دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

به گفته روانشناسان، نه گفتن نوعی خودمراقبتی است

آیا برای نه گفتن به دیگران مشکل دارید؟ شاید متوجه نشده باشید که این یک مشکل است، اما شناسایی آن ضروری است. خودمراقبتی بخشی جدایی ناپذیر از حفظ سلامت ذهنی و جسمی شما است، با این حال تعداد کمی از افراد جرات می کنند وقتی از آنها خواسته می شود که کاری اذیت کننده و حتی مخرب و آسیب‌زننده را انجام دهند، از خود دفاع کنند.

فرض کنید در هفته چهل ساعت کار می کنید، سه فرزند و یک همسر دارید و رسیدگی به نوزاد خود را در فعالیت های فوق برنامه دارید. شما همیشه در راه هستید و لحظات برای خودتان ارزشمند و کم است. حالا مادرتان با شما تماس گرفته و می پرسد که آیا می توانی فردا ساعت 11 صبح او را پیش دکتر ببری؟ و این یعنی باید کار خود را تعطیل کنی.

فهرست عناوین
به گفته روانشناسان، نه گفتن نوعی خودمراقبتی است

شما می خواهید به مادرتان کمک کنید، زیرا او مادره عزیز شما است، اما در هر صورت، این کمک باعث ایجاد مشکلات مهمی می شود. ببینید، مادرتان نمی‌داند که اگر دوباره تماس بگیرید، شاید شما بعد از فردا دیگر پولی دریافت نکنید، زیرا شما از تمام فرصت خود استفاده کرده‌اید. علاوه بر این، برای غیبت غیر موجه و بدون گواهی پزشک، امکان اخراج شدن را دارید.

با وجود اینکه برای شما گران تمام می شود، می گویید که حتما او را خواهید برد. چرا مادرتان به خواهر و برادر دیگر شما که در خانه کار می کند و برنامه شلوغی ندارد، زنگ نزده است؟ نه، او شما را انتخاب می‌کند، و حالا کار شما را به خطر افتاده است.

 

و حالا باید بدانی که چرا نه نگفتی؟ برخی از مهمترین دلایل می تواند شامل این احساسات باشد:

  • شما نمی دانید چگونه نه بگویید
  • از این می ترسید که او را ناامید کنید
  • شما به خاطر تمام کارهایی که او برای شما انجام داده و می‌دهد، احساس گناه می کنید
  • شما به خاطر برنامه‌ کاری شلوغ خود، زمان زیادی را با او سپری نکرده‌اید.

 

 

آیا از عدم تعیین حد و مرز رنج می برید؟

به گزارش روانشناسی امروز، یکی از دلایل اصلی که افراد در نه گفتن مشکل دارند، نداشتن محدودیت است. برخی از مردم هیچ مشکلی برای دفاع از خود ندارند، زیرا برای امتناع از کاری که باعث آزار آن‌ها شده یا به آن‌ها آسیب می‌رساند، احساس آزادی می کند. اما در مورد کسانی که می ترسند کسی را که عمیقاً به او اهمیت می دهند، ناراحت و ناامید کنند یا باعث لطمه دیدن آن‌ها شوند چطور؟

اگر شما یکی از افرادی هستید که از نه گفتن به دیگران احساس ترس یا ناراحتی می کنید، باید حد و مرزی را برای خود تعیین کنید. وقتی مرزی ندارید که از شما محافظت کند، سلامت و رفاه خود را به خطر می اندازید. مثلا محدودیتی که با همسرتان تعیین کرده اید را در نظر بگیرید که هیچ دوست یا اعضای خانواده او نتواند بدون اعلام قبلی به خانه شما بیاید.

اگر خواهر همسرتان بدون تماس قبلی پشت درب خانه شما حاضر شود، چه کار می کنید؟ به احتمال خیلی قوی شما پاسخ او را نمی دهید، زیرا او قانونی که شما برای حفظ صلح و آرامش وضع کرده اید را نقض کرده است. شما دوست ندارید که او شما را با لباس خانگی ببیند و این باعث ناراحتی شما می شود.

علاوه بر این، اگر او ترجیحات شما را بداند و همچنان از مرزی که شما تعیین کرده اید سرپیچی کند، نتیجه نباید برایش تعجب آور باشد. شما به مهمانان نه نمی گویید، بلکه می گویید که همه باید قبل از آمدن تماس بگیرند تا شما فرصت آماده کردن خانه و خودتان برای پذیرش مهمان را داشته باشید.

حالا به خاطر داشته باشید که محدودیت‌ها گاهی باید انعطاف‌پذیر باشند، مثلاً اگر او شش ساعت رانندگی کرده تا به آنجا برسد و به محض رسیدنش، متوجه شده که اتاق هتلش آماده نبوده است. با این حال، شما چنین محدودیت‌هایی را تعیین می‌کنید زیرا در حال محافظت از خود هستید. بهترین نوع عشق به خود، در جایی است که محدودیت‌های خودتان را می‌شناسید.

 

 

این مثال نه گفتن را در عمل فرض کنید

شما در ماه گذشته اضافه کار کرده اید و آنقدر خسته هستید که احساس می کنید می توانید یک هفته بخوابید. مدیر از شما خواسته است که دوباره اضافه کار کنید، اما شما ناراحت هستید زیرا می دانید افرادی در بخش شما هستند که حتی یک شیفت اضافی هم کار نکرده اند.

شما می خواهید در تیم کاری خود یک عضو خوب باشید و می خواهید کارمندی باشید که رئیس شما بتواند روی او حساب کند، اما در مقابل خسته شده اید. شما از قبل برای این آخر هفته برنامه ریزی کرده اید و بخشی از آن برنامه شامل استراحت بوده است. این موردی است که شما باید بجای حقوق و پول اضافی و راضی نگه داشتن رئیس خود انتخاب کنید.

به مدیریت اطلاع دهید که شما نمی توانید در این ساعات کار کنید و دیگران می توانند نوبت شما را پر کنند. برای کمک به مسائل کاری، به آنها بگویید که می‌توانید در ماه فقط یک آخر هفته را اضافی کار کنید، اما نمی توانید کاری بیش از این مقدار را انجام دهید. اینگونه است که با تعیین یک مرز ثابت، به آنها اجازه می‌دهید محدودیت‌های شما را بدانند.

وقتی این محدودیت ها را دارید، نه گفتن آسان تر می شود، زیرا افراد از قبل محدودیت های شما را می‌دانند و نباید از آنها عبور کنند. اگر به مردم اجازه دهید همه دستورالعمل‌هایی که تعیین کرده‌اید را زیر پا بگذارند، پس داشتن آن‌ها معنایی ندارد. این قوانین کوچک به شما این امکان را می دهد که محدودیت های خود را بشناسید و به دیگران هم بشناسانید و اجازه ندهید که دیگران شما را تحت فشار قرار دهند.

 

با رعایت درایت و ادب نه بگویید

آیا می دانید چگونه به مردم نه بگویید؟ چرا این کلمه دو حرفی اینقدر وحشیانه است؟ برخی افراد آنقدر غرق این کلمه ساده می شوند که دچار اضطراب یا حملات پانیک می شوند.

وقتی برای دفاع از خودتان می ایستید، نیازی نیست که عصبانی و مضطرب شوید. اگر راهی برای نه گفتن پیدا کنید که برای شما طبیعی جلوه کند، بسیار کمک کننده بوده و می توانید آن را با مهربانی انجام دهید. یکی از ترفندهایی که بسیاری از آنها استفاده می کنند استفاده از نظرات مثبت و سپس چسباندن نظرات منفی در وسط است.

به عنوان مثال، همسرتان از شما می خواهند که روز اول عید را در خانه آنها بگذرانید، اما شما همیشه شب عید را با آنها و روز عید را با والدین خود می گذرانید. مادر همسرتان با شما تماس گرفته و می خواهد تغییر قرار را تایید کند. احساس گناه و عصبانیت می‌کنید و نمی‌خواهید تغییراتی ایجاد کنید که بر روی همسرتان تأثیر بگذارد.

بنابراین، با گفتن به مادر شوهرتان شروع می کنید که چقدر از گذراندن تعطیلات عید در خانه آن‌ها لذت می برید و سپس به او می گویید که باید طبق برنامه در روز عید این کار را انجام دهید. با استفاده از چیزهای مثبت قبل از منفی، شانس بیشتری برای توهین نکردن به او دارید. نه گفتن به کسی، لازم نیست چیز بزرگی باشد که مجبور باشید طولانی و سخت روی آن فکر کنید.

به یاد داشته باشید، مراقبت از خود و سلامت روان شما در اولویت قرار دارد. اجازه ندهید مردم سرتاسر محدودیت های شما را زیر پا بگذارند و در صورت ناراحتی برنامه هایتان را تغییر دهند. شما باید مراقب خود باشید، زیرا هیچ کس به اندازه شما برای سلامت روان شما تلاش نمی کند.

 

جنبه های مراقبت از خود که باید در نظر بگیرید

شما باید درک کنید که چرا نه گفتن به دیگران بسیار مهم است. یکی از دوستان شما تماس می‌گیرد و می‌پرسد که آیا برای شام مهمانی بزرگ من در آخر هفته فلان غذا را درست می کنی؟ شما این کار را سال گذشته زمانی که بیکار بودید برای او انجام دادید، بنابراین در آن زمان وقت اضافی گذاشتن آنقدر هم مهم نبود.

با این حال، شما در حال حاضر کار می کنید و نمی توانید چنین وظیفه بزرگی را بر عهده بگیرید. وقتی به دوست خود نه می گویید، منظور شما این است که وقت کمی که دارید و حاضر نیستید همین وقت اندک را از خود و خانواده تان بگیرید. این زمانی است که می توانید برای انجام کارهای دیگری مانند خواندن یک کتاب خوب، بازی با فرزندانتان و رسیدگی به آن ها یا رفتن به تفریحی کوتاه، روی آن حساب کنید.

زمانی که احساس می کنید بیش از حد ضعیف و خسته شده اید، اضافه کردن هر چیز دیگری به لیست کارهای خود، دستور العملی برای فاجعه است. بنابراین، اگر به اندازه کافی به خود اهمیت بدهید، می توانید بار خود را کاهش دهید. وقتی به اندازه کافی به خودت اهمیت بدهی درک خواهی کرد که آشپزی شبانه روزی به مدت دو روز باعث می شود که سطح استرس شما به نقطه جوش برسد، و این نه به نفع خودتان است و نه خانواده و به هردو آسیب می زند.

اینجاست که می آموزید که همه چیز در مراقبت از خودتان و نه گفتن است. فقط خالی کردن مقداری استرس از لیست وظایف خارج از محدوده ای که دیگران برای شما تعیین کرده‌اند، می تواند سلامت روان شما را بهبود بخشد.

 

آخرین افکار در مورد نه گفتن

هیچ راه آسانی برای نه گفتن به مردم وجود ندارد. حتی اگر سعی کنید آن را با مقداری جملات مثبت بپوشانید، در نهایت به واقعیت های سرد و سخت می رسد. در عوض، رد کردن چیزهای کوچک را تمرین کنید، مانند نه گفتن به فروشنده دوره‌گرد. همانطور که در استفاده از این کلمه اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنید، می توانید به مسائل مهم تر بپردازید.

هنگامی که یاد گرفتید که چگونه برای خود محدودیت ها و دستورالعمل هایی تعیین کنید، خیلی راحت تر می توانید زمانی که افراد پا فراتر از محدودیت‌های شما گذاشتند، آن ها را به جای خود بازگردانید. اگر از انباشته شدن کارهای دیگران روی دوش خود خسته شده و از بی احترامی دیگران و زیر پا گذاشتن مرزها و محدودیت‌هایتان توسط آن ها ناراحت هستید، وقت آن رسیده است که قدرت نه گفتن را یاد بگیرید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید