دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

3 راه برای یافتن شادی از نظر روانشناسی مثبت گرا

هرکسی رویاهای متفاوتی دارد، اما روانشناسی مثبت گرا تشخیص داده است که هدف اصلی همه انسان‌ها در نهایت شاد بودن است. شاد بودن ممکن است برای هرکسی شامل موارد مختلفی بوده و بگونه‌ای خاص تعریف شود، اما این دلیل نمی شود که مسئله سختی باشد.

اگر از مردم بپرسید که در زندگی چه می خواهند، ممکن است هرکدام از آن‌ها پاسخ های متفاوتی بدهند. آنها ممکن است بگویند شغل بهتر، خانه بزرگتر یا روابط نزدیکتر با عزیزانشان را می خواهند. با این حال، در حالی که این پاسخ ها متفاوت به نظر می رسند، همه آنها در نهایت به شادی ختم می شوند.

فهرست عناوین
3 راه برای یافتن شادی از نظر روانشناسی مثبت گرا

یافتن شادی معمولا زمانی اتفاق می افتد که انتظارش را ندارید. این احساس می تواند بیاید و برود، اما این به این معنی نیست که باید در زمان هایی که این احساس خاموش می شود باید ناراحت و ناراضی باشید. در عوض، به این معنی است که باید به عادات و روتین هایی که منجر به شادی و رضایت شما می شوند، پایبند باشید.

برخی افراد معتقدند شادی یک حالت خلقی یا احساسی است. بعضی دیگر هم معتقدند که این یک طرز فکر یا احساس کلی رضایت و خرسندی است. با وجود تمام این تفاسیر، بهتر است به شادی به عنوان چیزی فکر کنید که باید فعالانه برای ایجاد آن تلاش کنید.

 

چگونه بر طبق روانشناسی مثبت گرا شادتر باشیم؟

شما نمی توانید انتظار داشته باشید که روزانه و هر لحظه احساس شادی و رضایت داشته باشید، چراکه این واقع بینانه نیست. با این حال، یافتن راه‌های مثبت برای گذراندن وقت و رسیدن به هدف می‌تواند به شما در تجربه شادی کمک کند. در اینجا همه چیز در مورد ایجاد تغییرات در روال و طرز فکر شما است که باعث ایجاد احساس رضایت مکرر می شود.

ساشا هاینز، روانشناس مثبت گرا، در مقاله اخیر خود به بررسی چگونگی شادتر بودن پرداخته است. او در مقاله خود چندین مورد برای شادی را ارائه می دهد که شما باید با یاد گیری آن‌ها، متفاوت فکر کنید. با این حال، بر اساس مواردی که در این مقاله ذکر شده، این سه کاری است که می توانید برای شادتر شدن انجام دهید:

 

امروز کاری را انجام دهید که خود آینده شما بابت آن از شما تشکر کند. اعمال و تصمیمات امروز ما نحوه زندگی ما در آینده را شکل خواهد داد.

 

برای آنچه که کار نمی کند برنامه ریزی کنید!

در حالی که این ضروری است که به خودتان ایمان داشته باشید و به چیزهای خوب امیدوار باشید، همچنین باید برای چیزهایی برنامه ریزی کنید که کارساز نیستند. کمی بدبینی می تواند به شما کمک کند تا برنامه خود را مطابق با واقعیت تنظیم کنید. برنامه ریزی برای چگونگی غلبه بر موانع احتمالی شانس شما را برای دستیابی به اهدافتان افزایش می دهد.

روانشناسی مثبت گرا می گوید هنوز باید خوش بین باشید و مزایای سفر خود را در نظر بگیرید، اما در کنار این، در نظر گرفتن موانع هم بسیار به شما کمک می کند. این کار به شما امکان می دهد تفکر آگاهانه داشته باشید، زیرا همه چیز همیشه عالی پیش نمی رود!

اگر برای موانع برنامه ریزی کنید، وقتی موانع پیش می آیند ناامید نخواهید شد. به‌علاوه، اگر سختی‌ها به دلیل اینکه انتظارش را داشتید اتفاق نیفتند، احساس رضایت بیشتری خواهید داشت. در هر صورت، برنامه ریزی برای آنچه ممکن است اشتباه باشد به شما در مسیر یافتن خوشبختی کمک می کند.

در نظر گرفتن اینکه ممکن است چه چیزی اشتباه شود و برنامه ریزی برای موقعیت به شما کمک می کند تا بهتر اقدام کنید. این می تواند برای انگیزه شما مفید باشد و به شما در رسیدن به هدفتان کمک کند.

 

 

چطور این کار را بکنیم؟

روی خلاقیت خود تمرکز کنید

وقتی به این فکر می کنید که چگونه می توانید کارها را متفاوت انجام دهید، راه هایی برای غلبه بر موانع به دست خواهید آورد. اگر به جای پیروی از هنجارهای تکراری، کارها را خلاقانه انجام دهید، ممکن است از برخی سختی ها جلوگیری کنید.

 

در هر سختی فرصت های یادگیری را بیابید

افراد شاد کسانی نیستند که سختی کمتری را تجربه می کنند. آنها کسانی هستند که در هر موقعیتی فرصت یادگیری را پیدا می کنند. آنها به دنبال درس یا معنی در هر چیزی هستند که آنطور که آنها امیدوار بودند پیش نمی رود.

یافتن فرصت یادگیری به این معنا نیست که همیشه از موقعیت راضی هستید. ممکن است احساس عصبانیت یا دل شکستگی کنید، اما همچنان به آنچه می توانید یاد بگیرید فکر می کنید. این به شما امیدواری می دهد که دفعه بعد بهتر عمل کنید یا آن چیزها خوب پیش بروند.

 

راه هایی برای رشد پیدا کنید!

طبق روانشناسی مثبت گرا، یافتن راه های رشد، یکی از راه های رسیدن به شادی است. برخی از ما معتقدیم که رشد شخصی یک ویژگی شخصیتی است و آرزو می کنیم که بتوانیم آن را انجام دهیم. با این حال، رشد شخصی انتخابی است که هر کسی اگر ذهن خود را به آن معطوف کند، می تواند آن را به انجام برساند.

همه می توانند رشد را تجربه کنند، اما باید انجام اقدامات لازم، تصمیم بگیرند. شما هم می توانید از ابزارهایی که در اختیار دارید برای توسعه مهارت های خود و تبدیل شدن به نسخه بهتری از خود استفاده کنید.

اگر تا این لحظه، احساس شما این است که در زندگی گیر کرده اید، قدم هایی بردارید تا کسی که در حال حاضر هستید را ارتقا دهید. اگر نگاه دقیقی به درون خود بیندازید، پتانسیل خود را خواهید دید.

 

چطور این کار را بکنیم؟

از وسایل الکترونیکی خود دور شوید

تحقیقات نشان می دهد که آمریکایی ها روزانه بین 12 تا 17 ساعت را صرف دستگاه‌های الکترونیکی می کنند. این کار می تواند خطر مشکلات جسمی و روانی را افزایش دهد، عزت نفس را کاهش داده و خطر ابتلا به اضطراب و افسردگی را افزایش دهد.

وقتی لوازم الکترونیکی را خاموش می کنید، می تواند به شما کمک کند روی زمان حال تمرکز کنید. در این صورت است که می‌توانید سرگرمی‌ها، فعالیت‌های اجتماعی و سایر فعالیت‌هایی را که واقعا باعث شادی می‌شوند، انجام دهید.

اگر نمی توانید برای مدت طولانی از دستگاه خود جدا شوید، می توانید زمان های خاصی را در طول روز تنظیم کنید. این کار به شما امکان می دهد که از لوازم الکترونیکی فاصله بگیرید و در عین حال شما را تشویق می کند که به آنچه خوشحالتان می کند فکر کنید.

 

به دنبال معنا باشید

جستجوی معنا به شما در زندگیتان احساس هدفمندی می دهد. این به شما کمک می کند آسایش و امید پیدا کنید و به شما امکان می دهد به جهان هستی ایمان داشته باشید. روانشناسی مثبت گرا این نوع تفکر ذهنی را تشویق می کند تا به شما کمک کند تا در چیزهای کوچک مثبت اندیشی کنید.

جستجوی معنا، شما را تشویق می‌کند تا بر آنچه مهم‌تر است تمرکز کنید و الهام بخش شادی و هدف است. همچنین به شما امکان می دهد موانع و سختی ها را درک کنید. وقتی معنی موقعیت خود را بدانید، ایده بهتری در مورد اینکه به کجا بروید و چکار کنید، خواهید داشت.

 

تجربیات جدید را بپذیرید

روانشناسی مثبت گرا توضیح می دهد که چگونه تجربیات جدید می توانند دوپامین، که یک ماده شیمیایی برای ایجاد حس خوب و شادی است را آزاد کنند. شما می توانید با وارد کردن ماجراجویی به زندگی خود از طریق سفر، کاوش در سرگرمی ها یا امتحان کردن چیزهای جدید به این احساسات برسید. این به شما کمک می کند تا احساس خوبی نسبت به شخصیت خود داشته باشید، و شما را شادتر و با اعتماد به نفس تر می کند.

 

اهداف تعیین کنید

اهداف به شما کمک می‌کنند تا نسخه‌های مثبتی که هستید را تصور کنید. شما می توانید به بهترین نسخه از آینده خود فکر کنید، و این به شما کمک می کند که برای رسیدن به آن انگیزه داشته باشید. این به شما معنی و مفهوم بخشیده و جهت درست را به سمت جایی که در آینده می‌روید نشان می دهد.

وقتی برای خود اهدافی داشته باشید، باعث رضایت بیشتر از زندگی می شود. اهدافی را تعیین کنید که باعث شادی بلند مدت و بالارفتن کیفیت زندگی شوند. این هدف‌گذاری باید به نحوی باشد که رفاه کلی شما را بهبود بخشیده و به شما کمک کند که مقصود خود را به خاطر بسپارید.

 

حال و هوای فعلی من: در حال بهتر شدن... در حال ترمیم خودم... ساختن مجدد خودم... زود خوابیدن... نوشیدن چای... نوشیدن آب زیاد... کار کردن... سخت کوشی... تغذیه سالم... نه گفتن به مردم... منظم بودن... قوی بودن... حضور داشتن... سرعت گرفتن... متمرکز ماندن... پیشرفت کردن...

 

عادات خود را تغییر دهید!

عادت های شما اغلب سطح شادی شما را تعیین می کند. روانشناسی مثبت گرا توصیه می کند که جستجو برای یافتن مسیرهای شادی ساده همیشه به تنهایی کمکی نمی کند زیرا مستلزم تغییر عادات شماست. این نیاز به تلاش دارد و یک هک ساده با زدن یک دکمه نیست که بتواند زندگی شما را تغییر دهد. 

اگر می خواهید شادی را تجربه کنید، باید به طور مداوم برای آن تلاش کنید. برای این کار نیاز است که زمینه هایی از زندگی خود را بشناسید. بعد از این شناخت، می توانید عادت های خود را تغییر دهید تا تغییرات لازم را ایجاد کنید.

 

چطور این کار را بکنیم؟

سلامتی خود را با ایجاد عادات غذایی سالم و خواب مناسب در اولویت قرار دهید

اگر از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشید، به احتمال زیاد سلامت روانی مثبتی نیز خواهید داشت. روی خواب کافی، خوردن غذاهای سالم و فعال بدنی تمرکز کنید. داشتن یک سبک زندگی سالم به شما این امکان را می دهد که جنبه های خوب زندگی را تجربه کنید و در همه شرایط به دنبال مثبت بودن باشید.

بدون خواب کافی، ممکن است عوارض خواب ضعیف و افسردگی را تجربه کنید. سعی کنید هر شب هفت تا نه ساعت بخوابید تا در طول روز احساس خوب و مثبتی داشته باشید. اگر بدن شما احساس خوبی داشته باشد، به احتمال زیاد شادی را تجربه خواهید کرد.

 

ابراز قدردانی کنید

قدردانی از آنچه دارید می تواند به شما کمک کند تا در زندگی شادی را پیدا کنید. وقتی برای چیزهایی که دارید ابراز قدردانی می کنید، متوجه می شوید که در زندگی چیزهای خوب خیلی بیشتری نسبت به مشکلات شما وجود دارد. برای نوشتن چیزهایی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید، یک مجله قدردانی شخصی راه اندازی کنید.

 

به آنچه که بیشتر اهمیت دارد فکر کنید و برای آن وقت بگذارید

برای در نظر گرفتن آنچه در زندگی برای شما مهم است، وقت بگذارید. وقتی روی این چیزها تمرکز کنید و برای آنها وقت بگذارید، شادی بیشتری را تجربه خواهید کرد. ساده انگاشتن این چیزها آسان است، اما تغییر عادات و اولویت بندی آنها می تواند تفاوت‌های شگفت‌انگیزی را ایجاد کند.

به شغلی که هم اکنون دارید و شغلی که دوست دارید آن را بدست آورید فکر کنید. شما همچنین می توانید در نظر بگیرید که چقدر از ازدواج خود خوشحال هستید و میزان خوشبختی شما در آن چقدر بوده است یا اینکه به گونه ای پدر و مادر فرزندان خود هستید که احساس خوب والدین بودن را به شما می‌دهد. تمرکز بر چیزهایی که باعث شادی می شوند می توانند به شما کمک کنند تا در زندگی شادتر باشید.

می‌توانید با فهرست کردن آنچه برای شما مهم‌تر است شروع کنید. به چیزهایی که شما را خوشحال می کند، افرادی که دوستشان دارید و فعالیت های معناداری که از آنها لذت می برید فکر کنید. وقتی روی چیزی که دوست دارید تمرکز می کنید، به شما کمک می کند تا در هر روز شادی را پیدا کنید.

 

روانشناسی مثبت گرا چیست؟

روانشناسی مثبت‌ گرا تمریناتی را تعریف می کند که به پیشرفت افراد کمک می کند. این تمرینات به افراد اجازه می دهد تا بر روی نقاط قوت خود تمرکز کرده و با اتکا به آن‌ها و تجربیات مثبت خود را بهبود بخشند. تمرکز بر روانشناسی مثبت باعث می شود که شادی و رضایت از زندگی را بیشتر تجربه کنید.

روانشناسی مثبت گرا بر موارد زیر نیز تمرکز می کند:

 

 • قناعت
 • رضایت از زندگی
 • خلاقیت
 • حق شناسی
 • خوش بینی
 • خرد
 • شجاعت
 • عشق
 • هیبت

 

این تمرینات بر احساس شما در حال حاضر و نحوه نگاه شما به زندگی کلی تمرکز دارد. همچنین بر نحوه نگاه شما به کار، روابط، امور مالی و سلامتی تأثیر می گذارد.

 

روانشناسی مثبت گرا توضیح می دهد که چرا یافتن شادی ضروری است

یافتن شادی مستلزم نگاه کردن به درون خود و اقدام برای رسیدن به زندگی مورد نظرتان است. این به معنی داشتن همه چیز در زندگی نیست. معنی آن فقط این است که باید به طور مداوم برای رسیدن به شادی تلاش کنید. تلاش برای رسیدن به شادی ضروری است زیرا می تواند:

 

 • سلامت جسمانی شما را بهبود ببخشد
 • عملکرد سیستم ایمنی شما را تقویت کند
 • به شما کمک می کند زندگی طولانی تری داشته باشید
 • شما را تشویق به خلاقیت می‌کند
 • بهبود موفقیت در کار را برای شما به دنبال دارد
 • بر تصمیم گیری بهتر شما تأثیر می‌گذارد
 • منجر به بالا رفتن کیفیت روابط شما با دوستان و شریک زندگیتان می‌شود
 • به شما کمک می کند تا با جامعه ارتباط برقرار کنید
 • باعث ایجاد عادات سالم و حذف عادات بد می‌شود

 

همیشه باور داشته باشید که یک اتفاق فوق العاده در شرف وقوع است.

 

نظرات نهایی درباره 3 راه برای شادتر بودن از نگاه روانشناسی مثبت‌گرا

همانطور که روانشناسی مثبت گرا توضیح می دهد، کارهایی وجود دارد که می توانید برای شادتر بودن انجام دهید. شادی می تواند همه زمینه های زندگی شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند در هنگام بروز مشکلات به دنبال چیزهای خوب باشید. زندگی همیشه آسان نیست، اما شما می توانید رضایت از زندگی را تجربه کنید.

اقدام برای یافتن شادی ممکن است شما را به زحمت بیندازد، اما ارزشش را دارد. وقتی تصمیم می گیرید برای رسیدن به شادی فعالانه کار کنید، می توانید تمام خوبی های اطراف خود را ببینید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید