دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

5 ترفند برای از بین بردن الگوهای افکار منفی

بخش عظیمی از افکار سمی ما، قضاوت های خودمان هستند. اما برای اینکه واقعاً در افکارمان مثبت‌تر شویم، باید با پذیرش اینکه چه کسی هستیم شروع کنیم. فکر کردن به اینکه ای کاش لاغرتر، شادتر، در شغل بهتر یا زندگی در خانه ای متفاوت تر را داشتم، اتلاف انرژی است. انرژی ای که می توان صرف کار کردن روی چیزهایی کرد که می توانیم آن ها را بهبود ببخشیم. تنها راه برای تبدیل شدن به فردی که می خواهید باشید این است که آنچه هستید را بپذیرید و هر روز برای حمایت از رشد خود اقداماتی انجام دهید.

 

فهرست عناوین
5 ترفند برای از بین بردن الگوهای افکار منفی

از این پنج نکته برای حذف الگوهای افکار منفی استفاده کنید و ذهن خود را صاف کنید.

1. افکار منفی خود را زیر سوال ببرید!

تفکر، تنها راه صحبت ما با خودمان است. از آنجایی که افکار ما بر زندگی ما تأثیر می گذارند، بسیار مهم است که افکار خود را به گونه ای شکل دهیم که مثبت، دلگرم کننده و انگیزه دهنده باشند. با زیر سوال بردن افکار منفی خود، به دنبال شواهدی برای صحت آنها باشید. اگر آنها درست باشند، می توانید ذهن خود را برای مثبت ماندن آموزش دهید. هر چند به احتمال خیلی قوی، آن افکار منفی، نادرست و غیر واقعی هستند و زمانی که به خود ثابت کردید که آنها معتبر و واقعی نیستند، می توانید آنها را رها کنید و ادامه دهید.

 

2. با خودتان درست صحبت کنید!

وقتی با دوستان حامی و مثبت احاطه می‌شوید، اغلب جملاتی مانند "می‌دانم که می‌توانی انجامش دهی" یا "عالی است که این کار را می‌کنی" را می‌شنوید. با این حال، وقتی با خود صحبت می کنیم، ممکن است جملاتی مثل "من در این مورد مطمئن نیستم"، "امیدوارم بتوانم آن را انجام دهم" یا "من چه کار می کنم؟" را می شنویم. به پیام هایی که به خودتان می گویید توجه ویژه داشته باشید. ضمیر ناخودآگاه شما فرق بین یک فکر جدی و یک پیام پوچ را نمی فهمد و در نهایت، پس از شنیدن مکرر جملات مشابه، شروع به باور آنها می کند. این نوع خودگویی، حتی اگر در ذهن شما واقعی نباشد، منجر به کاهش اعتماد به نفس و افزایش تصویر منفی از خود، در ذهن شما می شود.

اگر خودتان را تشویق نمی کنید، پس چگونه می توانید انتظار داشته باشید که دیگران از شما حمایت کنند؟ چند تایید و جمله تاکیدی مثبت در مورد خود ایجاد کنید و صبح خود را با نگاهی به آینه و یک گفتگوی خوب با همان جملات شروع کنید. تغییر دیدگاه شما در همان روز به واسطه چند کلمه محبت آمیزی که به خود می گویید، شگفت انگیز است.

 

 

3 - نیاز به تایید شدن را رها کنید!

نیاز ما به تایید شدن، نقش مهمی در افکار ما دارد. توانایی مثبت اندیشی ما را از بین می برد و ما را از حرکت در سفر زندگی مان باز می دارد. با داشتن این نیاز مخرب، ما بر اساس برنامه های دیگران فکر و عمل می کنیم. نیاز به تایید بر زندگی ما تأثیر منفی گذاشته و باعث می شود که ما همه چیز را به تعویق بیندازیم، از انجام کارهای مهم اجتناب کنیم، احساس اضطراب و ترس کرده و در نگرانی گیر کنیم.

تصمیم بگیرید که به دنبال تایید شدن و تلاش برای تبدیل شدن به کسی که نیستید، نباشید. از فشار آوردن به خود و دیگران برای انجام کاری که فکر نمی کنید برای شما مناسب است، دست بردارید. از انجام کارهایی که تحت تاثیر نفوذ دیگران در ذهن شما است، دست بردارید. و در نهایت، از پنهان کردن احساس خود دست بردارید.

 

4. بزرگتر فکر کنید!

این بین ما معمول است که با تعیین اهداف کوچک، خود را دست کم بگیریم. به عبارت دیگر، ما با تعیین اهدافی که قابل دستیابی هستند، از شرط بندی هایی که بر روی موفقیت خود کرده ایم، محافظت می کنیم. این طرز فکر بیشتر مضر است تا مفید. هل دادن خودمان، قدرت و عزم ما را آزمایش می کند و به ما امکان می دهد که به رشد خود ادامه دهیم. جهان منابع بی‌نهایت در دسترسی را در دل خود دارد، و وقتی بزرگ فکر می‌کنید، شروع به استفاده از این منابع عظیم می‌کنید.

میکل آنژ می گوید:

"خطر بزرگ برای بسیاری از ما در این نیست که هدفمان را خیلی بالا بگذاریم و کوتاهی کنیم، بلکه در پایین گذاشتن هدفمان و رسیدن به آن است".

بزرگ اندیشی به این معناست که فراتر از آنچه می بینید فکر کنید، استانداردهای بسیار بالایی را تعیین کنید و به چالش ها، به جای موانع به دید فرصت ها نگاه کنید. بزرگ اندیشی یعنی اینکه بدانی هر چیزی ممکن است و غیرممکن وجود ندارد.

 

5. خود را به عنوان یک پروسه در حال پیشرفت بپذیرید!

شروع به پذیرفتن این واقعیت کنید که شما و زندگیتان در حال پیشرفت هستید. با آن روبرو شوید، هرگز در جایی که همه چیز همانطور که می خواهید باشد و همه رویاهای شما به حقیقت پیوسته باشد، هیچ جایگاهی نخواهید داشت. زندگی فقط همین است که در حال گذران آن هستی. هدف گذاری های مستمر و تلاش برای رسیدن به آن ها.

عمیقا در مورد این فکر کنید. واقعا اگر همه چیز عالی بود حوصله ای برای زندگی کردن برای تان باقی می ماند؟ مطمئناً ممکن است این شرایط برای یک دوره عالی باشد، اما یک لحظه تصور کنید که اگر چیزی برای رویاپردازی یا هیچ هدفی برای رسیدن به آن نداشته باشید، چه احساسی خواهید داشت؟ اما این را هم بدانید که به این دلیل که شما در حال پیشرفت هستید به این معنی نیست که امروز به اندازه کافی خوب نیستید. این بدان معنا نیست که چون زندگی شما کامل نیست، پس کم معنا است.

در حال پیشرفت بودن به این معنی است که شما امیدها و رویاهایی دارید و می خواهید فردا بهتر عمل کنید. اگر زندگی را به عنوان یک پروسه در حال پیشرفت بشناسید، پذیرش زندگی امروز خود را آسان تر می کنید، زیرا می دانید که چیزهای بهتری در افق خود برای رسیدن به آن ها دارید.

 

سخن پایانی در مورد حذف الگوهای تفکر منفی

نکته مهم در اینجا این است که شما در کنترل هستید. شما می توانید انتخاب کنید که مثبت باشید، یا می توانید وضعیت موجود را بپذیرید. صادقانه بگویم، ماندن در یک ذهنیت منفی، خیلی آسان تر از انجام کارهای لازم برای بازگشت به فضای مثبت است. فقط بدانید، که تمام این سختی، با تمرین آسان‌تر می‌شود و ارزش پاداش‌های این تمرینات، بسیار بیشتر از سختی تلاش شما خواهد بود.

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید