دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

اگر این نشانه ها را دارید در حال بی احترامی به خودتان هستید

آیا به خودتان بی احترامی می کنید؟

قوانینی که برای رابطه وجود دارد، به همان اندازه که برای روابط ما با دیگران مهم است، برای رابطه‌ای که با خود ایجاد می‌کنیم نیز مهم است. اعتماد کردن، گوش دادن، برقراری ارتباط و مهمتر از همه احترام گذاشتن به خودمان برای داشتن یک زندگی حقیقی، بسیار مهم است.

بدون اینکه همان احترامی که از دیگران انتظار داریم را برای خود قائل نشویم، هرگز نمی‌توانیم بهترین نسخه از خودمان باشیم. مشکل اینجاست که ما اغلب نمی‌بینیم که چگونه با خودمان رفتاری محترمانه یا بی‌احترام را انجام می‌دهیم. در این قسمت علائم و نشانه‌هایی را برای شما شرح می‌دهیم که قطعا در شناخت نوع رفتاری که با خودتان دارید، کمک‌تان خواد کرد. با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

فهرست عناوین
اگر این نشانه ها را دارید در حال بی احترامی به خودتان هستید

 

ممکن است در حال بی‌احترامی به خودتان باشید اگر:

1. به چیزهایی که برایتان مهم نیستند یا برایشان وقت ندارید بله می گویید!

با صرف وقت و انرژی خود در پروژه ها و با افرادی که بیشترین اهمیت را برای ما دارند، به این دو سرمایه گران‌بهای خود احترام بگذارید. ما با برنامه‌ریزی‌های روزانه بیش از حد و گرفتن و هدر دادن وقتی که متعلق به مراقبت‌های ضروری است که باید در مورد خود انجام دهیم، به خودمان لطفی نخواهیم کرد.

 

 

2. خود را به عنوان چیزی که نیستید معرفی می کنید تا مورد لطف قرار بگیرید!

تقریبا همه ما احساس می‌کنیم که برای تحت تأثیر قرار دادن کسی، نیاز داریم که کمی چهره زندگی خود را تغییر بدهیم. جالب اینجاست که خودمان می‌دانیم که نباید این کار را انجام دهیم، اما به هر حال این کار را انجام می‌دهیم! این که فکر کنیم آن کسی که هستیم به اندازه کافی خوب نیست، نشانه نهایی بی احترامی به خودمان است. و اگر ما به اندازه کافی برای آنها خوب نیستیم، حقیقت واقعی این است که آنها به اندازه کافی برای ما خوب نیستند!

 

3. شما اغلب با گفته های دیگران تنها به این دلیل موافق هستید که نمی خواهید به او توهین کنید!

نظرات ما مهم هستند و وقتی آنها را صادقانه بیان نمی‌کنیم، اساساً به خود و اطرافیانمان می‌گوییم که نظراتمان هیچ ارزشی ندارد. اگر کسی از نظرات صادقانه و متفکرانه ما آزرده خاطر شود، پس واقعاً به دنبال مشاوره نبوده، بلکه فقط به دنبال یک تایید و شنیدن کلمه «بله» بوده است. با ابراز احساسات صادقانه و مهربانانه به خود و دیگران احترام بگذارید.

 

همچنین بخوانید: 20 جمله تاکیدی مثبت برای افزایش احترام به خود

 

4. تمام نیازهای خود را پشت سر نیازهای دیگران قرار می دهید!

ما با نادیده گرفتن چیزهایی که از نظر استراحت، آرامش و مراقبت کلی از خود به آن نیاز داریم، هیچ لطفی به کسی نمی‌کنیم. اتفاقا هنگامی که از خود مراقبت می‌کنیم، بهتر عمل می‌کنیم، بهره ورتر و از نظر احساسی پایدارتر هستیم. و اینگونه است که هم برای خود و هم برای دیگران با ارزش‌تر خواهیم بود.

 

تا وقتی خودتان، خودتان را تایید نکنید تاییدیه هیچ دادگاه و هیئت انتخابی هم نمی‌تواند راضی و خوشحال‌تان کند.

 

5. زمانی که به خاطر انجام کاری که برای شما مناسب است احساس گناه می کنید، مخصوصا اگر برخلاف توصیه هایی که دریافت کرده اید باشد!

مطمئناً مشاوره گرفتن در زندگی ما جایگاهی دارد، اما مهم است که به یاد داشته باشیم که این فقط یک توصیه است. چه آن را بدهیم و چه دریافت کنیم، وقتی دنبال و اجرا نمی‌شود، نباید بعنوان توهین شخصی قلمداد شود. معنی این مسئله فقط این است که در آن زمان، مشاوره و توصیه مورد نظر کاملاً درست نبوده است. به خاطر مخالفت با توصیه‌هایی که دریافت کرده‌اید و گرفتن تصمیم و انجام دادن کاری که به نظر شما درست است، احساس گناه نکنید.

 

6. شما با درست کردن رکورد از خود دفاع نمی کنید.

هیچ کس در کشمکش و ناسازگاری اجتماعی رشد نمی‌کند. در این وضعیت گاهی به این نتیجه می‌رسیم که انگار بهتر است همه‌چیز را رها کنیم. اما حقیقت این است که برای متعادل کردن این فضا، باید دفاعی عادلانه از خود داشته باشیم. برای اینکه به خود احترام بگذاریم، مهم است که مردم حقیقت ما و نقشی را که در موقعیت‌های خاص بازی می‌کنیم را بدانند. این کار می‌تواند گاهی تصحیح یک اشتباه و گاهی اصلاح یک حق باشد! در هر صورت، ترسیم یک تصویر واضح و دقیق از خودمان و نقشی که داریم، نشانه نهایی احترام به خود است.

 

7. شما مرتباً احساس خود را پنهان می کنید!

ما مخلوق احساسات و عواطف هستیم، اما جامعه به ما آموخته است که آنها را پنهان نگه داریم تا دیگران را ناراحت نکنیم. هر بار که می‌گویید اوضاع خوب است در حالی که خوب نیست، به خودتان بی احترامی می‌کنید. نسبت به آنچه که هستید و مهمتر از آن احساسی که دارید، صادق باشید.

 

8. آشکارا به دنبال توجه بیرونی هستید!

تنها توجهی که واقعاً مهم و ضروری می‌باشد، توجهی است که به خودمان می‌کنیم. وقتی به دنبال توجه دیگران هستیم، صرفاً به دنبال تأیید خارجی چیزی هستیم که احتمالاً از قبل می‌دانیم. اگر متوجه شدید که به دنبال تایید شخص دیگری هستید، به درون خود نگاه کنید و بفهمید که چه چیزی را از دست داده‌اید. سپس به کار بر روی پر کردن این شکاف بپردازید.

 

9. شما دائماً سعی می کنید دیگران را خوشحال کنید و بخاطر آن به خودتان ضربه می زنید!

ما فقط این توانایی را داریم که بر خوشبختی خود تأثیر بگذاریم و وقتی خوشحال هستیم، می‌خواهیم دیگران نیز شاد باشند. مشکل تلاش برای شادتر کردن دیگران این است که ما معمولاً آنها را به یکباره اما ناخواسته رها می‌کنیم و در نتیجه خلأ بزرگتری را در درون آن‌ها ایجاد می‌کنیم. ما می‌توانیم با تمرکز بر خودمان، بزرگ‌ترین تغییر را در خود و جهان ایجاد کنیم. همانطور که نقل قول معروف مهاتما گاندی می گوید: «تغییری باشیم که می خواهیم در جهان ببینیم».

 

10. خود را با افرادی احاطه کرده‌اید که برای شما ارزشی قائل نیستند!

زمانی که در کنار افرادی هستیم که قدردان وجود ما نیستند و برای باورها و ارزش‌هایی که به ارتقای خودمان کمک می‌کنند، اهمیتی قائل نیستند، خیلی سخت است که خود واقعی‌مان باشیم. برای پیدا کردن خود واقعی و رشد کردن، وقت خود را با افراد همفکری که از شما حمایت می کنند بگذرانید. وقتی مورد حمایت و محبت قرار می‌گیرید، سخت است که به خودتان احترام نگذارید!

 

از بی احترامی به خود دست بردارید!

هیچ کس قصد ندارد به خودش بی‌احترامی کند، اما بسیاری از رفتارهای خودکار در نهایت منجر به همین اتفاق مخرب می‌شوند. پاسخ‌های خودکار به احساسمان، بیان نکردن افکارمان برای جلوگیری از آسیب رساندن به احساسات دیگران، و جستجوی تأیید اعتبار از منبع بیرونی به جای درون خودمان، در حالی که به ظاهر بی‌ضرر به نظر می‌آیند، اشکالی از بی‌احترامی به خود هستند.

پس، از بی احترامی به خود دست بردارید. این را بدانید که مجبور نیستید با نادیده گرفتن خواسته‌ها و نیازهای خود، از احترام گذاشتن به خودتان کوتاه بیایید. برای آنچه که هستید و آنچه که به آن اعتقاد دارید، به شیوه‌ای مهربان اما محکم بایستید. این نشانه نهایی احترام به خود است.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
تصویر نمایه
۱۴۰۳/۰۱/۱۷

ممنونم خیلی کمکم کرد خدا خیر تون بده

مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید