دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

10 باور محدود کننده که شما را در زندگی عقب نگه می دارد

آیا از جایی که در زندگی ایستاده اید راضی هستید یا احساس نارضایتی می کنید؟ شاید زمانی که رویای بیشتر بودن و جلوتر رفتن را در سر می پرورانید، به کم راضی می شوید. آیا باورهای محدود کننده ای دارید که در راه شما قرار دارند؟ درست حدس زدم؟!

ایجاد بهترین زندگی، به نگرش و سخت کوشی بستگی دارد. اگرچه زمان و شانس نقش کوچکی دارند، اما در نهایت، فقط خود شما مسئول دستیابی به اهداف خود هستید. پس از تعیین آرزوهایتان، باورهایتان را بررسی کرده و ببینید که آیا این باورها به شما کمک می کند یا به شما آسیب می رساند.

فهرست عناوین
10 باور محدود کننده که شما را در زندگی عقب نگه می دارد

 

10 باور محدود کننده که به شما اجازه پیشروی در زندگی را نمی دهد

اگر مصمم باشید که برنده شوید، هیچ چیز نمی تواند شما را از برنده شدن باز دارد. اگر در بن بست هستید و رضایت ندارید، چه چیزی بر سر راهتان قرار دارد؟ در اینجا ده باور محدودکننده وجود دارد که ممکن است شما را از شادی و رضایتی که می‌خواهید باز دارد. خبر خوب اینکه راه‌هایی برای از بین بردن تمام آنها وجود دارد و ما آن ها را هم به شما ارائه می کنیم. در ادامه این مطلب خواندنی و مفید، با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

1. شما لیاقت ندارید! (مضرترین مورد در باورهای محدود کننده)

بی لیاقتی یکی از رایج ترین باورهای محدود کننده است. وقتی با بچه های خردسال صحبت می کنید، معمولاً نگرش شکست ناپذیری دارند. آنها از شکوفایی استقلال خود مطمئن هستند و به شما یادآوری می کنند که خودشان می توانند هر کاری را انجام دهند.

شما زمانی یکی از آن بچه ها بودید تا زمانی که فردی با کلام یا کاری که در مقابل شما انجام داد، عزت نفس شما را از بین ببرد. پس از آن، یک مکالمه منفی را در ذهن خود شروع کردید که باعث شد به هرچیز مثبتی که در مورد خودتان وجود دارد، شک کنید. ممکن است بگویید که برای موفقیت به اندازه کافی باهوش، جذاب یا خوب نیستید.

هیچ کس جز خود شما، نمی تواند ارزش خودتان را تعریف کند. خودگویی منفی خود را به جملات تاکیدی مثبت تبدیل کنید. هر روز جلوی آینه بایستید و به خود یادآوری کنید که زیبا، باهوش و بیش از اندازه کافی هستید. شما لایق داشتن یک زندگی شاد و پربار هستید.

 

2. نمی توانید به کسی اعتماد کنید!

فقط تماشای چند دقیقه از اخبار شبانه، می تواند هر کسی را مضطرب و پارانوئید کرده و باورهای محدود کننده را به او القا کند. آیا فکر می کنید که نمی توانید به اهداف خود برسید، زیرا نمی توانید برای کمک گرفتن به کسی اعتماد کنید؟ شاید فرد بی فکری که به او اعتماد داشتید به شما صدمه زده و تصور می کنید که بقیه نیز این کار را خواهند کرد.

انسان ها ذاتا موجوداتی اجتماعی هستند و برای موفقیت به دیگران نیاز دارد. در حالی که باید در مورد اینکه به چه کسی اعتماد دارید محتاط باشید، اما این را هم باید بدانید که همه اعضای حلقه شما نمی خواهند به شما صدمه بزنند. گاهی اوقات باید در عشق و هنگامی که شادی خود را می سازید، ریسک کنید.

 

 

3. تقصیر دیگران است!

طبق مقاله ای که توسط Psychology Today منتشر شده است، جابجایی تقصیر، تاکتیکی است که برخی افراد برای فرار از مسئولیت از آن استفاده می کنند. اگر کار اشتباهی انجام داده اید یا چیز اشتباهی گفته اید، خیلی آسان است که انگشت خود را به سمت دیگران بگیرید. طبق گفته این مقاله، این حرکت همچنین می‌تواند ناشی از نیاز به همیشه درست بودن همیشه بر حق بودن باشد.

تقصیر خود را به گردن دیگری انداختن، یک باور محدود کننده است، زیرا شما را از قبول اشتباهات خود و اصلاح آنها باز می دارد. "اگر آنها نبودند، می توانستم به آن برسم". آیا این شکایتی آشنا به نظر می رسد که از دوستان، خانواده یا از نزدیکان خود دارید؟

وقتی از سرزنش دیگران به خاطر کاستی ها و اشتباهات خود دست بردارید، می توانید تغییر خوبی ایجاد کنید. شما ممکن است تنها کسی باشید که در مسیر تحقق رویای شما قرار دارد. برای تحقق هر دستاوردی در زندگی خود، باید تمام مسئولیت های خود را نیز بر عهده بگیرید.

 

4. مردم شما را قضاوت خواهند کرد! (یکی از رایج ترین باورهای محدود کننده)

اگر به سمت اهداف خود حرکت کرده و به آن ها برسید اما آنوقت مردم شما را دوست نداشته باشند چه؟ آنها ممکن است موفقیت مالی شما را ببینند و شما را مادی گرا بدانند. بنابراین، شما خود را کوتاه می‌فروشید، زیرا می‌ترسید که شاید این افراد سطحی، شما را ناعادلانه قضاوت کنند.

متأسفانه، شما مخالفانی خواهید داشت که در هر صورت شما را بدون توجه به آنچه انجام می دهید، قضاوت می کنند. چرا نگرش منفی آنها را نادیده نمی گیرید و به ستاره ها نمی رسید؟ افراد واقعی در حلقه شما، از حرکت شما هیجان زده شده و از آن حمایت خواهند کرد، در حالی که نظرات بقیه واقعا هیچ اهمیتی ندارد.

 

5. شما یک شکست خورده خواهید بود!

یکی از بزرگترین باورهای محدود کننده شما، احتمالاً ترس از شکست است. شما می دانید چه می خواهید، اما می ترسید که در مسیر خود با صورت زمین بخورید! سپس همه می خندند و تمسخرتان می کنند و شما برای همیشه تحقیر خواهید شد.

مقاله ای که توسط دانشکده کسب و کار هاروارد منتشر شده است توضیح می دهد که اگر از اشتباه کردن بترسید نمی توانید رشد کنید. طبق این مقاله، به جای اینکه فقط اهدافی را برای جلوگیری از شکست تعیین کنید، ریسک کنید و آنها را مثبت کنید.

 

6. شما به موفقیت نیاز ندارید!

نقاب خود درست بینی، بسیاری از ترس ها و باورهای غلط را پنهان می کند. اگر از موفقیتی که همیشه آرزویش را داشتید لذت نمی برید، به راحتی می توان گفت که این موفقیت ضروری نیست. شما سعی می کنید خود را متقاعد کنید که برای خوشحال کردن خود به پول، شهرت یا چیزهایی از این قبیل نیاز ندارید.

برخی از مردم سعی می کنند پشت سنت های غلطی که فقر را با اخلاق یکسان می دانند پنهان شوند. بله، تمام ثروت‌های دنیا شما را راضی نمی‌کنند، اگر ارزش شما بالاتر از این ها باشد. با این حال، انکار رویاهایتان نیز، یک زندگی خوب را برای شما محقق نخواهد کرد.

آیا در مورد افراد موفق از لحاظ مالی می خوانید و احساس می کنید که لیاقت آن را ندارند؟ آیا افراد با استعداد یا مشهور فقط به این دلیل در پیش شما جنایتکار و هم رده ابلیس هستند که آنچه را که می خواهند دارند؟ آیا اینکه خودتان را محدود کرده و عقب نگه دارید، شما را بهتر از آنها می کند؟

باورهای محدود کننده مانند این، هرگز شما را از نظر اخلاقی برتر نمی کند. همه چیز در مورد این است که زندگی خود را در چشم انداز نگه دارید. شما می توانید به بزرگترین رویاهای خود برسید و همچنان متواضع، سپاسگزار و سخاوتمند باشید.

 

7. برای زندگی من خیلی دیر است!

متأسفانه، برخی از آرزوها به زمان حساس هستند. تعیین اهدافی که مستلزم استقامت و توان فیزیکی بالا هستند، ممکن است با بالا رفتن سن بسیار دشوار باشد. به رویاهای خود فکر کنید و ببینید که کدام یک را به دلیل اینکه می گویید "دیگر خیلی دیر شده است" خط زده اید.

این تصور نادرست می تواند منجر به خشم درونی و افسردگی در سال های بعد شود. شما می توانید درگیر یک پشیمانی عمیق شوید که تا آخر عمر شما را آزار می دهد. خبر خوب این است که شما هرگز برای رویاپردازی آنقدر پیر نیستید و می توانید آنچه را که برای تحقق آنها لازم است، انجام دهید.

طبق مقاله‌ای که توسط موزه هنر اسمیتسونیان منتشر شده است، "مادربزرگ موسی" در سن 77 سالگی بخاطر شاهکارهای نقاشی خود مشهور شد. وقتی در مورد او و سایر افرادی که بعد از گذشت سال ها در زندگی موفق شدند بخوانید، الهام خواهید گرفت. انتظار دارید چه رویاهایی را به واقعیت تبدیل کنید؟

تنها این دلیل که اهداف شما ممکن است پیچیده تر باشند به این معنی نیست که نمی توانید تلاش کنید. ممکن است لازم باشد که آنها را اصلاح کنید. به عنوان مثال، ممکن است شما یک المپیکی و قهرمان جهانی نشوید، اما می توانید در ورزش مورد علاقه خود برتر باشید.

 

8. این خیلی سخت است!

اگر پدر و مادر هستید، می‌دانید که بحث کردن با فرزندانتان برای به پایان رساندن یک کار چقدر ناامیدکننده است. آنها ممکن است در مقابل حرف های شما عجز و لابه کنند. آنها به جای تلاش، می خواهند با گفتن اینکه نمی توانند این کار را انجام دهند، از مسئولیت خود فرار کنند.

چنین باورهای محدود کننده ای فقط شامل کودکان و نوجوانان نمی شود. تعداد بیشماری از بزرگسالان به این دلیل که از برداشتن اولین قدم به سوی آرزوهای خود می ترسند، این بهانه را می آورند. هر چیز چالش برانگیز یا ناآشنا را می توان کنار گذاشت، فقط و فقط به این دلیل که خیلی سخت است!

اگر همه بر موانع غلبه نمی کردند، رویاهای هیچکس محقق نمی شد. با نگرش مثبت به اهداف خود نزدیک شوید و مشکلات را بپذیرید. برای خود تعیین و تضمین کنید که هر کاری که لازم است برای رسیدن به اهداف و رضایت قلبی خود انجام خواهید داد.

 

9. شما منابع کافی برای غلبه بر باورهای محدود کننده خود را ندارید!

شکی نیست که برای برنامه‌ریزی هدف خود و حرکت به سمت آن به پول، زمان و سایر منابع نیاز دارید. اما اگر از حقوق روزانه یا ماهانه اندک برای گذران زندگی برخوردارید و مادیات کمی در زندگی دارید چه؟ آنموقع تکلیف شما در مقابل اهدافتان چیست؟ در این شرایط، اجازه دادن به خود برای مراقبه و فکر و خیال در مورد چیزهایی که ندارید، شما را از کار کردن و پیشروی با چیزهایی که دارید باز می دارد.

استیو جابز، اسطوره مولتی میلیاردر را در نظر بگیرید. بر اساس مقاله ای که در Sun In Me منتشر شده است، او کسی بود که دانشگاه و تحصیل در آن را ترک کرد و شرکتی را در گاراژ والدینش راه اندازی کرد. جابز به خود ایمان داشت و شرکت او اکنون در میان موفق ترین شرکت های جهان قهرمانانه جولان می دهد. او اجازه نداد حساب بانکی ناچیزش او را از رویاهایش دور کند.

مهارت های ریاضی شما زمانی که در حال ایجاد برنامه ای برای دستیابی به رویاهای خود هستید مفید خواهد بود. اگر تصور کنید که برای خرید یا انجام کاری به مقدار مشخصی پول نقد نیاز دارید، پس انداز چقدر طول می کشد؟ آیا راهی وجود دارد که بتوانید بودجه خود را کاهش دهید تا سریعتر به آنچه نیاز دارید برسید؟ آیا راهی وجود دارد که (بعد از برنامه ریزی دقیق و اصولی) از جایی وام یا اعتبار دریافت کنید؟

 

10. چیزهای خوب فقط برای دیگران اتفاق می افتد!

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا دیگران به جای شما از نعمت ها برخوردار می شوند؟ ممکن است باران سوپ ببارد، و شما با چنگال بیرون ایستاده باشید! شما برای برنده شدن تلاش نمی کنید زیرا آن را اتلاف وقت می دانید.

قبل از اینکه در باورهای محدودکننده ای از این دست زندانی شوید، قانون جذب را به خاطر بسپارید. جهان، در حال گرداندن بازی مورد علاقه خود برای سرگرم شدن نیست و مایل است به همان اندازه که به دیگران کمک می کند به شما هم کمک کند. اما در این میان، وظیفه شما این است که نگرش و تاکیدات خود را تغییر دهید.

قانون جذب اصلا سخت نیست. به سادگی بیان می کند که هر آنچه را که به جهان القا کنید همان را جذب می کند و به خودتان بازمی گرداند. وقتی جملات تاکیدی منفی مانند "من هرگز راحت نخواهم شد" یا "چیزهای خوب فقط برای دیگران اتفاق می افتد" می گویید، جهان می شنود، ایمان داشته باشید که می شنود.

شما همان نتایج منفی را جذب می کنید، بنابراین هرگز راحت نخواهید شد یا هیچ اتفاق خوبی برایتان نمی افتد. درعوض، تأییدهای مثبت کنید که برنده هستید و رویاهایتان به حقیقت می پیوندند. کیهان موافقت خواهد کرد و این دقیقاً همان چیزی است که اتفاق خواهد افتاد.

 

آخرین افکار در مورد باورهای محدود کننده که شما را عقب نگه می دارد

تنها چیزی که می تواند بین شما و بهترین زندگی شما قرار گیرد، خود شما هستید. باورهای منفی را شناسایی کنید و آنها را با عبارات تاکیدی مثبت جابجا کنید. وقتی نگرش مثبت داشته باشید و از قانون جذب استفاده کنید، رویاهای شما محقق می شود.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید