دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

آنچه که باید در مورد آندومتریوز و افسردگی بدانید

بسیاری از افراد مبتلا به آندومتریوز به ویژه در طول دوره قاعدگی و قبل از آن درد شدید، نفخ و گرفتگی عضلات را تجربه می کنند. مسکن‌های بدون نسخه (OTC) و درمان‌های خانگی می‌توانند کمک کنند، اما آن‌ها درد قابل توجهی که اغلب افراد مبتلا به آندومتریوز تجربه می‌کنند را کاملاً تسکین نمی‌دهند.

درد مداوم می تواند زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از افراد مبتلا به این بیماری دچار افسردگی می شوند. افسردگی یک اختلال خلقی است که باعث احساس غم و اندوه و ناامیدی می شود.

فهرست عناوین
آنچه که باید در مورد آندومتریوز و افسردگی بدانید

افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات سلامت روان در جهان است و تقریباً دو برابر بیشتر از مردان زنان را تحت تأثیر قرار می دهد.

در این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید و بیشتر بخوانید تا در مورد ارتباط بین آندومتریوز و افسردگی، نحوه مقابله افراد با آن و موارد دیگر بیشتر بدانید.

 

اندومتریوز چیست؟

اندومتریوز وضعیتی است که در آن بافت مشابه آندومتر که درونی ترین لایه رحم است، در خارج از رحم رشد می کند. این اختلال رحمی می‌تواند باعث ایجاد چسبندگی در لگن شود که به دنبال آن احتمال ایجاد درد و ناباروری در فرد وجود دارد.

این بیماری بیشتر خانم‌های مسن را درگیر می کند و خوشبختانه قابل درمان است. درمان این اختلال معمولا به صورت ترکیبی از دارو و جراحی انجام می شود و هدف از آن کاهش درد و افزایش بازدهی بهداشتی است.

 

آیا اندومتریوز می تواند باعث افسردگی شود؟

بر اساس یک بررسی در سال 2017، افراد مبتلا به آندومتریوز موارد زیادی از بیماری‌های روانپزشکی مانند افسردگی و اضطراب را گزارش می‌کنند.

تحقیقات نشان می دهد که بین آندومتریوز و افسردگی ارتباط وجود دارد. با این حال، دانشمندان هنوز نمی دانند اندومتریوز چگونه باعث افسردگی می شود و آیا این تاثیر مستقیم است یا غیر مستقیم.

متخصصان فکر می کنند که درد مزمن لگن (CPP) مرتبط با اندومتریوز در این ارتباط نقش دارد. این درد شدید و مداوم می تواند به طور قابل توجهی بر زندگی روزمره فرد تأثیر بگذارد. آنها ممکن است مجبور شوند محل کار یا مدرسه را ترک کنند، برنامه های خود را با دوستان لغو کرده و به دلیل علائم خود از روابط صمیمی کناره گیری کنند.

در نتیجه، سلامت روان آنها می تواند بدتر شود.

یک متاآنالیز در سال 2018 نشان داد که در بین افراد مبتلا به آندومتریوز، افرادی که درد لگن دارند، میزان افسردگی به طور قابل توجهی بالاتر است.

 

 

اندومتریوز چگونه بر سلامت روان تأثیر می گذارد

اندومتریوز یک بیماری شایع زنان است. این اختلال حدود 10 تا 15% زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد.

این بیماری می تواند علائمی از جمله موارد زیر داشته باشد:

 

 • درد مزمن لگن (CPP) 
 • قاعدگی دردناک یا دیسمنوره
 • مقاربت جنسی دردناک یا دیسپارونی
 • ناباروری

 

علاوه بر این، تشخیص آن ممکن است دشوار باشد. بسیاری از افراد مبتلا به آندومتریوز قبل از تشخیص با چندین پزشک مشورت می کنند. این باعث می‌شود سال‌ها با دردهای مزمن و غیرقابل توضیحی زندگی کنند که می‌تواند بر سلامت روان آنها تأثیر منفی بگذارد.

افراد مبتلا به آندومتریوز در کنار اضطراب یا افسردگی ممکن است اعتماد به نفس کمتری داشته داشته و تصویر بدن منفی تری داشته باشند.

این می تواند به محدودیت های عملکردی بدن آنها مربوط شود. با این حال، همچنین می تواند نتیجه تغییرات فیزیکی باشد که بسیاری از افراد مبتلا به اندومتریوز تجربه می کنند، از جمله:

 

 • اسکارهای جراحی
 • افزایش وزن ناخواسته در اثر هورمون درمانی
 • خستگی و بی حالی ناشی از خونریزی شدید و کم خونی
 • علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، خستگی، کاهش میل جنسی و خشکی واژن

 

برخی تحقیقات همچنین ارتباط بین اندومتریوز و تغییرات در شیمی مغز را نشان می دهد. مطالعه‌ای در سال 2018 روی موش‌ها نشان داد که آن‌هایی که به آندومتریوز مبتلا هستند، حساسیت به درد را افزایش داده‌اند و بیشتر در معرض افسردگی هستند.

با این حال، این پیوند به درستی درک نشده است. دانشمندان باید تحقیقات بیشتری انجام دهند تا بفهمند که آیا آندومتریوز بر شیمی مغز انسان تأثیر می گذارد یا خیر و اگر جواب مثبت است دلیل آن چیست.

 

همچنین بخوانید: پریود و چرخه قاعدگی: گرسنگی، هوس، علل، تسکین

 

 

راهبردهای درمان و مقابله

هیچ درمان قطعی برای درمان اندومتریوز وجود ندارد. این یک بیماری مزمن و پیشرونده است که افراد می توانند با مداخلات دارویی و شیوه زندگی آن را کنترل کنند.

دوره درمانی که پزشک توصیه می کند به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 

 • سن
 • شدت علائم
 • مرحله اندومتریوز
 • داشتن قصد باروری در آینده

 

هدف درمان آندومتریوز درمان درد است. اگر فردی بخواهد بچه دار شود، هدف دیگر پیشگیری از ناباروری است.

 

تحقیقات نشان می دهد که اندومتریوز و افسردگی به هم مرتبط هستند.

 

درمان های درد

افراد می توانند از روش های مختلفی برای مدیریت درد استفاده کنند.

 

داروهای ضد درد

اگر درد فردی خفیف است، می‌تواند از داروهای مسکن بدون نسخه OTC برای کاهش آن استفاده کند.

با این حال، در حالی که ممکن است برخی از دردهای قاعدگی را تسکین دهند، شواهد کمی وجود دارد که این داروها، به ویژه داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی، برای مدیریت درد مرتبط با آندومتریوز کارآمد باشند. در برخی موارد، پزشک می تواند داروهای قوی تری را برای کمک به فرد در مدیریت درد تجویز کند.

 

هورمون درمانی

اگرچه تکه های آندومتریوز خارج از رحم هستند، اما در طول چرخه قاعدگی دچار نوسانات هورمونی مشابهی می شوند. سطوح هورمونی افراد این تغییرات را کنترل می کند.

پزشکان اغلب از روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی برای مدیریت آن استفاده می‌کنند. درمان های هورمونی می تواند از تولید هورمون های خاص توسط تخمدان ها جلوگیری کرده و تخمک گذاری را متوقف کند.

درمان آندومتریوز با هورمون رشد و فعالیت بافت غیرطبیعی مشابه آندومتر را کند می کند.

درمان های هورمونی آندومتریوز عبارتند از:

 

 • داروهای هورمون آزاد کننده گنادوتروپین
 • داروهای ضد بارداری هورمونی
 • پروژستین ها
 • درمان های جراحی

 

برخی از درمان های جراحی ممکن است تسکین قابل توجهی را از درد ناشی از آندومتریوز ارائه دهند. با این حال، این درمان ها ممکن است تنها یک راه حل کوتاه مدت ارائه دهند.

 

گزینه های درمان جراحی عبارتند از:

 

 • لاپاراسکوپی
 • لاپاراتومی
 • قطع کردن اعصاب لگن

 

در طول لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی، پزشک می تواند:

 

 • بافت مشابه آندومتر را پیدا کند
 • اندازه رشد تکه ها ها را بررسی کند
 • هر بافت غیر طبیعی را بردارد

 

افراد ممکن است برای مدیریت اندومتریوز خود به چندین جراحی در طی چند سال نیاز داشته باشند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است راه حلی دائمی برای درد لگن توصیه کند. این شامل قطع اعصاب لگن است. اگرچه این روش می تواند درد را کاهش دهد، اما قابل برگشت نیست.

مردم باید بفهمند که در طول این روش ها چه اتفاقی می افتد تا تصمیمی آگاهانه در مورد سلامت باروری خود بگیرند.

 

درمان های ناباروری

گزینه های زیر می تواند به فرد مبتلا به اندومتریوز کمک کند تا باروری خود را حفظ یا افزایش دهد.

 

لاپاراسکوپی

در طول لاپاراسکوپی، پزشک یک اسکوپ را از طریق یک برش کوچک شکمی عبور می دهد. سپس او می توانند بافت مشابه آندومتر را شناسایی و حذف کند.

پزشکان ممکن است این جراحی را به افراد مبتلا به اندومتریوز خفیف یا متوسط ​​توصیه کنند.

 

لقاح آزمایشگاهی

افراد ممکن است لقاح آزمایشگاهی (IVF) را نیز امتحان کنند. IVF شامل لقاح تخمک برداشت شده با اسپرم برای ایجاد جنین است. سپس یک متخصص مراقبت های بهداشتی جنین را در رحم فرد کاشت می کند.

با این حال، IVF برای همه کار نمی کند. همچنین ممکن است دسترسی به آن دشوار و بسیار گران باشد.

 

گزینه های پشتیبانی

اگرچه اندومتریوز یک بیماری نسبتاً شایع است، اما هنوز به خوبی شناخته نشده است. بسیاری از زنان مبتلا به این اختلال در دسترسی به پشتیبانی مورد نیاز خود مشکل دارند.

گروه های حمایتی یک گزینه عالی برای مبتلایان به اندومتریوز هستند. آنها حمایت عاطفی، راهنمایی و دانش افراد دیگری که با این بیماری زندگی می کنند را ارائه می کنند.

علاوه بر این، اگر افراد دچار افسردگی شوند، یک گروه حمایتی می تواند به آنها کمک کند کمتر احساس انزوا کنند.

 

 

آخرین سخن دنیای موسیقی درمانی در مورد ارتباط اندومتریوز و افسردگی

اندومتریوز یک بیماری نسبتاً شایع است که در آن بافت‌هایی شبیه به پوشش رحم در جای دیگری از بدن رشد می‌کنند. این باعث درد مزمن لگن می شود که با نرخ بالاتر افسردگی همراه است.

زندگی با درد قابل توجه می تواند شانس فرد را برای مشکلات سلامت روان افزایش دهد.

گروه های حمایتی منابع ارزشمند اطلاعات و حمایت عاطفی برای افراد مبتلا به اندومتریوز هستند.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید