دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
آیا یک فرد خودشیفته می تواند عاشق شود؟
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

آیا یک فرد خودشیفته می تواند عاشق شود؟

افراد خودشیفته می توانند عشق بورزند و عاشق شوند، اما عشق آنها سطحی و زودگذر است. آن‌ها می‌توانند وابستگی‌های عاطفی شدیدی ایجاد کنند و حتی اینگونه به نظر برسند که که یک عاشق دیوانه هستند. اما در عین حال، همچنان فقدان کامل همدلی را نسبت به موضوع مورد علاقه‌شان حفظ می‌کنند. روابط آن‌ها اغلب با نوسانات خلقی چشمگیر، اوج‌های پرفراز و نشیب، و فرود‌های دلخراش مواجه می‌شود.

این بدان معنی است که عشق آنها اغلب سطحی و غیر واقعی است، زیرا هیچ همدلی و ارتباط معناداری با آن همراه نیست.

 

عشق افراد خودشیفته اغلب سطحی و غیر واقعی است.

 

چگونه بفهمیم یک خودشیفته ما را دوست دارد؟

مهم است به خاطر داشته باشید که اگرچه ممکن است یک خودشیفته در ابتدا شما را دوست داشته باشد، اما این احساس اغلب کوتاه مدت و مشروط است.

افراد خودشیفته در حفظ ارتباطات معنی دار مشکل دارند، بنابراین شکل «عشق» آنها اغلب کم عمق و زودگذر است.

 

اقدامات آنها این را به شما خواهد گفت

دکتر فلورا صدری آذربایجانی، مدیر پزشکی Psyclarity Health، واقع در بوستون، ماساچوست، خاطرنشان می‌کند که اعمال آنها تنها راه برای تشخیص این است که آیا یک فرد خودشیفته شما را دوست دارد یا خیر. 

آیا آنها احساسات و نیازهای شما را در نظر می گیرند؟ آیا می توانند شادی شما را در اولویت قرار دهند، حتی زمانی که مستقیماً به نفع آنها نیست؟ اگر پاسخ "بله" است، ممکن است آنها واقعاً شما را دوست داشته باشند.

دکتر فلورا صدری آذربایجانی

با این حال، دکتر صدری خاطرنشان می کند که این امر مستلزم تأمل در خود از طرف فرد خودشیفته است. هر عشق یا علاقه ای که افراد خودشیفته نشان می دهند ممکن است مشروط و یک طرفه باقی بماند. مگر اینکه آنها مایل به کار برای تغییر رفتار خود باشند.

تا زمانی که افراد خودشیفته مایل به تلاش برای تغییر رفتار خود نباشند، هر عشق یا علاقه ای که نشان می دهند ممکن است مشروط و یک طرفه باقی بماند.

دکتر فلورا صدری آذربایجانی

 

 

مگان تنگرادی، مدیر بالینی در Achieve Wellness & Recovery نیز با این نکته موافق است. او می گوید:

اگر یک فرد خودشیفته ادعا می کند که شما را دوست دارد، مهم است که فراتر از کلمات نگاه کنید و بر نحوه رفتار واقعی او با خودتان تمرکز کنید. آیا او برای گوش دادن به احساسات شما وقت می گذارد؟ آیا او به مرزهای شما احترام می گذارد و مسئولیت اعمال خود را بر عهده می گیرد؟" اگر پاسخ به این سؤالات "بله" است، این احتمال وجود دارد که آن شخصیت خودشیفته تا حدودی از شما مراقبت کند.

 

نشانه های اینکه یک خودشیفته شما را دوست دارد

برای جمع بندی، در اینجا نشانه هایی را مطرح می کنیم که نشان می دهد یک خودشیفته شما را دوست دارد:

 

  • اعمال او به شما نشان خواهد داد
  • با شما با احترام رفتار خواهد کرد
  • به احساسات شما گوش خواهد داد
  • به مرزهای شما احترام خواهد گذاشت
  • مسئولیت اعمال خود را بر عهده خواهد گرفت
  • از شما قدردان خواهد بود
  • نیازهای شما را در اولویت قرار می دهد

 

در نهایت، مهم است که به یاد داشته باشید که خودشیفته‌ها می‌توانند عاشق شوند و عشق می‌ورزند - اما عشق آنها ممکن است هرگز شبیه یک پیوند سالم و بدون قید و شرط نباشد.

بهترین راه برای اینکه بفهمید یک خودشیفته شما را دوست دارد یا نه این است که به رفتار او در طول زمان نگاه کنید نه اینکه فقط بر کلمات یا ابراز محبت تکیه کنید.

اگر آنها حتی زمانی که مستقیماً به نفع آنها نیست به طور مداوم نیازهای شما را در اولویت قرار می دهند، ممکن است واقعاً به شما اهمیت دهند.

 

از نظر افراد خودشیفته عشق منبع خارجی اعتبار است که برای تقویت عزت نفس آنها استفاده می شود.

 

عشق برای یک فرد خودشیفته به چه معناست؟

افراد خودشیفته اغلب تصوری نادرست از عشق و اینکه چگونه باید باشد دارند. دکتر کتان پارمار خاطرنشان می کند: 

"از نظر افراد خودشیفته، عشق منبع خارجی اعتبار است که برای تقویت عزت نفس آنها استفاده می شود. آنها نمی دانند که عشق واقعی متقابل است. در عوض، معتقدند که عشق چیزی است که می توانند آن را از یک شخص یا شی به دست آورند و از آن برای داشتن احساس بهتر در مورد خود استفاده کنند."

در نهایت، افراد خودشیفته عشق را به عنوان چیزی می بینند که مدیون آن‌ها است و معمولاً با احساس حق طلبی در روابط خود عمل می‌کنند. عشق آنها به تحسین بی قید و شرط توسط شریک زندگی شان بستگی دارد، که اغلب منجر به پویایی سمی و یک طرفه می شود.

برای افراد خودشیفته، عشق منبع خارجی اعتبار است که برای تقویت عزت نفس آنها استفاده می شود. آنها نمی دانند که عشق واقعی متقابل است. در عوض، آنها بر این باورند که عشق چیزی است که می توانند آن را از یک شخص یا شی به دست آورند و از آن برای داشتن احساس بهتر در مورد خود استفاده کنند.

- دکتر کتان پارمار

علاوه بر این، تصور افراد خودشیفته از عشق معمولاً بسیار سطحی است. آنها ممکن است بیش از حد محبت آمیز باشند یا به سرعت عشق بی پایان خود را بدون ایجاد ارتباط معنادار با شریک زندگی شان ابراز کنند. این نوع اظهارات ممکن است در ابتدا هیجان انگیز و خاص به نظر برسند اما به زودی با پیشرفت رابطه کم عمق و بی معنی می شوند.

 

همچنین بخوانید: 7 عامل خودشیفته شدن یک فرد - دلایل روانشناختی خودشیفتگی

 

آیا یک خودشیفته همیشه می تواند در یک رابطه راضی و خوشبخت باشد؟

در حالی که ممکن است برای افراد خودشیفته احساس عشق نسبت به شخص دیگری ایجاد شود، آنها به دلیل تمایل به خودخواهی و عدم همدلی، در حفظ روابط پایدار مشکل دارند.

با این حال، این امکان وجود دارد که با درخواست از یک فرد مبتلا به خودشیفتگی برای اینکه خود را به جای دیگران بگذارد، بتوانید برای ایجاد همدلی به او کمک کنید.

اما، بدون درمان، بعید است که یک خودشیفته در یک رابطه خوشبختی پیدا کند، زیرا چنین افرادی معمولاً قادر به ارائه یا دریافت حمایت عاطفی لازم برای هر ارتباط سالمی نیستند.

با تراپی و تأمل در خود، برخی از خودشیفته ها می توانند یاد بگیرند که نسبت به شریک زندگی خود دلسوزتر بوده و درکش کنند.

وقتی افراد خودشیفته عاشق می شوند، در مورد تمجید و تحسین شریک زندگی خود وسواس پیدا می کنند.

 

رابطه احساسی افراد خودشیفته اغلب بسیار شدید اما ناپایدار است.

 

وقتی یک خودشیفته عاشق می شود چه اتفاقی می افتد؟

وقتی افراد خودشیفته عاشق می شوند، در مورد تمجید و تحسین شریک زندگی خود وسواس پیدا می کنند. آنها ممکن است شریک زندگی خود را با تعارف و هدایا بپوشانند یا سعی کنند از طریق حرکات بزرگ محبت آنها را دستکاری کنند.

متأسفانه، این رابطه احساسی اغلب بسیار شدید اما ناپایدار است و منجر به چرخه ای از فراز و نشیب می شود که فرار از آن دشوار است.

نتایج یک مطالعه منتشر شده در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی نشان داد که این احتمال وجود دارد که افراد خودشیفته در قرارهای کوتاه مدت موفق شوند اما احتمال شکست آنها در روابط متعهدانه بسیار بیشتر است.

 

بعید است که پیوند عمیق و طولانی مدت باشد

افراد خودشیفته به جای ایجاد یک پیوند عاطفی عمیق، به ایده عشق وابسته می شوند و تلاش می کنند تا احساس تحسینی که در ابتدای رابطه خود داشتند را بازسازی کنند. و اگر این تحسین را احساس نکنند، ممکن است بخاطر محافظت از خود، شریک زندگیشان را تحقیر کنند.

 

فردی با ویژگی های خودشیفتگی در مقابل فرد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته

این مهم است که به یاد داشته باشید که هر کسی که ویژگی های خودشیفتگی را نشان می دهد، به اختلال شخصیت خودشیفته مبتلا نیست.

 

فردی با ویژگی های خودشیفتگی

خودخواهی های گاه و بیگاه

نشان دادن رفتارهای دستکاری به صورت پراکنده

می تواند همدلی نشان دهد

قادر به ایجاد پیوندهای عمیق است

 

یک فرد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته

خودخواهی مداوم

اغلب رفتار دستکاری نشان می دهد

در نشان دادن همدلی مشکل دارد

بعید است که پیوندهای عمیق ایجاد کند

 

قرار ملاقات با فردی با فردی که ویژگی های خودشیفتگی دارد

به عبارت دیگر، شخصی بدون اینکه لزوماً این شرایط را داشته باشد هم می‌تواند خودخواه یا دستکاری‌کننده باشد. بنابراین، لازم است در نظر داشته باشید که این نوع رفتارها همیشه نشان دهنده یک اختلال زمینه ای سلامت روان نیستند و تنها در صورتی باید با آنها را اینگونه در نظر گرفت که به طور رسمی توسط یک متخصص تشخیص داده شده باشند.

در رابطه با فردی که دارای ویژگی های خودشیفتگی است، ممکن است او همچنان قادر به برقراری ارتباط واقعی با دیگران و ابراز عشق مناسب باشد. چنین افرادی احتمالاً گاهی اوقات رفتارهای خودخواهانه از خود نشان می دهند، اما اینها را نباید نشانه های اختلال سلامت روان در نظر گرفت.

مشاور سلامت روان، هالی کلر بیان می‌کند: 

افراد با تمایلات خودشیفتگی معمولاً افرادی هستند که شما در زندگی آنها را خود شیفته یا از نظر عاطفی نابالغ می‌دانید. عمق عشق آنها ممکن است کم‌عمق‌تر بوده یا به صورتی نابالغ ابراز شود. ممکن است این فرد باور داشته باشد که عشق شبیه هدیه دادن، نزدیکی یا صمیمیت فیزیکی است.

 

 

قرار ملاقات با فردی مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته

از سوی دیگر، اگر فردی به طور رسمی مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته تشخیص داده شده باشد، احتمالاً روابط آنها به دلیل عدم همدلی و ناتوانی در بازتاب خود یا مسئولیت اعمال خود آسیب بیشتری خواهد دید.

همچنین ممکن است این نوع از افراد از تاکتیک‌های دستکاری مانند گسلایتینگ یا سنگ اندازی برای به دست آوردن کنترل بر شریک زندگی خود استفاده کنند. این می‌تواند منجر به احساس ناتوانی شده و در نهایت منجر به پویایی ناسالم شود.

به دلیل ماهیت سطحی روابط و احساس پوچی مزمن که با اختلال شخصیت خودشیفته همراه است، کسی که این اختلال را دارد احتمالاً نمی تواند شادی، رضایت و خوشبختی واقعی را در یک رابطه تجربه کند.

دکتر هالی کلر

با این حال، به یاد داشته باشید که اگرچه ممکن است دشوار باشد، اما هنوز هم امکان این وجود دارد که یک خودشیفته یاد بگیرد که چگونه دوست داشته باشد، عشق بورزد و روابط سالم با دیگران را حفظ کند.

این افراد می توانند محدودیت های خود را با درمان و خود اندیشی درک کنند و نسبت به شریک زندگی خود همدلی بیشتری پیدا کنند. با انجام این کار، ممکن است بتوانند ارتباط معناداری ایجاد کنند که به جای رنج، شادی و خوشبختی را به ارمغان می آورد.

 

خلاصه

رفتار و ویژگی‌های خودشیفتگی ریشه در ناامنی و نیاز برآورده نشده به احساس خاص بودن یا مهم بودن دارد. این بدان معنی است که یک فرد خودشیفته در تجربه احساسات واقعی عشق مشکل دارد. در عوض، آنها ممکن است با تقلید از حرکات یا کلمات عاشقانه، آنچه که معتقدند ابراز مناسب عشق است را بدون درک احساس پشت سر آن تکرار کنند.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید