید، جریان افکاری را که هر ثانیه بر آگاهی شما را بمباران می‌شوند را متوقف می‌کنید و در عوض به فضایی می‌روید که سکون اولویت دارد. در حالی که لازم نیست مغز خود را برای مدیتیشن خاموش کنید، بسیاری از افراد بعد از انجام این تمرین فوق‌العاده، احساس می‌کنند که افکارشان به‌طور باورنکردنی کند می‌شود و می‌توانند با نفس‌های کنترل‌شده و چشم‌های بسته خیلی راحت‌تر تمام وجود خود را مشاهده کنند. مدیتیشن به سادگی آگاهی را به بدن بازمی‌گرداند و مقابله با چالش های روزانه را بسیار آسان تر می‌کند.

اگر می خواهید آرامش بیشتری را در ذهن و زندگی خود پرورش دهید، مدیتیشن را شروع کنید یا به آرامی بنشینید و بر روی چیزی جز نفس خود تمرکز نکنید و حداقل ده دقیقه در روز و به صورت روزانه این کار را انجام دهید. خواهید دید که اتخاذ یک طرز فکر مسالمت آمیز و آرام، بسیار قابل دسترس تر می شود.

 

4. در اینجا و اکنون زندگی کنید.

فکر کردن بیش از حد به کارهایی که فردا بعد از تمام شدن ساعت کاری خود باید انجام دهید، یا صورتحساب هایی که هفته آینده باید بپردازید، یا عدم اطمینان از آینده خود که هنوز به آن نرسیده‌اید را کنار بگذارید. هنگامی که به افکاری مانند این‌ها اجازه می دهید که در ذهن شما نشخوار شوند، باعث ایجاد ناراحتی شدید در بدن خود خواهید شد و حتی زمینه ایجاد اضطراب، افسردگی، استرس مزمن و سایر مشکلات جدی را برای خود هموار خواهید کرد. بیشتر اضطراب‌های ما ناشی از زندگی کردنمان در زمانی غیر از زمانی است که در حال حاضر داریم، بنابراین هر زمان که احساس کردید افکارتان شما را به جای دیگری می‌برند، خود را به زمان حال برگردانید.

با اجازه دادن به خود برای جریان داشتن از لحظه‌ای به لحظه دیگر، درست همانند کاری که در دوران کودکی انجام می‌دادید، معنای احساس آرامش واقعی را دوباره به دست خواهید آورد.

 

5. بیرون بروید و خود را در طبیعت رها کنید.

حضور در دل طبیعت، بهترین راه برای آرام کردن یک ذهن شلوغ است. می‌توانید این کار را در تعطیلات آخر هفته یا در وقت ناهار خود در پارکی نزدیک انجام دهید. اگر واقعاً استرس دارید، به تعطیلات در جایی زیبا و دور از همه چیز فکر کنید.

هر کاری که می توانید برای تقویت پیوند خود با طبیعت انجام دهید. این کار به شدت به ذهن شما و به خود شما کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که خود ما، بیشترین استرس را در ذهن و بدن خود ایجاد می کنیم. ما از مکانی با هماهنگی و آرامش خالص سرچشمه گرفته ایم و بیشتر آنچه در اطراف خود می‌بینیم فقط یک توهم تقریبا پایدار است. به یاد داشته باشید که طبیعت در طول حیات خودش مبارزه نمی کند و شما نیز مجبور به این کار نیستید. زیاد درگیر مسائل بی اهمیت دنیای مادی نشوید، زیرا هرگز آرامش را در مادیات و دارایی ها نخواهید یافت.

آرامش بصورت ذاتی و از بدو خلقت ما در وجودمان جای گرفته است و طبیعت به خوبی بما کمک می‌کند که این مسئله را بارها و بارها به یاد آوریم.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید