دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
8 تغییر کوچک که 90 درصد مشکلات بزرگ تو را حل خواهد کرد...
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

8 تغییر کوچک که 90 درصد مشکلات بزرگ تو را حل خواهد کرد...

تغییر همیشه سخت به نظر می‌رسد، اما در صورت انجام آن، بسیاری از مشکلات خود را حل خواهی کرد!

 

1. فرض کن که مردم نیت خوبی دارند!

از آنجایی که تو نمی‌توانی ذهن مردم را بخوانی، نمی دانی چرا آنها کاری را که در حال انجام آن هستند، انجام می دهند! نسبت دادن دلایل بد برای رفتار عجیب دیگران به درد زندگی می‌افزاید، اما اعتقاد به نیت خوب، راه صلح، آشتی و آرامش را باز می‌کند.

 

2. از به کار بردن کلمات منفی "جدا" خودداری کن!

از گفتن جملاتی مانند «نمی‌توانم»، «غیرممکن است» و «این کار نمی‌کند» دست بردار. همچنین از به کار بردن فحش و الفاظ رکیک خودداری کن. ذهن تو با کلماتی که برای صحبت کردن با خود و دیگران از آن‌ها استفاده می‌کنی، برنامه ریزی می شود. وقتی همیشه در مورد آشغال صحبت کنی، ذهن خود را به یک سطل زباله بزرگ و متعفن تبدیل خواهی کرد!

 

3. بیشتر جشن بگیر!

هم پیروزی‌های بزرگ و هم دستاوردهای جزئی تو در زندگی، شایسته شناسایی، به‌ رسمیت شناخته شدن و تقدیر توسط خودت هستند. عجله کردن برای حمله به کار یا هدف بعدی بدون شناسایی و تصدیق دستاوردهای قبلی اشتباه است، حتی اگر مهمترین این دستاوردها، فقط رساندن دستت به شانه‌ات باشد!

 

4. تصمیم قطعی بگیر که "حتما" و "باید" به اهداف خود برسی!

هرگز اقدامی را که به تو در رسیدن به اهدافت کمک می‌کند، با بیان این جمله «سعی خودم را می‌کنم...» شروع نکن. وقتی از آن اصطلاح استفاده می‌کنی، به خودت مجوز شکست می‌دهی. به‌جای آن، از عبارات "من باید...!" یا "من حتما..." برای توصیف رفتار خودت در این مسیر استفاده کن. به خودت تفهیم کن که در مسیر رسیدن به اهدافت، هیچ جایی برای طفره رفتن وجود نخواهد داشت.

 

5. "شکست" را به عنوان "شکست و کم‌کاری در انجام پیش نیازها" تعریف کن!

تو بدون توجه به اهداف و پیش‌نیازهای آن و نقاط عطف خودت، بجز کنش‌های خود، هیچ کنترلی بر هیچ چیز دیگری نخواهی داشت. شکست (و در مقابلش موفقیت) زمانی قابل کنترل‌تر می شود که این موارد را دقیق و جزء به جزء بشناسی و شکست را دوباره برای خودت با عنوان "شکست و کم‌کاری در انجام پیش نیازها" تعریف کنی.

 

6. انرژی‌ات را برای نفرت هدر نده!

نفرت یک انگل عاطفی است که نشاط تو را به‌شدت تضعیف می‌کند و سلامت‌ات را شدیدا تحلیل می‌برد. اگر مشکلی در دنیا وجود دارد که بتوانی آن را حل و برطرف کنی، درنگ نکن و همین حالا اقدام کن. اما اگر نمی‌توانی اقدامی انجام دهی همین حالا ببخش، فراموش کن و رد شو!

 

7. خودت را زیاد جدی نگیر!

ظرفیت خندیدن به خودت، نه تنها تو را به فردی شادتر تبدیل می‌کند، بلکه تو را به فردی قدرتمندتر، تأثیرگذارتر و برای دیگران جذاب‌تر تبدیل می‌کند. با خودت رو دربایستی نداشته باش و از خودت خجالت نکش. گاهی‌ در تنهایی کاری کن که خودت به خودت بخندی. مثلا صبح‌ها بعد از بیدار شدن و در هنگام شستن صورت، در آینه نگاه کن و برای خودت شکلک‌های خنده‌دار دربیاور و خنده‌دار صحبت کن و با تمام وجود به خودت بخند. مسخره به نظر می‌رسد؟! پس حتما این‌کار را برای مدتی امتحان کن...!

بدان که اگر تو نتوانی به خودت بخندی، دیگران پشت سر تو خواهند خندید!

 

8. سعی نکن که در هر بحث و مجادله‌ای پیروز شوی!

برخی از مبارزات ارزش جنگیدن را ندارند و بسیاری از افراد زمانی که معتقدند که برنده شده‌اند، انعطاف بیشتری در معامله کردن نشان می‌دهند. پس اگر به دنبال پیشبرد بهتری در مباحثات خود هستی، همیشه به دنبال برنده شدن در آن نباش. آنچه مهم است "برنده شدن" نیست، بلکه آنچه تو و سایر حاضرین در این مباحثه، قصد انجام آن در مرحله بعدی را دارید، بیشترین اهمیت را دارد!

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :