دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

5 راه پایان دادن و ترک هر نوع اعتیاد

افراد می توانند قربانی انواع مختلفی از اعتیاد شوند. برخی از رایج ترین آنها عبارتند از اعتیاد به سیگار، مواد مخدر و الکل، غذا خوردن، قمار، بازی و رابطه جنسی. معتادان به هر رفتار، فعالیت یا ماده ای، فقط می خواهند چیزی را تجربه کنند که به آنها احساس لذت داده و بوسیله آن، از واقعیت فرار کنند. علاوه بر این، اگر باردار هستید و مواد مخدر مصرف می کنید، به کمک خیلی بیشتری نیاز دارید. به عنوان والدین جدید، می‌دانید که اعتیاد به مواد مخدر چه تأثیر مخربی بر آینده شما و کودک خواهد داشت. راه حل های خوبی برای رهایی افراد باردار از اعتیاد وجود دارد که به راحتی در دسترس شما هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به کلینیک محلی خود مراجعه کنید.

پس از اولین حرکت اعتیاد زا و تجربه احساس "بالا" بودن برای بار اول، فرد به دلیل ترشح دوپامین در قسمتی از مغز که لذت را ثبت می کند، گیر می کند. آن مرکز در یادگیری و حافظه نیز نقش دارد. بنابراین، رفتار اجباری زمانی شروع می‌شود که مغز با ترشح مقادیر زیادی دوپامین، به یک ماده یا فعالیت لذت‌بخش پاسخ می‌دهد. سپس مدار پاداش در مغز، این خاطرات و احساس رضایت را ذخیره می کند و باعث می شود هوس بیشتری داشته باشید.

فهرست عناوین
5 راه پایان دادن و ترک هر نوع اعتیاد

در حالی که ممکن است به نظر برسد که اعتیاد چه بخواهید و چه نخواهید اتفاق می افتد، شما می توانید با استفاده از این روش های ساده و در عین حال قدرتمند، بر رفتارهای اجباری غلبه کنید.

 

در اینجا 5 راه سالم و موثر برای غلبه بر اعتیاد را خواهید خواند!

1- به دنبال منابع دیگری برای لذت باشید!

شما هنوز هم می توانید بدون نیاز به مصرف مواد توهم زا یا الکل، شرط بندی تمام پول خود در قمار، یا تماشای برنامه های بیهوش کننده در تلویزیون، شادی را در زندگی تجربه کنید. این طبیعی است که همه می خواهند احساس خوبی داشته باشند. متأسفانه رسانه های جمعی و هنجارهای اجتماعی راه های ناسالم دستیابی به لذت را تشویق می کنند. به دلیل مهندسی اجتماعی، بسیاری از مردم متقاعد شده اند که مواد تغییر دهنده ذهن، روابط شهوانی، اقلام مادی، غذا و ابزارهای تکنولوژیکی که روز به روز در حال پیشرفت هستند، راه را برای رسیدن به وضعیتی بالاتر و لذت بخش تر هموار می کنند.

 

 

با این حال، گیرنده‌های مغز در نهایت با غلبه بر این محرک‌ها، تحمل بیشتری پیدا می کنند. بنابراین با گذشت زمان کمتر و کمتر دوپامین ترشح می کنند. بر طبق این روند، شما باید مقدار بیشتری از به عنوان مثال ماده مخدر را مصرف کنید، حتی پول بیشتری خرج کنید و یا به دنبال روابط غیرقابل تحقق و سطحی باشید تا همان مقدار دوپامین را آزاد کنید. اینجاست که مغز برای دریافت این پاداش ها بارها و بارها شرطی می شود و کنترل هوس ها سخت تر می شود.

برای غلبه واقعی بر اعتیاد، باید عمیقاً در زندگی خود عمیق شده و بفهمید که چرا مواد و رفتارهای مضر را برای پر کردن جای خالی انتخاب می کنید. شروع به جایگزینی فعالیت های مخرب با فعالیت ها یا غذاهای سالم تر، مانند ورزش و مصرف بیشتر میوه ها و سبزیجات کنید. زندگی خود را با طیف گسترده ای از فعالیت های مثبت سرگرم کننده و جذاب پر کنید که به شما احساس رضایت و خوشحالی می دهد تا برای رسیدن به همان هدف به راه حل های سریع متوسل نشوید.

اکثر افراد به این دلیل به دنبال راه‌های خروجی هستندکه احساس سکون و گیر کردن در وضعیت فعلی خود را داشته و از این وضع هم بشدت ناراضی هستند. بنابراین فعال شدن و حرکت دادن ذهن و بدن به شما کمک می‌کند که احساس نشاط کرده و کنترل بیشتری روی وضعیت خود داشته باشید. اولین مرحله برای تسلط بر اعتیاد این است که باور داشته باشید که هیچ چیز خارج از خودتان، نمی تواند رضایت تولید شده توسط استفاده کامل از ابزارهایی که در حال حاضر دارید را، برای شما ایجاد کند.

 

2- بر خلاقیت خود سوار شوید!

راه های زیادی برای بروز خلاقیت وجود دارند. راه هایی مثل نقاشی، نواختن موسیقی، نوشتن، رقصیدن و سایر اشکال هنری دیگر. شما می توانید هر یک از آنها را بدون اینکه از عوارض جانبی نامطلوب داروها، الکل و غذاهای فرآوری شده رنج ببرید، انجام دهید. در زندگی، همه ما آگاهانه یا ناآگاهانه به دنبال روشنگری معنوی هستیم و معتادان از هر نوعی که باشند واقعاً فقط می‌خواهند این درجات عالی را تجربه کنند.

با برقراری ارتباط مجدد با جنبه خلاق خود، وارد منطقه‌ای می‌شوید که به نظر می‌رسد هر چیز منفی دیگری در اطراف شما از بین می‌رود، زیرا از واقعیت فعلی خود فراتر می‌روید و راه خود را به منطقه‌ای باز می‌کنید که زندگی آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر به نظر می‌رسد. اگر با موزیسین‌ها و هنرمندان صحبت کنید، به شما خواهند گفت که هرگز نمی توانند زندگی را بدون هنر خود تصور کنند، زیرا پرداختن به هنر برای آنها مانند یک فرار از حالات منفی و مخرب است.

چیز سالمی را در حوزه هنر پیدا کنید که واقعاً به آن علاقه دارید، و زمانی که احساس می‌کنید برای هر چیزی که بیشتر از سود به شما آسیب می زند هوس شدید دارید، از آن به عنوان منبع لذت خود استفاده کنید.

 

3- مدیتیشن را تمرین کنید!

مدیتیشن به شما کمک می کند که بر دوگانگی که هر روز در تلاش برای کنار گذاشتن عادات بد و اتخاذ عادات بهتر با آن مواجه هستید، غلبه کنید. این تمرین قدیمی به شما این امکان را می دهد که رفتار خود را در سکوت مشاهده کنید. به علاوه، می تواند به شما نشان دهد که بد و خوب واقعا وجود ندارند. در واقع، این ها همه فقط انرژی است که به اشکال مختلف بیان می شود. ممکن است اکنون در حال دست و پنجه نرم کردن با اعتیاد باشید. با این حال، می توانید با خاموش کردن ذهن خود برای مدتی و ذهن آگاهی، یک زندگی کم آسیب را آغاز کنید. نگران مبارزه با شیاطین وسوسه کننده نبوده و خود را مجبور به تغییر یک شبه نکنید. در عوض، با خود و کائنات صبوری داشته باشید تا شما را راهنمایی کنند. مدیتیشن همچنین شما را به دنیایی دعوت می کند که در آن مجبور نیستید به دنبال چیزی باشید تا شما را خوشحال کند. این به این دلیل است که شادی فقط یک حالت وجودی است و شما با مدیتیشن آن را در درون خود پیدا خواهید کرد.

مدیتیشن اساسا راهی است برای سفر به ابعاد دیگر خود و دنیای اطراف. مراقبه به ما کمک می کند تا به طبیعی ترین راه ممکن و بدون مواد مخدر و اعتیادهای زمینی، به آن درجات بالای روشن برسیم.این تمرین به شما کمک می کند که در وجود و اطراف خود قدرت تولید کرده و پتانسیل بی حد و حصری را که به عنوان یک موجود معنوی دارید، بشناسید.

 

4- از افرادی که شما را تشویق به اعتیاد می کنند فاصله بگیرید!

اگر می‌خواهید مواد مخدر و الکل را از زندگی خود حذف کنید، یکی از مهمترین تغییراتی که باید ایجاد کنید این است که با دوستان الکلی سابق خود معاشرت نکنید. همچنین باید از محاصره مصرف کنندگان مواد مخدر خارج شوید.

در عوض، افرادی را بیابید که به سبک زندگی سالم و عادات مثبت تری مانند ورزش کردن، نواختن موسیقی، خوردن غذاهای مقوی و پیروی از علایق خود در زندگی، اهمیت می دهند. دوستان فعلی شما، به احتمال خیلی قوی ممکن است درک نکنند که چرا دیگر نمی توانید آنها را در زندگی خود بگنجانید و با آن ها معاشرت داشته باشید و این می تواند باعث ناراحتی و دلخوری آن ها شود. اما این اصلا اهمیتی ندارد، چرا که باید به هر قیمتی، هر کاری که به شما در رهایی از عادات منفی و مضر کمک می کند را انجام دهید.

در نهایت، این شما هستید که می توانید و حق دارید که دوستان خود را انتخاب کنید. اما بهتر است، خیلی بهتر است که اطراف خود را با افرادی نشاط آور احاطه کنید که بهترین علاقه مثبت شما را در قلب خود دارند.

 

5- به خودتان ایمان داشته باشید!

ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما بسیاری از مردم فراموش می کنند که واقعاً به توانایی خود برای غلبه بر موانع، ایمان داشته باشند. آنها حتی قبل از اینکه کوچک ترین تلاشی بکنند، شکست را می پذیرند. بنابراین، آنها با تمام وجود معتقدند که هیچ راهی برای خروج از ذهنیت یا وضعیت فعلی خود ندارند. برای غلبه بر اعتیاد، ابتدا باید خودتان را باور داشته و به خود اعتماد کنید که واقعاً می توانید در این نبرد پیروز شوید. باید با خودتان پیمان ببندید که هیچ وقت تسلیم خودتان و دیگران نمی شوید. به هر حال، شما بهترین مدیر و استاد خود هستید، بنابراین باید تصمیم بگیرید که می خواهید چه نوع فردی شوید. شما می توانید زندگی به مراتب سالم تری داشته باشید و اعتیادهایی که در اصل خودآزاری و دگرآزاری هستند را ترک کنید. شما فقط باید باور داشته باشید که می توانید به آنجا برسید و قدم های خود را محکم بردارید.

 

و نکته آخر اینکه: خود کنترلی را تمرین کنید!

یکی از مهمترین عوامل در غلبه بر اعتیاد از هر نوعی این است که حد خود را بشناسید. دانستن اینکه حد و مرزهای سالم شما تا کجا هستند، ذهن خودآگاه شما را تحت فرمان تان نگه می دارد و به طور کلی زندگی متعادل تری برای شما فراهم می کند.

چه در شبکه های اجتماعی، چه در غذاخوردن یا الکل گیر کرده باشید، خود را در معرض خطر قرار می دهید. بنابراین قبل از اینکه خیلی دیر شود، مشخص کردن حدود خود را شروع کنید. با مشخص کردن این حد و مرزها، به زودی تصویری از آنچه واقعا در زندگی می خواهید را ترسیم خواهید کرد. شما شایسته در کنترل بودن و داشتن یک زندگی سالم و مثبت هستید.

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
تصویر نمایه
۱۴۰۲/۰۳/۲۹

اخ که چقدر زیبا متن رو نوشتید . هم علمی و هم با محبت . یکی از بهترین متن های ترغیب به ترک اعتیاد از هرنوعی بود که تا الان خوندم . بازهم متشکرم .

تصویر نمایه
۱۴۰۲/۰۳/۳۱

سلام، از لطف شما سپاسگزاریم. خوشحالیم که این مطلب رو پسندیدید. تلاش ما هم در دنیای موسیقی درمانی همینه؛ تلاش می‌کنیم تا از شبه علم پرهیز کنیم و مطالبی ارائه بدیم که علمی باشند و قابلیت تعمیم داشته باشند. موفق باشید.

مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید