دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

5 راه برای فروتنی ایگو و نفس

ایگو، که به عنوان "خود کاذب" نیز شناخته می شود، از شما می خواهد باور کنید که موجودی جدا از واقعیت خود هستید. ایگو برای زنده ماندن باید کنترل و قدرت را همیشه حفظ کند. و این نگرش به همین دلیل است که ما شاهد تخریب و درد بسیار در این پارادایم سه بعدی هستیم. به عنوان یک جمع، ما هنوز به نفس خود اجازه می دهیم تا نحوه زندگی را به ما دیکته کند و به همین ترتیب، شاهد تکرار همان الگوها هستیم.

 

فهرست عناوین
5 راه برای فروتنی ایگو و نفس

آیا مبارزه بزرگ و سخت با ایگو و نفس را می شناسید؟

یکی از سخت‌ترین نبردهایی که در زندگی پیش رو دارید، نبردی است که در آن بر ضد نفس خودتان می‌جنگید. و دلیل آن این است که دائماً به توجه و تأیید نیاز دارد. ایگو که توسط ذهن اداره می شود، شما را فریب می دهد تا فکر کنید هویت شما بر روی برچسب های دنیوی شما ساخته شده است. این به شما القا می‌کند که ارزش شما به عواملی مانند عنوان شغلی، میزان درآمد شما، خط فکری که از آن پیروی می کنید، رنگ پوست، قومیت، دیدگاه های سیاسی و غیره بستگی دارد.

همه ما از یک منبع به دنیا می آییم و بصورت ذاتی فقط عشق و شفقت نسبت به دیگران را می شناسیم. با این حال، در سنین پایین، به اکثر مردم آموزش داده می شود که ارزش آنها در نظرات دیگران در مورد آنها نهفته است. این باعث می شود افراد به دنبال جلب توجه، عشق و پذیرش خارج از خود باشند. این تغییر در تفکر افراد به این معنی است که آنها بر اساس شرایط ایگو و چیزی که به آن‌ها القا می‌کند عمل می‌کنند.

 

باید به فروتنی نگریست باید به فروتنی زیست...

 

بنابراین، چگونه می توانید نفس خود را فروتن کنید تا بتوانید از طریق خود بالاتر و آگاه‌ترتان زندگی کنید؟ حقیقتاً، برای تسلط واقعی بر خود، به تعهد و تمرین مداوم نیاز است، اما این نکات می‌توانند شما را راهنمایی کنند تا بتوانید به درستی این تمرین را شروع کنید:

 

1. از خود بپرسید که خارج از برچسب های زمینی خود چه کسی هستید؟

در همان لحظه که در صبح از خواب بیدار می شوید یا شب قبل از خواب، آرام در اتاق خود بنشینید و فقط از خود بپرسید: "من کی هستم؟" اجازه دهید افکار و احساسات شما ظاهر شوند و آنها را قضاوت نکنید. فقط آنچه را که پیش می‌آید مشاهده کنید و متوجه شوید که آیا بیشتر افکار شما حول شغل، دارایی، پول یا چیزهایی که جمع‌آوری کرده‌اید متمرکز است یا خیر. خواهید دید که افکار شما نماینده شما نیستند، زیرا شما مالک افکار خود نیستید. ما حتی واقعاً مالک بدن خود هم نیستیم. ما فقط آنها را در این زندگی زمینی قرض می گیریم.

وقتی که عمیق‌تر در هویت واقعی خود کاوش می‌کنید، همانطور که هر لایه کاذب خود قدیمی‌تان را از بین می برید، متوجه خواهید شد که شما صرفاً جهان هستید که خود را از طریق شکل بیان می کند. شما تکه‌ای از این آگاهی بزرگ هستید که با امکانات بی‌پایانی در فضا می‌چرخید. همه ما نور خالص هستیم و با درک و پذیرش این حقیقت، تمام باورها و فرآیندهای فکری منسوخ شده که از ترس ناشی می شوند از بین خواهند رفت.

 

 

2. بیشتر به دیگران کمک کنید.

ایگو زمانی که فرد نسبت به خود وسواس دارد و آن افکار یا باورها را به هویت خود وصل می کند، قدرت بیشتری به دست می آورد. با این حال، وقتی به دیگران کمک می‌کنید، برای مدتی خود را فراموش می‌کنید و در عوض توجه خود را به سمت بیرون و به همنوعان نیازمندتان معطوف می‌کنید. این تغییر باعث رهایی ما از وسواس داشتن نسبت به "من" و در عوض تمرکز بر "ما" است. ارائه دست ها و قلب خود به دیگران به شما کمک می کند تا توجه به ایگو را کنار بزنید و به جای آن روح خود را پرورش دهید.

 

3. بیشتر گوش کنید، کمتر صحبت کنید.

یکی دیگر از عادت های کسانی که از طریق ایگو خود زندگی می کنند، بیشتر صحبت کردن نسبت به گوش دادن است. نفس همیشه می‌خواهد شنیده شود، و اجازه نمی‌دهد دیگران در مرکز قرار بگیرند. ایگو تمام توجه و تمجید را می‌خواهد و به سختی می‌تواند به دیگران اجازه دهد برای مدت طولانی مورد توجه قرار گیرند. یکی از راه‌های غلبه بر این امر، ایجاد یک عادت جدید است: بیشتر گوش دادن نسبت به صحبت کردن. قبل از اینکه شما پاسخ دهید یا موضوع جدیدی را مطرح کنید به دیگران اجازه دهید تا به طور کامل آنچه را که می گویند به پایان برسانند. به این ترتیب، شما یاد خواهید گرفت که یک رابطه متعادل با دیگران داشته باشید، نه اینکه صرفاً بر اساس یک ایگو خارج از کنترل بنا شده باشد.

 

تنها چیز  خطرناک تر جهل تکبر است...

 

همچنین این کار به شما کمک می کند تا آرام باشید و به جای اینکه همیشه مجبور باشید یک موقعیت را کنترل کرده و از مکالمه سبقت بگیرید، در آرامش ادامه دهید.

 

4. مدیتیشن را به یک عادت تبدیل کنید.

اکنون، با این همه صحبت از ایگو، ممکن است فکر کنید که باید با آن مبارزه کنید زیرا دائماً می خواهد شما را کنترل کند. با این حال، مقاومت در برابر ایگو، تنها مشکلات بیشتری را به همراه خواهد داشت. دلیل آن هم این است که همانطور که ممکن است بدانید، آنچه در مقابل آن مقاومت می کنید، ادامه پیدا می‌کند. هیچ مشکلی ذاتاً در نفس وجود ندارد. به هر حال، ما باید برای دور کردن سو استفاده‌گران، ایجاد روابط، افزایش ارزش خود، و غیره کمی "من" داشته باشیم. البته این برای زمانی است که باور دارید که نفس شما همان خود واقعی‌تان است!

مدیتیشن می تواند به شما کمک کند که از ایگوی خود بگذرید و با خود برترتان در تماس باشید. این کار به شما کمک می‌کند که روح واقعی خود را ببینیدت. عمیق نفس بکشید و فقط رها شوید. خود را فراتر از افکار و احساسات خود کاوش کنید و ببینید که چگونه با دنیایی آشنا خواهید شد که در درون شما وجود دارد، جایی که می توانید آزادانه بدون هیچ گونه وابستگی یا باورهای محدود کننده بدوید و بازی کنید.

 

5. در برابر میل به اینکه همیشه حق با شماست مقاومت کنید.

یکی از علامت‌های اختصاصی ایگو این است که همیشه می خواهد حرف آخر را بزند. علاوه بر این، به هیچ وجه نمی تواند اشتباه بودن را تاب بیاورد. همیشه باید بجنگد تا دیگران همه‌چیز را از طریق چشمان آن ببینند، اما این در واقعیت هرگز نمی تواند اتفاق بیفتد. هنگامی که ایگو حاکم است باید خود را بی نهایت تکرار کند چرا که همیشه نیاز به اعتبار دارد. بدون این نمی‌تواند دوام بیاورد، و هر مخالفتی باعث می‌شود که نفس به خشم و خشونت بیفتد.

برای غلبه بر این موضوع، به یاد داشته باشید که خواه ناخواه، دیگران همیشه نظرات متفاوتی نسبت به شما خواهند داشت. بدانید که نظرات آنها نظر شما را بی اعتبار نمی‌کند. آنها به سادگی چیزها را از دیدگاه متفاوتی می بینند و کاملا هم حق دارند. هنگامی که به دیگران اجازه می‌دهید خود را ابراز کنند و آزادانه بدون اینکه احساس توهین کنند خودشان باشند ، گامی مشخص در مسیر فروتن شدن و از بین بردن نفس برداشته‌اید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید