دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

15 روش موثر غلبه بر عصبانیت

با انجام این کارها، از خشم و عصبانیت رها خواهی شد!

1.بشمار!

شاید قدیمی‌ترین ترفند برای کمک به کاهش خشم شمردن باشد، اما می‌تواند بخوبی کمک کننده باشد. بنابراین، دفعه بعد که خون تو شروع به جوشیدن کرد و آماده غرش شدی، دهان خود را ببند و به آرامی از یک تا ده در ذهن خود بشمار.

از تفاوتی که ده ثانیه می تواند در خلق و خوی تو ایجاد کند شگفت‌زده خواهی شد. این مکث کوتاه همچنین ممکن است شانس تو برای بیرون ریختن چیزی که بعداً از آن پشیمان خواهی شد را به حداقل برساند. در حالی که در حال شمارش هستی، نفس عمیق بکش و روی آرامش تمرکز کن.

فهرست عناوین
15 روش موثر غلبه بر عصبانیت

روش شمارش، اغلب در موقعیت‌های ناگهانی که از همه حقایق اطلاع نداری، مفید است. اگر شمردن تا ده کمکی نکرد، سعی کن تا بیست یا سی بشماری. کل مفهوم این است که به خودت فرصت بدهی تا قبل از واکنش فکر کنی، حتی اگر حق با تو باشد.

 

 

2. عصبانیت را با موسیقی تنظیم کن!

این ضرب المثل قدیمی را به خاطر دارید که می گوید موسیقی جانور وحشی را رام می کند؟ گوش دادن به موسیقی، راهی ایده آل برای غلبه بر خشم است. مقاله‌ای که توسط BJPsych Journal International منتشر شده است، پیوند دیرینه بین موسیقی و احساسات انسان را به اشتراک می‌گذارد. موسیقی نه تنها می‌تواند روحیه تو را بالا ببرد، بلکه نشان داده شده است که به افرادی که دارای اختلالات خلقی هستند نیز کمک می‌کند.

گوش دادن به برخی از آهنگ‌های مورد علاقه‌‌ات ممکن است در هنگام عصبانیت به تو احساس آرامش بدهد. اگر آسیب‌های گذشته را در ذهن خود نشخوار می‌کنی که باعث ایجاد رنجش روحی می‌شود، موسیقی بسیار مفید است. از طرفی، وقتی به آهنگی شاد گوش می‌دهی که تو را به رقصیدن و آواز خواندن وامی دارد، سخت است که عصبانی شوی!

 

وقتی به آهنگی شاد گوش می‌دهی که تو را به رقصیدن و آواز خواندن وامی دارد، سخت است که عصبانی شوی.

 

3. کمی حرکات کششی انجام بده!

به این فکر کن که بدن تو وقتی عصبانی می‌شود چگونه واکنش نشان می‌دهد. احساس می‌کنی تمام ماهیچه‌هایت منقبض شده‌اند، باطن‌ات می‌لرزد و ذهن‌ات به سرعت می‌چرخد. در واقع، عصبانیت ناگهانی حالت بقای تو را آغاز می‌کند و معمولاً برای مبارزه آماده‌ات می‌کند.

ترشح هورمون های استرس که در جریان خون تو ریخته می‌شود، نبض و تنفس‌ات را تسریع می‌کند. هوررمون‌های آدرنالین و کورتیزون به منظور تقویت موقت تو برای بقا ترشح می‌شوند. با این حال، استرس مزمن که با مسائل عصبانیت کنترل نشده همراه است می تواند بدن، ذهن و روح تو را تخریب کند.

یک راه خوب دیگر برای غلبه بر عصبانیت و پاسخ به استرس انجام حرکات کششی یا یوگا است. همانطور که حرکت می‌کنی و بدن خود را به آرامی و نرمی کشش می دهی، عضلات تو شل می‌شوند. طبق مقاله‌ای که توسط NCCIH Clinical Digest منتشر شده است، تمرین یوگا خلق و خوی تو را به خوبی تقویت کرده و سطح استرس‌ات را کاهش دهد.

 

4. وقت آن رسیده که راه بروی!

در اینجا، به تو یک توصیه کلاسیک دیگر برای غلبه بر عصبانیت و اجتناب از رویارویی خصمانه می‌کنم. وقتی احساس می‌کنی که آماده فریاد زدن و شکستن کاسه و کوزه‌ها بر سر کسی هستی، با یک پیاده‌روی طولانی به آرامش خواهی رسید. اگر کسی پرخاشگر است یا شما را به اندازه کافی برای خشونت عصبانی می کند، وقت آن رسیده است که تو کناره‌گیری کنی و راه خودت را بروی!

همه‌چیز پیاده‌روی و تنفس هوای تازه آرامش‌بخش است. هنگام پیاده‌روی، در حالی که از تمام زیبایی‌های طبیعت لذت می‌بری، اغلب احساس آرامش هم خواهی کرد. پیاده‌روی یک تمرین ایده‌آل است و به تو فرصتی می دهد تا دیدگاه بهتری نسبت به آنچه عصبانی‌ات می‌کند به دست آوری.

 

5. محرک‌های خود را بشناس!

مانند بسیاری از مردم، تو معمولاً افراد و موقعیت‌هایی را می‌شناسی که عصبانیت‌ات را بیش از حد تحریک می‌کند. اما، متأسفانه، به هیچدام از آن‌ها توجهی نداری و مواجهه با آن‌ها را ادامه می‌دهی. این برخوردها، تو را از نظر عاطفی تخلیه کرده و دیوانه‌ات می‌کند. شناخت و اجتناب از این محرک ها برای غلبه بر خشم ضروری است.

متأسفانه، اجتناب از برخی از محرک‌های عصبانیت به‌طور کلی دشوار است. شاید فقط دیدن یکی از اقوام که زبان تندی دارد، باعث افزایش دمای بدن تو شود. اگر این محرک‌ها، افرادی هستند که فقط در گردهمایی‌های خانوادگی یا مناسبت‌های خاص آن‌ها را می‌بینی، می‌توانی تا حد امکان کمتر با آن‌ها تعامل داشته باشی.

برخی از موقعیت‌هایی که به سرعت باعث می‌شوند که از شدت خشم قرمز بشوی، کدامند؟ به عنوان مثال، آیا در هنگام رانندگی بی‌صبر هستی یا وقتی بچه‌هایت دوباره اتاق را به سطل زباله تبدیل می‌کنند، به جوش می‌آیی؟ تمام محرک‌های موقعیتی مستلزم یافتن راه‌هایی برای مقابله بهتر با آن‌ها هستند.

برخی افراد و موقعیت‌های سمی وجود دارند که باعث رنجش شما شده‌اند. حتی وقتی به آنها فکر می‌کنی، عصبانیت تو دوباره تازه می‌شود. آموختن اینکه چگونه ببخشی و ادامه دهی، به مقدار خیلی زیادی به رهایی تو از خشم کمک می‌کند.

 

آموختن اینکه چگونه ببخشی و ادامه دهی، به مقدار خیلی زیادی به رهایی تو از خشم کمک می‌کند.

 

6. زیپ دهانت را بکش!

چند بار از روی عصبانیت چیزی را فریاد زده‌ای و فوراً از آن پشیمان شده‌ای؟ این یک نقص معمول انسانی است که می‌تواند موقعیت‌ها را خراب کند و روابط را از بین ببرد. وقتی عصبانی هستی، اغلب وسوسه می شوی که فریاد بزنی و از کلمات خود به عنوان سلاح استفاده کنی. البته، زمانی که کسی می‌خواهد به تو صدمه بزند یا از تو سوءاستفاده کند، باید صحبت کنی. با این حال، شرایطی هم وجود دارد که بهتر است دهان خود را ببندی و تا زمانی که منطقی‌تر فکر نکرده‌ای، آن را باز نکنی.

به یاد داشته باش که «پس گرفتن» چیزهایی که در شدت عصبانیت می گویی غیرممکن است. مثل این است که بخواهی خمیر دندان استفاده شده را به شکل قبل در داخل تیوب آن برگردانی. البته، می توانی عذرخواهی کنی و سعی در جبران داشته باشی، اما حرف‌های تند تو هرگز فراموش نخواهد شد.

احتیاط کنی و دهان خود را ببند. زمان خوبی برای شمردن تا ده و تمرین تنفس آگاهانه است. پس از تعیین زمان مناسب برای صحبت کردن هم، هر کلمه را با دقت بسنج.

 

7. با یک دوست صمیمی تماس بگیر!

آیا خشم تو آماده فوران کردن مانند یک آتشفشان داغ است؟ در این لحظه، صحبت کردن با یک دوست صمیمی به تو خیلی کمک می‌کند. کسی را انتخاب کن که اعتماد به نفس تو را حفظ کند. این را بدان که هدف تو این نیست که با یارکشی، دوست خودت را هم ناراحت کنی.

صحبت با یک دوست مورد اعتماد یا یکی از عزیزان، به تو این امکان را می‌دهد که خشم خودت را تخلیه کرده و آرام‌تر شوی. اگر آنها شنونده خوبی باشند، بدون قضاوت حرف تو را خواهند شنید. همچنین ممکن است آن‌ها با ملایمت، دیدگاه های دیگری را به تو ارائه دهند که هرگز آن‌ها را در نظر نگرفته‌ای.

 

8. خشم خودت را هدایت کن!

در زمانی که بیش از حد عصبانی هستی، به یک انحراف ذهنی نیاز داری. سریعا خود را به یک باشگاه ورزشی یا تفریحی برسان و ورزش کن یا روی سرگرمی‌های مورد علاقه خودت کار کن تا بتوانی آن احساسات منفی را از خودت دور کنی.

 

9. کفش‌هایت را عوض کن!

وقتی از دست کسی عصبانی هستید، همدلی اصلا آسان نیست. اما با این حال، انعکاس آرام به تو کمک می‌کند تا دیدگاه طرف مقابل را ببینی. اگر جای او بودی چه احساسی داشتی؟ آیا عصبانیت تو موجه است؟ پس، قبل از هر اقدام پشیمان کننده‌ای، کفش‌های طرف مقابل را بپوش و چند قدمی با آن‌ها راه برو!

 

همچنین بخوانید: چرا من اینقدر عصبانی و خشمگین هستم؟

 

10. یک نامه بنویس!

شاید یکی از دوستان یا یکی از عزیزانت آنقدر عصبانیت تو را برافروخته کرده باشد که بخواهی به صورت شفاهی او را تیکه و پاره کنی! اما با این حال، وقتی روش غلبه بر خشم را یاد می‌گیری، متوجه می‌شوی که چنین اقداماتی نه تنها تاثیری در حل مشکل ندارد،بلکه اوضاع را هم بدتر می‌کند.

در عوض بجای این‌کار مخرب، آرامش خودت را حفظ کن و ناراحتی خود را در نامه‌ای تخلیه کن. اکنون تماما نوبت تو است که به آن شخص بگویی که در مورد او چه فکری می کنی. نامه را برای مدتی کنار بگذار و بعدا بخوان. مطمئن باش که در این لحظه، بدون اینکه عصبانیت دید تو را مختل کند، وضعیت را بسیار متفاوت‌تر خواهی دید و از یک ویرانی غیرقابل جبران، نجات خواهی یافت.

 

11. بخند!

خشم تو را از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی تخلیه می‌کند. راه دیگر برای غلبه بر عصبانیت استفاده از کمی سرگرمی است. آیا احساس عصبانیت می کنی و آماده هستی که به کسی آسیب بزنی؟ در همین لحظه سعی کن یک کمدی خوب تماشا کنی یا کاری انجام دهی که باعث خنده و آرامش تو شود. اگر در این لحظه هیچ امکاناتی برای خنداندن خود نداری، به یک خاطره خنده‌دار فکر کن. یا نه، به خودت بخند. یا نه، بیخودی بخند. فقط بخند!

 

 

12. عصبانیت خود را زمان‌بندی کن!

عمر ما بسیار کوتاه‌تر از آن است که بخواهیم در آن برای خشم و غرغر وقت اضافی بگذاریم و آن را تلف کنیم. با خودت قراردادی ببند که دفعه بعد که خشمگین و عصبانی شدی، فقط زمان کوتاه و مشخصی را صرف آن کنی. حتی اگر راهی بجز غرغر کردن نداری، یک تایمر تنظیم کن و به خودت اجازه بده که فقط 15 تا 20 دقیقه غرغر کنی و عصبانی باشی، و سپس، سعی کن بقیه روز را آرام بمانی.

 

13. یک ذکر خوب را تکرار کن!

تلاش برای فرو بردن خشم و عصبانیت همیشه آسان نیست. با این حال، این ثابت شده است که با مدیتیشن و تکرار یک مانترا یا ذکر، بی صدا یا با صدای بلند، می‌توانی با موفقیت بر خشم غلبه کنی. برای این‌کار می‌توانی یک ذکر مذهبی، یک کلمه مثبت و یا یک جمله تاکیدی را انتخاب کنی.

این یک راه مطمئن برای استفاده از قانون جذب به منظور غلبه بر خشم و عصبانیت است. همانطور که احساس آرامش و احساسات مثبت خود را تأیید می کنی، کائنات هم با آن موافقت کرده و این اتفاق می‌افتد. ضمن اینکه این تکنیک، در تمام ابعاد شخصیتی شما هم تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

 

14. در ژورنال اختصاصی خودت، نویسندگی کن!

ژورنال‌نویسی تو را به دنیای منحصر به‌ فرد خودت می‌برد و تو آزاد هستی که در آن، بدون هیچ تعارف و ترسی، نظر واقعی خود را بیان کنی. طوری بنویس که انگار در حال نوشتن برای یک دوست قابل اعتماد هستی و ناامیدی و افکار خشمگین خود را برای او آشکار می‌کنی. با ارائه کامل نظر و احساس شفقت خود، تخلیه شده و به خودت کمک خواهی کرد که احساس بهتری داشته باشی.

 

تو حق این را داری که به کسی که تا حد عصبانیت آزارت داده است اعتراض کنی، اما یک اعتراض بالغانه.

 

15. در بروز عصبانیت، بالغ باش!

مواقعی وجود دارد که هرچقدر هم منطقی باشی، حق داری که دیوانه شوی. نکته کلیدی این است که در این لحظه چگونه واکنش نشان می دهی و چگونه احساسات خود را بیان می کنی. تو حق این را داری که به کسی که تا حد عصبانیت آزارت داده است، اعتراض کنی.

اما سعی کن با صدایی آرام که تهدید کننده نباشد و مشکل را تشدید نکند صحبت کنی. هنگامی که بدون توهین و ناسزاگویی به موضوع رسیدگی می کنی، فرد متخلف بیشتر مستعد گوش دادن و عذرخواهی است. در غیر این صورت، از او دور شو و فاصله خود را حفظ کن تا تو آرام‌تر شده و او تا حد امکان اصلاح شود.

 

چه چیزی باعث مشکلات مربوط به عصبانیت و خشم می شود؟

عصبانیت و خشم به خودی خود مشکلی نیست. مشکل زمانی ایجاد می شود که عصبانیت شما غیر قابل کنترل می شود و کنترل رفتار خود را از دست می دهید. این از دست دادن عقل و عقلانیت می تواند منجر به انواع مشکلات از جمله رفتار نامنظم، خشونت، سوء استفاده، اعتیاد و مشکل با قانون شود.

اغلب، افراد مبتلا به خشم سعی می کنند احساسات خود را سرکوب کنند و آنها را نامناسب می دانند. این می تواند منجر به طغیان عاطفی وحشیانه و مشکلات سلامتی شود.

 

آیا درمانی برای عصبانیت و خشم وجود دارد؟

عصبانیت چیزی نیست که بتوانید از آن خلاص شوید. این یک احساس عادی و سالم است که همه مردم در همه جای دنیا آن را به اشتراک می گذارند. با این حال، وقتی عصبانیت از کنترل خارج می شود، می تواند مخرب شده و منجر به انواع مشکلات شخصی شود.

در حالی که نمی‌توانید عصبانیت و خشم را درمان کنید، می‌توانید شدت و تأثیر آن بر خودتان را مدیریت کنید. استراتژی‌های درمانی مؤثر برای مدیریت خشم وجود دارد و می‌تواند به شما کمک کند کمتر واکنش‌پذیر شوید. حتی می‌توانید یاد بگیرید که در مواجهه با افراد و موقعیت‌هایی که نمی‌توانید کنترلشان کنید، صبر بیشتری داشته باشید.

 

یاد بگیرید که در مواجهه با افراد و موقعیت‌هایی که نمی‌توانید کنترلشان کنید، صبر بیشتری داشته باشید.

 

تراپی برای مشکلات مدیریت خشم و عصبانیت

بسیاری از راهبردهای درمانی برای کمک به مقابله با مشکلات خشم و عصبانیت در دسترس هستند. برخی از این موارد عبارتند از:

 

  • درمان شناختی رفتاری
  • بهبود در مهارت های ارتباطی
  • تمرکز بر روی حل مسئله
  • اجتناب از موقعیت های مشکل ساز
  • تمرین شوخ طبعی

 

در حالی که می‌توانید پاسخ خشم خود را به تنهایی بهبود بخشید، یک پزشک متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر به سمت مدیریت موفق احساسات خود حرکت کنید.

 

 

سخن پایانی دنیای موسیقی درمانی در مورد مهار خشم

عصبانیت کنترل نشده می تواند بر روابط، شغل و سلامت شما تأثیر بگذارد. خشم می تواند زندگی شما را تحت الشعاع قرار داده و منجر به افسردگی، خشونت و احساسات خودکشی شود. فرزندان، همسایگان و همکاران شما نیز ممکن است در معرض خطر طغیان های کنترل نشده و رفتارهای نامنظم باشند. اگر از مشکلات خشم و عصبانیت رنج می برید، ضروری است که از حمایت لازم برای توسعه استراتژی های مدیریتی مؤثر برخوردار شوید.

چندین گزینه از جمله درمان بستری و سرپایی با مشاوران سلامت روان در دسترس است. برنامه های درمانی اجرایی و امکانات ویژه ای نیز برای خدمات رسانی به طیف وسیع تری از بیماران در دسترس است. درمان های مدرن هدفمند و موثر هستند و اغلب نتایجی را در عرض شش تا هشت هفته ارائه می دهند.

 

منابع

powerofpositivity

psychguides

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید