دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

7 نکته بسیار مهم قبل از ایجاد تغییر در زندگی

ایجاد یک تغییر قابل توجه در زندگی، چیزی است که نیاز به برنامه ریزی و توجه دارد. ممکن است ترسناک باشد، اما بسیار هیجان انگیز و جذاب نیز هست. صرف نظر از سن شما، تنظیمات تغییر دهنده زندگی باید به خوبی مورد بررسی و تفکر قرار گیرد.

ایجاد تغییر می تواند بهترین کاری باشد که تا به حال انجام داده اید، اما به یاد داشته باشید که این کاری نیست که از روی هوس انجام شود. شما همانطور که به بهترین نسخه از خود تبدیل می شوید، می خواهید همه پیشنهادهای زندگی را کشف کنید. چه یک شغل جدید باشد، چه یک جابجایی بین کشوری، یا هر تغییر مهم دیگری، مسئله بزرگی است و نباید آن را ساده بگیرید.

فهرست عناوین
7 نکته بسیار مهم قبل از ایجاد تغییر در زندگی

قبل از هر گونه تصمیم گیری در مورد مزایا و عواقب آن فکر کنید. ممکن است تصمیم بگیرید که همه چیز را به همین شکلی که الان هستند نگه دارید، یا اینکه مسیر تغییر را ادامه دهید. در هر صورت، مزایا و معایبی وجود خواهد داشت، بنابراین مطمئن شوید که هر دو موقعیت را بطور کامل در نظر گرفته اید.

 

هفت نکته ضروری که باید قبل از ایجاد یک تغییر مهم در زندگی به آن ها توجه کنید

این ملاحظات ضروری به شما کمک می کنند تصمیم بگیرید که آیا باید زندگی را تغییر دهید یا به همان وضعیتی که در حال حاضر دارید پایبند باشید. تا زمانی که به همه چیز فکر نکنید، نمی دانید کدام گزینه بهترین است، و همه چیز به موقعیت شما بستگی دارد. راه خود را از طریق ملاحظات بررسی کنید، ذهنی باز داشته باشید و با خودتان صادق باشید.

 

1. آیا می توانید به هدف برسید؟

از خود بپرسید که آیا می توانید به هدف مرتبط با تغییر زندگی خود برسید یا خیر. اگر حتی اندکی به خود شک دارید، احتمالاً موفق نخواهید شد. افکار شما زندگی شما را هدایت می کنند، بنابراین قبل از تغییر باید مطمئن باشید که می توانید به هدف خود برسید.

به نحوه صحبت خود در مورد موقعیت نیز توجه کنید. استفاده از کلماتی مانند "ای کاش این موقعیت خوب باشد..." به این معنی است که امکان پذیر نیست. با این فکر، نمی توانید آن آرزو را محقق کنید.

با این حال، گفتن جملاتی مانند "این موقعیت خوب است" نشان می دهد که شما باور دارید که دست یافتنی است. هیچ محدودیتی برای کارهایی که می توانید با طرز فکر درست انجام دهید وجود ندارد، اما ابتدا باید به خودتان ایمان داشته باشید.

هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا می توانید به هدفی برسید، ایمان به خود تنها چیزی نیست که باید در نظر بگیرید. شما همچنین باید به استعدادها و فداکاری خود نیز فکر کنید. در حالی که اشتیاق ضروری است، باید مهارت های لازم را نیز داشته باشید و برای انجام کارهای سخت آماده باشید.

ممکن است عاشق انجام کاری باشید، اما استعداد لازم برای تبدیل آن به شغل خود را نداشته باشید. در حالی که می توانید مجموعه مهارت های خود را توسعه دهید، باید چیزی هم داشته باشید که شما را در این زمینه متمایز کند. هرکسی نقاط قوت متفاوتی دارد، پس وقتی صحبت از تغییر می شود، نقاط قوت خود را دقیق تر از همیشه در نظر بگیرید.

 

 

2. آیا می توانید فرآیند را آزمایش کنید؟

قبل از ایجاد یک تغییر قابل توجه در زندگی، باید تعیین کنید که آیا می تواند در دراز مدت حفظ شود یا خیر. قبل از ایجاد تغییرات بزرگ، با قدم های کوچک شروع کنید تا ببینید که آیا می توانید آنها را حفظ کنید یا خیر. هر هدفی که به آن دست می‌یابید ، مهم نیست که قدم های شما چقدر کوچک هستند، مهم این است که این روشی هدفمند برای آزمایش فرآیند است.

وقتی روی گام‌های کوچکی که برداشته اید استوار می‌شوید، نشان می‌دهد که تغییر می‌تواند کارساز باشد. برای ادامه دادن به فداکاری نیاز دارید، اما برداشتن همین گام‌های کوچک هم نشان می دهد که آنچه لازم است را دارید. اگر نتوانستید قدم‌های کوچک را بردارید، آماده آزمایش این فرآیند نیستید. بنابراین ایجاد یک تغییر قابل توجه و بزرگ برای شما مضر خواهد بود.

شما نمی خواهید تغییری پیش از موعد را ایجاد کنید و بعد از آن متوجه شوید که کار نمی کند. وقتی مسیر خود را تغییر داده‌اید، گاهی اوقات بازگشت به عقب سخت است. بنابراین آن را امتحان کنید و مطمئن شوید که می توانید موفق شوید.

 

3. آیا این تغییر آشنا و در عین حال بکر است؟

ترکیبی متعادل از آشنایی و ابتکار برای موفقیت در برنامه شما ضروری است. چسبیدن به چیزهای آشنا به شما کمک می کند که در این فرآیند احساس امنیت بیشتری کنید. شما نباید ابهام زیادی داشته باشید و در غیر این صورت، ترس و اضطراب شدیدی را تجربه خواهید کرد.

با این حال، اگر در این تغییر ابتکار نباشد، رشد زیادی نخواهید داشت. شما به ابتکار و حداقل کمی آشنایی با آن تغییر نیاز دارید تا در مسیر جدیدی هدایت شوید. وقتی در این مسیر شگفتی‌ها و لذت‌ها را تجربه می‌کنید، می‌دانید که تعادل خوبی بین این دو پیدا کرده‌اید.

مطالعات نشان می دهد که یادگیری دانش جدید بر اساس آنچه قبلاً می دانید آسان تر است. یک پایه محکم برای ایجاد ایده های منحصر به فرد شما برای ایجاد موفقیت آمیز تغییر مهم در زندگی، ضروری است. ابتکار مغز شما را به رشد کردن تحریک می کند و راحتی و سهل بودن چیزهای آشنا، به شما اعتماد به نفس می دهد.

 

4. آیا تغییر زندگی با هویت شما مطابقت دارد؟

یک تغییر مهم و بزرگ مستلزم کمی سازگاری است، اما با این حال، باز هم باید به آنچه هستید و هویتی که دارید وفادار بمانید. کشف امکانات جدیدی که ربطی به هویت شما ندارند و بدون اینکه بدانید، می توانند مانع پیشرفت شما شوند، هیجان انگیز است. این وضعیت دیگری است که در آن تعادل ضروری است.

تغییرات شما باید با هویت شما مطابقت داشته باشد اما همچنان به شما اجازه رشد دهد. شما برای تغییر کردن باید از منطقه امن خود خارج شوید و در عین حال به هویت خود و آنچه هستید وفادار بمانید. وفادار ماندن به خود به این معنا نیست که باید از هر فرصت کاملاً متفاوتی عبور کنید، بلکه به معنی این است که باید در نظر داشته باشید که این فرصت چگونه بر زندگی شما تأثیر می گذارد.

همانطور که هویت خود را در نظر می گیرید، به افرادی که اکنون شما را دوست دارند هم فکر کنید. در حالی که آنها می خواهند شما را خوب و خوشبخت ببینند، از شما می خواهند که به خودتان و هویتتان هم وفادار بمانید. در نظر بگیرید که این تغییر چگونه بر نزدیک ترین افراد به شما تأثیر می گذارد، چراکه زندگی شما در هم تنیده شده است.

 

5. آیا ارزش هزینه و تلاش کردن را دارد؟

یک تغییر قابل توجه در زندگی هم پاداش و هم هزینه را در پی خواهد داشت. چه این هزینه، مادی و ملموس یا معنوی و احساسی باشد، باید در نظر بگیرید که آیا پاداش نهایی ارزش آن را دارد یا خیر. اگر پاداش نهایی در ابتدا بی ارزش تر از هزینه به نظر می رسد، ببینید که آیا راهی وجود دارد که بتوانید نتیجه را تغییر دهید یا خیر.

وقتی قبل از شروع تغییر، پاداش و هزینه را با هم در مقایسه قرار می دهید، ممکن است بتوانید آن را تنظیم کنید. اگر در این تغییر درگیر امور مالی می شوید، باید اطمینان حاصل کنید که می‌توانید از عهده تغییر برآیید و هزینه‌های بلندمدت را تامین کنید. با این حال، اگر نمی توانید آن را بپردازید و به زندگی خود ادامه دهید، یا باید از تغییر اجتناب کنید یا به هر نحوی که شده هزینه های خود را کاهش دهید.

اگر می خواهید شغل خود را تغییر دهید، جنبه های دیگری از جمله بیمه درمانی را باید در نظر بگیرید. اگر کارفرمای فعلی شما یک طرح بیمه ارائه می دهد، باید قبل از تغییر شغل، هزینه پرداخت حق بیمه از جیب خود را در نظر بگیرید.

علاوه بر این، باید تأثیراتی را که یک تغییر قابل توجه می تواند بر خانواده شما بگذارد را هم در نظر بگیرید. اگر تغییر شما مراقبت های بهداشتی، خانه یا رفاه کلی خانواده را به خطر می اندازد، ممکن است اصلا ایده خوبی نباشد.

 

6. آیا تغییر زندگی با ارزش های شما همسو است؟

اگر به نظام ارزشی خود پایبند نباشید، هرگز احساس رضایت نخواهید کرد. ممکن است به نظر برسد که زندگی خوبی دارید، اما همیشه احساس خواهید کرد که در حال کوتاهی کردن هستید. برای جلوگیری از این احساس، به این فکر کنید که آیا این تغییر با ارزش های شما همسو است یا خیر.

با این حال، ممکن است تعیین اینکه آیا این تغییر با ارزش های شما مطابقت دارد یا خیر، پیچیده باشد. چیزهایی که به آنها اعتقاد دارید همیشه ساده نیستند، بنابراین باید به این سوال فکر کنید. حتی اگر ارزش‌های شما از نظر اجتماعی پذیرفته نشده باشند، باید از آن‌ها پیروی کنید، در غیر این صورت احساس می‌کنید که یک شیاد هستید.

فهرستی از چیزهایی که نمی توانید بپذیرید تهیه کنید. سپس فهرستی از چیزهایی که بدون آنها نمی توانید زندگی کنید تهیه کنید. از طریق این فهرست، برخی از ارزش‌های عمیق‌تر خود را که فوراً به ذهنتان نمی‌آیند، طوفان فکری کنید.

قبل از تغییر، زمانی را به کاوش در درون خود اختصاص دهید و هر باوری را که دارید در نظر بگیرید. شما اصلا دوست نخواهید داشت که بعدها، وقتی متوجه شدید که با چیزی راحت نیستید، غافلگیر شوید.

 

7. انگیزه شما چیست؟

قبل از ایجاد یک تغییر مهم، باید دلیل کاری را که انجام می دهید، بیابید. به این فکر کنید که چه چیزی برای ایت تغییر به شما انگیزه می دهد و چرا می‌خواهید این کار را انجام دهید. فهمیدن این «چرا» می تواند به شما کمک کند تا تغییری ایجاد کنید که برای زندگی شما معنادار و مفید باشد.

اگر «چرا» شما فرار از موقعیتی است که از نظر احساسی بر شما سنگینی می کند، می توانید مزایا و معایب آن را بسنجید. بعلاوه، به شما کمک می کند موقعیت بهتری را در جای دیگری پیدا کنید، زیرا در این وضعیت، شما به موقعیت دیگری که از نظر عاطفی برای شما بار داشته باشد رضایت نخواهید داد. در این مثال، حتی ممکن است ارزش آن را داشته باشد که دستمزد و درآمد کمتری داشته باشید اما شادتر و از لحاظ روحی آرام تر باشید.

هنگامی که انگیزه خود را برای خواستن تغییر تعیین کردید، می توانید ببینید که آیا ارزش آن را دارد یا خیر. اگر در نهایت تجربه یکسانی را داشته باشید، ممکن است تفاوت قابل توجهی لازم نباشد. به یاد داشته باشید که هر موقعیتی دارای نکات منفی است.

 

افکار نهایی در مورد ملاحظات اساسی قبل از ایجاد یک تغییر مهم زندگی

ایجاد یک تغییر قابل توجه در زندگی هیجان انگیز است، اما باید مطمئن شوید که انتخاب درستی است. می‌توانید از سؤالات بالا برای بررسی اینکه آیا بهتر است چیزها را همانطور که هستند نگه دارید یا تغییر دهید، استفاده کنید.

هنگامی که به این سوالات پاسخ دادید، اطلاعات لازم را برای تعیین بهترین انتخاب برای خود و خانواده خود خواهید داشت. در مقابل تغییر کردن مقاومت نکنید، اما سعی و کوشش خود را انجام دهید و قبل از انجام اقدامات بزرگ و اساسی، در مورد آن فکر کنید. هر کاری که تصمیم انجام آن را دارید، از قبل مطمئن شوید که با انجام آن خوشحال‌تر و موفق تر خواهید شد یا خیر.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید