دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

5 احساسی که زوج ها در یک رابطه عاشقانه تجربه می کنند

زوج هایی که در یک رابطه عمیق عاشقانه هستند، همیشه احساس دو کبوتر عاشق و شاد را ندارند؛ که اگر اینگونه باشد، غیر طبیعی خواهد بود. قرار گرفتن در یک رابطه عاشقانه و دلسوزانه با شخصی دیگر به این معنی است که هر دوی شما احساساتی را در محدوده یک مشارکت امن تجربه می کنید.

طیفی از احساساتی که شما به عنوان یک زوج تجربه می کنید می تواند از احساس شادی در مورد یک رویداد مثبت مانند ترفیع تا احساس غم و اندوه زمانی که یکی از شما عزیزان خود را از دست می دهد متغیر باشد. بودن در کنار شریک زندگی خود هم در زمان های خوب و هم در شرایط بد، چیزی است که یک رابطه قوی و محبت آمیز دارد.

فهرست عناوین
  • 5 احساسی که زوج ها در یک رابطه عاشقانه تجربه می کنند
5 احساسی که زوج ها در یک رابطه عاشقانه تجربه می کنند

 

 

5 احساسی که زوج ها در یک رابطه عاشقانه تجربه می کنند

1. اعتماد

احساس اعتماد شاید مهمترین احساس برای زوجین در یک رابطه عاشقانه باشد. زوج‌های عاشق احساس می‌کنند که می‌توانند نه تنها برای صادق بودن، بلکه برای ایجاد اعتماد در رابطه و داشتن یک محیط امن، محافظت از احساسات و ایجاد یک پیوند عاطفی صمیمی و عمیق به شریک زندگی خود تکیه کنند.

اعتماد، کلید یک زندگی جنسی سالم است، زیرا رابطه جنسی، آسیب پذیرترین حالتی است که زوج ها نسبت به خود فیزیکی و احساساتشان دارند. دکتر ریچارد نیکاسترو، مشاور ازدواج و زوج‌ درمانگر، می‌گوید: 

 

"در طول رابطه جنسی، ریسک‌ها همیشه بالا می‌رود، زیرا صمیمیت جنسی ذاتاً یک تجارت عاطفی پرخطر است. این یعنی سطح آسیب‌پذیری عاطفی برانگیخته شده با شخصی که عمیقاً به او اهمیت می‌دهید، هم پتانسیل را برای به اشتراک گذاشتن صمیمانه ترین حالات را ارائه می‌کند. و هم می تواند وقتی که همه چیز خراب می شود، باعث زخم عاطفی و کناره گیری شود."

 

اعتماد چیزی است که  سال ها طول می کشد تا ساخته شود، اما فقط چند ثانیه طول می کشد تا نابود شده و برای تمام عمر از بین برود!

 

2. نگرانی

در یک رابطه عاشقانه، وقتی یکی از زوجین آسیب می‌بیند، اغلب نیمه دیگر رابطه نیز همان صدمه را احساس می کند. این نگرانی برای احساسات شریک زندگی تان، بخشی از پیوند محبت آمیز شماست. احساس نگرانی به این معناست که زوج های عاشق که طرف مقابل خود را دوست دارند، به شریک زندگی خود اهمیت می دهند و با او احساس همدلی می کنند.

در رابطه‌ای که زوجین عمیقا عاشق هم بوده و یکدیگر را دوست دارند، وقتی یکی از آن ها نگران است، هر دو نفر استرس را با هم احساس می کنند. از آنجایی که این رابطه یک مشارکت است، آنها برای حل مشکلات با یکدیگر همکاری می کنند. همچنین یک شریک واقعی زندگی، زمانی که عشق او در حال مبارزه با یک بیماری یا بهبودی از آن است، عمیقا احساس نگرانی می کند.

 

همچنین بخوانید: 10 راه برای اینکه رابطه خود را بسیار آسان تر کنید

 

3. ناامیدی

اگرچه خشم چیزی طبیعی است که زوجین گاهی آن را احساس می کنند، اغلب زوج ها به دلیل ارتباط نادرست، احساس ناامیدی و سرخوردگی را نیز تجربه می کنند. احساس ناامیدی و سرخوردگی معمولاً در نتیجه برآورده نشدن انتظارات یکی از طرفین رابطه است. یا شریک زندگی شما نمی داند که چه انتظاری داشته و دارید و یا می دانسته و آن را دنبال و برآورده نکرده است.

اگر یکی از زوجین در جواب این بگوید "من ذهن خوان نیستم!" دلیل آن احتمالا این است که زوجین در بیان نیازهای خود خوب نیستند. زوج‌های عاشق همگی این را تجربه می‌کنند و از آنجایی که به آن اهمیت می‌دهند، تلاش می‌کنند تا نیازهای خود را به طور واضح به شریک زندگی خود منتقل کنند.

اگر یکی از شرکا آنچه که انتظار می‌رود را انجام نداد، زوج‌های عاشق و کسانی که یکدیگر را دوست دارند، کارها و رفتارهای مختلفی را از خود نشان می دهند. ساده ترین کار این است که آن را رها کنید. هر چیزی که باعث ناامیدی شده است در گذشته اتفاق افتاده، بنابراین یک همسر عاشق و کسی که طرف مقابل خود را دوست دارد، می بخشد و علیرغم ایرادات شریک زندگی خود، همچنان به او عشق عمیقی دارد.

یا، ممکن است یکی از زوجین تصمیم بگیرد که با همسر خود روبرو شده و اظهار کند که یک بار به دلیلی خاص، از طرف او ناامید و سرخورده شده است. او برای همسر خود توضیح می دهد که دوست دارد دفعه بعد از طرف همسرش چه کاری متفاوت انجام شود و بعد از آن، بخاطر اینکه حرف هایش را گوش کرده است، از همسر خود تشکر و قدردانی می کند.

 

به دنبال کسی نباش  که تمام مشکلاتت را حل کند.  به دنبال کسی باش که نگذارد  تک و تنها با مشکلات روبرو شوی.

 

4. امید

زوج های عاشق از امیدها و آرزوهای مشترک خود حمایت می کنند. آنها آینده طولانی در پیش داشته و چشم انداز مثبتی دارند. آنها می توانند ببینند که تا اینجای کار توانسته اند در رابطه خود بر چه چیزی غلبه کنند و نسبت به آینده امیدوار هستند.

زوج های عاشق انتظار بهترین ها را دارند، اما برای بدترین ها برنامه ریزی می کنند. اورت ال ورتینگتون جونیور، نویسنده کتاب مشاوره ازدواج متمرکز بر امید: راهنمای درمان مختصر می گوید که تمرکز بر امید، تمرکز بر راه حل مشکلات است. او می گوید که مشاوره متمرکز بر امید با الگوهای منفی مقابله می کند و آنها را با تمرکز مثبت و امید جایگزین می کند و این به زوج ها نشان می دهد چگونه برای یکدیگر ارزش قائل شوند.

 

5. فداکاری

مطمئناً زوج های عاشق رفتاری عاشقانه نسبت به یکدیگر دارند، اما ارادت آن ها به یکدیگر، بسیار بیشتر است. افراد فداکار نسبت به شریک زندگی خود احساس وفاداری می کنند. آنها مهربان و حامی هستند. زوج های فداکار از تصمیمات شریک خود حمایت می کنند. آنها در لحظات خوب و بد آنجا و در کنار او خواهند بود.

زوج های عاشق با احساس وفاداری عمیقاً به شریک زندگی خود متعهد هستند. آنها نه تنها هرگز تقلب و خیانت نمی کنند، بلکه 50 سال یا بیشتر از آینده خود را با عشق به شریک زندگی خود تصور می کنند. این ویژگی عشق عمیق و واقعی است که زوج های پرشور و عاشق آن را احساس می کنند.

به گفته دکتر تری اوربوک، نویسنده 5 گام ساده برای بردن ازدواج از خوب به عالی، برخلاف آنچه که فیلم های هالیوودی به باور ما القا می کنند، شور و اشتیاق در یک رابطه عاشقانه می تواند به مرور زمان محو شود، اما می توان دوباره آن را احیا کرد. اوربوک می گوید: 

 

"یک رابطه جنسی پرشور، محصول جانبی صمیمیت عاطفی پایدار همراه با یک حس مداوم ماجراجویی و اکتشاف و حس بازیگوشی است."

 

در طول رابطه، زوج هایی که عمیقا عاشق یکدیگر هستند، پیوند عاطفی خود را تقویت می کنند. احساسات مشترکی که آنها تجربه می کنند، آنها را به هم نزدیکتر می کند.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید