دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

11 عادت سمی که انرژی تو را نابود خواهد کرد...

آیا می دانستید که بازار نوشیدنی های انرژی زا، یک صنعت 23 میلیارد دلاری در سال است؟ این رقم هرساله بصورت تصاعدی بالا می رود. این ارقام، کاملاً گیج کننده است. شرکت هایی مثل مانستر و راک استار و دیگر شرکت‌ها، این جریان درآمدی چند میلیارد دلاری را از ترکیبی قوی از آب، شکر، کافئین و سایر محرک‌های قانونی ایجاد کرده‌اند. صنعت نوشیدنی‌های انرژی‌زا، در صدر بهترین نمایانگران بحران انرژی تک تک ما است که همگی با آن روبرو هستیم.

شرکت های نوشابه های انرژی زا موفق شده اند از یک مشکل اساسی و سیستماتیک در جامعه ما سود جدی ببرند: کمبود انرژی! این بی حالی که بسیاری از ما تجربه می کنیم محصول جانبی جامعه ای است که "بیدار شو و بدو" است، "جامعه ای که در آن باید بیشتر کار کنیم تا درآمد کمتری داشته باشیم" و همه اینها در حالی است که هنوز باید تعهدات روزانه خود را مدیریت می کنیم. امروزه بیشتر دیده می شود که فردی دو شغل داشته باشد، کمتر بخوابد و اوقات فراغت و خانوادگی کمتری داشته باشد. به عبارت دیگر، کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد، اما زمان کافی برای انجام دادن آنها وجود ندارد.

فهرست عناوین
11 عادت سمی که انرژی تو را نابود خواهد کرد...

در حالی که روندهای فعلی اقتصادی هیچ نشانه ای از تغییر را نشان نمی دهد، کارهایی وجود دارد که می توانیم برای افزایش، حفظ و مصرف عاقلانه انرژی خود انجام دهیم. یکی از جنبه های این امر، شناخت و پرهیز از عادات سمی و تخلیه کننده انرژی است.

 

در اینجا 11 عادت سمی که انرژی شما را تخلیه می کند آورده شده است:

1. نگرانی برای چیزهای بی‌اهمیت!

نگرانی‌های مهم و بی‌اهمیت خود را از هم تفکیک کنید. وزوز یک مگس، آنقدر اهمیت ندارد که بخواهید تمام روز نگران آن باشید. نگرانی و اضطراب مانند نخود فرنگی و هویج با هم همراه هستند. مانند بسیاری از تمایلات ما، نگرانی به صورت ژنتیکی در DNA ما رمزگذاری شده است. تنها تفاوت این است که در حالی که اجداد باستانی ما نگران حمله در طبیعت بودند، ما نگران شغل، خانواده، سلامتی، پول و بسیاری چیزهای دیگر هستیم.

پاسخ، در تفکیک نگرانی مهم از بی اهمیت نهفته است. واقعا نیازی به فکر کردن بیش از حد به همه چیز نیست. اگر نگرانی مشروعی دارید که نیاز به اصلاح دارد، در اسرع وقت اقدام کنید. از سوی دیگر، متوجه باشید که وزوز مگس در اطراف صفحه کلید شما، احتمالاً مانند هر نگرانی کوچک دیگری از بین خواهد رفت.

 

 

2. اجازه دادن به گذشته برای حکومت کردن بر تمام وجودت!

ممکن است در گذشته شرایط بسیار سختی را تجربه کرده باشید. برخی از ما حتی از این اتفاقات ضربه روحی و روانی را تجربه کرده ایم.

نکته اینجاست: شما هرگز بدون رویارویی با گذشته، حال و آینده خود را به طور کامل در آغوش نخواهید گرفت. برای رویارویی با گذشته، ابتدا باید اهمیت این کار را درک کنید. عوارض عاطفی و روانی زمینه‌ای نیاز به کمک شخصی یا حرفه‌ای (درمانی/پزشکی) دارد.

هنگامی که به اهمیت آن پی بردید و حتی اگر به دنبال کمک بودید، باید گذشته را رها کنید و روی آینده تمرکز کنید. دو چیز را درک کنید: اول اینکه شما قوی‌تر از آنچه که فکر می‌کنید هستید. و دوم اینکه شما آنقدر قوی بوده اید که توانسته اید از آتش گذشته عبور کنید. پس اکنون، برای رویارویی با هر چالشی که ممکن است در آینده با آن روبرو شوید، آمادگی بیشتری دارید.

 

3. مقاومت در برابر تغییر و رشد!

مقاومت در برابر تغییر و رشد را معمولاً می توان در احساس از دست دادن کنترل و عدم اطمینان بیش از حد ردیابی کرد.

در واقع هیچ راه حل دیگری جز این وجود ندارد که پتانسیل خود را بشناسید و سپس تلاش خود را برای رسیدن به پتانسیل خود متمرکز کنید. این کار شامل تمرکز لحظه به لحظه بر روی هر کار کوچکی است که شما را به اهداف خود می رساند. در نهایت، این تمرکز وظیفه‌محور به یک عادت تبدیل شده و خود را به شکل موفقیت و پیروزی نشان می‌دهد.

 

4. پذیرش نقش در نمایش منفی‌گرایی!

نمایش منفی و منفی گرایی، می تواند درونی یا بیرونی باشد. این حالت می تواند در انزوا و یا در جمع دیگران اتفاق بیفتد. صرف نظر از جهت گیری آن، نمایش منفی و منفی گرایی، برای انرژی شما شدیدا مضر است.

اگر منبع آن داخلی است، به یاد داشته باشید که شما، افکار منفی خود نیستید. مغز ما فوق‌العاده پیچیده است و در نتیجه آن، بسیاری از تفکرات ما ماهیت تکانشی دارند. راز درک این واقعیت ساده است: اجازه بدهید که این افکار محو شوند.

اگر این حالت منشا خارجی دارد، منبع را حذف کنید. از ورود به حلقه افراد منفی و اجازه دادن به آن ها برای ورود به حلقه درونی خود دست بردارید. در صورت نیاز به حرف آن ها گوش بدهید، اما در امور یا نمایش منفی آن ها شرکت نکنید.

 

5. استفاده از ترس بعنوان یک بهانه!

ترس می‌تواند بزرگترین عاملی باشد که شما را از رسیدن به آنچه که می‌خواهید، بازدارد. مقابله منطقی با ترس، یکی از بهترین راه‌ها برای مدیریت انرژی و رسیدن به موفقیت است.

اغلب، ترس به اندازه تفکر منفی، خودکار است و می تواند یک بهانه خوب برای سوختن انرژی شما باشد. هنگامی که شما آگاهانه بر افکار خود تسلط دارید و با ترس مقابله می کنید، در اصل خود را قوی تر می کنید. برای آنچه در زندگی می‌خواهید، در لحظه اقدام کنید… ترس را در پس‌زمینه‌ای دور قرار دهید.

 

6. شخصی کردن مسائل!

ما به عنوان موجودات اجتماعی، اغلب خود را از طریق روابطی که داریم تعریف می کنیم. این روابط از نظر اثربخشی و صمیمیت متفاوت خواهند بود. به عبارت دیگر، افرادی هستند که ما فقط با آنها "ارتباط" می گیریم، و کسانی هم هستند که با آنها ارتباط برقرار نمی کنیم.

قرار نیست که همه با شما ارتباط برقرار کنند. اگر کسی با شما ارتباط برقرار نمی‌کند، لزوماً به این معنی نیست که او شخصاً از شما متنفر است... اغلب اوقات، تفاوتی در شخصیت، تعامل اجتماعی یا چیز دیگری در این بین وجود دارد. مسائل را شخصی نکنید.

 

7. باقی ماندن در حالت خلبان خودکار!

بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ در Psychology Today منتشر شد، مغز انسان تقریبا در نیمی از مواقع در حالت خلبان خودکار قرار دارد. به عبارت دیگر، ذهن ما از این مسئله به آن مسئله سرگردان است. 

مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که به حالت خلبان خودکار عادت کرده‌اند، ناراضی‌ترین افراد هستند. در هر کاری که انجام می‌دهی، آگاهانه حضور داشته باشید و خودآگاهی را تمرین کنید. حضور، یک عادت است؛ چیزی که به طور فطری در ما وجود دارد و باید آن را مانند یک مهارت یاد گرفت.

هشیار بودن کار سختی نیست، به خاطر سپردن حواس مان سخت است. اما وقتی یادمان می‌افتد که حضور داشته باشیم و حواسمان باشد، شادی و انرژی خود را افزایش می‌دهیم.

 

8. مزمن کردن خشم، نفرت و کینه!

خشم مزمن و نفرت و کینه، عموما با زندگی گذشته ارتباط دارند. این‌ها یکی از احساسات و افکار منفی در خلبان خودکار هستند و انرژی جسمی و روحی ما را ویران خواهند کرد. اما می توان آن ها را کنار گذاشت.

خشم و عصبانیت به شدت برای انرژی شما مضر هستند و ارزش هزینه‌های ذهنی و فیزیکی را ندارند. خشم و کینه را کنار بگذارید، و خودتان را برای پذیرش انرژی مثبت، آزاد کنید.

باز هم باید این را تکرار کنید: شما افکار منفی خودتان نیستید (اگر لازم است مجددا مورد 4 را مطالعه کنید!)

 

9. قرار گرفتن در محیط های منفی!

به طور مداوم خود را در معرض یک محیط منفی قرار دهید، چه محل کار، چه خانه یا جایی دیگر. این نباید برای شما قابل قبول باشد. شما باید آگاهانه کنترل شرایط را در دست بگیرید و تغییری برای بهتر شدن ایجاد کنید.

این تغییر را با برداشتن چند قدم کوچک و پیشگیرانه برای رهایی از وضعیت فعلی شروع کنید. به عنوان مثال، اگر شغل فعلی شما انرژی یا جاه طلبی‌تان را تخلیه می کند، هر روز یک ساعت را صرف درخواست شغل جدید یا به روز رسانی رزومه خود کنید. یا اگر فرزندان شما در مدرسه دچار مشکل می شوند، مدتی را صرف بحث در مورد اهمیت آموزش با آنها کنید. اغلب هنگام ایجاد یک تغییر قابل توجه در محیط خود، برداشتن اولین قدم، دشوارترین قدم است، اما قدمی است که ارزش انجام دادن آن را دارد.

 

10. پایبندی به تغذیه نامناسب!

غذایی که مصرف می‌کنی، بدون شک سوخت مغز شما است. غذاهای فرآوری شده و پر چرب، نمک، شکر و مواد نگهدارنده نه تنها برای جسم شما مضر هستند، بلکه ذهن‌تان را هم تحت تاثیر قرار خواهند داد. 

اگر به دنبال حفظ سلامت مغز خود هستید،  باید "ابر غذا ها" را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. خوراکی‌هایی مثل زغال اخته، سالمون، آجیل و دانه‌ها، آووکادو، غلات کامل، لوبیا، آب انار و حتی شکلات تلخ را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

فواید استفاده از این غذاها، از افزایش انرژی تا کاهش خطر ابتلا به اختلالات جدی مانند زوال عقل و بیماری قلبی، متغیر است.

 

11. الگوی نامناسب خواب!

در اینجا جای هیچ تعجبی نیست... زندگی پرمشغله ما (مجددا) بر یک چیز ضروری دیگر تأثیر می گذارد: خواب!

به عبارت ساده، خواب مناسب و بوقت، برای سلامت جسمی و روحی بسیار ضروری است. کمبود یا مناسب نبودن الگوی خواب با مشکلاتی همچون بیماری‌های قلبی، مشکلات کلیوی، فشارخون بالا، دیابت، و انواع مشکلات اعصاب و روان، رابطه تنگاتنگی دارد.

متخصصان، حداقل هفت تا هشت ساعت خواب در روز را توصیه می کنند. با این حال، ممکن است لازم باشد برنامه خود را تنظیم کرده و مطمئن شوید که برای این کار تطبیق داده شده است. انجام این کار انرژی، کارایی و رفاه کلی شما را بشدت افزایش می دهد.

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید