دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

10 نشانه اینکه شما بیش از حد آدم خوبی هستید (و مردم از شما سوء استفاده می کنند)

مرز باریکی بین آدم خوب بودن و بیش از حد خوب بودن وجود دارد. وقتی خیلی خوب هستید، اغلب نیازهای دیگران را بالاتر از نیازهای خود قرار می دهید تا جایی که آنها شروع به سوء استفاده از شما می کنند.

خوب بودن خوب است، اما اشتباه نکنید، مواقعی وجود دارد که باید خودتان را در اولویت تغییر قرار دهید. مهم است که علائم را بشناسید و یاد بگیرید چگونه از خود محافظت کنید. در این بخش از مقالات دنیای موسیقی درمانی، ده نشانه را با شما به اشتراک می‌گذاریم که نشان می‌دهد ممکن است بیش از حد آدم خوبی باشید و متأسفانه مردم از محبت شما سوء استفاده می‌کنند.

فهرست عناوین
10 نشانه اینکه شما بیش از حد آدم خوبی هستید (و مردم از شما سوء استفاده می کنند)

اینها علائم هشداردهنده ای هستند که نشان می دهد زمان آن فرا رسیده است که مرزها را تعیین کنید و با احترامی که شایسته آن هستید رفتار کنید.

 

1. شما همیشه اولین کسی هستید که دیگران از او کمک می خواهند

بین مفید بودن و همیشه سربار داشتن تفاوت وجود دارد. همه ما دوست داریم به دیگران کمک کنیم، به خصوص به کسانی که به آنها اهمیت می دهیم. اما مشکل زمانی به وجود می‌آید که شما همیشه اولین کسی باشید که وقتی دیگران چیزی نیاز دارند به سراغ او می‌آیند.

به نظر می رسد که شما یک فروشگاه رفاهی 24 ساعته هستید، همیشه باز و همیشه آماده ارائه خدمات هستید. و این درست نیست

زمانی که شما یک کمک کننده دائمی برای همه هستید، اولین علامت را دارید. ممکن است زمان آن رسیده باشد که در نظر بگیرید که آیا مردم واقعاً نیازمند هستند یا فقط از تمایل شما برای کمک کردن سوء استفاده می کنند.

گاهی، نه گفتن اشکالی ندارد. شما هم زندگی و نیازهای خودتان را دارید. این خودخواهی نیست، مراقبت از خود است.

 

 

2. شما همیشه عذرخواهی می کنید

در اینجا یک داستان شخصی را با شما به اشتراک می‌گذارم که ممکن است در مورد بسیاری از شما صدق کند.

چند سال پیش من به عذرخواهی کردن عادت داشتم. منظورم این است که همیشه از رفتار و گفتارم متاسف بودم و عذرخواهی می‌کردم. اگر کسی با من برخورد می‌کرد، عذرخواهی می کردم. اگر فوراً به پیامی پاسخ نمی‌دادم، می‌گفتم متاسفم. من حتی برای عذرخواهی بیش از حد عذرخواهی می کردم!

یک دوست صمیمی لازم بود که به این نکته اشاره کند که من همیشه خودم را در قسمت اشتباه قرار می‌دهم، حتی وقتی تقصیر من نبود و حق با من بود.

عذرخواهی بیش از حد می تواند نشانه این باشد که شما نسبت به چیزهایی که واقعاً نباید باشید، احساس مسئولیت می کنید. این روشی ظریف است که مردم می توانند بدون اینکه متوجه شوید از خوبی شما سو استفاده کنند.

 

 

3. به ندرت برای خود وقت می گذارید

تا به حال در مورد مفهوم "کار عاطفی" شنیده اید؟ این فرآیند مدیریت احساسات و بیان برای برآوردن نیازهای عاطفی یک شغل یا رابطه است. و نکته مهم اینجاست - اغلب ناشناخته و کم ارزش است، به خصوص زمانی که توسط کسانی انجام شود که بیش از حد خوب هستند.

وقتی دائماً در دسترس دیگران هستید، مدام کمک می‌کنید، مدام گوش می‌دهید و حمایت می‌کنید، مقدار زیادی کار احساسی انجام می‌دهید. و هزینه چیست؟ وقت و انرژی خودتان.

اگر متوجه می‌شوید که تقویم‌تان مملو از تعهدات در قبال دیگران است و زمان کمی برای خود دارید، نشانه آن است که مردم می‌توانند از طبیعت مهربان شما سوء استفاده کنند.

این نه تنها خوب نیست، بلکه آسیب زننده است. لازم است زمانی را برای نیازها و علایق خود اختصاص دهید. وقت شما نیز ارزشمند است.

 

4. از نه گفتن احساس گناه می کنید

آیا تا به حال در زمان فکر کردن به رد درخواست یا لطف احساس گناه کرده‌اید؟ این علامت دیگری است که نشان می دهد ممکن است به ضرر خود بیش از حد خوب باشید.

طبیعی است که بخواهیم به دیگران کمک کنیم، اما احساس گناه بیش از حد به دلیل ناتوانی در انجام یک درخواست، سالم نیست. این نشانه آن است که شما نیازها و خواسته های دیگران را بالاتر از خواسته های خود قرار می دهید، حتی زمانی که انجام این خواسته‌ها کار عملی یا ممکنی نیست.

یادگیری نه گفتن بدون احساس گناه گامی مهم در حفظ احترام خود و جلوگیری از سوء استفاده دیگران از محبت شماست. این مهارتی است که نه فقط به خاطر شما، بلکه به خاطر روابط سالم ارزشش را دارد.

 

همچنین بخوانید: به گفته روانشناسان، نه گفتن نوعی خودمراقبتی است

 

5. احساس می کنید مورد قدردانی قرار نمی گیرید

بیایید یک واقعیت را با هم بررسی کنیم - اگر همیشه برای کمک به دیگران تلاش می کنید و به ندرت از آنها تشکر یا قدردانی دریافت می کنید، این نشانه واضحی است که مردم شما را بدیهی می دانند.

خوب و مفید بودن نباید مساوی با عادی بودن یا کم ارزش بودن باشد. شما سزاوار این هستید که به خاطر کارهای خوبی که انجام می دهید مورد تشکر و قدردانی قرار بگیرید.

اگر مهربانی‌تان با بی‌تفاوتی یا بدتر از آن، با این توقع مواجه شد که وظیفه شماست که همیشه کمک‌کننده باشید، وقت آن است که در روابط خود تجدید نظر کرده و حد و مرزی تعیین کنید.

 

هرگز برای تبدیل شدن به یک انسان خوب نیازهای خود را نادیده نگیرید.

 

6. نیازهای شما اغلب نادیده گرفته می شود

کمک به دیگران و دانستن اینکه روز کسی را کمی آسان‌تر کرده‌اید احساس فوق‌العاده‌ای است. اما آیا در روند حضور در کنار دیگران، خودتان را فراموش کرده اید؟

قبول این سخت است، اما گاهی اوقات در تلاش برای تبدیل شدن به بهترین دوست، شریک زندگی یا همکار، نیازهای خود را نادیده می گیریم. ما خواسته ها، رویاها و حتی سلامتی خود را به عقب می اندازیم.

اگر متوجه شدید که دائماً دیگران را در اولویت قرار می دهید و نیازهای خود را نادیده می گیرید، این یک علامت هشدار است. این از شما یک قهرمان نمی سازد، بلکه شما را آسیب پذیر می کند. و به من اعتماد کنید، ارزش آن را ندارد که خوشبختی یا رفاه خود را قربانی کنید.

شما مهم هستید. رویاهای شما مهم هستند و سلامتی شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اجازه ندهید بیش از حد خوب بودن‌تان مراقبت و توجهی که شایسته آن هستید را از شما بگیرد.

 

 

7. اغلب از نظر عاطفی احساس تخلیه شدن می کنید

چند سال پیش، خودم را دائما خسته می دیدم، اما نمی توانستم دلیل آن را بفهمم. خوب می خوابیدم، سالم غذا می خوردم و مرتب ورزش می کردم. اما با این حال، از نظر عاطفی احساس تخلیه شدن می کردم.

مدتی طول کشید تا متوجه شدم که این نیاز همیشگی من به راضی نگه داشتن همه اطرافیانم است که انرژی را از من می مکد. آنقدر از خودم به دیگران می دادم که دیگر چیزی برایم باقی نمی ماند.

اگر اغلب بدون هیچ دلیل مشخصی از نظر روحی و عاطفی احساس خستگی می کنید، به بررسی خودتان نیاز دارید. آیا انرژی عاطفی زیادی را صرف دیگران می کنید در حالی که نیازهای عاطفی خود را نادیده می گیرید؟

مهم است که مخزن احساسی خود را پر نگه دارید. این خودخواهی نیست، حفظ و مرراقبت از خود است.

 

همچنین بخوانید: 7 نشانه یک روح خسته و نحوه استراحت دادن به آن

 

8. وقتی شما نمی توانید به دیگران کمک کنید، آنها ناراحت می شوند

در اینجا یک مورد تامل برانگیز وجود دارد. فکر می کنید وقتی نمی توانید به دیگران کمک کنید آنها درک‌تان می کنند، درست است؟ اما گاهی برعکس این اتفاق می افتد.

اگر مردم از اینکه شما قادر به کمک به آنها نیستید ناراحت یا ناامید می شوند، این نشانه آن است که آنها بیش از حد به کمک رسانی همیشه آماده شما عادت کرده اند. آنها تمایل شما به کمک را نه به عنوان یک لطف، بلکه به عنوان یک انتظار و وظیفه از پیش تعیین شده می دانند.

این واکنش بیشتر به آنها مربوط می شود تا شما. اجازه ندهید وقتی واقعاً نیاز دارید یا می خواهید نه بگویید، بله بگویید. محکم بایستید. مهربانی را هرگز نباید یک بدیهی انگاشت.

 

9. اغلب در روابط از شما سوء استفاده می شود

روابط باید بر اساس احترام و درک متقابل بنا شود. اما گاهی اوقات، زمانی که شما بیش از حد خوب هستید، ممکن است دیگران شما را بدیهی بدانند.

اگر کسی هستید که همیشه فداکاری می‌کنید، همیشه سازش می‌کنید، و کسی هستید که همیشه بدون هیچ گونه اقدام متقابلی قدم‌های بیشتری را طی می‌کند، این یک پرچم قرمز است.

رابطه یک خیابان دو طرفه است. این فقط به معنای دادن نیست، بلکه به معنای دریافت نیز می باشد. اگر همیشه در روابط خود بیشتر از چیزی که می گیرید می دهید، وقت آن است که در مورد تعادل و احترام صحبت کنید.

خوب بودن هرگز نباید مساوی با بی ارزش بودن باشد. شما سزاوار دریافت همان عشق و احترامی هستید که به دیگران می دهید.

 

10. در دفاع از خودتان مشکل دارید

و آخرین نشانه اینکه بیش از حد خوب هستید این است که ایستادن برای دفاع از خودتان برای‌تان سخت است.

اگر ابراز عقاید، ابراز احساسات یا دفاع از حقوق خود را چالش برانگیز می‌دانید، نشانه آشکاری از این است که از خوبی شما سوء استفاده می‌شود.

به یاد داشته باشید، ایستادن برای خودتان به این معنی نیست که شما خوب نیستید. معنی آن این است که به خودتان احترام می‌گذارید و وقتی برای خود احترام قائل شوید، دیگران نیز از آن پیروی خواهند کرد. شما به اندازه هر کس دیگری مهم هستید. اجازه ندهید مهربانی‌تان صدایتان را خاموش کند.

 

 

افکار نهایی در مورد داشتن تعادل در خوب بودن

نقل قول معروفی از مهاتما گاندی وجود دارد که می گوید: «افراد ضعیف هرگز نمی توانند ببخشند. بخشش نشانه قدرت است." این نقل قول همیشه در من طنین انداز است، به خصوص وقتی صحبت از خوب بودن بیش از حد به میان می‌آید.

مهربان بودن نشانه ضعف نیست. برعکس، به قدرت و شجاعت نیاز دارد. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که قدرت واقعی در تعادل نهفته است.

خوب بودن بیش از حد می تواند ترازو را خم کند و مردم را به سو استفاده از طبیعت خوب شما دعوت کند. اما حفظ تعادل سالم بین مهربان بودن و دفاع از خود، سپر احترام را در اطراف شما ایجاد می کند.

نکته کلیدی این است که بدون به خطر انداختن احترام خود مهربان باشید، بدون نادیده گرفتن نیازهای خود به دیگران کمک کنید و بدون اینکه اجازه دهید دیگران از روی شما عبور کنند، آنها را ببخشید.

تعادل قدرت است. و با این قدرت، می توانید به گسترش مهربانی و در عین حال تمرین عشق به خود و احترام به خود ادامه دهید.

به یاد داشته باشید، خوب بودن یک فضیلت است، اما هرگز به بهای رفاه خودتان نیست.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید