دنیای موسیقی درمانی
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر

عکس نوشته های دنیای موسیقی درمانی

عکس نوشته های تاثیرگذار و انگیزشی دنیای موسیقی درمانی

روش‌های تقویت عادات سالم و مثبت

روش‌های تقویت عادات سالم و مثبت

ادامه:


 عادات مثبت جدید را در زندگی خود بگنجانید

در مرحله آخر باید چهار قسمت را رعایت کنید تا بتوانید عادات مثبت جدید را در زندگی خود بگنجانید!

 

1. از کم شروع کنید!

این اولین نکته مهم بر پایه تحقیقات استاد دانشگاه استنفورد، پروفسور Bj Fogg است که نشان می‌دهد بهتر است شما با هدفی که می‌توانید در ابتدا به آن دست پیدا کنید، شروع کنید. به عنوان مثال، بهتر است برای شروع عادت ورزش کردن، بجای انجام 1 ساعت ورزش سنگین، در ابتدا با روزانه 10 تا 15 دقیقه ورزش سبک شروع کنید. این روش را در مورد مطالعه، مدیتیشن یا هر عادت مثبت دیگری هم که به آن علاقه دارید، رعایت کنید و مراقب اهداف خیلی بزرگ، دست نیافتنی و غیرواقعی باشید، چرا که این اهداف، فقط یک معنی خواهند داشت: "تلاش برای ناامیدی" و به احتمال خیلی زیاد باعث شکست شما خواهند شد. این را به یاد داشته باشید که تغییر مسیر زندگی شما، بیشتر مربوط به روند ساختن عادات مثبت است، نه خود عادتی خاص.

 

2. تعهد 99% ممنوع!

برای ساختن عادات مثبت جدید، به آن تعهد 100% داشته باشید. تجربه نشان داده است که حتی اگر تعهد شما 99% باشد، همان یک درصد هم می‌تواند باعث شکست شما شود. همین یک درصد کوچک می‌تواند برای هربار اجرای عادت جدید، در شما این زمزمه را ایجاد کند که "فقط همین یکبار انجامش نخواهم داد و دفعه بعدی جبران می‌کنم." این جمله کوچک، خطرناک‌ترین استدلال ذهنی در اکثر کارهای ما انسان‌ها است. اما شما با تعهد 100%، به این استدلال ذهنی شرور پایان خواهید داد و به هر نحو ممکن، عادت مثبت جدید را در زندگی خود خواهید گنجاند. قطعا این مسئله، نکته اصلی ایجاد عادات جدید است.

 

3. یک نشانه ثابت ایجاد کنید!

به ایده پشته‌سازی عادات باز می‌گردیم، جایی که ایجاد یک "نشانه" به شما کمک می‌کند تا عمل کنید. برای این کار باید از یکی از عادات موجود خود به عنوان نشانه استفاده کنید تا بتواند به عنوان یک محرک در ساختن و یادآوری عادت مثبت جدید، محرک شما باشد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید با ایجاد یک عادت جدید از سرگردانی ذهنی و حواس‌پرتی خلاص شده و در لحظه حضور داشته باشید، یک نشانه مثل رفتن به رختخواب، از خواب بیدار شدن، قدم زدن یا انتظار در یک ایستگاه را انتخاب کنید که به شما یادآوری کند که باید در این لحظه تمرین ذهن‌آگاهی را انجام داده و قدرت تمرکز خود را تقویت کنید. با این کار، به محض برخورد با نشانه خود، به یاد عادت مثبت جدید خود افتاده و آن را انجام خواهید داد.

 

4. از عادت جدید خود تجلیل کنید!

برای به عمل آوردن تجلیل، تنها کافی است که برای چند ثانیه، با تمام وجود از تجربه عادت جدید خود لذت ببرید. به عنوان مثال، از انجام چند نفس عمیق خود با تمام وجود لذت ببرید و از اتفاقات مثبتی که با انجام آن در جسم و روح شما روی می‌دهد، خرسند باشید. از انجام عادات مثبت و مفیدی که در حال حاضر به آن‌ها تعهد 100% دارید، لذت ببرید و به این افتخار کنید که هم‌اکنون شما یک انسان با اراده هستید. و به این ایمان داشته باشید که پیشرفت واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که با تنظیم دقیق یک سیستم مثبت عادات، نتایج مثبت جدید را ممکن سازیم.

 

قسمت قبلی این مطلب را در اینجا بخوانید…